۲۳۱۰۲۵
۳۷۱۰۶
۳۷۱۰۶

با این ترفندهای جادویی برای همیشه با ریزش مو خداحافظی کنید!

در این مطلب به روش های خانگی برای جلوگیری از ریزش مو می پردازیم. با تعقیب منظم این روش ها به صورت طبیعی از ریزش مو و طاسی جلوگیری کنید.

با این ترفندهای جادویی برای همیشه با ریزش مو خداحافظی کنید!

چشمک: آلوپسی یا ریزش مو فرآیندی است که در آن موهای غیر فعال یا مرده از پوست ساطع می شوند. ریزش مو ممکن است بر اعتماد به نفس و خلق و خوی مردان و زنان در گروه‌های سنی مختلف تأثیر بگذارد. ریزش مو گاهی آشکار و زیاد است یا به صورت پراکنده رخ می دهد. به علاوه، ریزش مو گاهی اوقات دائمی است، مانند الگوی طاسی مردانه و الگوی طاسی زنانه. این الگوهای طاسی مردانه و زنانه معمولاً از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. اگرچه ریزش مو تهدید کننده زندگی نیست. اما استرس زا بوده و بر کیفیت زندگی افراد تأثیر بسزایی دارد. کسانی که دچار ریزش مو می شوند، قطعا از روش های مختلف برای جلوگیری و درمان ریزش مو استفاده می کنند. ممکن است برخی روش ها شبیه کاشت مو، عوارض جانبی و هزینه های زیادی داشته باشد. بنابراین در این مطلب از سری مطالب آرایش و زیبایی چشمک به روش های خانگی برای جلوگیری از ریزش مو می پردازیم. با تعقیب منظم این روش ها به صورت طبیعی از ریزش مو و طاسی جلوگیری کنید.

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

به طور معمول ما روزانه حدود۵۰ تا ۱۰۰ مو از دست می دهیم و نیازی نیست نگران این موضوع باشیم. اما گاهی اوقات، ممکن است ریزش مو نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. ریزش مو می تواند غیر سیکاتریسیال باشد که به نام غیر اسکار (آسیب غیر دائمی فولیکول های مو) شناخته می شود. یا سیکاتریکال که به عنوان اسکار نیز شناخته می شود (تخریب احتمالی دائمی و غیرقابل برگشت فولیکول های مو) باشد.

با این ترفندهای جادویی برای همیشه با ریزش مو خداحافظی کنید!

۱.دلایل ریزش موقت مو

۱.فشار روحی و استرس

۲.درمان سرطان

۳.کم کاری تیروئید

۴.بارداری

۵.حساسیت به مواد شوینده مو. در اثر استفاده از محصولات مو مانند مواد نرم کننده یا شامپوهای خاص برخی حساسیت ها ایجاد شود که در آن نقاط ضخیم یا ضعیف مو باعث می شود به راحتی خرد شود.

۶.کمبود پروتئین، آهن یا ویتامین B۱۲

۷.یک بیماری خاص

۸.کاهش وزن

۲.دلایل ریزش دائمی مو

۱.ژنتیک، سابقه خانوادگی ریزش مو مانند الگوهای طاسی زنانه و مردانه

۲.ریزش مو ممکن است به دلیل توزیع آندروژن (هورمون مردانه) فولیکول های حساس باشد. از همان دوران بلوغ، آندروژن‌ها فاز آناژن (فاز فعال مو) را کاهش می‌دهند. این مساله باعث کوچک‌سازی فولیکولی می‌شوند. (انقباض فولیکول‌های مو، رشد مو را سخت‌تر می‌کند)، که منجر به تاول (بسیار نازک مانند موهای بدن) مانند تشکیل مو می‌شود. در نتیجه منجر به کم پشت شدن تدریجی موها و در نهایت طاسی می شود.

علائم ریزش مو

ریزش مو اول با نازک شدن موها شروع می شود. در اثر آن به تدریج پوست سر بیشتر نمایان می شود یا زمانی که مقدار زیادی مو می ریزد، طاسی به وجود می آید. تعیین وضعیت دقیق افرادی که دچار ریزش مو می شوند، ممکن است علت، مجموعه علل یا نحوه ریزش مو را روشن کند. علائم ریزش مو عبارتند از:

۱.شروع ناگهانی ریزش مو

۲.شروع تدریجی ریزش مو

۳.ریزش موی منتشر

۴.ریزش مو تکه تکه

۵.ریزش مو با ظاهر طبیعی پوست سر

الگوی طاسی مردانه

الگوی M شکل نازک شدن مو در پوست سر در مردان رخ می دهد. ریزش مو در قسمت بالای سر، پیشانی با کم شدن مو در طرفین و پشت سر اتفاق می افتد.

الگوی طاسی زنانه

ریزش موی منتشر شده در بالای سر با مقداری کاهش خط موی جلو رخ می دهد

با این ترفندهای جادویی برای همیشه با ریزش مو خداحافظی کنید!

روش های خانگی برای جلوگیری از ریزش مو

۱.گیاه مستور خوابیده

می توانید برگ های این گیاه را یک شب در روغن نارگیل یا زیتون خیس کنید و سپس آن را بجوشانید. سپس آن را در شیشه ای بریزید و برای۴۰ روز از این روغن برای موهای تان استفاده کنید. حتما باید روغن را در پوست سر تان بمالید تا به ریشه های مو نفوذ کند. این روغن در جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر عمل می کند.

۲.انگور فرنگی

پودر میوه انگور فرنگی را می توانید در روغن نارگیل بجوشانید و این روغن را هر بار که دوش می گیرید به خوبی روی پوست سر ماساژ داد تا از ریزش مو جلوگیری شود.

۳.گل ختمی چینی

خمیر گل ختمی مخلوط با هر روغنی را می توان برای جلوگیری از ریزش مو، روی موها استفاده کرد. شما می توانید از این خمیر هفته ای دو بار استفاده کنید.

با این ترفندهای جادویی برای همیشه با ریزش مو خداحافظی کنید!

۴.آلوئه ورا

آلوئه ورا برای پوست و مو یک گیاه جادویی و شگفت انگیز است. با آب برگ‌های آلوئه ورا می‌توانید موهای تان را شستشو دهید. آلوئه ورا برای رشد و جلوگیری از رشد مو بسیار موثر است.

۵.کدو قلیانی

برای جلوگیری از ریزش مو، یک دانه کدو قلیانی را می توانید بخرید و آن را تکه تکه کرده در روغن زیتون خیس کنید. سپس به پوست سر بمالید. برای تاثیر بهتر برای یک ساعت با یک پارچه نخی سر تان را ببندید. از این ماسک می توانید هفته ای یک بار استفاده کنید.

۶.باکوپای باریک برگ

پودر برگ های باکوپای باریک برگ را در هر نوع روغن آغشته کنید و سپس آن را خوب بجوشانید. سپس به خوبی روی سر ماساژ تان ماساژ دهید. این گیاه نیز تاثیر خوبی در جلوگیری از ریزش مو دارد. ماسک را می توانید هفته ای دو بار استفاده نمایید.

۷.درخت عفیف پنج برگ

برگ های درخت عفیف پنج برگ را می توانید در روغن نارگیل خیس کرده و آن را بجوشانید تا تبدیل به مخلوط روغنی شود. سپس می توانید از این مخلوط هفته یک بار به عنوان یک درمان خانگی برای ریزش مو استفاده کنید.

۸.روغن کرچک

بر اساس یک مطالعه، مخلوط روغن کرچک با روغن زیتون اثر فوق العاده ای برای رشد دوباره مو دارد. به علاوه این روغن در جلوگیری از ریزش مو به خوبی عمل می کند. قبل از دوش گرفتن می توانید از با این روغن پوست سر تان را برای ۲۰ دقیقه ماساژ دهید.

۹.روغن کنجد

روغن دانه کنجد سرشار از روی است و منجر به رشد سالم مو می شود. استفاده منظم از روغن دانه کنجد نیز به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

۱۰.گودوچی

برای جلوگیری از ریزش مو، شاخه های تازه له شده گیاه گودوچی را می توانید در آب خیس کنید. سپس می توانید برای یک ماه از این آب نصف لیوان هر روز بنوشید. این گیاه باعث تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو می شود.

۱۱.گینکو

عصاره گیاه گینکو باعث رشد مو می شود. عصاره برگ این گیاه با ترکیبی روغن نارگیل باعث تکثیر و افزایش تعداد سلول ها و آپوپتوز مرگ سلول های آسیب دیده در فولیکول مو می شود. این مساله باعث تحریک و رشد مجدد مو می شود. بنابراین، گیاه گینکو یک تقویت کننده عالی برای رشد مجدد مو است. از این ترکیب هفته ای سه بار به صورت منظم استفاده کنید.

۱۲.رایحه درمانی

آلوپسی، یک اختلال خود ایمنی است که منجر به ریزش موی غیرقابل پیش‌بینی و تکه‌ای می‌شود. این مشکل را می‌توانید به طور ایمن و مؤثر با رایحه‌درمانی کنترل کنید. به علاوه روغن‌های ضروری مانند آن هایی که از رزمارینوس، اسطوخودوس، چوب سدر و آویشن به دست می‌آیند، تأثیر قابل توجهی برای کنترل ریزش مو دارند. زیرا در تحریک فولیکول های مو موثر هستند. بنابراین شما می توانید هر روز از این روغن ها به عنوان یک درمان گیاهی موضعی استفاده کنید.

۱۳.سنبل هند

سنبل هندی در رشد موها تاثیر فوق العاده ای دارد. زیرا این گیاه باعث بزرگ شدن اندازه فولیکول ها و افزایش فاز فعال چرخه مو می شود. این چرخه رشد مو را افزایش می دهد. به خصوص سنبل هندی باعث رشد مو پس از شیمی درمانی می شود.

با این ترفندهای جادویی برای همیشه با ریزش مو خداحافظی کنید!

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

۱.ریزش موی ناگهانی را تجربه می کنید

۲.در سر شما تکه های طاس ایجاد شده است

۳.شما در حال از دست دادن دسته ای از مو هستید

۴.احساس خارش و سوزش در سر را تجربه می کنید

۵.ریزش مو شما را مضطرب می کند

سوالات متداول

۱.چه چیزی باعث ریزش موی الگوی طاس زنانه می شود؟

ریزش موی الگوی زنانه که یک نوع رایج ریزش مو در زنان است، ارثی است. از آن جایی که ریزش موی زنانه پس از یائسگی شایع تر است. ممکن است این باور وجود داشته باشد که هورمون ها نیز در افزایش ریزش مو نقش داشته باشد.

۲.چگونه می توانم بفهمم که ریزش مو با الگوی زنانه دارم؟

توصیه می شود از یک متخصص پوست (پزشک متخصص پوست و مو) مشاوره بگیرید. زیرا آن ها قادر به تشخیص و درمان ریزش موه ستند. آن ها می توانند تشخیص دهند که آیا شما از الگوی طاسی زنانه رنج می برید یا علت دیگری برای ریزش مو وجود دارد که شبیه FPHL است. بنابراین ضروری است که برای رد علل جدی تر از متخصص کمک بگیرید.

۳.آیا کمبود تغذیه بر سلامت مو تأثیر می گذارد؟

بله، کمبود مواد مغذی نیز باعث نازک شدن موهای شما می شود. کمبودهایی مانند کمبود پروتئین، آهن یا ویتامین B12 کافی در رژیم غذایی شما ممکن است عامل ریزش مو باشد. بهتر است از این مکمل ها استفاده کنید. البته قبل از مصرف مکمل ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

۴.آیا آب پیاز برای کنترل ریزش مو مفید است؟

بله، مطالعات اثربخشی آب پیاز خام موضعی را در کنترل ریزش مو آزمایش کرده اند. در مطالعات مشاهده شده است که استفاده از آب پیاز طبیعی به رشد مجدد خطوط مو کمک می کند.

سخن آخر

ریزش مو ممکن است به طور کلی نیازی به درمان نداشته باشد و ما نباید نگران آن باشیم. زیرا یا موقتی است و موها دوباره رشد می‌کنند یا یکی از ویژگی‌های معمول افزایش سن است. اما ادامه ریزش مو بر اعتماد به نفس افراد و بر کیفیت زندگی آن ها تأثیر می گذارد.به همین دلیل بهتر است از روش های درمان خانگی که در بالا توضیح داده شد به صورت منظم استفاده کنید. طول درمان گیاهان معمولا ۴۰ روز است. حتی ممکن است به ۳ ماه یا ۶ ماه برسد. به همین خاطر بهتر است با صبر و حوصله درمان های خانگی را امتحان کنید. قطعا می تواند تاثیر خوبی در پیشگری از ریزش مو داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: معجزه ۵ حرکت ساده یوگا برای ریزش و رشد مو

منبع: چشمک

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.