۲۳۱۵۵۷
۳۷۴۸
۳۷۴۸
پ

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

هتروفوبیا یا ترس از دگر جنس‌گراها نوعی ترس ناشی از تجربه تلخی است که فرد از رابطه با دگرجنس‌گراها برایش به‌وجود می‌آید.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

هتروفوبیا یا ترس از دگر جنس‌گراها نوعی ترس ناشی از تجربه تلخی است که فرد از رابطه با دگرجنس‌گراها برایش به‌وجود می‌آید. واژه هتروفوبیک (homophobic) یا همجنس‌گرا هراسی زیاد شنیده می‌شود یا حتی خیلی‌ها با این افراد در زندگی روزمره مواجه می‌شوند که افراد بی‌هیچ دلیلی از همجنس‌گراها می‌ترسند و نسبت به آن‌ها خشم و پرخاشگری دارند. چنین حسی گاهی در افراد همجنس‌گرا درباره دگرجنس‌گراها ایجاد می‌شود و رفتار متعصبانه نسبت به دگرجنس‌گراها نشان می‌دهند. در ادامه این مطلب همراه شوید تا با هتروفوبیا، علل، نشانه‌ها و درمان آن بیشتر آشنا شوید.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

هتروفوبیا یا ترس از دگر جنس‌گراها چیست؟

هتروفوبیا (Heterophobia) درواقع ترس از جنس مخالف است که دو معنی کاربردی دارد. در معنی نخست، ترس از خود جنس مخالف است مانند ترس مردان از زنان؛ و در معنی دوم، هتروفوبیا به معنای ترس از افرادی است که نسبت به جنس مخالف گرایش دارند و بیشتر در افراد همجنسگرا مشاهده می‌شود. این ترس غیرمنطقی از دگرجنس‌گراها که همجنس‌گرایان و دوجنسه‌ها تجربه می‌کنند را هتروفوبیا یا ترس از دگرجنس‌گراها می‌نامند.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

افرادی که حلقه ارتباطی گسترده و بزرگی ندارند یا آنقدر غرق دنیای خود هستند، احتمالا انتخاب‌های شخصی افراد و سلیقه‌شان در شریک زندگی چندان به مذاق‌شان خوش نمی‌آید.

هتروفوبیا هم ترس بی‌دلیل و غیرقابل توجیهی از افراد دگرجنس‌گرا است که افراطی و اغراق آمیز است. ترسی که باعث شده فرد نسبت به تمام افراد دگرجنس‌گرا مشکوک شود و درنتیجه از تمام افرادی که با دگرجنس‌گراها رابطه دارند دوری کند.

از مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین علت ترس از دگرجنس‌گراها در فرد، تجربه ناخوشایندی است که فرد همجنسگرا در ارتباط با فرد دچار همجنس‌گرا هراسی از سر گذرانده است.

از مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین علت ترس از دگرجنس‌گراها در فرد، تجربه ناخوشایندی است که فرد همجنسگرا در ارتباط با فرد دچار همجنس‌گرا هراسی از سر گذرانده است.

افرادی که ترس از همجنسگرایی دارند معمولا در ملاعام و در جمع به همجنسگراها توهین می‌کنند، و همین امر هم به هتروفوبیا یا ترس از دگرجنس‌گراها یا ترس از دگرجنس‌گراها در همجنس‌بازان ختم می‌گردد.

درنتیجه فرد فکر می‌کند که دگرجنس‌گراها هیچگاه خیر آن‌ها را نمی‌خواهند. در بیشتر موارد افراد متوجه وجود این فوبیا در خود نمی‌شوند چرا که عمیقا با روح و روان فرد گره می‌خورد. فرقی ندارد که منشا و ریشه این مشکل کجاست، در هرصورت هتروفوبیا یا ترس از همجنس‌بازان یا ترس از افراد دگرجنس‌گراها اتفاق رایج و شایعی است که نمی‌توان کتمان کرد.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

علل ایجاد هتروفوبیا

برخی از دلایل اصلی و ریشه‌ای هتروفوبیا عبارتند از:

 1. فرد همجنس‌باز (خانم یا آقا) در موقعیت گیج‌کننده همجنس‌گرا هراسی قرار گرفته که باعث ترس از دگرجنس‌خواهان در او شده است.
 2. هتروفوبیا می‌تواند واکنشی در پاسخ به هوموفوبیا (Homophobia) یا همجنس‌باز هراسی باشد چرا که معمولا افراد حقوق برابر برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی (LGBT community) (یک سرواژه است که شامل افراد غیردگرجنس‌گرا و غیرهم‌سوجنسی می‌شود.) را رد می‌کنند.
 3. نوعی تجربه بد در دوران کودکی مرتبط با هوموفوبیا نیز می‌تواند از علل اصلی هتروفوبیا باشد؛ که کودک قربانی یا شاهد بوده و باعث ایجاد ترس در او شده است.

بیشتر بخوانید: ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

نشانه‌ها و علایم هتروفوبیا

هرچقدر نسبت به چیزی که از آن می‌ترسیم نزدیک‌تر شویم، ترس‌مان هم بیشتر می‌شود. تمام فوبیاها از جمله هتروفوبیا به یک شکل عمل می‌کنند. یعنی فرد ابتدا مضطرب شده و استرس می‌گیرد و این میزان اضطراب تا حد حمله پنیک می‌رسد. برخی از نشانه‌ها و علایم رایج هتروفوبیا یا ترس از دگرجنس‌گراها عبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • اختلال در معده، استفراغ
 • تب و لرز، عرق کردن، گرگرفتگی، سرد و گرم شدن، و احساس ناراحتی کردن از نشانه‌های شایع در افراد مبتلا به هتروفوبیا هستند.
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • عرق کردن
 • سعی بر فرار کردن
 • از دست دادن کنترل و واکنش شدید نشان دادن
 • حمله عصبی
 • احساس مرگ (مردن) در موارد حاد.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

در ادامه برخی از نشانه‌های رایج در تمام فوبیاها را آورده‌ایم که ممکن است در افراد مبتلا به هتروفوبیا هم دیده شود:

 • فرد دست به هرکاری می‌زند تا از آن چیزی که می‌ترسد فرار کند.
 • فرد کنترل خود را از دست داده و دچار حمله پنیک می‌شود، حتی اگر بداند که ترسش بی‌دلیل است.
 • احساس نگرانی و اضطراب نسبت به چیزی که از آن هراس دارد.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده هر کدام از علایم و نشانه‌های بالا باید به پزشک مراجعه شود. متاسفانه برخی افراد در بیشتر مواقع به پزشک مراجعه نمی‌کنند و آنقدر این موضوع را به تاخیر انداخته که ترس باعث ایجاد اختلال و عوارض جدی در زندگی می‌شوند. اما مراجعه به موقع به پزشک متخصص یا روانشناس و شروع درمان روانشناختی در ابتدای راه که هنوز علایم شدت ندارند از بدتر شدن بیماری و عوارض احتمالی آن جلوگیری می‌کند.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

ریسک فاکتورهای هتروفوبیا

ریسک ابتلا به هتروفوبیا با موارد زیر تشدید می‌شود:

سن

سن فرد از جمله ریسک فاکتورهای اصلی ترس از دگرجنس‌گراها محسوب می‌شود. این نوع فوبیا در دوران نوجوانی ایجاد می‌شود، برخی فوبیاها هم هستند که از ۱۰ سالگی در فرد پدیدار می‌شوند.

ژنتیک

عامل ژنتیک و ارثی هم در این نوع فوبیا دخیل است که از یکی از اعضای خانواده یا فامیل به ارث می‌رسد.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

فاکتور خلق‌وخو

افراد بدبین، حساس، و افراد بسته بیشتر در معرض ابتلا به این ترس هستند.

فاکتور گذشته

تجربه تلخ گذشته در سال‌های قبل یا دوران کودکی باعث ایجاد ترس از این موضوع در فرد می‌شوند.

عوارض هتروفوبیا

ترس از بعضی چیزها شاید برای سایرین احمقانه یا خنده‌دار به‌نظر برسد اما خود بیمار از شدت آن ترس غالب تهی می‌کند. برخی از عوارض احتمالی هتروفوبیا در مبتلایان به این نوع ترس عبارتند از:

 • منزوی و گوشه‌گیر شدن
 • ترک تحصیل
 • قطع ارتباط با دنیای اطراف
 • اختلالات اضطرابی و افسردگی بالینی
 • سومصرف مواد برای فرار و فراموش کردن فوبیا
 • افزایش میل به خودکشی

بیشتر بخوانید: تست روانشناسی آمادگی برای بچه دار شدن، چرا بچه دار شویم؟

آزمایشات تشخیص هتروفوبیا

هیچ آزمایش مشخصی برای تشخیص ابتلای فرد به هتروفوبیا یا ترس از دگرجنس‌گراها وجود ندارد. متخصص با بررسی نشانه‌های بالینی و سابقه بیمار و به‌کمک روش‌های مختلف تشخیص می‌دهد که فرد ترس از دگرجنس‌گراها دارد یا خیر.

درمان ترس از دگرجنس‌گراها

متخصص سلامت روان به بیمار کمک می‌کند تا بر ترس خود از دگرجنس‌گراها غلبه کند. رایج‌ترین شیوه درمان هتروفوبیا همان سایکوتراپی (Psychotherapy) یا روان‌درمانی است که انواع مختلفی دارد:

 • حساسیت زدایی
 • گفتگو درمانی
 • سی‌بی‌تی (CBT) یا تراپی رفتاری شناختی
 • دارو درمانی
 • هیپنوتیز
 • برنامه‌های زبان‌شناسی عصبی

پیشگیری از هتروفوبیا

ژنتیک نقش مهمی در ایجاد ترس از دگرجنس‌گراها در افراد ایفا می‌کند اما بخاطر داشته باشید که در صورت مشاهده علایم و نشانه‌های مزبور در فرد، معالجه و درمان زودهنگام نه‌تنها به بیمار کمک می‌کند که هرچه سریع‌تر از این مهلکه بیرون برود بلکه از انتقال ژن هتروفوبیا از فرد به فرزندانش نیز جلوگیری می‌کند.

مقابله و کنترل هتروفوبیا

هرچند که درمان پزشکی به بیمار کمک کرده بر ترس خود از دگرجنس‌گراها غلبه کند، اما تلاش بیمار در بهبودی فردی باعث شده که روند درمان سریع‌تر پیش رود. به کمک پزشک، دوستان و خانواده سعی کنید که از جمع‌ها دوری و فرار نکنید. برای شنیدن تجربیات بقیه، می‌توانید از گروه‌های پشتیبانی کمک بگیرید.

هتروفوبیا ترس بی‌دلیل و غیرقابل توجیهی از افراد دگرجنس‌گرا است که افراطی و اغراق آمیز است.

عضویت در این گروه‌ها باعث شده که تجربیات مختلف افرادی که همین ترس را دارند از نزدیک بشنوید. جلسات تراپی را به‌هیچ وجه از دست ندهید، و داروهای تجویزی متخصص را مصرف کنید. به خودتان سخت نگیرید، راحت باشید، استراحت کافی داشته باشید، تغذیه سالم، ورزش روزانه و فعالیت‌های آرامبخش باعث رهاشدن ذهن‌تان می‌شوند.

دوره بهبودی بیماری

پزشک متخصص بسته به شرایط بیمار می‌تواند دوره بهبودی را مشخص کند. معمولا دوره بهبودی به نوع درمان انتخابی هم بستگی دارد. نظر پزشک‌ است که احتمال بازگشت فوبیا را تعیین می‌کند.

هتروفوبیا چیست؟ علل، نشانه‌ها و درمان

کلام آخر

هتروفوبیا (Heterophobia) ترس از جنس مخالف و به معنای ترس از افرادی است که نسبت به جنس مخالف گرایش دارند و بیشتر در افراد همجنسگرا مشاهده می‌شود. این ترس غیرمنطقی از دگرجنس‌گراها که همجنس‌گرایان و دوجنسه‌ها تجربه می‌کنند را هتروفوبیا یا ترس از دگرجنس‌گراها می‌نامند. علاوه بر خاطره تلخ گذشته، ژنتیک، سن، و خلق‌وخو هم از مواردی هستند که روی میزان احتمال ابتلای فرد به هتروفوبیا تاثیر می‌گذارند.

منزوی شدن، فرار از اجتماع، افسردگی بالینی، میل به خودکشی و احتمال معتاد شدن از عوارض رایج هتروفوبیا هستند. بیمار برای درمان باید دوره‌های روان‌درمانی و گفتگو درمانی را زیر نظر پزشک متخصص روانکاو/روانشناس بگذراند. جهت مشاوره درباره هتروفوبیا می‌توانید از متخصصان کلینیک نی نی بان کمک بگیرید.

پ
منبع: epainassist

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند