۲۳۳۲۴۵
۶۱۸۳۴
۶۱۸۳۴
پ

آیا رشد سینه در دختران درد دارد؟

هنگامی که دختران جوان به سن بلوغ برسند؛ کم‌کم سینه‌های آنها رشد می‌کنند که به اندازه استعداد ژنتیکی‌شان برسد. رشد سینه‌ها در این سن، در برخی دختران، درد زیادی دارد؛ بنابراین اگر شما یا دختر نوجوان عزیزتان دچار چنین مشکلی هستید؛ بهتر است این راهنمای نی‌نی‌بان را بخوانید.

آیا رشد سینه در دختران درد دارد؟

اگرچه در سن کم و نوجوانی، ایجاد درد در بدن کم‌تر شایع است اما در دوران بلوغ ممکن است سینه دختران درد بگیرد. برخی مادران نگران می‌شوند که مبادا فرزندشان دچار سرطان شده باشد. از طرفی هم باید تمام بیماری‌هایی که سبب درد سینه در نوجوان دختر می‌شود را باید شناخت. در ادامه با مهم‌ترین عوامل درد سینه در دوران نوجوانی آشنا می‌شویم.

درد رشد سینه در دوران نوجوانی

هنگامی‌که نوجوانی درد سینه داشته باشد؛ به احتمال زیاد باید در سنین بلوغ باشد و سینه‌هایش رشد کند. این درد نباید شما را نگران کند؛ برای بیشتر نوجوانان ایجاد می‌شود. با این‌حال باید علائم رشد سینه را در نوجوانان بشناسید. درد سینه در دوران بلوغ به این شکل است:
 • درد سینه هنگام خوابیدن روش شکم
 • درد گرفتن سینه، هنگام غلت زدن روی تشک
 • رشد سینه و دردی که انگار یک شبه سینه رشد کرده باشد
 • درد گرفتن نوک سینه

درد سینه در نوجوانان و سرطان سینه

درد سینه در دوران نوجوانی مانند تیر کشیدن ناگهانی یا انتشار دردناک در ناحیه سینه نیست؛ بلکه برای دختر نوجوان، کمی مبهم است. حال چه درد نامشخص و مبهم باشد؛ چه شدید و آزاردهنده؛ باید دقت کنید که خودتان را درباره سرطان سینه به نگرانی نیاندازید. باید آرامش خود را حفظ کنید. نباید زود به فکر سرطان سینه باشید. در اصل ابتلا به سرطان سینه در دختران نوجوان نادر است. پس فکر سرطان سینه را از سرتان بیرون کنید.
آیا رشد سینه در دختران درد دارد؟

علل درد سینه در دوران نوجوانی

یکی از شایع‌ترین علل درد گرفتن سینه‌های دختران، رشد سینه آنها در دوران بلوغ است. با این حال درد گرفتن سینه در دوران بلوغ، دلایل مختلفی دارد؛ از جمله:
 • رشد سینه در دوران بلوغ یا جوانه زدن سینه
 • پریود شدن دختر خانم

مراحل رشد سینه در دختران جوان

شاید یادتان رفته که سینه‌های خودتان چطور رشد کرده است که برای فرزند خود درباره‌اش توضیح دهید؛ رشد سینه در دوران بلوغ به این حالت است که:
 • جوانه زدن نوک سینه: دختر نوجوان ابتدا متوجه تغییر شکل سینه به حالت یک دکمه است در نوک پستان است. به این حالت جوانه زدن سینه می‌گویند. جوانه سینه بعد از رشد، حساس است؛ حتی گاهی وقتی دختر خانم به حمام می‌رود و جریان آب دوش به سینه‌اش می‌خورد؛ ناگهان دردش می‌گیرد. از بابت درد رشد سینه در این حالت نگران نباشید؛ در دوران بلوغ عادی است.

درد تورم سینه در دوران پریود دختر خانم

یکی از علل خیلی شایع درد سینه‌ها در دوران بلوغ، قاعدگی دختران است. به دلیل تغییرات شدید هورمونی در ایام قبل از پریود شدن، است. به این منظور باید حتما به سطح دو هورمون استروژن و پروژسترون در دوران قاعدگی داشته باشید. تغییرات در این هورمون‌ها می‌تواند باعث ایجاد احساساتی شود که به آن سندرم پیش از قاعدگی یا PMS می‌گویند.
برخی از دختران درست قبل از شروع قاعدگی، گرفتگی های دردناک در معده، سردرد، نوسانات خلقی، یا هوس خوردن غذاهای خاص دارند. در این مدت بدن ممکن است آب را در خود نگه دارد که می‌تواند باعث شود دختر احساس پف کرده و نفخ کند. انگشترها و کفش ها ممکن است احساس سفت شدن داشته باشند.
همانطور که انگشتان و پاها متورم می شوند، سینه ها نیز متورم می شوند. تمام این مایعات بافت سینه را وادار به انبساط می کند، که اعصاب را کش می دهد و سینه ها را احساس درد یا حساس می کند. تورم و حساس شدن سینه ها نیز می تواند یکی از اولین نشانه های بارداری باشد. اگر باردار هستید، حتماً فوراً با والدین یا پزشک صحبت کنید. همچنین، اگر زمانی متوجه ترشح از یک یا هر دو سینه شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا رشد سینه در دختران درد دارد؟

اصلا چرا سینه‌هایم باید رشد کنند؟

برخی دختران نوجوان از رشد سینه‌های خود در دوران بلوغ احساس خجالت می‌کنند؛ چراکه با اندام و ظاهرشان با چیزی که در دوره کودکی داشته‌اند؛ فرق می‌کند؛ شاید برادر یا پسرهای اقوام که هم سن و سال آنها هستند؛ این دختران را دست بیاندازند؛ همچنین ممکن است دختر خانم احساس بدی پیدا کند که چرا دیگر شبیه پسرهای هم سن و سالی که همیشه با آنها بازی می‌کرده است؛ نیست. از مواجهه با آنها خجالت‌زده شود که چرا آنها هنوز بچه هستند و خودش شبیه زن‌ها شده است. این جور مواقع دختران از خود می‌پرسند که چرا اصلا باید سینه در بیاورند. در پاسخ باید بگوئیم که انسان‌ها پستاندار هستند؛ بنابراین مثل تمام پستانداران ماده، سینه‌های‌شان رشد می‌کند.

علت خلق و رشد سینه برای دختران

سینه‌های هر خانمی یکی از مهم‌ترین اجزا برای تولید مثل و بقای انسان است. انسان‌ها به طور غریزی تمایل دارند که بچه داشته باشند؛ برای رشد این فرزند باید در ابتدا به او شیر مادر خورانده شود؛ آرامشی که شیردادن به فرزند به جان مادر القا می‌کند؛ در غریزه مادری و فطرت انسان خلق شده است. بنابراین یکی از مهم‌ترین مزایای رشد سینه در دختران، داشتن احساس شیرین مادری در بزرگسالی است که هر خانمی حتما نیازمند آن است و بعدها تجربه‌اش می‌کند.

فواید رشد سینه دختران از نظر بیولوژیکی

در زندگی یک خانم رشد سینه، فواید زیادی دارد؛ از جمله:
 • تولید شیر برای فرزند
 • وجود چربی در بافت سینه و زیبایی اندام برای زنان
 • محافظت از رگ‌های خونی، اعصاب و مجاری شیر
آیا رشد سینه در دختران درد دارد؟

زمان رشد سینه در دختران کی است؟

زمان رشد سینه بین همه دختران یکی نیست. اکثر دختران در حدود 10 یا 11 سالگی با رشد سینه مواجه می‌شوند اما این سن میانگین است. اگر دختری هستید که در سن 8 الی 10 سالگی با رشد سینه مواجه شدید؛ نگران نباشید. از طرفی در برخی دختران رشد سینه‌ها نسبتا در سن دیرتری آغاز می‌شود و شاید از 11 تا 13 سالگی شروع شود.

رشد سینه دختران چقدر طول می‌کشد؟

این طور نیست که رشد سینه از سن به خصوصی آغاز شود و ظرف 4-6 ماه به حد نهایی خود برسد. رشد سینه از هر زمان که شروع شود؛ 4-5 سال طول می‌کشد تا به اندازه بزرگسالی خود برسد.
آیا رشد سینه در دختران درد دارد؟

راه کاهش درد سینه دختران جوان

اگر درد سینه دختران جوان به علت دوران قاعدگی یا PMS باشد؛ با شروع جریان خون کم می‌شود یا کلا از بین می‌رود. برای کاهش درد سینه، قبل از دوران پریود، می‌توان از انواع مسکن‌های بدون نیاز به نسخه، مانند: استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کرد. از دیگر راه‌های از بین بردن و پیش‌گیری از درد سینه دختران جوان در دوران قبل از پریود می‌توان به این موارد اشاره کرد:
 • داشتن تغذیه سالم
 • ورزش منظم
 • خواب کافی
 • پرهیز از غذاهای شور و محرک مانند خوراکی‌های کافئین‌دار مانند قهوه، چای و شکلات.
 • خوردن مواد غذایی حاوی کلسیم بالا مانند کشک، شیر و انواع میوه‌های حاوی کلسیم
 • استراحت کافی
آیا رشد سینه در دختران درد دارد؟

سوال‌های متداول

 • آیا سینه پسران در دوران بلوغ رشد می‌کند؟
بله؛ در سن بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی، برخی پسران هم با رشد سینه مواجه می‌شوند اما میزان این رشد آن‌قدر زیاد نیست. همچنین دقت داشته باشید که رشد سینه در پسران می‌توان به دلیل بیماری ژنیکوماستی باشد که موقتی است.
 • سایر علل درد سینه در دختران چیست؟
گاهی درد سینه علت مشخصی ندارد؛ مثلا شما نگران یک مشکل هستید و به دلیل ضعف اعصاب در ناحیه خود خیلی حس بیشتری دارید؛ این نوع دردها معمولا بعد از رفع عامل استرس‌زا از بین می‌روند. اگر خوب نشدند؛ به پزشک مراجعه کنید.

جمع‌بندی

در بالا اشاره کردیم که علت درد سینه در دختران نوجوان چیست؟ همچنین اشاره کردیم که درد سینه دختران خیلی به ندرت ممکن است ناشی از بیماری خاصی باشد و سرطان سینه در دختران نادر است. البته باید دقت داشته باشید که برخی تغییرات و علائمی که به نظر شما مهم نیست؛ می‌تواند نشانه یک بیماری باشد؛ بنابراین هر گونه تغییر شکل، تغییر حس یا ظاهر را که در سینه‌های خود دیدید؛ حتما آن را با پزشک متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید تا نه نگران شوید؛ نه لازم باشد که از بیماری خاصی بترسید. در ضمن معاینه سینه برای دختران جوان شاید کمی خجالت‌آور باشد اما به هر ترتیب می‌تواند تکلیف بسیاری از نگرانی‌ها را مشخص کند؛ به این منظور می‌توانید از پزشکان متخصص زنان و زایمان ، کلینیک نی‌نی‌بان، کمک بگیرید.

مطلب پیشنهادی: با پروتز سینه میشه شیر داد؟

پ
منبع: kidshealth

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.