۱۵۴۰۵۴
۲ نظر
۳۴۶۵۵
۲ نظر
۳۴۶۵۵

شل شدن واژن از پیش‌گیری تا درمان

گاهی با افزایش سن و زایمان طبیعی، زنان دچار شل شدن واژن خواهند شد. برای پیش‌گیری و درمان این مشکل باید چه کرد؟

شل شدن واژن از پیش‌گیری تا درمان

خرافات و باورهای غلط زیادی در شل شدن واژن وجود دارد. برخی از افراد بر این باورند که واژن می تواند خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و برای همیشه شل شود. اگرچه این در واقع درست نیست.

اولین چیزها: چیزی به نام واژن "شل" وجود ندارد. واژن شما ممکن است در طول زمان به دلیل سن و زایمان تغییر کند، اما کشش خود را برای همیشه از دست نمی دهد.

کانال واژن هر خانمی الاستیک است. این بدان معناست که می‌تواند برای جا دادن چیزهایی که وارد می‌شوند (مانند تامپون) یا بیرون می‌آیند (مثل زایمان یک نوزاد) کشیده شود. اما طولی نمی کشد که واژن شما به شکل قبلی خود بازگردد.

در این مطلب می‌خوانید:

 

شل شدن واژن واقعیت دارد؟

باور غلط واژن "شل" در طول تاریخ به عنوان راهی برای شرمساری مردم به خاطر زندگی جنسی خود استفاده شده است. از این گذشته، واژن "شل" برای توصیف فردی که رابطه جنسی زیادی با یک شریک تک همسری دارد استفاده نمی شود. این در درجه اول برای توصیف شخصی استفاده می شود که با بیش از یک نفر رابطه جنسی داشته است. اما حقیقت این است که مهم نیست با چه کسی، چگونه رابطه جنسی دارید یا هر چند وقت یکبار. این روی شکل، اندازه، استحکام یا ظاهر واژن شما تاثیری نخواهد داشت.

واژن تنگ چگونه است؟

مهم است که بدانید واژن "سفتی" ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد، به خصوص اگر در طول رابطه جنسی دخول احساس ناراحتی می کنید.

ماهیچه های واژن شما به طور طبیعی زمانی که برانگیخته می شوید شل می شوند. اگر روشن نیستید، علاقه مند نیستید یا از نظر فیزیکی برای دخول آماده نیستید، واژن شما شل نمی شود، روان نمی شود و کشیده نمی شود. سپس، عضلات سفت واژن می تواند یک تماس جنسی را دردناک یا غیرممکن کند. تنگی شدید واژن نیز می تواند نشانه واژینیسموس باشد.

واژینیسموس دردی است که قبل یا در حین دخول رخ می دهد. این می تواند به معنای آمیزش جنسی، استفاده از تامپون یا قرار دادن اسپکولوم در طول معاینه لگن باشد. اگر این حالت برای شما آشنا به نظر می رسد، با یک متخصص زنان یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها می توانند علائم شما را ارزیابی کرده و به تعیین علت زمینه ای کمک کنند. پزشک شما ممکن است تمرینات کگل و سایر تمرینات کف لگن، درمان گشادکننده واژن یا تزریق بوتاکس را برای کمک به شل شدن عضلات توصیه کند.

شل شدن واژن در طول زمان

فقط دو چیز می تواند بر روی کشسانی واژن شما تأثیر بگذارد: سن و زایمان.

سن

ممکن است منبع مورد اعتماد را برای مشاهده تغییر در کشش واژن خود از 40 سالگی شروع کنید. به این دلیل که با ورود به مرحله قبل از یائسگی، سطح استروژن شما شروع به کاهش می کند.

از دست دادن استروژن به این معنی است که بافت واژن شما تبدیل به منبع قابل اعتماد می شود:

 • نازک شدن دیواره 
 • خشک شدن
 • کاهش اسیدیته و افزایش قلیاییت
 • کاهش کشش یا انعطاف پذیری

این تغییرات ممکن است پس از رسیدن به یائسگی بیشتر قابل توجه باشند. گفتنی است، هرگونه سستی یا ضعف جزئی است. شما یک روز با خاصیت ارتجاعی بسیار متفاوت از خواب بیدار نخواهید شد.

شل شدن واژن از پیش‌گیری تا درمان

زایمان طبیعی و شل شدن واژن 

طبیعی است که بدن شما بعد از زایمان تغییر کند. در زایمان طبیعی، عضلات واژن شما باید کشیده شوند تا دهانه ای به اندازه کافی بزرگ ایجاد کنند تا کودک از کانال زایمان عبور کند و از ورودی واژن شما خارج شود.

ممکن است متوجه شوید که واژن شما کمی شلتر از شکل قبل از زایمان خود است. این قابل انتظار است. واژن شما باید چند روز پس از زایمان شروع به برگشتن کند، اگرچه ممکن است به طور کامل به شکل اولیه خود برنگردد.

اگر چندین بار زایمان طبیعی داشته باشید، عضلات واژن شما به احتمال زیاد خاصیت ارتجاعی خود را از دست خواهند داد. اگر از این موضوع ناراحت هستید، تمریناتی برای تقویت عضلات کف واژن قبل، در طول و بعد از بارداری وجود دارد.

 

پیش‌گیری از شل شدن واژن با ورزش

تمرینات لگنی یک راه عالی برای تقویت عضلات کف لگن شما هستند. این ماهیچه‌ها بخشی از هسته شما هستند و به شما کمک می‌کنند تا منبع مورد اعتماد شما را پشتیبانی کنند:

 • مثانه
 • راست روده
 • روده کوچک
 • رحم

هنگامی که عضلات کف لگن شما در اثر افزایش سن یا زایمان ضعیف می شوند، ممکن است منبع قابل اعتماد:

به طور تصادفی ادرار نشت یا باد عبور می کند

 • احساس نیاز دائمی به ادرار کردن
 • در ناحیه لگن خود درد دارید
 • در طول رابطه جنسی دخول درد را تجربه کنید

اگرچه تمرینات کف لگن می تواند به درمان بی اختیاری ادرار خفیف کمک کند، اما برای افرادی که نشت شدید ادرار را تجربه می کنند، مفید نیستند.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه درمانی مناسب متناسب با نیازهای شما ایجاد کنید.

شل شدن واژن از پیش‌گیری تا درمان

تمرینات کگل

ابتدا باید عضلات کف لگن خود را شناسایی کنید. برای انجام این کار، در حالی که در حال ادرار کردن هستید، میانه جریان را متوقف کنید. اگر موفق شوید، عضلات مناسب را پیدا کرده اید.

پس از انجام تمرینات کگل، این مراحل را دنبال کنید:

 • موقعیتی را برای تمرینات خود انتخاب کنید. اکثر مردم خوابیدن به پشت را برای کگل ترجیح می دهند.
 • عضلات کف لگن خود را سفت کنید. انقباض را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید و ۵ ثانیه دیگر استراحت کنید.
 • این مرحله را حداقل ۵ بار پشت سر هم تکرار کنید.
 • با افزایش قدرت، به ۱۰ ثانیه افزایش دهید. سعی کنید در طول کگل ران، شکم یا باسن خود را سفت نکنید. فقط روی کف لگن خود تمرکز کنید.

تمرینات شیب لگن

برای تقویت عضلات واژن با استفاده از تمرین شیب لگن:

 • بایستید و شانه ها و باسن خود را مقابل دیوار قرار دهید. زانوها را نرم نگه دارید.
 • ناف خود را به سمت ستون فقرات خود بکشید. وقتی این کار را انجام می دهید، کمرتان باید به دیوار صاف شود.
 • ناف خود را به مدت ۴ ثانیه سفت کنید و سپس رها کنید.
 • چند بار در روز تکرار کنید.

مخروط های واژن

همچنین می توانید عضلات کف لگن خود را با استفاده از مخروط واژن تقویت کنید. این یک جسم وزن دار و به اندازه تامپون است که در واژن خود قرار داده و نگه می دارید.

برای انجام این کار:

 • سبک ترین مخروط را وارد واژن خود کنید.
 • عضلات خود را منقبض کنید. آن را حدود ۵ دقیقه دو بار در روز در جای خود نگه دارید.
 • وزن مخروطی را که استفاده می کنید افزایش دهید زیرا در نگه داشتن مخروط در واژن خود موفق تر می شوید.
 • مخروط های واژن ممکن است منبع قابل اعتماد برای بی اختیاری ادرار پس از زایمان مفید باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مطلب پیشنهادی: همه‌چیز درباره عمل تنگی واژن


تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES)

NMES می تواند با ارسال یک جریان الکتریکی از کف لگن با استفاده از یک پروب به تقویت عضلات واژن شما کمک کند. تحریک الکتریکی باعث انقباض و شل شدن عضلات کف لگن می شود. می توانید از واحد NMES خانگی استفاده کنید یا از یک متخصص زنان و زایمان یا ماما بخواهید که درمان را انجام دهد.

شل شدن واژن از پیش‌گیری تا درمان

جمع‌بندی

به یاد داشته باشید: شل شدن واژن یک باور غلط است. زایمان واژینال می تواند به طور موقت باعث شود واژن شما مقداری از خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، اما عضلات شما به طور دائم کشیده نمی شوند. با گذشت زمان، احتمالاً واژن شما به شکل قبل از زایمان خود باز خواهد گشت. اگر در مورد تغییرات واژن خود نگران هستید، با یک متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید تا در مورد آنچه شما را آزار می دهد صحبت کنید. او می تواند به کاهش نگرانی های شما کمک کند و در مورد مراحل بعدی به شما توصیه کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • بدون نام
  درباره شل شدن واژن از پیش‌گیری تا درمان

  سلام
  ببخش دکتر لطفان راهنمایی کنین :من ۳۸ سالمه ۳ تا بچه دارم برا جلوگیری همیشع طو بهداشت آمپول یه ماهه میزدم مشگلی نداشتم بعد آمپول هام رو مدتش رو زیاد کردم ۳ ماهه زدم ماهه اول و دوم چیزی ندیدم ولی از ماهه سوم همینو آمپول سه ماهه رو زدم از همون روز خونریزی دارم چند دکتر هم رفتم قرص هاشون جواب نمیده ..یکی میگع اثرات آمپول اس دکتر بعدی میگع از اعصابه ک خونریزی میکنی باید کودتاژ کنیم خوب نشد رحم ت رو در بیارییم دکتر سومی ک آقا بود گف شول شدع رحم ت الانم سه روزه قرص میخورم اما واقعا نمیدونم چیم هس و چی میشع آخرش نگران هستم لطفآ راهنماییم کنین

  از شهرستان خوی

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.