۱۹۷۴۰۶
۱۷۴۱
۱۷۴۱

درد شکم در زنان، بررسی دلایل مختلف آن

بسیاری از زنان قبل و یا در طول دوره قاعدگی خود گرفتگی و درد شکم را تجربه می کنند.

بسیاری از زنان قبل و یا در طول دوره قاعدگی خود گرفتگی و درد شکم را تجربه می کنند. بنابراین، داشتن درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی می تواند باعث نگرانی و اضطراب شود. دلایل درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی معمولا با سیستم تناسلی زن مرتبط است. بنابراین، بارداری، تخمک گذاری، و یا یک بیماری جدی از رحم مانند اندومتریوز می توانند همگی علت گرفتگی بدون هیچ دوره ای باشند. با این حال، گرفتگی و درد عضلات شکم بدون قاعدگی همچنین می تواند با مشکلات گوارشی، آپاندیسیت، و یا حتی استرس ایجاد شود. گرفتگی های قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که رحم منقبض می شود تا از پوشش آن خلاص شود. این امر معمولا در چند روز قبل و یا درست در شروع دوره قاعدگی اتفاق می افتد. درد همراه با گرفتگی قاعدگی می تواند از درد خفیف با هیچ تاثیری بر فعالیت های روزانه، تا درد ضربان دار شدید که برای چند روز طول می کشد، متغیر باشد. به گفته دکتر کسیا گائیتر در WebMD ، گرفتگی شدید قاعدگی حتی می تواند باعث ناراحتی معده، استفراغ و اسهال شود. در این مقاله، به بررسی دلایل مختلف تجربه درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی می پردازیم. این امر کمک خواهد کرد که دلیل این که چرا دل درد مانند چرخه قاعدگی رخ می دهد را، شناسایی کنید. هم چنین با برخی از درمان های خانگی مفید برای تسکین درد در ناحیه زیر شکم آشنا می شویم.

نشانه های اولیه بارداری
علایم اولیه بارداری می تواند سبب ایجاد درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی شود. بر طبق نظر متخصص زنان دکتر ترینا پاگانو، گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور خود را به دیواره رحم متصل می کند. سایر علائم اولیه بارداری می تواند خونریزی جزیی و ترشح سفید همراه با گرفتگی باشد، اما هیچ دوره ای اتفاق نیفتد. این امر در شروع بارداری طبیعی است. یک تست حاملگی اعلام خواهد کرد اگر شما باردار هستید یا نه. اگر شما فکر می کنید به دلیل گرفتگی عضلات شکم، ممکن است باردار باشید، شما باید به دکتر خود مراجعه کنید و یا یک کیت تست حاملگی خریداری کنید. اگر شما متوجه ترشحات سفید با بوی بد شدید، شما باید با دکتر خود ملاقات کنید که شما را برای تشخیص عفونت باکتریایی واژن یا یک عفونت قارچی مورد بررسی قرار دهد.

تخمک گذاری
تخمک گذاری یک بار در هر سیکل ماهانه رخ می دهد و می تواند سبب درد شکم و ناراحتی شود. درد تخمک گذاری نیز میتل اشمرز نامیده می شود و باعث درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی شده و معمولا ۱۲ تا ۱۶ روز پس از تخمک گذاری شروع می شود. تصور می شود که در حدود ۱ نفر از هر ۵ زن نوعی از درد تخمک گذاری را تجربه کنند. درد می تواند فقط چند دقیقه به طول انجامد، اما برای برخی از زنان، گرفتگی می تواند شدید و تا ۴۸ ساعت به طول بیانجامد. معمولا، درد تنها در یک طرف شکم احساس می شود و ممکن است از یک چرخه به چرخه بعد انتقال یابد. برای رهایی از گرفتگی و اسپاسم ناشی از درد تخمک گذاری، محققان کلینیک مایو توصیه می کنند یک کیسه گرم در ناحیه دردناک برای تسکین درد قرار دهید. هم چنین می توانید برای تسکین درد تخمک گذاری در صورت گرفتگی شدید به استراحت در رختخواب بپردازید. برخی از زنان نیز درد تخمدان و درد لگن که توسط دلایل دیگر ایجاد می شود را تجربه می کنند.

کیست تخمدان
یکی از دلایلی که زنان می توانند گرفتگی را تجربه کنند اما دوره قاعدگی نداشته باشند کیست تخمدان است. بر طبق نظر مرکز قاعدگی و انتخاب باروری، کیست تخمدان بسیار رایج است و خود به خود رفع می شوند. با این حال، برخی از زنان کیست های بزرگی دارند که می تواند سبب درد در منطقه تحتانی شکم گردد. وقتی کیست تخمدان پاره شود می توند باعث درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی شود. اگر شما فکر می کنید که درد های شکمیتان توسط کیست تخمدان ایجاد می شود، شما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا برخی از آزمایش ها را برای شما تجویز کند. خیلی اوقات دکتر به شما توصیه می کند تا صبر کنید و ببینید آیا کیست به خودی خود برطرف می شود یا خیر.

اندومتریوز
گرفتگی رحم بدون هیچ دوره قاعدگی می تواند به دلیل اندومتریوز باشد. این یک بیماری است که در آن پوشش داخلی رحم در خارج از آن رشد می کند و ممکن است باعث درد لگن شود. دفتر سلامت زنان در ایالات متحده می گوید که شایع ترین علامت اندومتریوز درد در قسمت تحتانی شکم است. اگر چه درد معمولا در طول دوره قاعدگی رخ می دهد، اما اندومتریوز می تواند باعث شود که شما درد های شکمی را در زمان های دیگر، برای مثال، زمانی که شما پریود نیستید نیز تجربه کنید. اندومتریوز می تواند باعث شود که زنان دوره های نامنظم داشته باشند. به همین دلیل است که گاهی اوقات شما گرفتگی زیادی دارید اما قاعدگی شما شروع نشده و تست حاملگی شما نیز منفی می باشد. برای از بین بردن گرفتگی عضلات ناشی از اندومتریوز شما می توانید از یک کیسه آب گرم در منطقه پایین شکم خود تا زمانی که درد شما تسکین پیدا می کند استفاده کنید. یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه آبردین در اسکاتلند دریافت که مصرف مکمل امگا ۳ می تواند به تسکین درد آندومتر و در برخی موارد می تواند به کم کردن سرعت رشد بافت آندومتر کمک کند. امگا ۳ در تسکین گرفتگی موثر است به دلیل این که یک ماده شیمیایی التهابی به نام پروستاگلاندین ای ۲ را کاهش می دهد. بنابراین اگر شما گرفتگی یا درد شکم دارید اما هنوز پریود نشده اید و یا در طول دوره های خود گرفتگی های دردناکی دارید که توسط اندومتریوز ایجاد می شود، مصرف مکمل امگا ۳ می تواند به کاهش درد کمک کند. دکتر سارا مارشال در WebMD توصیه می کند که اگر دوره های شما دردناک می شوند ، و دردی دارید که با فعالیت های روزانه شما تداخل دارد، و یا تجربه هر گونه خونریزی غیر معمول را دارید شما باید به دکتر خود مراجعه کنید.

بیماری التهابی لگن (PID)
گرفتگی شکم بدون هیچ دوره قاعدگی و ترشح سفید رنگ می تواند به دلیل بیماری التهابی لگن (PID) باشد. متخصصان کلینیک مایو می گویند که علایم بیماری التهابی لگن، درد در قسمت پایینی شکم، درد در هنگام مقاربت، خونریزی های قاعدگی نامنظم و ترشح سنگین واژن می باشد. بیماری التهابی لگن نوعی عفونت واژن است که معمولا توسط یک بیماری مقاربتی ایجاد می شود. اگر شما فکر می کنید بیماری التهابی لگن دارید به پزشک خود مراجعه کنید زیرا، اگر این بیماری بدون درمان رها شود می تواند سبب ناباروری بلند مدت شود.

اختلال کف لگن
اختلالات کف لگن می تواند سبب گرفتگی و دل درد مشابه دوران قاعدگی شود بدون این که هیچ دوره قاعدگی وجود داشته باشد. درد به دلیل این که عضلات حمایت کننده از لگن ضعیف می شوند و فشار بر روی واژن و یا مقعد ایجاد می شود، به وجود می آید. بر طبق نظر متخصصان کلینیک کلیولند، برخی از علائم اختلالات کف لگن معمولا تکرر ادرار و اجابت مزاج می باشد. با این حال، اختلال کف لگن باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و منطقه لگن می گردد. برای از بین بردن درد ناشی از اختلالات کف لگن، پزشکان توصیه می کنند هنگام دفع ادرار یا اجابت مزاج زور نزنید یا فشار زیادی به خود نیاورید. شما هم چنین باید سعی کنید برای کاهش درد در زمانی که شما مجبور به استفاده از توالت می باشید، عضلات منطقه کف لگن را با یک حمام آب گرم شل کنید.

سیستیت بینابینی
سیستیت بینابینی یک بیماری مزمن مثانه است که می تواند سبب درد های مشابه درد پریود شود بدون این که قاعدگی وجود داشته باشد. درد همراه با سیستیت بینابینی از خفیف تا شدید متغیر است و می تواند فعالیت های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد. کلینیک مایو توضیح می دهد که سیگنال هایی که معمولا به مغز فرمان می دهند که زمان ادرار کردن است با یکدیگر ترکیب می شوند و شما احساس نیاز بیشتری به ادرار کردن دارید. سیستیت بینابینی نیز باعث درد مزمن لگن می شود و همچنین یکی از علل وجود گلبول سفید در ادرار می باشد. این امر می تواند توسط قاعدگی، استرس، نشستن برای مدت طولانی و مقاربت جنسی تحریک شود. برای رهایی از گرفتگی و درد ناشی از سیستیت بینابینی، پزشکان توصیه می کنند از چهار چیز در رژیم غذایی خود اجتناب کنید. آن ها عبارتند از: نوشیدنی های گازدار، کافئین، محصولات مرکبات و غذاهای حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C

استرس
استرس عاطفی دلیل دیگری است که می تواند باعث شود شما درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی داشته باشید. پزشکان ارتباط بین سطوح بالای استرس و درد شکم را شناسایی کرده اند. به عنوان مثال، دانشکده پزشکی هاروارد نشان داد که استرس روانی سیگنال هایی را از طریق سیستم عصبی می فرستد که سبب گرفتگی و درد شکمی می شود. استرس همچنین می تواند باعث شود شما دوره های نامنظم و هم چنین مدفوع سبز داشته باشید، به طوری که سطح اضطراب بالاتر می تواند باعث شود شما گرفتگی و درد شکم بدون وجود دوره قاعدگی را تجربه کنید. اگر شما فکر می کنید که استرس باعث درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی شما می باشد باید برخی از تکنیک های تمدد اعصاب را برای مدیریت بهتر استرس امتحان کنید.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
یکی دیگر از علل گرفتگی بدون وجود دوره قاعدگی سندرم روده تحریک پذیر می باشد. دفتر سلامت زنان در ایالات متحده می گوید که علائم سندرم روده تحریک پذیر گرفتگی، درد شکم، نفخ، اسهال و یبوست است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند باعث درد معده بعد از غذا خوردن شود. سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری پیچیده برای درمان است و معمولا تنها امکان مدیریت علائم به منظور کاهش درد و ناراحتی ناشی از سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد. پزشکان معمولا تغییرات رژیم غذایی و مدیریت استرس را برای کمک به کاهش برخی از علائم توصیه می کنند. درمان های طبیعی وجود دارند که می تواند به رهایی از درد و سایر علایم سندرم روده تحریک پذیر کمک کند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۰۸ مرکز خدمات ملی بهداشت بریتانیا (NHS) گزارش داد که کپسول روغن نعناع پوشش دار می تواند به طور موثری دل درد و درد ناشی از سندرم روده تحریک پذیر را تسکین دهد.

آپاندیسیت
یکی از اولین نشانه های آپاندیسیت درد گرفتگی عضلات در شکم است که می تواند مانند دردهای دوره قاعدگی به نظر برسد. کلینیک مایو می گوید اولین نشانه از آپاندیسیت درد در اطراف ناف است که سپس این درد به سمت راست و پایین شکم حرکت می کند. هیچ راهی برای جلوگیری از آپاندیس وجود ندارد و اگر شما دردی در شکم خود احساس کردید که به تدریج بدتر می شود و با تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، یبوست یا اسهال همراه است، شما باید سریع به مراکز پزشکی مراجعه کنید.

سرطان تخمدان
یکی از دلایلی که بعضی از زنان درد در شکم خود احساس می کنند اما دوره قاعدگی ندارند سرطان تخمدان است. البته، درد شکم تنها نشانه سرطان تخمدان نمی باشد. بر طبق نظر محققان WebMD، سایر علائم سرطان تخمدان می تواند شامل تکرر ادرار، از دست دادن اشتها، نفخ شکم، خونریزی پس از یائسگی باشد. در واقع، وب سایت مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید که اکثر زنانی که علائم ذکر شده در بالا را دارند سرطان ندارند. با این حال، آن ها توصیه می کنند که اگر درد و سایر علایم به طور منظم رخ می دهد و برای بیش از ۳ هفته ادامه دارد، شما باید برای یک چک آپ، به پزشک خود مراجعه کنید.

دیگر دلایل درد شدید شکم بدون شروع قاعدگی
علل بسیار دیگری برای گرفتگی شکم بدون وجود دوره قاعدگی، وجود دارد. گرفتگی و درد در ناحیه شکم می تواند به علت یبوست، مواد غذایی آلرژی زا، آنفلوآنزای معده، سنگ کلیه، یا زخم باشد. مشابه اکثر بیماری ها، اگر گرفتگی برطرف نشد و شما می دانید که این گرفتگی مربوط به دوره قاعدگی شما نیست، باید برای یک چک آپ کامل به پزشک خود مراجعه کنید تا ذهن تان آرام گیرد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.