۲۰۸۵۹۰
۲۷۰۸
۲۷۰۸

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

ممکن است در یک مرحله از زندگیتان یک توده یا تغییر در پستانتان داشته باشید و یا یافته‌های غیر طبیعی در ماموگرافی پیدا کنید.

ممکن است در یک مرحله از زندگیتان یک توده یا تغییر در سینه تان داشته باشید و یا یافته های غیر طبیعی در ماموگرافی پیدا کنید. برای اینکه مطمئن شوید که سرطان پستان نیست، باید آزمایشاتی را انجام دهید. در بسیاری از موارد، سرطان پستان را می توان با ماموگرافی تشخیصی، وراء صوت پستان و آم ار آی پستان رد کرد. با این حال، اگر سرطان رد نشد، شما به بیوپسی نیاز دارید. بیوپسی تنها آزمایشی است که می تواند سرطان پستان را تشخیص دهد.

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

رادیولوژی و سونوگرافی خورشید

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

khorshidradiology

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

۷۷۸۸۱۱۲۵

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

khorshidradiology.ir

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

آدرس: تهرانپارس، ضلع شمالی فلکه سوم تهرانپارس، نبش خیابان خلیلی، پلاک ۳۴۴

آیا بیوپسی سرطان پستان می تواند خطا کند؟

در بعضی موارد، بیوپسی توده های پستان می تواند خطا کند. بیوپسی سلول ها و بافت های مشکوک منطقه پستان را جدا می کند و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند تا ببینند که سرطان وجود دارد یا خیر.

چگونه سوزن بیوپسی می تواند در سرطان پستان خطا کند؟

اگر سوزن نمونه را از بافت یا سلول منطقه اشتباه بردارد یا در نمونه مشکلی وجود داشته باشد، سوزن بیوپسی می تواند در سرطان پستان اشتباه کند. حتی اگر نمونه ها از منطقه درست برداشته شده باشند، اگر آسیب شناس بافت یا سلول ها را به عنوان غده خوش خیم (غیر سرطانی) تفسیر کند درحالی که آن ها غده سرطانی هستند، در این صورت نتایج منفی کاذب اتفاق می افتد.

چگونه جراحی بیوپسی در سرطان پستان اشتباه می کند؟

با جراحی بیوپسی توده های پستان ، احتمال اشتباه در سرطان پستان کمتر است. با این حال، با برداشتن یک بافت از ناحیه اشتباه، جراحی بیوپسی در سرطان پستان می تواند دچار خطا شود. استفاده از روش های سوزنی و سیم های موضعی سازی قبل از بیوپسی و اشعه ایکس از نمونه های بافت بعد از بیوپسی این مشکل را محدود می کند.

بیوپسی توده های پستان باعث شیوع سرطان نمی شود

این افسانه است که پخش شدن سرطان پستان در هوا در طول عمل یا برش از طریق سرطان ممکن است باعث شیوع آن شود. بیوپسی های جراحی و سوزنی باعث شیوع سرطان پستان نمی شوند.

چرا این عمل انجام می شود

پرشک شما بیوپسی توده های پستان را توصیه می کند اگر:

 • شما یا پزشکتان توده یا ضخیم شدن پستان را احساس کنید و پزشکتان به سرطان پستان مشکوک باشد.
 • ماموگرافی شما یک منطقه مشکوک در پستانتان را نشان دهد.
 • اسکن وراء صوتی یک یافته مشکوک را نشان دهد.
 • ام ار آی پستانتان یک یافته مشکوک را نشان دهد.
 • شما دچار تغییرات نوک سینه یا اطراف آن از جمله پوسته پوسته شدن، کمرنگ شدن پوست یا ترشح خونین شوید.

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

چه اتفاقی می افتد و انواع روش های بیوپسی توده های پستان

روش های مختلفی برای انجام بیوپسی توده های پستان وجود دارد:

بیوپسی آسپیراسیون سوزن ریز

در بیوپسی توده های پستان آسپیراسیون سوزن ریز(FNAB) ، جراح، آسیب شناس یا رادیولوژیست از یک سوزن بسیار نازک و از یک سرنگ برای عقب کشیدن و خالی کردن چند سلول از یک توده قابل لمس استفاده می کند. اگر توده قابل لمس باشد، به این معنی است که فرد می تواند با دست خود آن را حس کند. از طرف دیگر، پزشک ممکن است مقدار کمی مایعات را از حفره پر از مایعات مانند کیست بردارد. FNAB یک روش زیر پوستی است و به این معنی است که پزشک سوزن را از طریق پوست عبور می دهد تا به منطقه برای نمونه برداری برسد.
سوزنی که در FNAB استفاده می شود معمولا از نوع سوزنی که در آزمایش خون استفاده می شود، کوچک تر است. فرد معمولا به بیهوشی موضعی نیاز ندارد. اگر فرد بتواند توده یا منطقه مشکل ساز را احساس کند، پزشک می تواند با لمس سوزن را به هدف هدایت کند.
اگر هدف اینقدر کوچک یا عمیق باشد که احساس کردن آن مشکل باشد، پزشک ممکن است اسکن وراء صوتی را انجام دهد و با استفاده از تصاویر روی صفحه، سوزن را به محل درست هدایت کند. این بیوپسی با راهنمایی وراء صوتی است. در بیوپسی استریوتاکتیک، ماموگرافی از دو زاویه که محل دقیق توده را نشان می دهد، گرفته می شود. پزشکان بیوپسی توده های پستان استریوتاکتیک را راهنمایی تصاویر نیز می نامند.
در مرحله بعد، تحلیلگر آزمایشگاهی مایع یا سلول ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا مشخص کند که سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر. اگر نمونه از مایعات شفاف تشکیل شده باشد، شانس خوبی است که از یک کیست خوش خیم بدون سلول های سرطانی حاصل شده است. مایعات اگر خون آلود یا تیره باشند ممکن است از کیست خوش خیم یا سرطان زا ایجاد شده باشند.
از آنجا که پزشکان از سوزن های نازک استفاده می کنند، احتمال از دست رفتن سلول های سرطانی نزدیک به آن وجود دارد. اگر تشخیص واضح نباشد، پزشک ممکن است نوع دیگری از بیوپسی را توصیه کند.

بیوپسی سوزنی هسته

در بیوپسی سوزنی هسته(CNB) ، پزشک نمونه های کوچک و جامد بافت را بر می دارد. سوزن توخالی است و قطر آن کمی بزرگتر از سوزن در FNAB است. پزشک معمولا از وراء صوت و اشعه ایکس برای هدایت در این روش استفاده می کند.
اگر توده قابل لمس باشد، آن ها سوزن را با لمس کردن هدایت می کنند. سوزن توخالی هسته ها یا استوانه های کوچک از بافت توده را کنار می کشد. سوزن شش مرتبه وارد می شود تا چندین هسته بافت را از بین ببرد. پزشک ممکن است بیهوشی موضعی را برای بی حس کردن ناحیه توصیه کند.
مدت زمان CNB از FNAB بیشتر است و احتمال از دست رفتن سلول های سرطانی کمتر است، به همین دلیل نتیجه قابل اطمینان تری دارد. بعد از CNB، فرد ممکن است مقداری کبودی را تجربه کند اما هیچ زخم قابل توجهی ندارد و نیازی به بخیه نیست.

بیوپسی استریوتاکتیک

این نوع از بیوپسی از ماموگرافی برای مشخص کردن محل های مشکوک درون پستان استفاده می کند. برای این روش، شما بر روی شکم روی میز بیوپسی که با بالش هایی پوشانده شده دراز می کشید و یکی از سینه های شما در حفره موجود در میز قرار می گیرد، یا ممکن است شما این کار را در حالت نشسته انجام دهید. لازم است که 30 دقیقه تا 1 ساعت در این حالت بمانید.
میز با چندین پایه بلند شده است و تجهیزات مورد استفاده رادیولوژیست در زیر میز قرار گرفته است. پستان شما کاملا بین دو صفحه فشرده می شود، درحالی که ماموگرافی گرفته می شود تا به رادیولوژیست محل دقیق منطقه برای بیوپسی را نشان دهد. رادیولوژیست یک برش کوچک در حدود طول ¼ اینچ (حدود ۶ میلی متر) در پستان شما ایجاد می کند. او سپس یک سوزن یا پروب خلاء را وارد می کند تا چندین نمونه از بافت را بردارد. نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا تجزیه و تحلیل شوند.

بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی

بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی از امواج صوتی استفاده می کند تا محل توده یا ناهنجاری را پیدا کند و یک نمونه بافت را برای آزمایش زیر میکروسکوپ بردارد. این روش نسبت به بیوپسی جراحی کمتر تهاجمی است، جای زخم کمی باقی می گذارد و در معرض اشعه یونیزان نیست.
در مورد بیماری های اخیر یا شرایط پزشکیتان و اینکه آیا آلرژی دارید مخصوصا در مورد بیهوشی، با پزشکتان صحبت کنید. در مورد هر گونه دارویی که مصرف می کنید از جمله مکمل های گیاهی و آسپیرین با او بحث کنید. به شما توصیه می شود که مصرف آسپیرین یا رقیق کننده خون را سه روز قبل از این روش متوقف کنید. جواهرات خود را در خانه بگذارید و لباس های گشاد و راحت بپوشید. ممکن است از شما خواسته شود که لباس شب بپوشید. اگر می خواهید که احساس آرامش کنید، برنامه ریزی کنید تا یک نفر شما را تا خانه ببرد.

موارد متداول استفاده از روش بیوپسی توده های پستان

بیوپسی توده های پستان با راهنمایی وراء صوتی وقتی انجام می شود که وراء صوتی ناهنجاری های زیر را نشان دهد:

 • یک توده جامد مشکوک
 • غیر طبیعی شدن ساختار بافت های سینه
 • تغییر ناحیه غیرطبیعی بافت

این مواقعی است که پزشکتان تصمیم می گیرد که راهنمایی وارء صوتی برای بیوپسی مناسب است حتی اگر توده قابل لمس باشد.
راهنمایی وراء صوتی در چهار روش بیوپسی استفاده می شود:

 • آسپیراسیون سوزن ریز(FNA) که از سوزن بسیار ریز برای استخراج مایعات یا سلول ها از منطقه غیرطبیعی استفاده می کند.
 • سوزن هسته(CN) که از سوزن توخالی بزرگ برای برداشتن یک نمونه از بافت پستان استفاده می کند.
 • دستگاه با کمک خلاء(VAD) که از ابزار قوی خلاء برای جمع آوری نمونه های چند بافت در حین وارد کردن سوزن استفاده می کند.
 • سیم موضعی سازی، که در آن سیم راهنما در منطقه مشکوک قرار می گیرد تا به جراح کمک کند ضایعه را برای بیوپسی جراحی پیدا کند.

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

خطرات بیوپسی توده های پستان

بیوپسی خطرات بسیار کمی دارد. بعضی اوقات می تواند موراد زیر را به همراه داشته باشد:

 • درد در ناحیه یا بازو یا گردن
 • خونریزی
 • کبودی
 • احتمال ابتلا به عفونت در هر نوع بیوپسی بسیار کم است. در صورت مشاهده علائم عفونت با پزشکتان تماس بگیرید.

علائم عفونت شامل ظاهر شدن یا بدتر شدن موارد زیر است:

 • تب یا لرز
 • قرمزی
 • خونریزی
 • تورم
 • درد اطراف ناحیه بیوپسی

رادیولوژی و سونوگرافی خورشید

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

khorshidradiology

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

۷۷۸۸۱۱۲۵

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

khorshidradiology.ir

تشخیص توده های پستانی، روش انجام بیوپسی

آدرس: تهرانپارس، ضلع شمالی فلکه سوم تهرانپارس، نبش خیابان خلیلی، پلاک ۳۴۴

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.