۲۲۷۹۲۱
۲۳۹۸
۲۳۹۸

روش افزایش قد در سنین رشد

به طور کلی بعید است کسی بتواند پس از سنین رشد، قد خود را افزایش دهد. با این وجود می‌توانید انواع روش افزایش قد را در تمام دوران بلوغ انجام دهید تا پتانسیل رشد خود را به حداکثر برسانید.

عوامل مختلفی در افزایش قد نقش دارند. تصور می‌شود که عوامل ژنتیکی ۶۰ تا ۸۰درصد قد نهایی را تشکیل می‌دهند. درصد باقی‌مانده نیز معمولاً در دست عوامل محیطی مانند تغذیه و ورزش می‌باشد.

بیش‌تر افراد از یک سالگی تا بلوغ، هر ساله حدود ۵ سانتی‌متر افزایش قد دارند. پس از بلوغ، رشد قد به ۱۰ سانتی‌متر در سال می‌رسد. البته سرعت افزایش قد در افراد مختلف متفاوت است. در دخترها، این جهش رشد معمولاً در اوایل سال‌های نوجوانی آغاز می‌شود. پسرها ممکن است این افزایش ناگهانی قد را تا پایان نوجوانی خود تجربه نکنند.

انواع روش افزایش قد

در ادامه فهرستی از روش‌های افزایش قد مشاهده می‌کنید. انجام این روش‌ها در دوران بلوغ باعث می‌شود قدبلندتر شوید وانجام دادن آن‌ها در دوران بزرگ‌سالی باعث می‌شود قد خود را حفظ کنید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

داشتن رژیم غذایی سالم، اولین روش افزایش قد محسوب می‌شود. بسیار مهم است که در سنین رشد، تمام مواد مغذی و مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید. می‌توانید نکات تغذیه در کودکان را بخوانید.

رژیم غذایی شما باید شامل مواد زیر باشد:

میوه‌های تازه

سبزیجات تازه

غلات‌

پروتئین‌ها

لبنیات

ضمناً باید از خوردن مواد غذایی حاوی مواد زیر پرهیز کنید:

قند

چربی‌های ترانس

چربی‌های اشباع‌شده

اگر افزایش سن یا نوعی بیماری زمینه‌ای باعث کاهش تراکم استخوان‌ و در نتیجه کاهش قد شما می‌‌شود، باید مواد کلسیم‌دار بیش‌تری مصرف کنید. اغلب توصیه می‌شود زنان بالای ۵۰ سال و مردان بالای ۷۰ سال، ۱۲۰۰میلی‌گرم کلسیم در روز مصرف کنند.

ویتامین د نیز باعث سلامت استخوان می‌شود. منابع معمول ویتامین د شامل ماهی تن، شیر غنی‌شده و زرده‌ی تخم مرغ است. اگر در رژیم خود به اندازه‌ی کافی ویتامین د دریافت نمی‌کنید، با پزشک خود درباره‌ی مصرف مکمل صحبت کنید تا مقدار روزانه‌ی لازم برای شما را تامین کند.

روش افزایش قد در سنین رشد

مکمل‌ها را با احتیاط مصرف کنید

دومین روش افزایش قد، مصرف مکمل است. اما باید محتاطانه باشد زیرا فقط چند مورد وجود دارد که مکمل‌‌ها هم برای افزایش قد در کودکان و هم برای مقابله با کاهش قد در بزرگ‌سالان مناسب‌اند.

به عنوان مثال اگر نوعی بیماری دارید که بر تولید هورمون رشد انسانی تاثیر می‌گذارد، ممکن است پزشک به شما مکملی را توصیه کند که حاوی هورمون رشد مصنوعی است.

علاوه بر این، افراد مسن ممکن است بخواهند از مکمل‌های ویتامین د یا کلسیم استفاده کنند تا خطر پوکی استخوان را کاهش دهند.

در تمام حالت‌های دیگر، باید از مصرف مکمل‌های تبلیغاتی برای افزایش قد خودداری کنید. وقتی فرآیند رشد شما کامل شود، دیگر هیچ فرصتی برای افزایش قد ندارید. پس به تبلیغات نادرست و فریب‌دهنده‌ی مکمل‌های مختلف اعتماد نکنید.

به مقدار کافی بخوابید

خواب کافی از دیگر روش‌های افزایش قد محسوب می‌شود. همیشه این‌طور نیست که کمبود خواب در طولانی‌مدت تاثیری بر قد شما داشته باشد؛ اما اگر در دوران نوجوانی به طور منظم، کم‌تر از میزان لازم بخوابید، ممکن است عوارضی در پی داشته باشد.

هنگام خواب، بدن، هورمون رشد انسانی آزاد می‌کند که باعث رشد قد می‌شود. پس اگر به مقدار کافی نخوابید، تولید این هورمون و هورمون‌های دیگر کاهش می‌یابد.

پیشنهاد می‌شود که:

نوزادان تا 3 ماه اول زندگی، هر روز 14 تا 17 ساعت بخوابند.

نوزادان 3 تا 11 ماهه، هر روز 12 تا 17 ساعت بخوابند.

کودکان نوپای 1 تا 2 ساله، روزانه 11 تا 14 ساعت بخوابند.

کودکان خردسال 3 تا 5 ساله، روزانه 10 تا 13 ساعت بخوابند.

کودکان 6 تا 13 ساله، هر روز 9 تا 11 ساعت بخوابند.

نوجوانان 14 تا 17 ساله، هر روز 8 تا 10 ساعت بخوابند.

بزرگ‌سالان 18 تا 64 ساله، روزانه 7 تا 9 ساعت بخوابند.

افراد مسن 65 سال به بالا، روزانه 7 تا 8 ساعت بخوابند.

هم‌چنین خواب اضافی ممکن است تولید هورمون رشد انسانی را افزایش دهد. پس ایرادی ندارد هر روز کمی بیش‌تر به چشم‌ها و بدن‌تان استراحت دهید و بخوابید.

هم‌چنین می‌توانید درباره‌ی مدت زمان لازم برای خواب نوزاد سالم بیش‌تر بخوانید.

روش افزایش قد در سنین رشد

فعال باشید

ورزش منظم از دیگر روش‌های افزایش قد است که فواید زیادی دارد. ورزش منظم، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را تقویت می‌کند، باعث می‌شود در وزن سالم خود باقی بمانید و تولید هورمون رشد انسانی را نیز افزایش می‌دهد.

کودکان باید در مدرسه حداقل ۱ ساعت در روز ورزش داشته باشند و در این ۱ ساعت باید بر روی تمرینات زیر تمرکز کنند:

تمرینات قدرتی مانند شنا و درازنشست

تمرینات انعطاف‌پذیری مانند یوگا

فعالیت‌های هوازی مانند تعقیب و گریز، طناب زدن یا دوچرخه‌ سواری

ورزش در بزرگ‌سالی نیز خالی از لطف نیست. ورزش در این سنین علاوه بر حفظ سلامت کلی، به کاهش خطر پوکی استخوان کمک می‌کند. پوکی استخوان زمانی رخ می‌دهد که استخوان‌ها ضعیف یا شکننده می‌شوند و در نتیجه تراکم آن‌ها کاهش می‌یابد. این فرآیند باعث کاهش قد در بزرگ‌سالی می‌شود.

برای جلوگیری از پوکی استخوان، هفته‌ای چندین بار پیاده‌روی، تنیس یا تمرین یوگا را امتحان کنید.

بهتر است درباره‌ی ورزش سلامت زنان بیش‌تر بخوانید.

حالت مناسب بدن را تمرین کنید

یکی دیگر از انواع روش افزایش قد، خوب نشستن و خوب ایستادن است. بد ایستادن ممکن است باعث شود کوتاه‌تر از حد واقعی به نظر برسید. با گذشت زمان، خم شدن یا قوز کردن هم ممکن است بر قد واقعی شما تاثیر بگذارد.

ستون فقرات شما باید به طور طبیعی در ۳ ناحیه منحنی باشد. اگر مرتباً خمیده می‌شوید یا قوز می‌کنید، ممکن است این منحنی‌های طبیعی، متناسب با وضعیت جدید شما تغییر کنند و باعث ایجاد درد در گردن و کمر شوند.

هوشیاری بر نحوه‌ی ایستادن و نشستن و خوابیدن، نکته‌ی کلیدی است. با پزشک خود صحبت کنید که چگونه می‌توانید از صندلی‌های مناسب برای نشستن و بالش‌های مناسب برای خوابیدن در برنامه‌ی روزانه‌ی خود استفاده کنید. به این‌ها محصولات ارگونومیک نیز گفته می‌شود. این محصولات اصولاً برای این طراحی شده‌اند که شرایط کار و زندگی را با ویژگی‌ها و نیازهای انسانی تطبیق دهند.

روش دیگر، انجام تمرینات مخصوصی است که برای بهبود حالت بدن طراحی شده‌اند. اگر مطمئن نیستید که از کجا باید شروع کنید، از پزشک خود کمک بگیرید. پزشک می‌تواند برنامه‌ی ورزشی مناسب شما را برایتان تهیه کند.

روش افزایش قد در سنین رشد

از یوگا برای به حداکثر رساندن قد خود استفاده کنید

آخرین روش افزایش قد، انجام یوگا است. اگر به انجام تمرینات مرتبط به حالت قرارگیری بدن علاقه‌ای ندارید، یوگا را امتحان کنید. یوگا تمرینی برای تمام قسمت‌های بدن است که باعث تقویت عضلات شما می‌شود. یوگا تمام قسمت‌ها بدن را با هم یکدست می‌کند و حالت بدن را بهبود می‌بخشد. مجموعه‌ی این تاثیرات باعث می‌شود قدبلندتر به نظر برسید.

می‌توانید در خانه و به طور انفرادی تمرینات یوگا را انجام دهید یا این که در کلاس‌های گروهی یوگا شرکت کنید. اگر نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید، در اینترنت ویدئوهای آموزشی یوگا برای مبتدیان را جست‌وجو کنید.

برخی از ژست‌های محبوب برای بهبود وضعیت بدن عبارتند از:

ژست کوه

ژست کبرا

ژست کودک

ژست جنگجوی دو

توصیه‌ی نهایی

در بیش‌تر موارد در انتهای بلوغ، قدتان به حداکثر ارتفاع خود می‌رسد و بعد از آن دیگر رشدی ندارد. اما با انجام روش‌های افزایش قد، می‌توانید این میزان قد را در سال‌های بزرگ‌سالی خود حفظ کنید. هم‌چنین بهتر است از خوردن مکمل‌های نامطمئن و بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.