۲۲۹۲۵۴
۹۴۵۹
۹۴۵۹

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

اگر برای درمان قطعی ویروس اچ پی وی مردان، به دنبال یک راه حل خوب هستید؛ این راهنمای نی‌نی‌بان را مطالعه کنید. در آن گفته‌ایم این ویروس زگیل چطور وارد بدن مردان می‌شود و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

اگر برای درمان قطعی ویروس اچ پی وی مردان، به دنبال یک راه حل خوب هستید؛ این مطلب نی‌نی‌بان را مطالعه کنید. در آن گفته‌ایم این ویروس زگیل چطور وارد بدن مردان می‌شود و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟
بیشتر مردم تصور می‌کنند که ویروس اچ پی وی مربوط به زنان است. این درحالی است که ویروس HPV در مردان نیز می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. برای مردان مهم است که بدانند چگونه خطرات عفونت HPV را کاهش دهند. در این صفحه به راه‌های درمان اچ پی وی پرداخته‌ایم.

در این مطلب می‌خوانید:

 • عفونت اچ پی وی چیست؟

 • اچ پی وی چطور درمان می‌شود؟

 • راه‌های پیش‌گیری از اچ پی وی چیست؟

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

عفونت اچ پی وی مردان چیست؟

عفونت HPV می تواند خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی را در مردان افزایش دهد، اگرچه این سرطان ها شایع نیستند. HPV همچنین می تواند مانند زنان باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان شود.

شیوع بیماری اچ پی وی چقدر است؟

بیش از نیمی از مردانی که در ایالات متحده از نظر جنسی فعال هستند، در دوره ای از زندگی خود به HPV مبتلا خواهند شد. اغلب، مردان بدون هیچ مشکلی، ویروس را به تنهایی پاک می کنند.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

خطرات عفونت اچ پی وی در مردان

برخی از انواع اچ پی وی مرتبط با سرطان های تناسلی می توانند منجر به سرطان مقعد یا آلت تناسلی مردان شوند. هر دوی این انواع سرطان، به ویژه در مردانی که سیستم ایمنی سالمی دارند، نادر هستند. انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می زند که در سال ۲۰۲۲ ، حدود 2070 مرد در ایالات متحده به سرطان آلت تناسلی و 3150 مرد به سرطان مقعد مبتلا خواهند شد.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

سایر سرطان‌های مردانه مرتبط با اچ پی وی

سرطان آلت تناسلی، مقعد و حلق دهانی ازجمله سرطانهای وابسته به اچ پی وی در آقایان است. شیوع سرطان حلق دهانی در آقایان بیشتر از خانمهاست‌، همچنین سرطان مقعد در مردان همجنس گرا بیشتر است .بیشتر سرطان هایی که در پشت گلو، از جمله در پایه زبان و در لوزه ها یافت می شوند، مربوط به HPV هستند. در واقع، اینها شایع ترین سرطان های مرتبط با HPV هستند که در مردان یافت می شوند. سالانه بیش از 13000 مورد جدید در مردان تشخیص داده می شود.

سایر انواع ویروس اچ پی وی

سایر انواع ویروس HPV به ندرت باعث سرطان در مردان می شوند، اما باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. در هر مقطع زمانی، حدود 1 درصد از مردان فعال جنسی در ایالات متحده به زگیل تناسلی مبتلا خواهند شد.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

علائم HPV در مردان

انواع HPV پرخطر که می توانند باعث سرطان شوند به ندرت در مردان یا زنان علائمی را نشان می دهند. زگیل تناسلی اولین علامتی است که ممکن است با سویه های کم خطر HPV مشاهده کنید که باعث زگیل می شوند اما سرطان ندارند.

تشخیص اچ پی وی در مردان

برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان، پزشک ناحیه تناسلی مرد را به صورت چشمی بررسی می کند تا ببیند آیا زگیل وجود دارد یا خیر. برخی از پزشکان از محلول سرکه برای کمک به شناسایی زگیل هایی که برجسته و قابل مشاهده نیستند استفاده می کنند. اما آزمون بی‌خطر نیست. گاهی اوقات پوست طبیعی به اشتباه به عنوان زگیل شناسایی می شود.

آزمایش خون برای اچ پی وی در مردان

هیچ آزمایش معمولی برای مردان وجود ندارد که سویه های پرخطر HPV را که می توانند باعث سرطان شوند بررسی کند. با این حال، برخی از پزشکان به انجام تست پاپ مقعدی در مردانی که در معرض خطر بالاتر سرطان مقعد ناشی از HPV هستند، توصیه می‌کنند. در تست پاپ مقعدی، پزشک سلول‌های مقعد را جمع‌آوری می‌کند و سپس آن‌ها را از نظر وجود ناهنجاری در آزمایشگاه بررسی می‌کند.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

 

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

زمانی که هیچ علامتی وجود نداشته باشد، هیچ درمانی برای عفونت HPV در مردان وجود ندارد. در عوض، پزشکان مشکلات سلامتی ناشی از ویروس HPV را درمان می کنند. هنگامی که زگیل تناسلی ظاهر می شود، می توان از انواع درمان ها استفاده کرد. بیمار می تواند کرم های تجویزی را در خانه استفاده کند. یا پزشک می تواند زگیل ها را با جراحی بردارد یا منجمد کند. بهترین روش برای برداشتن زگیلهای تناسلی استفاده از کرایوتراپی (فریز) و لیزر است که هردو با میزان عود بسیار کمتری همراه هستند . برداشتن زگیلها خط اول درمان HPV و سرطانهای وابسته به آن است و حتما باید انجام شود.

چه زمانی برای درمان اچ پی وی مراجعه کنیم؟

درمان زودهنگام زگیل توسط برخی پزشکان توصیه نمی شود زیرا زگیل تناسلی می تواند خود به خود از بین برود. همچنین ممکن است ظاهر شدن همه زگیل ها خیلی زمان ببرد. بنابراین فردی که به محض ظهور زگیل ها را درمان می کند ممکن است بعداً به درمان دیگری نیاز داشته باشد. ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد ویروس اچ پی وی با ایمنی بدن فرد از بین میرود و خیلی از افراد اصلا متوجه حضور اچ پی وی در بدن خود نیستند. ولی در مواردی که دربدن باقی می ماند و مزمن میشود، زگیل تناسلی ، تغییرات سلولی یا علائم بالینی بوجود می آورد. بنابراین وجود زگیل تناسلی به معنای حضور مزمن ویروس HPV است که ایمنی بدن تا آن زمان قادر به پاک کردنش نبوده است. بنابراین به محض تشخیص زگیل تناسلی باید آن را برداشت.اگرچه میدانیم احتمال عود وجود دارد. پیگیری بیمار ، درمان شریک جنسی ، بررسی ازنظر احتمال ضایعات سرطانی و کمک گرفتن از روشهای نوین کمک درمانی نقش ویژه ای درکنترل اچ پی وی داشته است.

باتوجه به شیوع بسیار زیاد اچ پی وی در آقایان ، سالهاست که آقایان در محیطی آرام و به دور از استرس ، با دستگاه ویدئوکولپوسکوپ مدگاین امریکایی و تحت بزرگنمایی معاینه میشوند . لیزر ، کرایو و سایر درمانهای لازم برای انان انجام شده تا ضمن شستن زنجیره انتقال بیماری ، با تشخیص به موقع از شیوع سرطانهای وابسته به HPVجلوگیری شود .

ّپیش‌گیری از ابتلا به اچ پی پی در مردان

واکسن HPV به جلوگیری از ابتلا به سویه هایی که باعث زگیل یا سرطان می شوند کمک می کند. اگرچه این واکسن در درجه اول برای نوجوانانی که فعالیت جنسی نداشته اند توصیه می شود اما افراد در هر سنی می توانندآن را بزنند.

پیش‌گیری از اچ پی پی در زندگی روزمره

استفاده صحیح روش های جلوگیری از باروری نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا کمک کند. البته یادتان باشد؛ روش‌های بازدارنده محافظت کاملی در برابر عفونت‌هایی مانند HPV ایجاد نمی‌کنند، اما استفاده صحیح از این روش‌ها، در طول رابطه می‌تواند به کاهش چشمگیر خطر کمک کند.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی در مردان

واکسن برای اچ پی وی مردان داریم؟

پیش‌تر در امریکا برای پیش‌گیری از عفونت HPV، سرطان دهانه رحم و مقعد تولید شد؛ همین واکسن را می‌توان برای پیش‌گیری از اچ پی وی مردان هم استفاده کرد.

این واکسن برای چه سنی مناسب است؟

واکسن اچ پی وی برای استفاده از 9 تا 45 سالگی مناسب است؛ یعنی هم پسران می‌توانند آن را استفاده کنند هم مردان. البته این واکسن برای افراد میانسال و سالمندان چندان موثر نیست.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.