۲۳۵۷۲۳
۲۲۱۷
۲۲۱۷

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، ۹ راه افزایش باروری

اگر خانمی دچار یائسگی زودرس شود؛ ممکن است توانایی باردار شدن خود را از دست بدهد؛ به همین دلیل باید برای بررسی شانس باروری خود، هم آزمایش دهد و هم داروهایی مصرف کند تا قدرت بچه‌دار شدن خود را از دست ندهد؛ نکاتش را در ادامه بخوانید.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری خانم‌ها چقدر جدی است؟ برخی خانم‌ها که در حالت یائسگی قرار می‌گیرند و هنوز بچه‌دار نشده‌اند؛ حتما مایل‌اند که شانس باروری خود را در این دوران امتحان کنند. این سوال مطرح است که در این دوران پیش یائسگی و بعد از یائسگی زودرس، می‌توان فرزندی را به دنیا آورد؟ اگر این مشکل پیش بیاید؛ تاثیر آن بر زندگی زناشویی خانم چیست و چطور می‌توان از طلاق به خاطر این مشکل جلوگیری کرد؟ آیا راه درمانی برای اصلاح مشکلات باروری بعد از یائسگی زودرس وجود دارد؟ در ادامه این صفحه تمام این نکات را توضیح داده‌ایم.

در این مطلب می‌خوانید:

 • امکان بارداری در یائسگی زودرس
 • دوره احتمالی بارداری در یائسگی زودرس
 • عوارض بارداری ناخواسته در یائسگی زودرس
 • روش های پیشگیری از بارداری در یائسگی زودرس

امکان بارداری در یائسگی زودرس

وقتی خانمی یائسه شود؛ امکان این که باردار بشود هست. یعنی اگر قصد باردار شدن ندارید؛ باید حتما روش‌های پیش‌گیری از بارداری را ادامه دهید. البته در دوران یائسگی زودرس هم این مشکلات باردار شدن یا نشدن؛ همیشه در ذهن خانم می‌چرخد اما باید بدانید که در دوران یائسگی زودرس احتمال باردار شدن هست اما نه مانند دهه 20 و 30 زندگی خانم. بنابراین اگر رابطه زناشویی شما با همسرتان برفرار است؛ باید حتما روش‌های باردار شدن را انجام دهید و اگر قصد بچه‌دار شدن ندارید؛ راه‌های پیش‌گیری از بارداری را در زندگی زناشویی خود به کار برید.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

دوره احتمالی بارداری در یائسگی زودرس

در سنین زیر ۵۰ سالگی، اگر دچار یائسگی زودرس شده‌اید؛ باید دقت داشته باشید که در این سنین اگر به مدت ۲ سال پریود نشده‌اید؛ احتمال بچه‌دار شدن هنوز هم وجود دارد. یعنی اگر ۱۲ ماه از آخرین پریود شما گذاشته، فکر نکنید که دیگر باردار نمی‌شوید؛ ممکن است ناگهان باردار شوید و آمادگی لازم برای آن را نداشته باشید.

سن یائسگی و احتمال بارداری

یادتان باشد در سن بالای ۵۵ سال، دیگر احتمال بارداری شما در سنین یائسگی کم است؛ یعنی اگر روش‌های مطمئن پیش‌گیری از حاملگی را انجام ندهید؛ احتمال دارد که باردار نشوید. حتی اگر پریود هم می‌شوید احتمال باردار شدن‌تان خیلی کم است.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

عوارض بارداری ناخواسته در یائسگی زودرس

حاملگی ناخواسته ممکن است در دوران قبل از یائسگی اتفاق بیفتد، حتی اگر قدرت باروری خانم کاهش یابد؛ یا همچنین اگرعلائم یائسگی زودرس مانند خشکی واژن و تغییرات خلقی ایجاد شود و بر تعداد نزدیکی با همسر اثر بگذارد. خانم‌هایی که در سن 40 سالگی به بعد دچار یائسگی زودرس می‌شوند؛ می‌توانند در خطر ناهنجاری‌های ژنتیکی نوزاد باشند. چراکه به روند باروری خود در سنین یائسگی زودرس توجه نمی‌کنند و بعد از تشکیل نطفه احتمال آسیب کروموزومی به دلیل سبک زندگی غلط آنها وجود دارد.

عوامل خطرحاملگی در یائسگی زودرس

اگر خانمی در دوران یائسگی زودرس باردار شود؛ ممکن است فرزندی که در شکم خود پرورش می‌دهد دچار برخی مشکلات کروموزومی و ناهنجاری‌ها، مثلا سندروم داون شود. چراکه:

 • خانم توجهی به احتمال باردار شدن خود ندارد.
 • روش‌های پیش‌گیری را استفاده نمی‌کند.
 • سبک زندگی نامناسب برای بارداری دارد اما خبر ندارد که باردار شده است.
 • نطفه در خطر عوامل ناهنجار کننده ژنتیکی است.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

روش های پیشگیری از بارداری در یائسگی زودرس

در دوران یائسگی زودرس باید روش های پیش‌گیری از بارداری را به کار برد. مهم‌ترین این روش‌ها استفاده از قرص هورمونی است که در دوران یائسگی زودرس خانم از بچه‌دار شدن پیش گیری می‌کند. در این دوران می‌توانید با کمک پزشک متخصص زنان معالج خود، بهترین و مناسب‌ترین روش پیش‌گیری از بارداری را برای خود انجام دهید. در سنین بالای ۵۰ سال اما باید یک روش مطمئن و دقیق مانند استفاده از داروی پروژسترون به صورت قرص را برای پیشگیری از بارداری، به کار برید. این روش را باید تا حدود ۵۵ سالگی انجام دهید؛ سپس بعد از ۵۵ سالگی نیازی به روش پیش‌گیری از بارداری نیست.

فواید اسنفاده از قرص ضد بارداری در یائسگی زودرس

در دوران یائسگی زودرس استفاده از قرص ضد حاملگی خطر ایجاد برخی عوارض یائسگی را کاهش می‌دهد. مثلا تغییرات خلق و خو و افزایش وزن.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

سیم پیچ Mirena را می توان در دوران یائسگی برای کمک به کنترل اثرات یکی از علائم رایج، که پریودهای سنگین است، استفاده کرد. اگر کویل در سن 45 سالگی یا بیشتر قرار داده شود، می توان آن را به عنوان پیشگیری از بارداری تا سن 55 سالگی و همچنین به عنوان بخشی از درمان جایگزینی هورمون (HRT) استفاده کرد.

گزینه های دیگر می تواند شامل ایمپلنت ضد بارداری باشد که تا زمان یائسگی قابل استفاده است. گزینه های غیر هورمونی نیز وجود دارد که بر علائم یائسگی شما تأثیر نمی گذارد، از جمله دستگاه داخل رحمی مسی (کویل مسی) و کاندوم.

با راهنمای کامل ما اطلاعات مفیدی در مورد سایر زمینه های یائسگی پیدا کنید.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

چه زمانی در دوران یائسگی آزمایش بارداری انجام دهیم
بسیاری از علائم یائسگی شبیه علائم بارداری است. اگر باردار شوید، پریود نخواهید شد، اما ممکن است لکه بینی خفیفی را تجربه کنید که ممکن است با پریود اشتباه گرفته شود.

شما ممکن است علائم دیگری مانند نوسانات خلقی، مشکلات خواب، خستگی و سردرد را تجربه کنید، که می تواند در دوران پیش از یائسگی و یائسگی نیز اتفاق بیفتد. هنگامی که باردار هستید ممکن است احساس بیماری یا استفراغ کنید (مخصوصاً در صبح)، بیشتر ادرار کنید و سینه های حساسی داشته باشید. و در دوران پیش از یائسگی و یائسگی نیز گزارش تغییرات مثانه (بی اختیاری ادرار و ادرار بیشتر در شب) معمول است.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

اگر از نظر جنسی فعال هستید و هر یک از این علائم را تجربه می کنید، انجام تست بارداری بسیار مهم است. این کار را می توان در خانه یا توسط پزشک انجام داد.

تست های بارداری خانگی از داروخانه موجود است و سطح هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را در ادرار شما اندازه گیری می کند. اگر باردار هستید در سطوح بالاتری وجود دارد. نتیجه آزمایش مثبت تقریباً به طور قطع صحیح است. نتایج آزمایش منفی می تواند کمتر قابل اعتماد باشد.

بارداری یائسگی

خطرات اواخر بارداری چیست؟
باردار شدن بعد از سن 35 سالگی به عنوان حاملگی "در اواخر زندگی" طبقه بندی می شود زیرا خطرات خاصی را به همراه دارد. این شامل:

فشار خون بالا مرتبط با بارداری (فشار خون بارداری) و دیابت (دیابت بارداری)
حاملگی خارج رحمی - یک وضعیت تهدید کننده زندگی که زمانی رخ می دهد که جنین خود را خارج از رحم بچسباند.
افزایش احتمال نیاز به سزارین (زایمان جراحی)
عوارض زایمان، مانند خونریزی بیش از حد
یک زایمان طولانی
شرایط ژنتیکی در نوزاد مانند سندرم داون
چه زمانی در مورد بارداری در دوران یائسگی به پزشک مراجعه کنیم
اگر از نظر جنسی فعال هستید و هنوز پریود می‌شوید (حتی نامنظم) و فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، یک تست بارداری خانگی انجام دهید و نتیجه را با پزشک خود در میان بگذارید.

تاثیر یائسگی زودرس در بارداری، 9 راه افزایش باروری

اگر بیش از 35 سال سن دارید و بیش از 6 ماه شانس باردار شدن نداشتید، در صورت نیاز به بررسی مشکل باروری احتمالی، باید با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات سلامتی شما پاسخ داده شد
آیا می توان IVF را در دوران پیش از یائسگی انجام داد؟
خوراکی های کلیدی
یائسگی در سنین ۴۵ و ۵۵ سالگی رخ می دهد، زمانی که تخمدان های شما تولید تخمک را متوقف می کنند و استروژن کمتری تولید می کنند.
تا آن زمان، شما می توانید ثابت

اگر از نظر جنسی فعال باشید باردار می شوم
این بدان معناست که تا بعد از یائسگی، اگر می خواهید از باردار شدن خودداری کنید، همیشه باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید
باردار شدن در مراحل بعدی زندگی خطرات بیشتری نسبت به بارداری در سنین پایین تر دارد
اگر فکر می کنید ممکن است در دوران پیش از یائسگی باردار باشید، همیشه یک تست بارداری انجام دهید

منبع: livehealthily

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.