۹۵۷۸۶
۷۱۱۹
۷۱۱۹

راه های درمان چاقی، خانم‌ها کلیک کنند

سیستم لیزرلیپولیز که در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تایید رسیده است، روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود .

سیستم لیزرلیپولیز که در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تایید رسیده است، روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود .
در اثر تابش اشعه لیزر، چربی‌ها به صورت نیمه مایع در می‌آید که می‌توانند به‌راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند. لیزر لیپولیز تحت بی‌حسی منطقه‌ای انجام می‌شود و یک جلسه‌ آن به مدت 1تا 3 ساعت طول می‌کشد . این روش منحصر به فرد از لیزر Diodeیا N D YAG به‌صورت پالسی است که به‌صورت داخل بافتی اعمال می‌شود. به‌واسطه‌ استفاده از لیزر لیپولیز،‌ برخلاف لیپو ساکشن معمولی پوست سفت شده و جمع می‌شود. این روش در چاقی‌های خفیف و متوسط کافی است و دیگر نیازی به ساکشن نیست ولی در چاقی‌های شدیدتر درحالی‌که در لایه‌ی سطحی فقط از لیزر استفاده می‌شود، در لایه‌ عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه‌ چربی‌ها هم است.

مرحله اصلی انجام لیزر
ابتدا تحت شرایط استریل، موضع مورد نظر کاملا بی‌حس می‌شود (بی‌حسی موضعی). سپس سوراخ‌های کوچک ۱تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد شده و فیبر نوری بسیار نازک وارد بافت‌های چربی زیر پوست و انرژی معینی از لیز به چربی‌ها تابانده شده که باعث تخریب سلول‌های چربی می‌شود. در صورتی‌که چربی کمتر از ۵۰۰ میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نیست و چربی‌های تخریب شده توسط لنفاتیک بدن جذب می‌شود ولی در صورتی‌که چربی بیش از ۵۰۰ میلی لیتر چربی‌های مایع توسط مکش خفیفی تخلیه می‌شود . این کار حدود دو ساعت طول می‌کشد و بعد از مدت کوتاهی فرد مرخص می‌شود . مناسب‌ترین نقاط بدن برای لیپولیزر عبارتند از بازوها،‌ غبغب، پشت،‌ پهلو، شکم، ران‌ها و… .

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به ساکشن
لیزر لیپولیز بسیار ظریف و با دستکاری بسیار کمتر و درد و تورم کمتری نسبت به لیپوساکشن همراه است به‌علت ظرافت کار با لیزر نتایج یابی بسیار ایده‌آل و آثار ناهمواری برخلاف لیپوساکشن‌های معمولی وجود ندارد. تابش لیزر درزیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن و سفت شدن هم‌زمان پوست می‌شود. تاباندن لیزر در لایه‌ سطحی باعث رفع سلولیت می‌شود. از نظر میزان و مقدار حذف چربی‌ها در افرادی که مناسب باشند هیچ فرقی با لیپو ساکشن ندارد. ولی نتایج کیفی و زیبایی بسیار بهتر است و عوارض آن ناچیز است. لیزر لیپولیز روش نوین رفع چربی موضعی است. این تکنولوژی در ایتالیا،‌ انگلستان، ژاپن،‌ برزیل، سوئد و طی چند سال اخیر در ایران به‌کار می‌رود.

آیا لیزر و ساکشن رقیب هم هستند؟
در تجمعات موضعی کوچک بافت چربی که حجمی کمتر از gr ۵۰۰ دارند،‌ می‌توان از لیزر لیپولیز یا لیپوساکشن استفاده کرد،‌ اما در حجم‌های بیشتر از gr ۵۰۰ عملا باید لیپولیز یا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با ساکشن باشد. از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر افزایش کلاژن پوست و بهبودی جریان لنفاوی، جریان خون، کاهش ورم و بهبودی سلولیت است.

دوره‌ نقاهت
معمولا بعد از مدت کوتاهی (1تا 4 ساعت)‌ فرد مرخص می‌شود (سرپایی و بدون نیاز به بستری) و 1تا 3 روز استراحت در منزل توصیه می‌شود. زیرا بعد از رفع اثر داروهای بی‌حسی درد قابل تحملی مثل درد گوفتگی وجود دارد که فرد راحت‌تر است در منزل باشد. حدود 2-3 هفته محل کار شده تورم دارد که خودبه‌خود رفع می‌شود و پوشیدن گن ضروری است.

نتیجه‌ نهایی چه موقع مشخص می‌شود؟
تقریبا در همان روزها و هفته‌ اول نتایج ابتدایی کاملا مشخص است و به‌وضوح ازحجم چربی موضع کاسته می‌شود. ولی نتیجه‌ی نهایی نیاز به ۳ تا ۱۲هفته زمان دارد.

روش کرایولیپولیز
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و کاهش تحرک چاقی به صورت معضل بزرگی درآمده و روش های زیادی برای کاهش وزن مرسوم شده است. از رژیم  های غذایی , کم خوری , ورزش یا روش های متنوع برای لاغری با دستگاه های مختلف گرفته تا روش  های تهاجمی تر مانند لیپوساکشن، لیپولیز ، ابدومینوپلاستی و... اماآنچه که در نظر گرفته نمی شود این است که اگر برای سلامت خود قصد لاغری دارید فقط باید لاغر شوید روش هایی که ظاهر شما را زیبا می کنند در سلامتی شما تاثیر آنچنانی ندارند زیرا هنوز چربی های اطراف اندام داخلی باقی مانده است . اما اگر افزایش وزن شما در محدوده اضافه وزن است یعنی BMI 25-29دارید از رو ش های برطرف کردن چاقی موضعی سود می  برید. لیپوساکشن و لیپولیز روش های جراحی زیبایی برای لاغری موضعی و خوش فرم کردن بدن هستند که روش های تهاجمی بوده و البته عوارض خود رادارند, مانند:خطرات کشنده و عوارض ناخواسته مانند ورم ,درد ,لکه ها وخون مردگی های دردناک بی حسی و.... از روش های لاغری غیر تهاجمی می توان به کاویتاسیون ،آرافRF و روش جدید و انقلابی کرایولیپولیز اشاره کرد. روش غیر تهاجمی کرایولیپولیزتفاوت اساسی با سایر روش های غیر تهاجمی را دارد و ثابت شده که بهترین و بی خطر  ترین روش برای از بین بردن چربی  ها برای افرادی است که رژیم غذایی و ورزش منظم را رعایت می کنند اما هنوز از چربی های موضعی پهلوها ,شکم,پشت و... رنج می برند. از فواید این روش است که روش غیر تهاجمی است و به اتاق عمل وبیهوشی احتیاجی نیست و بیمار می تواند بلافاصله بعد از انجام کرایو به زندگی عادی خود برگردد.

اساس کار
در این روش با تولید سرما در ناحیه مورد نظر باعث تبدیل تریگلیسرید داخل سلول های چربی به جامد و در نتیجه مرگ این سلول های چربی بدون اثر بر بافت  های مجاور می  شود و در طی زمان با حذف تدریجی آن  ها از ضخامت لایه چربی در ناحیه مورد نظر کم می شود. زمان مورد نظر برای این روش ۶۰-۳۰ دقیقه برای هر قسمت است و توصیه می شود که در هر جلسه از ۳-۲ قسمت بیشتر را کرایو نکنیم. ناحیه فریز شده ممکن است قرمز شود که از چند دقیقه تاچند ساعت طول بکشد همچنین ممکن است در ناحیه لکه کبودی مشاهده شود که تا چند روز ادامه داشته باشدبرخی از بیماران احساس درد گنگ و بیحسی در ناحیه تا چند روز خواهند داشت. از ۱۵ روز بعد نتایج شروع شده و ۴-۲ ماه بعد کاملا مشخص می شود.توصیه می شود که برای نتیجه بهتر و تثبیت کار ۲ماه بعد نیز یک جلسه کرایولیپولیز در ناحیه مورد نظر تکرار شود.

چه بیمارانی نمی توانند کرایو انجام دهند؟
پیس میکر قلبی یا هر وسیله الکترونیک نصب شده داخل بدن
بیمار با وسیله پرتابل رسم نوار قلبی
بیماری کبدی
دیابت کنترل نشده
بیماری رینود
بیمارانی که با سرما کهیر می زنند
کرایوگلوبولینمی
فایبرهیپوپروتئینمی سرمایی
هیپوتونی فیزیولوژیک
جراح چاقی


محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.