۲۳۳۳۴۸
۵۳۹۹
۵۳۹۹

روش‌های درمان ناباروری؛ کامل‌ترین راهنمای انتخاب ۳ متد تضمینی

برای درمان ناباروری باید بتوانید از میان روش‌های موجود برای بررسی علل بچه‌دار نشدن زن و مرد، یک راهنمای قدم به قدم داشته باشید که مشخص شود؛ مشکل از زوج است یا زوجه؟ سپس برای رفع مشکل، راه حل مناسب را زیر نظر متخصص انجام دهید.

روش‌های درمان ناباروری؛ کامل‌ترین راهنمای انتخاب 3 متد تضمینی

هنگامی‌که زن و شوهری زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند؛ اگر قصد بچه‌دار شدن داشته باشند؛ باید برای این هدف چندین بار تلاش هدفمند کنند. با این‌حال گروهی از زوج‌ها اگرچه به طور منظم مقاربت می‌کنند اما خانم باردار نمی‌شود. در چنین شرایطی زوج‌ها، شک می‌کنند که مباداد مشکلات نابارروری داشته باشند؛ بنابراین به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه می‌کنند که مشکل آنها را بررسی کند. سپس اگر پزشک از آنها شرح حال بگیرد و مشخص شود که واقعا یکی از زوجین مشکل ناباروری دارد؛ باید برای درمان ناباروری، روش‌های مختلف پیشنهاد شود. در ادامه به مهم‌ترین روش‌های درمان ناباروری زنان و مردان اشاره می‌کنیم. شاید شما هم بخواهید روزی این راهنما را به کار برید؛ پس با ما تا انتهای این صفحه نی‌نی‌بان همراه باشید.
در این مطلب می‌خوانید:
 • 3+1 نوع اصلی درمان ناباروری زوجین
  • بررسی روش دارویی اصلاح ناباروری
  • درمان ناباروی با جراحی
  • لقاح مصنوعی
 • روش‌های درمان ناباروی مردا ن

3 نوع اصلی درمان ناباروری زوجین

وقتی زوجی با مشکل ناباروری به پزشک متخصص زنان و زایمان یا اورولوژی مراجعه کنند؛ پزشکان باری آنها درمان‌هایی را در نظر می‌گیرند که به دنبال ان اسپرم مرد و تخمک خانم با هم ترکیب شوند. برای این هدف، 3 دسته درمان اصلی وجود دارد که بسته به عامل ناباروری زوجین، ممکن است به آنها پیشنهاد شود. گاهی زوجین با یک روش اولیه، بچه‌دار می‎شوند و در سابر مواقع باید روش‌های دیگر هم قدم به قدم برای آنها پیاده‌سازی شود. با این اوصاف توصیه می‌کنیم؛ تمام راهنمایی‌ها و نظرات پزشک متخصص خود را جدی بگیرید. 3 نوع درمان اصلی ناباروی عبارتند از:
 1. دارو درمانی
 2. جراحی
 3. لقاح مصنوعی
  • نلقیح داخل رحمی IUI
  • لقاح آزمایشگاهی IVF
روش‌های درمان ناباروری؛ کامل‌ترین راهنمای انتخاب 3 متد تضمینی

درمان ناباروری با داروی مناسب

برای درمان ناباروری زوجین، اولین قدم، تجویز انواع داروهای مناسب درمان ناباروری است؛ به این منظور لازم است که تجویز پزشک خود را جدی بگیرید. داروی دیگران را مصرف نکنید؛ سرخود دارویی را قطع نکنید و حتما تا انتهای دوره مصرف، دارو را با دوز مناسب استفاده کنید. مهم‌ترین‌ داروهایی که برای درمان دارویی ناباروری تجویز می‌شوند؛ عبارتند از:
 • کلومیفن
 • تاموکسیفن
 • متفورمین
 • گنادوتروپین

کلومیفن

آزادسازی ماهانه تخمک (تخمک گذاری) را در زنانی که به طور منظم تخمک گذاری نمی‌کنند یا اصلا نمی‌توانند تخمک گذاری کنند را تشویق می‌کند.

تاموکسیفن

جایگزینی برای کلومیفن است که در برخی مواقع ممکن است در صورت داشتن مشکلات تخمک گذاری برای خانم تجویز شود.

متفورمین

قرص متفورمین به خصوص برای زنانی که به بیماری یژه برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مفید است.

گنادوتروپین ها

این نوع داروها می‌توانند به تحریک تخمک گذاری در زنان کمک کنند و هم‌چنین ممکن است باروری را در مردان را هم بهبود بخشند. البته دیگر داروهای مشابه یعنی هورمون آزاد کننده گنادوتروپین و آگونیست های دوپامین - انواع دیگر داروهای تجویز شده برای تحریک تخمک گذاری در زنان هستند که البته می‌توانند عوارضی را هم به همراه داشته باشند. برخی از این داروها ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ، سردرد و گرگرفتگی ایجاد کنند. البته اگر این داروها همیشه شما را به وضعیت بدی می‌رسانند؛ می‌توانید از پزشک خود بخواهید انواع داروهای کم عوارض‌تر را از این گروه برای‌تان تجویز کند.
روش‌های درمان ناباروری؛ کامل‌ترین راهنمای انتخاب 3 متد تضمینی

خطرات داروهای درمان ناباروی

داروهایی که تخمدان‌ها را تحریک می‌کنند برای زنان مبتلا به ناباروری غیرقابل توضیح توصیه نمی‌شود، زیرا مشخص نشده است که احتمال بارداری آنها را افزایش دهد.

جراحی برای درمان ناباروری

انواع مختلفی از روش‌های جراحی وجود دارد که ممکن است برای بررسی مشکلات باروری و کمک به باروری مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه با آنها بیشتر آشنا می‌شویم.
روش‌های درمان ناباروری؛ کامل‌ترین راهنمای انتخاب 3 متد تضمینی

جراحی لوله فالوپ

اگر لوله های فالوپ شما مسدود یا زخمی شده اند، ممکن است برای ترمیم آنها نیاز به جراحی داشته باشید. از جراحی می توان برای شکستن بافت اسکار در لوله های فالوپ استفاده کرد و باعث می شود تخمک ها راحت تر از آنها عبور کنند. موفقیت جراحی به میزان آسیب لوله های فالوپ بستگی دارد. عوارض احتمالی جراحی لوله‌های رحمی شامل حاملگی خارج رحمی است، یعنی زمانی که تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته می‌شود.
جر
درمان ناباروری با جراحی لوله فالوپ به موفقیت جراحی به میزان آسیب لوله های فالوپ بستگی دارد.

اندومتریوز، فیبروم و PCOS

آندومتریوز زمانی است که قسمت هایی از پوشش رحم در خارج از رحم شروع به رشد می‌کند. جراحی لاپاراسکوپی اغلب برای درمان اندومتریوز با از بین بردن یا برداشتن کیسه های پر از مایع به نام کیست استفاده می شود. همچنین ممکن است برای برداشتن فیبروم های زیر مخاطی، که رشد کوچک در رحم هستند، استفاده شود. اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارید، اگر داروی تخمک گذاری جواب نداده باشد، می‌توان از یک روش جراحی جزئی به نام حفاری تخمدان لاپاراسکوپی استفاده کرد. این روش شامل استفاده از گرما یا لیزر برای از بین بردن بخشی از تخمدان است.

اصلاح انسداد اپیدیدیم و جراحی برای بازیابی اسپرم

اپیدیدیم یک ساختار سیم پیچ مانند در بیضه است که به ذخیره و انتقال اسپرم کمک می کند. گاهی اوقات اپیدیدیم مسدود می شود و از انزال طبیعی اسپرم جلوگیری می کند. اگر این امر باعث ناباروری شود، می توان از جراحی برای اصلاح انسداد استفاده کرد. استخراج اسپرم از طریق جراحی ممکن است یک گزینه باشد اگر:
 • دارای انسدادی است که مانع از انتشار اسپرم می شود
 • بدون لوله ای که اسپرم را از بیضه تخلیه می کند (واز دفران) به دنیا آمدند.
 • وازکتومی یا برگشت وازکتومی ناموفق داشته‌اند.
 • هر دو عمل چند ساعت طول می کشد و تحت بیحسی موضعی به عنوان روش های سرپایی انجام می‌شود.
 • در همان روز در مورد کیفیت بافت یا اسپرم جمع آوری شده به شما توصیه می‌شود.
 • هر اسپرم منجمد شده و برای استفاده در مراحل بعدی در انبار قرار می‌گیرد.
روش‌های درمان ناباروری؛ کامل‌ترین راهنمای انتخاب 3 متد تضمینی

لقاح داخل رحمی (IUI)

لقاح داخل رحمی (IUI) که به عنوان لقاح مصنوعی نیز شناخته می شود، شامل وارد کردن اسپرم به داخل رحم از طریق یک لوله پلاستیکی نازک از دهانه رحم است. اسپرم ابتدا جمع آوری شده و در یک مایع شسته می شود. نمونه های با بهترین کیفیت (سریع ترین در حال حرکت) انتخاب می شوند.

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

لقاح آزمایشگاهی (IVF)، زمانی است که تخمک در خارج از بدن بارور می شود. داروی باروری برای تشویق تخمدان ها به تولید تخمک بیشتر از حد معمول مصرف می شود. تخمک ها از تخمدان ها خارج می شوند و در آزمایشگاه با اسپرم بارور می شوند. سپس یک تخمک بارور شده (جنین) برای رشد و نمو به رحم بازگردانده می شود.

اهدای تخمک و اسپرم

اگر شما یا همسرتان مشکل ناباروری دارید، ممکن است بتوانید از یک اهداکننده تخمک یا اسپرم دریافت کنید تا به شما در بارداری کمک کند. درمان با تخمک اهدایی معمولا با استفاده از IVF انجام می شود.
روش‌های درمان ناباروری؛ کامل‌ترین راهنمای انتخاب 3 متد تضمینی

جمع بندی

برای درمان ناباروی زنان و مردان ابتدا پزشک علت ناباروری را بررسی می‌کند؛ اگر به هر دلیل ناباروری با روش دارویی و جراحی بهبود نیافت، لقاح مصنوعی داخل رحمی یا آزمایشگاهی انجام می‌شود. به این منظور می‌توانید با پزشکان کلینیک زنان و زایمان نی‌نی‌بان مشورت کنید.
منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.