۲۰۲۱۴۱
۱۹۱۶۳
۱۹۱۶۳

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!

لابیاپلاستی نوعی جراحی پلاستیک است که به کمک آن می‌توان شکل یا اندازه لابیای مینور که چین‌های داخلی ناحیه تناسلی زنان است را تغییر داد. با این حال، می‌دانید که برای دستیابی به نتایج خوب، انجام مراقبت‌های بعد از عمل ضروری است. پس روی این مقاله کلیک کنید تا با مراقبت های بعد از لابیاپلاستی آشنا شوید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی عواملی از جمله نحوه نشستن، خوابیدن و حتی زمان مجاز برای رابطه داشتن را شامل می‌شود. در واقع، این مراقبت‌ها به شما کمک می‌کنند که از عوارض جانبی شدید در امان بمانید و دوران نقاهت خود را بهتر و سریع‌تر طی کنید. پس با ما همراه باشید تا به طور کامل با اقدامات لازم بعد از لابیاپلاستی آشنا شوید.

در این مقاله می‌خوانید:

عمل لابیاپلاستی چیست و برای چه انجام می شود؟

لابیاپلاستی نوعی جراحی است که شکل یا اندازه لابیا مینور که لبه‌های کوچک‌تر و درونی نزدیک دهانه واژن هستند را تغییر می‌دهد. این عمل اغلب به دلایل مختلفی انجام می‌شود. مهم‌ترین دلیل انجام آن رفع نگرانی‌های زیبایی است، اما می‌توان از آن برای تغییر شکل لابیا و برطرف کردن درد در حین فعالیت‌هایی مانند ورزش یا رابطه جنسی نیز کمک گرفت.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!


بیشتر بخوانید: ۶ روش جراحی زیبایی واژن در زنان


مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

قبل از آشنایی با مراقبت های بعد از لابیاپلاستی باید بدانید که اصلاً بعد از عمل در چه وضعیتی خواهید بود. جواب ساده است. پس از این جراحی، معمولاً مقداری تورم وجود دارد که نیازی نیست زیاد نگران آن باشید. در واقع، می‌توانید با کمپرس سرد این تورم را کاهش دهید و از داروهای ضد التهابی که پزشک‌تان تجویز کرده است استفاده کنید. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است مقداری خارش یا درد را نیز تجربه کنند که البته این علائم نیز نگران کننده نیستند و معمولاً در عرض یک هفته یا بیشتر از بین می‌روند.


بیشتر بخوانید: انواع روش های کوچک کردن لابیا با لابیاپلاستی


مراقبت های بلافاصله پس از لابیاپلاستی

بلافاصله پس از اتمام عمل لابیاپلاستی، نباید هیچ درد یا ناراحتی قابل توجهی داشته باشید، زیرا اثر بی حس کننده موضعی تزریق شده در حین جراحی هنوز از بین نرفته است. سپس با تایید پزشک می‌توانید با ماشین یکی از همراهان خود یا تاکسی به خانه برگردید. در واقع، اگر تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته باشید، احتمالاً هنوز اثرات داروی بیهوشی خواب‌آلود را احساس خواهید کرد. به همین دلیل، مهم‌ترین مراقبت بعد از لابیاپلاستی در این مرحله این است که به یک همراه یا اسکورت تکیه کنید تا شما را به خانه برساند و حداقل تا ۲۴ ساعت اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!


بیشتر بخوانید: تاثیر عمل زیبایی واژن، ماجراهای بعد از عمل!


مراقبت های سه روز اول بعد از لابیاپلاستی

اکثر زنان ممکن است در چند روز اول پس از جراحی، درد خفیف، کبودی، تورم و خارش را تجربه کنند. اگرچه دوره اولیه پس از جراحی می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما این علائم تا پایان هفته اول به خودی خود برطرف می‌شوند. هم‌چنین، مسکن‌های بدون نسخه نیز می‌توانند هر گونه درد پس از لابیاپلاستی را تسکین دهند.

برای کمک به کنترل کبودی و تورم می‌توانید از کمپرس سرد کمک بگیرید.

تورم نیز بعد از لابیاپلاستی شایع است و به دلیل خون رسانی بیشتر به بافت لابیا اتفاق می‌افتد. این یک پاسخ طبیعی به جراحی لابیا است که بخشی از روند بهبود طبیعی لابیا را شامل می‌شود. با این حال، همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، برای کمک به کنترل کبودی و تورم می‌توانید از کمپرس سرد نیز کمک بگیرید.
یکی دیگر از اقدامات لازم بعد از لابیاپلاستی نیز مربوط به خونریزی جزئی می‌شود که در سه روز اول نسبتاً شایع است و می‌توانید برای کنترل آن از پدهای جاذب روی محل جراحی استفاده کنید. البته اگر خونریزی قابل توجه یا ترشح غیرمعمول دارید، باید فوراً با جراح خود تماس بگیرید؛ چرا که ممکن است این‌ها یک عارضه بالقوه پس از لابیاپلاستی باشند.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!


بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی و رابطه جنسی، میل جنسی را کم می‌کند؟


مراقبت های هفته اول بعد از لابیاپلاستی

در پایان هفته اول پس از جراحی لابیاپلاستی، اکثر زنان متوجه بهبود علائم درد و تورم خود خواهند شد. در نتیجه، بعد از هفته اول دیگر نباید به مسکن نیاز داشته باشید. سایر علائم شامل کبودی و خارش مدت بیشتری طول می‌کشد تا برطرف شوند، زیرا برش‌ها هنوز به طور کامل بهبود نیافته‌اند.

محل جراحی را تا حد امکان تمیز و خشک نگه دارید تا خطر عوارض زخم را به حداقل برسانید.

خارش قابل توجهی که بدتر می‌شود نیز ممکن است نشان دهنده عفونت قارچی یا باکتریایی باشد و باید توسط جراح شما فوراً مورد ارزیابی قرار گیرد. خارش بیش از حد پس از لابیاپلاستی نیز ممکن است به واکنش آلرژیک به داروهای تجویز شده مرتبط باشد.
توصیه می‌کنیم که کل این هفته اول را مرخصی بگیرید و به مراقبت های پس از لابیاپلاستی خود برسید. شما باید در این دوره راحت باشید و محل جراحی را تا حد امکان تمیز و خشک نگه دارید تا خطر عوارض زخم را به حداقل برسانید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!


بیشتر بخوانید: رابطه لابیاپلاستی با بی اختیاری ادرار یا کاهش میل جنسی


مراقبت های هفته دوم تا چهارم بعد از لابیاپلاستی

پس از گذشت دو هفته، اکثر تورم و خارش شما دیگر باید از بین رفته باشد. هم‌چنین، بسیاری از زنان اکنون می‌توانند نتایج جراحی لابیاپلاستی خود را ببینند؛ اگرچه ممکن است که برش‌ها هنوز به طور کامل بهبود نیافته باشند. بعضی از جراحان از بخیه‌های قابل حل برای بستن برش‌های لابیاپلاستی استفاده می‌کنند که تقریباً تا چهار هفته پس از جراحی باید به طور کامل بهبود یابند.

حداقل تا هشت هفته، هیچ نوع رابطه جنسی نداشته باشید.

علاوه بر این، جراح شما ممکن است به شما اجازه دهد تا چهار هفته پس از لابیاپلاستی، اشکال خاصی از ورزش را انجام دهید. البته برای جلوگیری از فشار بیش از حد بر روی خطوط برش باید از بسیاری از اشکال شدید ورزش اجتناب کنید. این فعالیت‌هایی مانند دوچرخه سواری یا اسب سواری را شامل می‌شود. یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی نیز این است که حداقل تا هشت هفته، هیچ نوع رابطه جنسی نداشته باشید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!


بیشتر بخوانید: زیباسازی واژن و مقعد: عوارض بیشتر است یا محاسن!


مراقبت های شش هفته بعد از لابیاپلاستی

پس از شش هفته، اکثر بیماران دوره نقاهت لابیاپلاستی را کامل خواهند کرد و می‌توانند به جز رابطه جنسی، سایر فعالیت‌ها را به روال عادی انجام دهند. در نهایت، پس از گذشت هشت هفته از عمل، اسکارهای لابیاپلاستی باید به اندازه کافی قوی باشند تا در طول ورزش و مقاربت جنسی مقاومت کنند و پاره نشوند.
به طور کلی نیز بین سه تا شش ماه طول می‌کشد تا اسکارهای لابیاپلاستی به طور کامل بهبود یابند. این اسکارها اگرچه ممکن است در ابتدا به صورت یک خط قرمز برجسته ظاهر شوند، اما به تدریج صاف می‌شوند و یک خط سفید کم رنگ را تشکیل می‌دهند.


بیشتر بخوانید: جراحی همزمان لابیاپلاستی و زایمان امکان دارد؟


نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی

نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی باید طوری باشد که به لابیای شما فشار وارد نکند؛ چرا که در غیر این صورت ممکن است باعث خونریزی (خفیف) از محل جراحی شما شود. پس نحوه خوابیدن نیز باید در مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی ذکر شود. از این رو، هنگام خواب و استراحت به پشت بمانید و در هفته اول سر خود را تا حدود ۴۵ درجه بالا نگه دارید. هم‌چنین، وقتی در رختخواب هستید، پاهایتان را کمی از هم جدا قرار دهید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!


بیشتر بخوانید: بهترین روش انجام لابیاپلاستی


نحوه نشستن بعد از عمل لابیاپلاستی

استراحت برای بهینه سازی گردش خون در محل عمل مهم است. با این حال، باید نحوه نشستن بعد از عمل لابیاپلاستی را نیز در نظر گرفت. در واقع، هر طوری که بشینید، ممکن است مستقیماً روی زخم عمل فشار وارد کنید. بنابراین توصیه می‌شود که به جای آن به پشت دراز بکشید و همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، حداقل تا یک هفته استراحت کنید و از کار عادی حود مرخصی بگیرد تا دوران بهبودی شما به درستی سپری شود.


بیشتر بخوانید: هزینه عمل تنگی واژن چقدر است؟


پریود شدن بعد از عمل لابیاپلاستی

هر استرسی مانند جراحی می‌تواند بر سطح هورمون‌های شما تأثیر بگذارد و نظم چرخه قاعگیتان را تغییر دهد. پس اگرچه پریود شدن در روز جراحی افتضاح و پریود شدن بعد از عمل لابیاپلاستی ناخوشایند به نظر می‌رسد، اما بهترین کار این است که استرس را از خود دور کنید. علاوه بر این، یادتان باشد که شما تا ۶ هفته اجازه ندارید از تامپون استفاده کنید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی، هر آنچه باید بدانید!


بیشتر بخوانید: دوران نقاهت لابیاپلاستی


کلام آخر

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی به شما می‌گویند که از روز عمل تا هفته ششم بعد از عمل چه کارهایی باید انجام دهید و از چه کارهایی باید دست بکشید. این مراقبت‌ها در نهایت به شما کمک می‌کنند که دوران بهبودی خود را بهتر و سریع‌تر سپری کنید و شانس دچار شدن به عوارض جانبی خطرناک را نیز به حداقل برسانید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: centreforsurgery

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.