۲۲۶۰۱۹
۱۲۷۱
۱۲۷۱
پ

علت بد غذایی کودکان، چیست؟

بگذارید کودک نوپای شما خود را در زمان وعده های غذایی تغذیه کند و با سرعت خود غذا بخورد.

شاید تعجب کنید که چرا فرزند شما از خوردن غذا امتناع می کند و چگونه انجام چند کار ساده می تواند همه چیز را تغییر دهد.
برای مادرانی که کودکان کم غذا یا بدغذا دارند بسیار سخت است که ببینند کودکشان ساعت ها غذا نمی خورد. این موضوع برای مادران بسیار نگران کننده است و همیشه درگیر غذا دادن به کودکشان هستند.اما بدغذایی کودکان معمولا دلایلی دارد و می توان با راه کارهایی بدغذایی آن ها را برطرف کرد و یا حداقل مواد مورد نیاز روزانه شان را به آن ها بدهید.

او احساس فشار می کند
اگر کودکی برای خوردن غذا تحت فشار قرار بگیرد و احساس کند که شما به عنوان والدین نسبت به وعده های غذایی او اضطراب دارید ، به احتمال زیاد برای غذا خوردن عقب نشینی می کند و تمایلی به خوردن غذا ندارد.
کودکان نوپا و خردسالان فشار را احساس می کنند، حتی اگر به طور مستقیم به او نگویید ،اگر بیش از حد به آنچه که می خورد و میزان غذایی که می خورد ، توجه کنید ، او دوباره از غذا خوردن امتناع می کند.
شاید شما غذا را به او نزدیکتر کنید ، هر حرکات او را تماشا کنید ، یا مرتبا غذای او را عوض کنید و برای بهتر خوردنش تلاش کنید.یا درباره عدم غذا خوردن او صحبت کنید ، یا سعی کنید قاشق غذاخوری را از او بگیرید ، اینها همه هستند اشکال فشار غیرمستقیم هستند که کودک همه را احساس می کند.
چطور می توان این موضوع را رفع کرد؟
بگذارید کودک نوپای شما خود را در زمان وعده های غذایی تغذیه کند و با سرعت خود غذا بخورد ، انواع و اقسام غذاها را در وعده های غذایی به مقدار قابل کنترل تهیه کند و به او اجازه دهید که مسئولیت این موضوع را داشته باشد که چقدر می خورد.
تمام تلاش خود را بکنید تا کودک خود را از بدغذاییش مطلع نکنید.
اجازه دهید به راحتی خودش غذا بخورد و به غذا خوردنش توجهی نکنید مانند بقیه ی اعضای خانواده سر میز غذا با او رفتار کنید.

او احساس می کند که باید بگوید نه
ما از تحقیقات می دانیم که بچه ها وقتی در خرید ، آماده سازی ، پخت و پز یا وعده های غذایی خود کمک می کنند ، بهتر غذا می خورند.
به همین دلیل مهم است که بچه ها را در تهیه وعده های غذایی دخیل کنید.حتی اجتناب از ترکیب آنها با یکدیگر یا تنظیم جدول می تواند کمک کند.بهتر است که کودک متوجه شود در انتخاب مواد غذاییش می تواند دخیل باشد.
چگونه می توان این مسئله را رفع کرد؟
مهم است که مرزهای سالم و مشخصی را تعیین کنید و از مسئولیت خود حمایت کنید ، اما این امر هم خوب است که اجازه دهید بچه های شما جزئی از این روند باشند.
آنها را در خرید ، آمادگی ، برنامه ریزی منو ، آشپزی ، خدمت و تمیز کردن درگیر کنید! بله ، درگیر کردن بچه های شما می تواند روند را کمی طولانی تر کند و شاید کمی ناامید کننده باشد ، اما فواید آن بسیار زیاد است و ارزش آن را دارد.

غذایش تکراری شده
سعی کنید تنوع غذایی داشته باشید و از دادن غذاهای تکراری به کودک خودداری کنید.غذاهای تکراری ، صبحانه های تکراری کودک را کسل می کند.
چگونه مسئله را حل کنید؟
با تهیه ی میان وعده های متنوع به سلیقه ی خود کودک می توانید تنوعی در میان وعده اش ایجاد کنید.او را حتما در انتخاب میان وعده اش دخالت دهید.

او گرسنه نیست
اکنون می دانیم که اشتهای کودکان و نوجوانان در بهترین زمان ممکن است غیرقابل پیش بینی و نامنظم باشد. پس از دو سالگی ، رشد کند می شود و ثابت می ماند ، به این معنی که کودکان نوپا همانند گذشته گرسنه نیستند.
کودک شما گرسنگی را احساس می کند و مطمین باشید زمانی که گرسنه باشد به اندازه ای که نیاز دارد غذا می خورد.باید کودک این مسیولیت را داشته باشد که چقدر غذا بخورد و چه زمانی گرسنه است که بتواند غذا بخورد.
چطور می توان این مسئله را حل کرد؟
سعی کنید "من فقط گرسنه نیستم" را به عنوان یک پاسخ قابل قبول دریافت کنید ، و به فرزندتان یادآوری کنید که آشپزخانه بعد از زمان غذا بسته شود.

او پریشان است
اجازه دادن به بچه ها به تماشای تلویزیون ، سرگرمی با اسباب بازی و مشغول بودن به بازی در هنگام غذا خوردن می تواند موجب حواس پرتی کودک شود.
وقتی کودک هنگام غذا خوردن در حال تماشای کارتون و یا بازی با iPad است ، بیشتر توجه خود را به صفحه و یا بازی جمع می کند و هیچ توجهی برای غذا خوردن باقی نمی ماند.
در شرایطی که کودک جلوی تلویزیون غذا می خورد و حواسش به غذا خوردنش نیست می تواند کم غذا بخورد و یا بیش تر از حدش غذا بخورد که اصلا مفید نیست و برای سلامت کودک مضر است.
چگونه می توان این مسئله را حل کرد؟
مرزهای سالم را با اجازه ندادن مشخص کنید.در خانه قانون تعیین کنید که هنگام غذا خوردن باید به خوردن توجه شود و نباید تلویزیون روشن باشد.
صندلی بچه ها از نظر استراتژیک طوری باشید که نتوانند یکدیگر را لمس کنند. همچنین ، یک صندلی پای صندلی را زیر صندلی کودک خود قرار دهید تا احساس کند که پاهای آنها پایدار و پایدار است (این ممکن است حواس پرتی دیگری باشد.

تکه های غذا یا میزان غذا خیلی بزرگ هستند
بعضی از بچه ها صرفاً به دلیل اینکه غذایی که به آنها داده می شود بسیار بزرگ و غریب هستند اشتها زده می شوند.
بهتر است به اندازه مناسب برای کودکتان غذا بکشید برخی مادران به امید اینکه کودک غذای زیاد را ببیند و بخورد بیشتر از نیازش جلوی او غذا می گذارند.
چگونه این مسئله را حل کنیم؟
بخشی از غذای او را کم کنید و غذای کمتری جلوی کودکتان بگذارید.

او احساس خوبی ندارد
اگر فرزند شما احساس خوبی نداشته باشد ، بعید است که او در یک وعده غذایی بتواند خوب غذا بخورد.
این اغلب اولین نشانه ای از وقوع یک بیماری است. در این حالت حتما کودک خود را هیدراته نگه دارید و غذاهای با هضم آسان مانند برنج سفید ، موز ، نان سفید ، کراکر سودا ، کوکوی سبزیجات ، سوپ را تا زمان باز شدن اشتهایش به او بدهید.
نحوه رسیدگی به آن:
زمانی که کودکتان مریض است غذاهای مقوی به او بدهید و به او برای غذا خوردن فشار نیاورید.
کودک شما همچنین ممکن است دچار مشکلات گوارشی (مانند یبوست یا رفلاکس اسید) شود که می تواند باعث ناراحتی در خوردن شود.
اگر گمان می کنید که چنین مشکلی است ، بیشتر بر روی فیبرهای غلات سبوس دار ، میوه و سبزیجات و مایعات زیادی (یبوست) تمرکز کنید و از دادن غذاهای پر اسید مانند گوجه فرنگی و مرکبات و غذاهای تند (رفلاکس اسید) خودداری کنید.

شیر بیش از حد (یا آب میوه)
نوشیدن بین وعده های غذایی-شیر می تواند اثر سیری داشته باشد. شیر حاوی چربی و همچنین پروتئین ، دو ماده مغذی است که باعث می شود بچه ها احساس پر شدن کنند.
چگونه می توان این مسئله را حل کرد؟
به کودکان نوپا و کودکان را نباید بیش از (دو فنجان) شیر در روز بدهید. سعی کنید نصف فنجان را در هر وعده غذایی (یا درست بعد از آن) به او بدهید ، که اگر بخشی از روال شما باشد ، نیم فنجان دیگر را قبل از خواب باقی می گذارد. آب باید تنها مایعی باشد که بین وعده های غذایی برای آبرسانی مصرف می کند.
آب میوه حاوی کالری و قند اضافی است که کودکان به آن احتیاج ندارند و شکم آنها را با کمی ارزش غذایی پر می کند. آیا می دانید که یک جعبه آب میوه 250 میلی لیتر (1 لیوان) حاوی شش قاشق چایخوری شکر است؟ اگر فرزندان شما آب می نوشند ، آن را تا بیش از 125 میلی لیتر (1/2 لیوان) در روز محدود نکنید و آب آن را کم کنید (و در وعده های غذایی با غذا آب پیشنهاد دهید).

میان وعده های زیادی مصرف کرده
کودکانی که اغلب بین وعده های غذایی میان وعده مصرف می کنند یا در طول روز به طور تصادفی میان وعده های زیادی می خورند ممکن است برای غذا خوردن تمایلی نداشته باشند.
چگونه می توان این مسئله را حل کرد؟
باید یک وعده میان وعده ای تعیین شود که در آن یک یا دو غذای مورد علاقه (مانند ماست و میوه یا پنیر و کراکر) ارائه شود ، نه اینکه میان وعده میان وعده های غذایی یک وعده جداگانه باشد.
با این کار به کودکان نوپا و خردسالان نیاز به ایجاد اشتها برای وعده های غذایی داده می شود ، در غیر این صورت ، آنها زیاد نخواهند خورد و در تنظیم خوردن غذا دچار مشکل می شوند.این کار نه تنها موجب می شود که زمان غذا خوردن کودک با والدین همزمان شود بلکه می تواند بر اثر گذشت زمان بر میزان تغذیه کودک و ارتباط کلی آن با غذا تأثیر بگذارد.

او خیلی خسته است
بسیار ممکن است که کودک نوپا یا کودک خردسال شما برای خوردن خیلی خسته باشد.
بعد از یک روز طولانی بازی ، مهدکودک و غیره کودک بسیار خسته می شود بعضی از بچه ها انرژی لازم را ندارند که چنگال را به دهان بگذارند یا حتی غذا بخورند.
چگونه می توان این مسئله را حل کرد؟
او را تشویق کنید که قبل از خواب غذایش را بخورد و قبل از اینکه خیلی خسته شود و به آنها یادآوری کند که تا صبح هیچ غذایی وجود ندارد.
اگر آنها زیاد غذا نمی خورند ، بدانید که آنها روز بعد یا در طی آن هفته در بعضی از موارد جبران می کنند ، بنابراین نگرانی زیادی در این مورد وجود ندارد.
اگر متوجه شدید که فرزند شما به طور مرتب در وقت شام خسته شده است ، ممکن است به این معنی باشد که آنها به چرت زدن بعد از ظهر نیاز دارند .همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که شام را زودتر آماده کنید.
به طور کلی بهتر است شام را خیلی زود بخورید.

غذاهای مقوی برای کودکان کم وزن
همه کودکان به انرژی (کالری) و مواد مغذی حاصل از یک رژیم متنوع و متعادل نیاز دارند.
رژیم غذایی سالم برای یک کودک خردسال مانند رژیم بزرگسالان یکسان نیست. بسیاری از "گزینه های سالمتر" که به بزرگسالان توصیه می شود که بخورند تا یک رژیم ایده آل داشته باشند ، برای کودکان نوپا و کودکان بسیار خردسال مناسب نیستند.
کودکان نسبت به بزرگسالان دارای معده کوچکتر هستند و باید به مقدار کمتری بخورند. سه وعده غذایی در روز با سه میان وعده کوچک در فواصل منظم برای کودکان بسیار مناسب است.
اگر کودک شما وزن کمی دارد ممکن است اینگونه برداشت کنید که با دادن غذاهای پرچرب و شیرینی جان و مواد قندی می توانید به افزایش وزنش کمک کنید در صورتی که به سلامت کودکتان آسیب وارد می کنید و است و یک رژیم متنوع و متعادل ، کلید افزایش وزن سالم فرزند شما است.

رژیم غذای مناسب برای کودکان کم وزن چگونه باید باشد؟
رژیم متعادل برای کودک خردسال به معنای داشتن انواع غذاها در وعده های غذاییش می باشد.
حداقل روزانه پنج قسمت از انواع میوه و سبزیجات را مصرف کند.
وعده های غذایی مبتنی بر سیب زمینی ، نان ، برنج ، ماکارونی یا سایر کربوهیدرات های نشاسته ای را حتما درطول روز داشته باشد.
حتما در وعده های غذایی کودک ماست و لبنیات و نوشیدنی های سویا را بگنجانید .از لبنیات کم چرب استفاده کنید.
تخم مرغ ، ماهی ، گوشت و حبوبات و سایر مواد حاوی پروتئین را در رژیم غذایی کودکتان بگنجانید.سعی کنید هفته ای دوبار در وعده هاب غذایی کودک ماهی را بگنجانید.
روغنهای اشباع نشده را به مقدار کمی در غذای کودکتان بریزید.
مایعات فراوان به کودکتان بدهید . روزانه ۶-۸ فنجان / لیوان توصیه می شود.
کودکان خردسال ، به ویژه کودکان زیر دو سال ، به انرژی غلیظ شده از طریق چربی نیاز دارند. برخی از ویتامین ها نیز وجود دارند که فقط در چربی ها یافت می شوند.
به همین دلیل است که غذاهای پر انرژی مانند شیر کامل ، ماست ، پنیر و ماهی روغنی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند