۲۲۹۰۹۰
۶۲۳۱
۶۲۳۱

دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است

اگر به امنیت فرزند خود اهمیت می‌دهید، باید بدانید که آگاهی درباره نکات و مهارت‌های دفاع شخصی خیابانی کودکان می‌تواند به آن‌ها در این مقوله کمک شایانی کند. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره این مهارت‌ها کسب کنید، در این مقاله با ما همراه شوید.

هیچ‌کس دوست ندارد فرزندش در مقابل قلدری‌ها و حمله‌های خیابانی بی‌دفاع باشد. هر چقدر هم که شما مراقب رفت و آمد فرزندتان باشید، باز هم نمی‌توانید به صورت صد در صد او را از حمله‌های خیابانی به کودکان در امان نگه دارید. بهترین راه برای افزایش امنیت فرزندتان این است که مهارت‌های او را در این زمینه بالا ببرید. یکی از این مهارت‌ها دفاع شخصی خیابانی کودکان است که می‌تواند او را حین روبه‌رو شدن با چنین خطراتی آماده کند و باعث شود تا فرزندتان بتواند از چنین حملاتی جان سالم به در برد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • وقتی از دفاع شخصی خیابانی کودکان صحبت می‌کنیم، منظورمان چیست؟
 • نکاتی برای دفاع شخصی خیابانی کودکان

بیشتر بخوانید: چگونگی آموزش دفاع به کودکان

دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
با آماده کردن فرزندانتان از قبل و آموزش دفاع شخصی خیابانی کودکان به او، کودک خود را با مهارت‌هایی برای مقابله موثر با قلدرها مجهز می‌کنید. مهم‌تر از این، به آن‌ها کمک خواهید کرد اعتماد به نفس داشته و به قدرت درونی خود باور داشته باشند. این آموزش‌ها مهارت‌هایی را در آن‌ها پرورش خواهد داد که تا آخر عمر همراهشان می‌ماند و به آن‌ها در شرایط مختلف کمک خواهد کرد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: لابیاپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی دارد؟

وقتی از دفاع شخصی خیابانی کودکان صحبت می‌کنیم، منظورمان چیست؟


دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
بسیاری از والدین این تصور را دارند که دفاع شخصی خیابانی کودکان شامل مهارت‌هایی از جمله حمله به شخص قلدر یا هل دادن و فرار از دست اوست . اما باید بگوییم که اکثر نکاتی که برای دفاع شخصی کودکان در نظر گرفته می‌شود، مربوط به پیشگیری از گرفتار شدن در چنین شرایطی است. با افزایش آگاهی کودکان از موقعیت‌هایی که ممکن است آن‌ها را در معرض خطرات جدی قرار دهد، باعث می‌شویم تا آن‌ها بتوانند از خود مراقبت کرده و از چنین موقعیت‌هایی تا جای ممکن دوری کنند.

مطالب پیشنهادی: دفاع شخصی خیابانی بانوان، همه خانم‌ها باید بلد باشند!

نکاتی برای دفاع شخصی خیابانی کودکان


دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
در این بخش قصد داریم تا برخی از نکاتی که به کودک شما کمک می‌کنند تا از حمله‌های خیابانی در امان باشد، در اختیارتان قرار می‌دهیم. شاید از نظر شما این نکات و مهارت‌ها، ساده به نظر برسند اما بدون شک تقویت این مهارت‌ها یکی از موثرترین عوامل برای افزایش امنیت کودک شما خواهد بود.

زبان بدن آن‌ها گویای عزت‌نفس بالای آن‌ها باشد

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از قلدری‌ها و خمله‌های خیابانی به کودکتان، این است که یک حس سالم از عزت نفس و اعتماد‌به نفس داشته باشد. کودکانی که هنگام راه رفتن و حضور در اجتماع خمیده‌اند و چشمان خود را می‌دزدند ، ضعیف به نظر می‌رسند و هدف قرار دادن آن‌ها آسان است. آمارها نشان می‌دهند که متاسفانه کودکان با عزت نفس پایین بیشتر قربانی زورگیری‌های خیابانی می‌شوند.

دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
به کودک خود کمک کنید یاد بگیرد که اعتماد به نفس خود را با زبان بدن خود به تصویر بکشد. چنین استراتژی‌هایی بسیار مفید خواهند بود. از جمله زبان بدن موثر و مطمئن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با بدنی استوار و کشیده قدم بردارند و حالتی خمیده به خود نگیرند
 • از برقراری تماس چشمی خنثی (از برقرار تماس چشمی تهاجمی بپرهیزند) با اطرافیان نترسند
 • لبخند زدن به اطرافیان حس اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و به دفع انزوای اجتماعی کمک می‌کند
 • اگر رهگذری قصد ایجاد ارتباط یا مزاحمت را داشت، با صدایی قاطع از او عذرخواهی کنند و با سرعتی کاملا طبیعی و پیوسته خود را از او دور کنند.

بیشتر بخوانید: چه ورزشی برای کودکان خجالتی مناسب است؟

بین جمعیت و میان گروه بمانند


دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
قلدرها کمتر کسی را هدف قرار می‌دهند که با گروهی از دوستانش همراه است. مطمئن شوید که فرزندتان می‌داند که در صورت امکان، ایده خوبی است که با یک یا چند دوست همراه باشد. این امر به‌ ویژه زمانی صادق است که آن‌ها در مناطقی از اطراف مدرسه یا زمین بازی باشند که محل استقرار قلدرهای خیابانی است.

اگر فرزند شما گروه دوستی ندارد، به او کمک کنید تا روابط دوستانه خود را توسعه دهد . حتی همراهی یک دوست صمیمی نیز می‌تواند او را از حملات خیابانی در امان نگه دارد.

به حس‌های غریزی خود باور داشته باشند

به فرزندان خود بیاموزید که از محیط اطراف خود آگاه باشند. این به این معنی نیست که آن‌ها را از محیط اطرافشان بترسانیم. بلکه برعکس با تقویت توانایی‌های غریزی به آن‌ها می‌آموزیم که چطور در شرایط بحرانی هوشمندانه رفتار کنند و به غریزه خود اعتماد کنند.

روی دور شدن از موقعیت‌های خطرناک تمرکز کنند، نه مبارزه و درگیری

گاهی اوقات کودکان متوجه نمی‌شوند که وقتی همه چیز مشکوک به نظر می‌رسد، تا جایی که می‌توانند از آن دور شوند و مسیر امن‌تری را برای ادامه راه انتخاب کنند. به فرزندتان اطمینان دهید که دور شدن از موقعیت خطرناک بزدلانه نیست . در عوض به آن‌ها یادآوری کنید که ترک چنین موقعیتی به شجاعت نیاز دارد.

دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
به فرزندان خود آگاهی دهید که که آن‌ها باید موقعیت مشکوک و خطرزا را قبل از آن که همه چیز از کنترل خارج شود، ترک کنند. وقتی با یک قلدر روبه‌رو می‌شوند، فرار کردن به‌ جای جنگیدن ، همیشه بهترین استراتژی است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان ناباروری در مردان، وقتی هیچ اسپرمی ندارند!

توجه عابران یا اطرافیان را در موقعیت خطر به خود جلب کنند


دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
بسیاری از کودکان هنگامی که در معرض حمله‌های قلدرهای خیابانی قرار می‌گیرند، دچار شوک شده و هیچ اقدامی برای کمک گرفتن انجام نمی‌دهند. بهتر است به آن‌ها بیاموزیم که در چنین شرایطی تا می‌توانند نظر رهگذران، معلمان یا اطرافیان را به خود جلب کنند و به آن‌ها بفهمانند که در خطر هستند. این جلب توجه می‌تواند شامل فریاد زدن، نشان دادن علامت‌های از مشخص، ارسال پیامک مانند لوکیشن یا برقراری ارتباط تلفنی شود.

در کلاس دفاع شخصی شرکت کنند


دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
مهارت‌های دفاع شخصی و تمرینات رزمی، در کودکان حس اعتماد به نفس و خود کنترلی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود تا هنگام مواجهه با موقعیت‌های بحرانی بتوانند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

مطالب پیشنهادی: مهارت های لازم برای کودکان، جهت آینده بهتر

کلام آخر

از آنجایی که تجربه تلخ حمله‌های خیابانی می‌تواند تا سال‌های بزرگسالی نیز روان و جسم کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد، مهم است که با فرزندتان درباره راه‌های اجتناب از این موقعیت‌ها قبل از وقوع آن صحبت کنید. واقعیت این است که شما نمی‌توانید هر لحظه مراقب کودک یا نوجوان خود باشید، اما می‌توانید آن‌ها را به مهارت‌هایی مجهز کنید تا در صورت مواجهه با چنین موقعیت‌هایی، هوشمندانه عمل کنند و آسیب را به حداقل برسانند.

دفاع شخصی خیابانی کودکان، بدانند بهتر است
ما در این مقاله سعی داشتیم تا با اشاره به برخی نکات و مهارت‌های دفاع شخصی خیابانی کودکان ، شما را در فرآیند آگاه سازی و فرزندانتان یاری دهیم.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.