۳۸۳۴۹
۲ نظر
۹۷۱۲۰
۲ نظر
۹۷۱۲۰

مصرف ماست برای کودکان و زمان مناسب ماست خوردن

بیشتر کودکان می‌توانند از همان زمانی که شروع به خوردن غذاهای کمکی جامد می‌کنند یعنی از ۶ ماهگی، خوردن ماست ساده‌ی شیرین‌ نشده و پاستوریزه را نیز شروع کنند.

امروزه در اکثر سفره های ما ایرانیان، ماست همراه غذا مصرف می شود و متاسفانه مردمان امروزی مانند دیگر رسوم غلط متعارف، بدون آن که تدابیر مربوطه را رعایت نمایند و از خوب و بد بودن آن آگاه باشند، آن را مصرف می کنند و کودکان خود را نیز به خوردن آن تشویق و آنان را نیز به این رویه اشتباه عادت می دهند و ناخواسته به مرور زمان بر بیماری ها و مشکلات خود و خانواده شان می افزایند و هرگز نمی فهمند که چوب ندانم کاری های خودشان را می خورند.
باید بدانیم که بهترین نحوه مصرف و خوردن ماست های مورد تایید نیز چگونه می باشد و در گذشته، قدما چگونه آن را مصرف می کردند. باید بدانید که خوردن ماست همراه با غذا توصیه نمی شود، چرا که خلطی که با خوردن ماست همراه غذاهای پختنی مخصوصاً غذاهای گوشتی تولید می شود، خلط سالمی نیست.

مصرف ماست برای کودکان و زمان مناسب ماست خوردن ماست را در قدیم همراه غذا نمی خورند، بلکه به صورت میان وعده مصرف می شده است. داخل ماست لبوب مانند گردو، کشمش، بادام زمینی، پسته و فندق را می ریختند و به صورت عصرانه یا چاشت به عنوان میان وعده میل می کردند.
با این کار اولاً اثر بدی که ماست خورده شده با غذا، در تولید خلط سالم دارد از بین می رود (چرا که با یک فاصله از غذا مصرف می گردد)، ثانیاً سردی ماست نیز گرفته می شود، برای بچه ها و سالمندان خوردن ماست با مصلحات توصیه می گردد. بچه ها امروزه معمولاً ماست را خیلی دوست دارند، لذا به جای دادن ماست همراه غذا به کودکان، توصیه می گردد ماست به همراه لبوب را به صورت میان وعده یا حتی در برخی مواقع آن را به عنوان غذا (بدون این که در کنار آن غذای پختنی دیگری مصرف شود) همراه با مقداری نان سنگک به کودک بدهید.
حتی می توان با مقداری دم کرده زعفران هم سردی ماست را بگیرید و هم آن را رنگی نمایید تا برای کودکان جذاب تر گردد. آب لبوی پخته شده نیز برای جذاب کردن رنگ ماست پیشنهاد می شود.

تذکر
خوردن ماست با سرکه (ترشیجات) یا آبلیمو در دراز مدت باعث لک های پوستی می شود. - خوردن ماست با ماهی آن هم در یک شب زمستانی با توجه به این که هر دوی این مواد غذایی سرد هستند و طبیعت زمستان و شب نیز هر دو سرد می باشند، افراد را مخصوصاً سالمندان که طبیعت سنی آنان نیز سرد است در هنگام خواب (که آن هم دارای طبیعت سرد است)، مستعد یک سکته مغزی می کند و برگ دیگری به نام مرگ از ناآگاهی های ما در دفتر روزگار ورق می خورد.
مصرف ماست برای کودکان و زمان مناسب ماست خوردن مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
بیشتر کودکان می‌توانند از همان زمانی که شروع به خوردن غذاهای کمکی جامد می‌کنند یعنی از شش ماهگی، خوردن ماست ساده، شیرین‌نشده، پاستوریزه و تهیه‌شده از شیر کامل را نیز شروع کنند. در این مطلب می‌توانید با تفاوت ماست با شیر گاو در غذای کودک، نکاتی برای استفاده از ماست در رژیم غذایی کودک و حساسیت به ماست در کودکان آشنا شوید.

تفاوت ماست با شیر گاو در غذای کودک
شما هم ممکن است تعجب کنید که چرا می‌توان به کودکان ماست داد اما شیر گاو حداقل تا بعد از ۱۲ ماهگی کودک توصیه نمی‌شود. این اتفاق به این دلیل است که شیر کمی در ماست وجود دارد و به کودک آسیبی نمی‌زند، اما کودکان نمی‌توانند شیر گاو را به طور کامل و به راحتی شیر مادر یا شیر خشک هضم کنند.
همچنین شیر گاو مقدار درست مواد مغذی مورد نیاز کودک را ندارد و سالم‌ترین نوع چربی برای کودکان در حال رشد را هم ندارد، بنابراین شیر گاو جایگزین خوبی برای شیر مادر یا شیر خشک که هنوز بیشتر غذای او را تشکیل می‌دهد نیست.

نکاتی برای استفاده از ماست در رژیم غذایی کودک
برای اضافه کردن ماست به رژیم غذایی کودکان شیرخوار بهتر است والدین از راهنمایی‌ها و توصیه‌های لازم مطلع باشند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:
- در سال اول ماست را به عنصر اصلی رژیم غذایی کودکتان تبدیل نکنید.
- ماست باید فقط یک میان‌وعدهٔ همراه در یک برنامهٔ متنوع از مواد غذایی جامد باشد.
- برای کودک، به ویژه کودک کمتر از یک سالتان، هرگز ماست را با چیزی مثل عسل مخلوط نکنید.
- کودکان به کالری‌های چربی نیاز دارند، پس قبل از دو سالگی به کودک ماست کم‌چربی یا بدون چربی ندهید، مگر اینکه پزشکش توصیه کند.
- به کودک ماست میوه‌ای یا طعم‌دار ندهید. ماست ساده بخرید و اگر دوست داشتید در خانه به آن میوه اضافه کنید.
- برای کودکانی که تازه خوردن مواد غذایی جامد را شروع کرده‌اند لازم است به جای میوه با پورهٔ میوه‌ها شروع کنید.
- برای کودکان بزرگ‌تر می‌توانید میوه‌های نرمی را که تکه‌تکه شده‌ است اضافه کنید.
- ماست پروبیوتیک می‌تواند برای سیستم گوارشی کودک مفید هم باشد.
- تقریباً همهٔ ماست‌های طعم‌‌دار با شکر یا یک شیرین‌کننده شیرین می‌شود، پس برچسب بسته‌بندی را بررسی کنید.
- ماست میوه‌ای هم تقریباً همیشه حاوی شکر اضافه شده است. اگر در ماست هر نوع شیرین‌کننده‌ای وجود داشت، آن را نخرید.
مصرف ماست برای کودکان و زمان مناسب ماست خوردن

آلرژی به ماست در کودک
برای شروع دادن ماست به کودکان شیرخوار بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:
اگر کودکتان از قبل دچار آلرژی به شیر تشخیص داده شده است یا علائم آلرژی از هر نوعی مثلاً اگزما را نشان می‌دهد، قبل از مشورت با پزشک به او ماست ندهید.
اگر دور دهان کودک دچار حساسیت پوستی شد، به شکلی غیرطبیعی بهانه‌گیری کرد یا دچار اسهال شد، امکان دارد به پروتئین شیر یا افزودنی‌های ماست مرتبط باشد که بهتر است با پزشک کودک تماس بگیرید.
بعد از دادن ماست به کودک، برای معرفی غذای جدید بعدی حداقل سه روز صبر کنید. در این صورت، اگر کودک واکنش آلرژیکی داشته باشد راحت‌تر می‌توان فهمید که چه چیزی باعث آن شده است.
اگر پورۀ میوه به ماست اضافه می‌کنید، میوه‌ای را انتخاب کنید که قبل از آن امتحان کرده‌اید و کودک واکنش آلرژیکی به آن نداشته است.

دادن ماست به نوزاد
ماست غذایی خوشمزه است که از طریق تخمیر میکروبی شیر به دست می آید. رایج ترین شیر برای تهیه ماست شیر گاو است اما از شیر سایر حیوانات مثل بوفالو، بز، میش و شتر نیز استفاده می شود. ماست اولین و خوشمزه ترین غذایی است که به نوزاد داده می شود، غذایی سرشار از کلسیم که باعث ایجاد استخوان های قوی می شود.
ماست حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مغذی برای نوزاد است. یک فنجان ماست حاوی مواد مغذی زیر است:
ویتامین آ ۸%
کلسیم 30%
ویتامین ب ۶ ۴%
تیامین 8%
ویتامین ب ۱۲ ۲۰%
منیزیم 8%
ویتامین د ۲۵%
فسفر 25%
ریبوفلاوین ۲۵%
پانتوتنیک اسید 8%
آیا می دانستید ماست سرشار از پروتئین است؟ پروتئین موجود در ماست با استفاده از روده کوچک هضم می شود.

از چه زمانی می توان به نوزاد ماست داد؟
اکثر متخصصان کودک توصیه می کنند دادن ماست را به کودک از سن ۸-۷ ماهگی شروع کنید. برخی متخصصان نیز 6 ماهگی را پیشنهاد می کنند. استفاده از شیر به عنوان تامین کننده چربی در رژیم غذایی نوزاد مفید می باشد.
مصرف ماست برای کودکان و زمان مناسب ماست خوردن

چرا ماست و پنیر در سنین کمتر از یک سال برای نوزاد مناسب است؟
در ماست و پنیر راز بزرگی نهفته نیست بلکه دلایل اصلی مصرف ماست و پنیر پیش از یک سالگی عبارتند از:
- برخلاف شیر گاو، فرزند شما در خطر جایگزینی شیر مادر یا شیر خشک با ماست و پنیر نمی باشد.
- انجمن پزشکی نگران این مسئله است که در صورتی که شیر گاو به کودک زیر یک سال داده شود، والدین از دادن شیر خشک یا شیر مادر به فرزند خودداری می کنند. این جایگزینی به سلامتی کودک آسیب می رساند. اما آن ها از توضیح تفاوت شیر و ماست و پنیر سر باز می زنند.
- در هنگام تهیه ماست و پنیر لاکتوز از هم می پاشد و پروتئین شیر کاهش می یابد یا از بین می رود. بنابراین ماست و پنیر قابل هضم تر هستند. افرادی که با مصرف شیر مشکل دارند، در هنگام مصرف پنیر و ماست مشکلی نخواهند داشت. این مسئله برای افرادی که به پروتئین شیر حساسیت دارند نیز صدق می کند.

اگر مصرف پنیر و شیر مجاز است، چرا پزشکان مصرف لبنیات را پیش از یک سال ممنوع کرده اند؟
همان طور که در بالا گفته شد، انجمن پزشکی می ترسد والدین از دادن شیر خشک یا شیر مادر به فرزند امتناع کنند و پیش از یک سالگی با استفاده از شیر گاو فرزند را تغذیه کنند. اکثر متخصصان مصرف ماست و پنیر را پیش از 8 ماهگی توصیه نمی کنند.

چگونه می توان ماست با طعم خوب به نوزاد داد
تا زمانی که در رژیم غذایی نوزاد میوه ها و سبزی متنوع وجود دارد، دست شما در انتخاب ترکیب ماست باز می باشد. ترکیبات مطلوب ماست با مواد غذایی دیگر:
- ماست با سیب له شده و یک برگ دارچین
- ماست و زغال اخته
- ماست و هلو و موز (باهم یا جدا)
- ماست و جوانه گندم
- ماست و آواکادو له شده
- ماست ترکیب شده با هر میوه ای و آب
- ماست با سیب زمینی شیرین و برگ دارچین
- ماست و نخود سبز و لوبیا سبز
- ماست با هویج و هلو
ماست حاوی قند است حتی اگر قند به طور مستقیم به ماست اضافه نشود.
ممکن است متعجب شوید که بدانید، در تمام انواع ماست ها قند وجود دارد. قند طبیعی که در لبنیات وجود دارد لاکتوز نام دارد. قند موجود در لبنیات افزودنی نیست و به همین دلیل با سایر محصولات متفاوت است.

طرز تهیه دسر ماست یخی
مصرف ماست برای کودکان و زمان مناسب ماست خوردن

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره مصرف ماست برای کودکان و زمان مناسب ماست خوردن

   عالي

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.