۲۲۶۲۷۱
۹۴۶
۹۴۶

تغییرات دوران بارداری، چگونگی تغییر پستانها

دوران بارداری دوران بسیار شیرینی است اما با تغییرات بسیار زیادی همراه است.

دوران بارداری دوران بسیار شیرینی است اما با تغییرات بسیار زیادی همراه است و علاوه بر تغییراتی مانند تغییر در روحیات و خلق و خو تغییرات زیادی در اندام های ظاهری ایجاد می شود.سایز بدن به مرور تغییر می کند.یکی از قسکت هایی که در طول بارداری تغییرات زیادی کند سینه ها می باشد.در ابتدای بارداری برای بسیاری از خانم ها تغییر در سینه ها یکی از اولین نشانه های بارداری است. و سینه های شما با پیشرفت دوران بارداری شما تغییر می کند.
بارداری بر روی سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون در بدن تأثیر می گذارد. این هورمون ها نقش مهمی در آماده سازی سینه ها برای شیردهی دارند و مسئول بسیاری از تغییراتی هستند که ممکن است تجربه کنید.
استروژن رشد سلول های مجرای پستان را تحریک می کند و ترشح پرولاکتین ، هورمون دیگری را تولید می کند. پرولاکتین بزرگ شدن پستان و تولید شیر را تحریک می کند. پروژسترون از تشکیل و رشد سلولهای تولید کننده شیر در غدد سینه ها پشتیبانی می کند.
پس از زایمان ، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد ، و سطح پرولاکتین بالا می رود ، این امر باعث می شود شیردهی رخ دهد.در ادامه برای آشنایی با تغییرات سینه در دوران بارداری و بعد از زایمان با ما همراه باشید.

علائم اولیه باردار
تغییرات سینه اغلب قبل از اینکه علائم دیگر بارداری به اندازه کافی نمایان شوند ، برای آزمایش مثبت بارداری شروع می شود. تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تورم پستان
درد یا حساسیت
احساس سنگین یا احساس پر بودن در سینه های شما
سینه های شما در طول سه ماهه اول به تغییر و رشد خود ادامه می دهد.

آیا حاملگی است یا PMS؟
بسیاری از علائم اولیه بارداری با علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) شبیه هستند . در طول نیمه دوم چرخه قاعدگی ، شما ممکن است علائم PMS مانند درد سینه ، سینه های سنگین یا براق وجود داشته باشد. ممکن است سینه های شما احساس درد و فشار داشته باشند. مانند بارداری زودرس ، این علائم جسمی با تولید هورمون هایی مانند پروژسترون ایجاد می شوند.

تغییرات در سه ماهه اول
در طول سه ماهه اول ، حجم خون بدن برای برآوردن نیازهای رشد جنین در حال رشد شروع به افزایش می کند. این ممکن است باعث شود رگه های روی سینه شما بزرگتر ، نرم تر و قابل مشاهده تر شود. اندازه سینه های شما همچنان رشد خواهد کرد. ممکن است احساس تنفس و تورم ایجاد کنند ، اگرچه این علائم اغلب در طی چند هفته اول بارداری از بین می رود ، زیرا بدن شما با تغییرات هورمونی که تجربه می کنید تنظیم می شود. ممکن است احساس درد در زیر بغل کنید. در آن ناحیه بافت سینه به نام Tail of Spence وجود دارد.
همچنین ممکن است متوجه تغییر در نوک پستان خود شوید. آنها ممکن است بزرگتر و حساس تر شوند و ممکن است متوجه تاریک شدن آئرولا شوید. همچنین ممکن است شروع به تکامل توبولهای مونتگومری در آئرولا کنید. این برجستگی های کوچک و بدون درد خاصیت ضد عفونی کننده و روان کننده دارند و به حمایت از شیردهی کمک می کنند.

تغییرات در سه ماهه دوم
در طول سه ماهه دوم ، سطح استروژن همچنان بالا می رود. با رشد مجاری شیر ، سینه های شما همچنان احساس سنگینی یا پر شدن خواهد کرد و ممکن است در این زمان شما نیاز به خرید یک سینه بند بزرگتر داشته باشید تا از اندازه مناسبی برای سینه های شما داشته باشد.ممکن است فقط یک سایز افزایش یابد و برای برخی افراد بیشتر تغییر سایز ایجاد می شود.
به دنبال سینه بند راحت باشید حتی اگر سایز سینه های شما در حال تغییر است یک سینه بند راحت می تواند باعث آرامش شما شود.سایز سینه ها در دوران بارداری به دلایل تغییرات هورمونی مدام در حال تغیییر است.
همچنین در طی چند هفته اول در سه ماهه دوم ، سینه های شما شروع به تولید آغوز می کنند. آغوز اولین عصاره ی شیر مادر است. ممکن است شما از این امر آگاه باشید که بدن شما در حال تولید آغوز است یا ممکن است در این زمان نشت شیر را تجربه کنید. خوب است که بررسی کنید که آیا آغوز بیرون می آید یا خیر و از تجمع آن در نوک سینه ها خودداری کنید. زیرا می تواند شما را به زایمان زودرس برساند.

تغییرات در سه ماهه سوم
همانطور که بدن شما همچنان برای زایمان آماده می شود ، سینه های شما حتی سنگین تر و متراکم تر می شوند. نوک سینه های شما بزرگتر و برجسته تر می شوند. آنها همچنین ممکن است تغییر شکل دهند. ممکن است نوک پستان و آئرولا به طور قابل توجهی ادامه یابد.
از آنجایی که پوست روی سینه های شما کشیده می شود تا اندازه رشد آنها بیشتر شود ، ممکن است دچار خارش یا خشکی شوید. در این صورت استفاده از مرطوب کننده ملایم کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است علائم کششی ایجاد کند.

چه زمانی شروع به تولید شیر می کنید؟
سینه های شما برای مدت کوتاهی پس از تولد نوزاد ، به تولید آغوز ادامه می دهد. آغوز از نظر تغذیه ای متراکم و پر از آنتی بادی است. غلیظ تر ، تیره تر و چسبنده تر از شیر مادر است که پس از متوقف شدن تولید آغوز ، مقدار شیر بیشتر می شود.
ممکن است در طول بارداری آغوز زیادی در سینه های شما تولید شود ، اگرچه همه زنان باردار نشتی را تجربه نمی کنند. نگران نباشید که در صورت نشت ، از آغوز کودک خود استفاده می کنید. اگر در دوران بارداری آغوز نخورید ، این بدان معنی نیست که شما شیر کمتری نیز دارید. بدن هر زن متفاوت به بارداری پاسخ می دهد.
پارچه های نرم و طبیعی مانند پنبه را انتخاب کنید.
به دنبال سینه بندهای مناسب باشید.
اگر سینه هایتان نشتی دارند پد مخصوص بگذارید.

علائم کشش روی سینه ها در دوران بارداری
گرفتن علائم کشش در طرفین یا جلوی سینه های شما در دوران بارداری امری غیرمعمول نیست. برای جلوگیری از این اتفاق ، به علاوه پوست خود را تا حد امکان نرم نگه دارید ، حداقل یک بار در روز و قبل از خواب روی یک کرم یا روغن مرطوب کننده خوب آن را مالش دهید. هیچ کرمی باری رفع این ترک ها و کشش ها وجود ندارد و اکثرا جنببه تبلیغاتی دارند اما مرطوب نگه داشتن پوست ممکن است به کاهش علائم کشش و از بین بردن خشکی و خارش کمک کند.

بعد از بارداری سینه ها چگونه تغییر می کنند؟
بارداری تغییرات چشمگیری در سینه های شما ایجاد می کند. بعد از زایمان ، سینه های شما همچنان بزرگ می شوند زیرا آنها همچنان تولید شیر دارند. اگر سینه های شما بیش از حد پر شود یا شیر بسیار بیشتری را تولید می کنند نشتی زیادی را تجربه می کنید بهتر است مدام شیرتان را بدوشید و در شیشه نگه دارید باقی ماندن شیر در سینه ها می تواند شیر را به مرور کاهش دهد.
برخی از خانم ها سینه هایشان هنگامی که تولید شیر در آن ها متوقف شد ، به اندازه و شکل اصلی خود باز می گردند. برخی دیگر بزرگتر باقی می مانند و برخی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. این تغییرات ممکن است تا حدودی توسط بسیاری از عوامل تعیین شود .

نوسانات وزن در دوران بارداری و بعد از آن
ممکن است نوک سینه های شما به اندازه و شکل اصلی آنها بازگردد. پس از قطع شیردهی ، آنها به مرور زمان از نظر رنگی سبک تر می شوند.

تغییر شکل سینه در هفته آخر بارداری
در چند هفته آخر بارداری ، نوک سینه ها بزرگتر می شوند و با بزرگتر شدن سلولهای تولید کننده شیر ، سینه ها همچنان ادامه می یابند. ممکن است سینه های شما احساس ناراحتی و گاهی دردناک باشند. پوشیدن سینه بند مناسب ممکن است به تسکین هرگونه درد و ناراحتی کمک کند. اگر این برای شما راحت تر باشد بهتر است سینه بند بپوشید.
معمولاً به خانمها توصیه می شود در حین بارداری از مصرف مسکن ها خودداری کنند ، اما اگر سینه های شما خیلی دردناک است می توانید برای مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

آیا توده های پستان در دوران بارداری شایع هستند؟
توده های پستان گاهی در دوران بارداری بروز می کنند. رایج ترین آنها:
کیست (کیسه های پر از مایع)
گالاکتوسل ها (کیست پر از شیر)
فیبرونونوما (که در لوبولهای پستان ایجاد می شود)
اینها شرایط خوش خیم (نه سرطان) پستان است. اگر قبل از بارداری فیبرونونوما داشتید ، ممکن است در دوران بارداری این عارضه بزرگتر شود.
سرطان پستان در زنان در سن باروری و در دوران بارداری شایع نیست. با این حال ، شما باید هر گونه برآمدگی جدید پستان یا هرگونه تغییر در توده موجود در پستان را بررسی کنید و جدی بگیرید.

آیا خون از نوک پستان طبیعی است؟
بعضی از خانمها ممکن است گاه به گاه نشت خون از نوک پستان را تجربه کنند. این به دلیل افزایش تعداد و اندازه رگ های خونی است. اگرچه این امر می تواند در دوران بارداری طبیعی باشد ، بهتر است هرگونه نشت خون از نوک پستان را توسط پزشک مورد معاینه و بررسی قراردهید.

سینه ها پس از تولد چگونه تغییر می کنند؟
به دنبال تولد نوزاد ، سطح استروژن و پروژسترون به سرعت کاهش می یابد. در حدود روز سوم یا بعد از تولد ، آغوز با مایعات اضافی رقیق می شود که باعث سفیدتر شدن آن می شود. در این زمان ممکن است سینه های شما شروع به نشت شیر کند.
هنگامی که کودک از سینه شیر می خورد ، عصبی را تحریک می کند که به مغز پیام می دهند که شیر باید تولید شود.
نشت شیر ممکن است در چند روز اول پس از زایمان کاملاً اتفاق بیفتد و گاهی ممکن است مادر را اذیت کند. قرار دادن پدهای یکبار مصرف یا قابل شستشو در سینه بند شما می تواند به احساس راحتی و آمادگی بیشتری کمک کند.

تغییرات ایجاد شده به دلیل شیردهی
تغییراتی که در سینه ها در دوران بارداری اتفاق می افتد ، آنها را برای تغذیه کودک آماده می کند. وزارت بهداشت توصیه می کند که در صورت امکان حتما تا شش ماه اول به کودک شیر دهید. تحقیقات نشان می دهد که شیردهی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد.
اگرچه شیردهی یک روند طبیعی است ، اما گاهی اوقات می تواند کمی طول بکشد تا درست شود. اگر مشکل دارید ، با ماما یا ویزیتور سلامتی خود صحبت کنید.
بعضی از خانم ها برای تغذیه ی کوکدشان از شیر خودشان استفاده نمی کنند زیرا یا تولید شیر نداشته اند یا مشکلات سلامتی دارند و یا برای شیردهی آمادگی روحی و احساسی ندارند. تصمیم درست یا نادرست وجود ندارد؛ فقط باید احساس کنید که بهترین تصمیم را برای شما و کودک خود گرفته اید.
به عنوان مثال ، خانم هایی که تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته اند به دلیل سرطان پستان ، عمل جراحی نوک پستان یا ایمپلنت سینه ممکن است قادر به شیر دادن نباشند. این به دلیل تشکیل بافت اسکار است. با این حال ، برخی از خانمها پس از عمل هنوز قادر به شیر دادن هستند. در صورت لزوم می توانید از ماما مشورت بگیرید.

مشکلات احتمالی پستان بعد از بارداری
در زیر برخی از مشکلاتی که ممکن است هنگام شیر دهی و تولید شیر برای شما ایجاد شود.
مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:
نوک سینه های زخم و ترک خورده
مجاری شیر مسدود شود
ورم پستان
آبسه سینه
نوک سینه های زخم و ترک خورده
اگر کودک به درستی به پستان نچسبد ، روی نوک سینه ها می تواند ترک ایجاد شود. اگر کودک فقط نوک پستان را بمکد ، نه آنکه کل آئرولا در دهان باشد ، زبان یا سقف کودک روی نوک پستان می خورد. نوک سینه ها می توانند به سرعت زخم و گاهی ترک بخورند.
اگر نوزاد به درستی به پستان وصل نشود ، نوک سینه ها بهبود نمی یابند ، بنابراین اگر تغذیه دردناک است ، مهم است که در اسرع وقت از یک ماما یا مشاور تغذیه با شیر استفاده کنید.
تغییرات هورمونی بارداری به آماده شدن سینه های شما برای شیردهی کمک می کند. در این مدت سینه های شما سنگین تر و متراکم تر خواهد شد. نوک سینه های شما نیز تیره می شود.
تغییراتی که در سینه شما ایجاد می شود نوع تولید شیر شما را پیش بینی نمی کند. برخی از سینه های خانم ها بعد از بارداری به اندازه و شکل اصلی خود بر می گردند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.