۲۲۸۷۵۸
۲۴۹۰
۲۴۹۰

سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج

اگر ساکن گوهردشت کرج هستید و به دنبال یک متخصص تصویربرداری و مرکز سونوگرافی خوب می‌گردید، در این مطلب با ما همراه شوید تا متخصصین سونوگرافی گوهردشت کرج را به شما معرفی کنیم.

همان‌طور که می‌دانید سونوگرافی می‌تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد و کاربرد آن تنها برای بررسی جنین و وضعیت بارداری محدود نمی‌شود. به طور کلی سونوگرافی برای اسکن اندام‌های داخلی انجام می‌شود تا مشکلات داخلی بدن را به‌ صورت تصویری در اختیار پزشکان قرار دهد. اگر شما هم به دلایل مختلفی به دنبال متخصص سونوگرافی در گوهردشت کرج هستید، در ادامه با ما همراه شوید تا لیست بهترین متخصصین سونوگرافی گوهردشت کرج را در اختیارتان قرار دهیم.

در این مقاله می‌خوانید:

 • دستگاه سونوگرافی چگونه کار می‌کد؟
 • کاربردهای مختلف اسکن اولتراسوند یا سونوگرافی چیست؟
 • نکاتی که قبل از انجام سونوگرافی باید رعایت شود
 • معرفی متخصصین سونوگرافی گوهردشت کرج

بیشتر بخوانید: سونوگرافی تعیین جنسیت، در هفته چندم بارداری

سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
دلایل رایج برای انجام اسکن اولتراسوند یا سونوگرافی شامل بررسی اندام‌های شکم و لگن، سیستم‌های اسکلتی عضلانی و عروقی و بررسی رشد جنین در دوران بارداری است. قبل از معرفی متخصصین سونوگرافی گوهردشت کرج بهتر است تا بیشتر با این روش و کاربردهای آن آشنا شویم.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: لابیاپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی دارد؟

دستگاه سونوگرافی چگونه کار می‌کد؟

اسکن اولتراسوند یا همان سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از ساختارهای داخلی بدن فرد استفاده می‌کند. پزشکان معمولاً از سونوگرافی برای مطالعه جنین در حال رشد، بررسی وضعیت اندام‌های شکم و لگن، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها یا قلب و عروق خونی فرد استفاده می‌کنند.

سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
این دستگاه روشی غیرتهاجمی است و از خارج بدن انجام می‌شود. دستگاه سونوگرافی یا اولتراسوند امواج صوتی با فرکانس بالا را به سمت ساختارهای داخلی بدن هدایت می کند. صداهای منعکس شده یا پژواک‌ها برای ایجاد تصویری که می‌تواند روی مانیتور دیده شود، ضبط می‌شود. امواج صوتی از یک کاوشگر کوچک دستی ساطع و دریافت می‌شوند. فرکانس بالای صدا به این معنی است که گوش انسان نمی‌تواند آن را بشنود و به همین دلیل به آن اولتراسوند نیز می گویند.

مطالب پیشنهادی: انجام سونوگرافی بارداری، بررسی سلامت مادر و جنین

کاربردهای مختلف اسکن اولتراسوند یا سونوگرافی چیست؟


سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
پزشکان و متخصصان معمولا از این دستگاه استفاده‌های گوناگونی می‌کنند و برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات داخلی از این روش کمک می‌گیرند.

از جمله کاربردهای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سونوگرافی شکم


سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
ممکن است برای بررسی درد شکم، حالت تهوع، استفراغ، صداهای غیر طبیعی در شکم و پیداکردن توده‌ها از این روش استفاده شود. اندام‌هایی توسط اسکن شکمی امکان بررسی دارند، شامل کیسه صفرا، مجاری صفراوی، کبد، پانکراس، طحال، کلیه‌ها و عروق خونی بزرگ می‌شوند. اندام‌های حاوی هوا مانند معده و روده را نمی‌توان به راحتی با سونوگرافی بررسی کرد زیرا هوا از انتقال امواج صوتی جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی در دوران بارداری، نکاتی مهم درباره آن

سونوگرافی لگن

اگر خانمی از درد لگن رنج می‌برد یا علائمی مانند پریود غیر طبیعی، فیبروم، کیست تخمدان یا سایر شرایط مرتبط با دستگاه تناسلی زنانه را داشته باشد، برای تشخیص مشکل و بررسی دقیق آن از این روش استفاده می‌شود.

سونوگرافی بارداری


سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
برای بررسی ناهنجاری‌های جنین، بررسی سن و موقعیت جنین و نظارت بر رشد و تکامل آن از سونوگرافی بارداری استفاده می‌شود. امروزه انجام سونوگرافی بارداری به امری معمول در دوران باداری تبدیل شده و تمامی مادران برای بررسی مرتب سلامت جنین خود به صورت دوره‌ای و منظم برای انجام آن به مراکز سونوگرافی مراجعه می‌کنند

بررسی جریان عروقی

یکی از انواع سونوگرافی، سونوگرافی داپلر است که برای تشخیص سرعت و جهت جریان خون در مناطق خاصی از بدن، به عنوان مثال عروق گردن و وریدهای پا یا برخی بررسی‌های دقیق در دوران بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان ناباروری در مردان، وقتی هیچ اسپرمی ندارند!

نکاتی که قبل از انجام سونوگرافی باید رعایت شود


سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
برخی از معاینات اولتراسوند یا سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی از قبل دارند که پزشک شما این نکات را قبل از انجام سونوگرافی با شما درمیان می‌گذارد و از شما می‌خواهد که آن‌ها را رعایت کنید تا نتایج به دست آمده کاملاً دقیق و بدون مشکل باشند.

از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخی از معاینات لگنی نیاز به داشتن مثانه پر قبل از اسکن دارند. همچنین در ماه‌های اولیه بارداری نیاز است تا قبل از انجام سونوگرافی مثانه کاملاً پر باشد اما در ماه‌های بالاتر نیازی به این کار نیست.
 • ممکن است از شما خواسته شود تا چند ساعت قبل از اسکن بالای شکم غذا نخورید و شکمتان هنگام مراجعه کاملاً خالی باشد.
 • بهتر است موهای ناحیه‌‌ای که نیاز به انجام سونوگرافی است قبل از مراجعه شیو شود.
 • اگر در ناحیه‌ای که قرار است سونوگرافی انجام شود دارای زخم یا مشکل پوستی هستید، حتما قبل از مراجعه این مشکل را با پزشک خود درمیان بگذارید.

مطالب پیشنهادی: سونوگرافی آنومالی جنین چیست؟

معرفی متخصصین سونوگرافی گوهردشت کرج


سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
در این بخش قصد داریم تا لیستی از بهترین متخصصین و مراکز سونوگرافی گوهردشت کرج را در اختیارتان قرار دهیم تا در صورت لزوم به آن‌ها مراجعه کنید.

 • دکتر وحید صبوری متخصص تصویر برداری و رادیولوژی - (کرج - گوهردشت - فلکه دوم - رادیولوژی فردیسان)
 • دکتر سیدعباس نبی پور اشرفی متخصص رادیولوژی و سونوگرافی - (کرج - فلکه اول گوهردشت - ابتدای خیابان مطهری - ساختمان البرز - واحد 8 - موسسه سونوگرافی و رادیولوژی دکتر نبی پوراشرفی)
 • دکتر مهدی اقدسی متخصص سونوگرافی و رادیولوژی - (کرج - گوهردشت - خیابان اصلی - کوچه هشتم شرقی - درمانگاه شفا-طبقه زیر همکف - بخش رادیولوژی و سونوگرافی)
 • دکتر میمنت ظفر بالا نژاد متخصص تصویر برداری و رادیولوژی - (کرج - گوهردشت - بین سه باندی و فلکه اول - خیابان سنبل - پلاک 37)

بیشتر بخوانید: زمان انجام سونوگرافی آنومالی، هفته چندم بارداری؟

کلام آخر


سونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟ معرفی متخصص سونوگرافی گوهردشت کرج
در این مقاله سعی داشتیم تا علاوه بر ارائه لیستی از مراکز سونوگرافی گوهردشت کرج، شما را با انواع کاربردهای سونوگرافی و نکات مربوط به آن آشنا کنیم. دانستن این اطلاعات و آشنایی با آن‌ها به شما کمک می‌کند تا در صورت تجویز این روش توسط پزشکتان، آگاهی بیشتری از شرایط خود و دلیل انجام این روش برای تشخیص مشکل خود داشته باشید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.