۱۰۲۳۲۳
۶۷۵۵۰
۶۷۵۵۰

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ تفاوت این دو را بدانید!

سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان است که باید در اسرع وقت تشخیص داده شود. از این رو، دو تکنیک تصویربرداری پرکاربرد برای بررسی سرطان سینه وجود دارد که سونوگرافی و ماموگرافی را شامل می‌شوند. با این حال، همیشه این سوال مطرح است که از بین ماموگرافی یا سونوگرافی کدام یک را باید انتخاب کرد.

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ تفاوت این دو را بدانید!

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ ماموگرافی صرفاً نوعی تصویربرداری اشعه ایکس پستان است که برای بررسی علائم اولیه سرطان سینه انجام می‌شود. ماموگرافی نیز یک ابزار عالی برای تشخیص سرطان سینه است که البته، برای زنان با بافت سینه متراکم مناسب نیست. در چنین شرایطی، سونوگرافی پستان به عنوان یک آزمایش تکمیلی برای ماموگرافی انجام می‌شود و می‌تواند سلول‌های سرطانی کوچک و قابل درمان را تشخیص دهد؛ اما آیا می‌توان گفت که همیشه ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی؟ برای پاسخ به این سوال باید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید: تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی چیست؟


در این مقاله می‌خوانید:

سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی پستان یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از بافت پستان استفاده می‌کند. این روش به ویژه در تمایز بین کیست‌های پر از مایع و توده‌های جامد موثر است و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار متخصصان قرار می‌دهد.
البته توجه به این نکته ضروری است که سونوگرافی سینه جایگزین ماموگرافی نمی‌شود، اما می‌تواند به عنوان یک ابزار تکمیلی برای ارزیابی ناهنجاری‌های پستان که در طول ماموگرافی غربالگری معمول یافت می‌شوند، به کار رود.


بیشتر بخوانید: ضرورت انجام سونوگرافی سینه


مزایای سونوگرافی سینه

مزیت اصلی سونوگرافی سینه توانایی آن در تولید تصاویر دقیق از بافت پستان، از جمله سینه‌های متراکم است. در واقع، وقتی ماموگرافی یا سونوگرافی را با هم مقایسه می‌کنیم، همیشه این نکته را در نظر داریم که ماموگرافی ممکن است نتواند از سینه‌های متراکم عکس دقیق بگیرد، اما سونوگرافی این مشکل را ندارد. 
علاوه بر این، سونوگرافی سینه یک تکنیک تصویربرداری ایمن و بدون درد در نظر گرفته می‌شود. پس برای زنان جوان یا افراد بارداری که ممکن است به تشعشع حساس باشند، یک گزینه ایده‌آل است.

محدودیت های سونوگرافی سینه

محدودیت اصلی سونوگرافی پستان ناتوانی آن در تشخیص کلسیفیکاسیون‌های کوچک است که می‌توانند نشان دهنده سرطان پستان در مراحل اولیه باشند. به همین دلیل، سونوگرافی پستان اغلب همراه با ماموگرافی برای اطمینان از ارزیابی جامع سینه‌ها استفاده می‌شود.

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ تفاوت این دو را بدانید!


بیشتر بخوانید: سونوگرافی پستانها، چه فوایدی دارد؟


ماموگرافی سینه چیست؟

ماموگرافی یک ابزار غربالگری سرطان سینه است که در آن از اشعه ایکس با دوز پایین برای تصویربرداری از بافت پستان استفاده می‌شود تا رادیولوژیست‌ها این تصاویر را از نظر هر گونه علائم ناهنجاری یا رشد سرطانی بالقوه بررسی ‌کنند. در نتیجه، مهم نیست که ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی؛ زیرا در هر صورت، زنان ۵۰ سال به بالا باید هر ۲ سال یک بار تحت ماموگرافی قرار بگیرند.
البته غربالگری سالانه ماموگرافی ممکن است در زنان بین 40 تا 49 سال نیز توصیه شود. هم‌چنین، زنان جوانی که به دلیل سابقه خانوادگی یا عوامل دیگر در معرض خطر بالاتر سرطان پستان هستند نیز ممکن است غربالگری ماموگرافی را انتخاب کنند.


بیشتر بخوانید: ماموگرافی؛ انواع، مزایا و خطرات، بهترین سن برای انجام ماموگرافی


مزایای ماموگرافی

مزیت اصلی ماموگرافی در توانایی آن در تشخیص کلسیفیکاسیون‌های کوچک و سرطان پستان در مراحل اولیه است که ممکن است در طول معاینه فیزیکی پستان قابل مشاهده نباشند. این یک استاندارد طلایی برای تشخیص سرطان سینه است که شانس درمان موفقیت‌آمیز و نتایج بهتر را برای بیمار بهبود می‌بخشد.

محدودیت های ماموگرافی

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، ماموگرافی در زنان دارای بافت متراکم سینه کمتر موثر است، زیرا بافت متراکم می‌تواند ناهنجاری‌های بالقوه را پنهان کند و ممکن است منجر به نتایج منفی کاذب شود. پس این نکته را نیز باید در تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی در نظر گرفت.

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ تفاوت این دو را بدانید!


بیشتر بخوانید: ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز، تمام چیزی که باید بدانید!


تفاوت سونوگرافی با ماموگرافی چیست؟

تفاوت اصلی بین این دو روش در رویکرد و هدف آن‌ها در ارزیابی پستان نهفته است. سونوگرافی پستان از امواج صوتی برای تولید تصاویر بدون درنگ از بافت‌های سینه استفاده می‌کند، در حالی که ماموگرافی تصاویر خود را با اشعه ایکس با دوز پایین می‌گیرد که در درجه اول به عنوان یک ابزار غربالگری برای تشخیص سرطان پستان و کلسیفیکاسیون در مراحل اولیه عمل می‌کند.

هر دو روش سونوگرافی و ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه، مزایا و محدودیت‌های مخصوص به خود را دارند.

سونوگرافی پستان اغلب به عنوان یک ابزار تکمیلی برای ارزیابی ناهنجاری‌های پستان که در طول ماموگرافی یافت می‌شوند، به ‌ویژه برای تمایز بین کیست‌های پر از مایع و توده‌های جامد استفاده می‌شود. علاوه بر این، ماموگرافی به ویژه در زنان با بافت سینه متراکم مؤثر است، اما ممکن است برخی از ناهنجاری‌ها را از دست بدهد؛ در حالی که سونوگرافی پستان ممکن است بینش بیشتری در این موارد داشته باشد.
در نهایت باید گفت که هر دو روش سونوگرافی و ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه، مزایا و محدودیت‌های مخصوص به خود را دارند. به همین دلیل است که اغلب ترکیبی از هر دوی این روش‌ها برای ارزیابی جامع سلامت پستان استفاده می‌شود.

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ تفاوت این دو را بدانید!


بیشتر بخوانید: تفاوت ماموگرافی تشخیصی و سونوگرافی چیست؟


علت سونوگرافی بعد از ماموگرافی

همان‌طور که گفتیم، ماموگرافی در تصویربرداری از بافت متراکم سینه به خوبی سونوگرافی عمل نمی‌کند. به همین دلیل، پزشک شما ممکن است بعد از ماموگرافی، یک سونوگرافی نیز تجویز کند تا بتواند از تشخیص خود مطمئن شود. در واقع، با این‌که ماموگرافی مدت‌ها است که به عنوان یک استاندارد طلایی در غربالگری سرطان سینه محسوب می‌شود و امکان شناسایی ناهنجاری‌ها را قبل از احساس کردن یا ایجاد علائم قابل ‌توجه فراهم می‌کند؛ اما با این حال، در موارد خاص، انجام سونوگرافی به همراه ماموگرافی می‌تواند امکان ارزیابی جامع‌تری را فراهم کند.

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ تفاوت این دو را بدانید!


بیشتر بخوانید: انجام ماموگرافی برای چه کسانی لازم است؟


ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی؟

با توجه به تمام مطالب گفته شده تا به این‌جا، واقعاً کدام روش بهتر است؟ ماموگرافی یا سونوگرافی؟ به طور کلی، ماموگرافی در تجزیه و تحلیل ناهنجاری‌های بافت پستان بسیار موثر است. از سوی دیگر، سونوگرافی پستان، به خصوص در زمانی که توده‌ای در کار باشد، یک تست تشخیصی قوی محسوب می‌شود. هم‌چنین، این روش برای زنان ایمن‌تر است، زیرا از امواج صوتی استفاده می‌کند و به عمق بافت‌های سینه می‌رسد تا سرطان را تشخیص دهد.

ماموگرافی در تجزیه و تحلیل ناهنجاری‌های بافت پستان بسیار موثر است.

در نتیجه نمی‌توانیم یکی را بر دیگری برتری دهیم و باید بدانیم که هم ماموگرافی و هم سونوگرافی به عنوان تست تصویربرداری برای تشخیص سرطان سینه مزایای مخصوص به خودشان را دارند. این دو رویه اغلب یکدیگر را کامل می‌کنند و به همین دلیل، انتخاب تنها یکی از آن‌ها غیرممکن است.


بیشتر بخوانید: نحوه انجام ماموگرافی، پیشگیری از سرطان پستان


ماموگرافی دقیق تره یا سونوگرافی؟

تشخیص زودهنگام سرطان سینه می‌تواند به نجات جان افراد کمک کند و هر دو روش ماموگرافی تشخیصی و سونوگرافی پستان می‌توانند نتایج دقیقی را به پزشک شما ارائه دهند. با این حال، فکر می‌کنید ماموگرافی دقیق تره یا سونوگرافی؟ جواب این سوال بسته به شرایط هر کس متفاوت است. در واقع، اگر بخواهید وجود توده‌های سرطانی در بافت متراکم سینه را تشخیص دهید، باید از سونوگرافی کمک بگیرید؛ اما اگر به دنبال کلسیفیکاسیون‌های کوچکی هستید که می‌توانند نشان دهنده سرطان سینه باشند، بهتر است روش ماموگرافی را انتخاب کنید.

ماموگرافی یا سونوگرافی؟ تفاوت این دو را بدانید!


بیشتر بخوانید: آیا اشعه ماموگرافی ضرر دارد؟

کلام آخر

ماموگرافی یا سونوگرافی هر دو از روش‌هایی هستند که برای تشخیص و غربالگری سرطان سینه استفاده می‌شوند. به علاوه، هر کدام از این روش‌ها مزایا و محدودیت‌های مخصوص به خودشان را دارند که همین باعث می‌شود اغلب به صورت مکمل یکدیگر مورد تجویز قرار بگیرند. با این حال، ترتیب و اهمیت انجام این آزمایش‌ها را پزشک شما مشخص می‌کند تا شما را به بهترین و دقیق‌ترین نتایج ممکن برساند.  

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با مراکز سونوگرافی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: health۳۶۵

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.