۲۲۸۰۵۶
۱۲۲۲۶
۱۲۲۲۶

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

این روزها زایمان خصوصی مد شده است. زاییدن جلوی شوهر کار درستی است؟ دیدن جیغ‌ها و زجرهای مادر توسط همسر چه تاثیر مثبت و منفی‌ای دارد؟ زایمان در یک اتاق خصوصی، چقدر هزینه دارد و چالش‌هایش چیست؟ همه این ابهامات را در نی‌نی‌بان بخوانید.

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

زایمان خصوصی از الف تا ی

وقتی صحبت از بارداری و زایمان می‌شود؛ در کشور ما و فرهنگ سنتی به مادر توجه ویژه‌ای می‌شود. حتما خودتان دیده‌اید که در خانواده‌ها، بزرگان فامیل چطور به خانم می‌رسند. خود زوج هم درباره پروسه بارداری و زایمان برنامه‌های خاصی دارند. دیگر مانند گذشته نیست که آقا موقع درد زایمان، فقط خانم را به درمانگاه یا قابله برساند. همسر در تمام مراحل بارداری در کنار همسرش، مراقب جنین است؛ در تمام جلسات بررسی و مراقبت از توراهی، شرکت می‌کند و زوج به کمک پزشک متخصص زنان، برای روز زایمان برنامه‌ریزی می‌کنند. حالا زایمان خصوصی به چه درد می‌خورد؟

مطلب پیشنهادی: چرا بعد از زایمان قلب درد دارم؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

مزایای زایمان خصوصی چیست؟

تمام این دوران خوش بارداری را گفتیم؛ حمایت‌های خانواده و خرج‌هایی که یک بچه زاییدن ساده، برای خانواده بر می‌دارد. حالا زمانی را تصور کنید که در یک شهر غریب زندگی می‌کنید؛ مادر یا مادرشوهرتان کنارتان نیست؛ همسرتان ممکن است در شهر دیگری مشغول به کار باشد یا اصلا به هر دلیلی کنار شما نباشد؛ متارکه، فوت یا قهر موقت. این جور موقع‌ها جه کسی باید مراقب شما باشد؟ مزایای روحی و سلامتی زایمان خصوصی را در ادامه فهرست کرده‌ایم:

مطلب پیشنهادی: عوامل خطر برای بارداری را بشناسید.

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

1) داشتن اتاق مجهز خصوصی راحت برای زایمان

بسیاری از ما تجربه رفتن به اتاق عمل را داریم. حتی اگر خودمان جراحی نشده باشیم؛ بالاخره در خانواده و اطرافیان شخصی بوده که برای جراحی به بیمارستان رفته است. ما هم تمام نگرانی‌ها و اوقات استرس‌بار او را از نزدیک دیده‌ایم. وقتی که بخواهید یک درمان را در فضای عمومی بیمارستان خصوصی یا دولتی تجربه کنید؛ عملا کسی ناز شما را نمی‌کشد! حتی برخی خدمه به شما می‌گویند: "خودت بلند شو از این تخت بخواب روی آن یکی تخت!" بنابراین داشتن یک اتاق خصوصی برای زایمان و داشتن پرسنل در خدمت می‌تواند شرایط استرس‌بار و طاقت‌فرسای زمان زایمان را برای‌تان قابل تحمل کند. بنابراین اولین مزیت زایمان خصوصی از همین خدمات ساده و بااحترام شروع می‌شود.

مطلب پیشنهادی: اپیلاسیون در بارداری ضرر دارد؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

2) تیم مراقبتی کامل و تمام وقت

تیم ماما، متخصص زنان، متخصص بی‌هوشی و پرستاران مربوطه به طور اختصاصی برای شما فعالیت می‌کنند. یعنی نگران نیستید که کار را باعجله تمام کنند و بخواهند بروند به دیگر بیماران برسند.

مطلب پیشنهادی: چرا بعد از زایمان ناحیه تناسلی تیره می‌شود؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

3) دکور زیبای اتاق

اتاق زایمان خصوصی مانند یک بخش زایمان عادی که دیده‌اید نیست. مراکز مجهز زایمان، معمولا اتاق‌های زایمان خصوصی را به شکل زیبایی دکور می‌کنند و به دیزاین آن اهمیت می‌دهند. حتی برخی از بیمارستان‌ها اجازه می‌دهند، با رعایت اصول بهداشتی و استرلیزاسیون، قبل از ورود به اتاق زایمان آن را با تم دلخواه‌تان دیزاین کنید.

مطلب پیشنهادی: چند وقت بعد از زایمان باید پریود شوم؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

4) از بین رفتن ترس‌ها و ایجاد قوت قلب

اگر برای زایمان تنها هستید؛ با خانواده‌تان مشکل یا کدورتی دارید یا به هردلیلی تنهایی باید برای زایمان مراجعه کنید. اصلا فقط شوهرتان را دارید که مراقب شما باشد؛ شاید از زایمان بترسید. در زایمان خصوصی تیم ماما، پرستار و دکتر زنان، آموزش‌های لازم را برای ایجاد جو ملایم و مثبت دیده‌اند. نمی‌گذارند ترس‌ها و افکار منفی شما را از این تجربه شیرین محروم کنند. تمام مدت به شما قوت قلب می‌دهند و مراقب‌اند ترس حال‌تان را خراب نکند.

مطلب پیشنهادی: احساس نفخ و باد در واژن بعد از زایمان به چه علت است؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

5) بهداشت و اطمینان از استریلیزه بودن محیط

بسیاری از مادرپدرها، از فضای عمومی اتاق‌های زایمان، واهمه دارند و نگران‌اند که این بخش‌ها به طور صحیح استریل نباشند؛ خصوصا در ایام کرونا، که بسیاری از تجهیزات و لوازم گران شده؛ این نگرانی همیشه با پدرمادرها همراه است. بنابراین می‌توان یکی از مزایای زایمان خصوصی را اطمینان از استریل بودن اتاق زایمان دانست که درجه هتلینگ آن بسیار بالاست.

مطلب پیشنهادی: برای یک زایمان طبیعی راحت، چه کار باید کنم؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

6) امکان حضور همسر در مراحل زایمان

یکی از مهم‌ترین مزایای زایمان خصوصی حضور شوهر، در اتاق زایمان است. درست مانند آنچه در فیلم‌های خارجی دیده‌اید. تا چند سال پیش در ایران همچین امکانی نبود. آقایان باید در بخش انتظار اتاق زایمان می‌نشستند تا همسرشان بچه را به دنیا بیاورد. این‌که آقا برای زایمان کنار شما باشد؛ قوت قلبی است که ترس آن پروسه را برای شما قابل تحمل می‌کند. بنابراین اگر خودتان هم دوست دارید؛ همسرتان در تولد و زایمان فرزندتان حضور داشته باشد؛ می‌توانید شرایط زایمان خصوصی را بیشتر بررسی کنید.

مطلب پیشنهادی: فواید زایمان طبیعی در آب چیست؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

7) امکان حضور فیلم‌بردار خصوصی

در بیمارستان‌های خصوصی چند سالی است که فیلم‌بردار از به دنیا آمدن فرزندتان فیلم می‌گیرد. با این حال چنین فیلم‌هایی معمولا بعد از تولد، دل مادرپدرها را به درد می‌آورد. چراکه در یک بیمارستان خصوصی یا دولتی، وقتی در اتاق عمومی زایمان می‌کنید؛ پرسنل و پزشک متخصص زنان سریع کار خود را انجام می‌دهند؛ نوزاد را بی‌توجه روی میز می‌گذارند و گاهی پدرمادرها با دیدن این‌که مثلا دست فرزندشان محکم و سریع به وزنه می‌خورد یا محکم روی میز نوزاد پرت می‌شود؛ می‌سوزد. بنابراین اگر دوست دارید به خودتان و خصوصا نوزادتان توجه ویژه‌ای شود؛ می‌توانید زایمان خصوصی را تجربه کنید.

مطلب پیشنهادی: بعد از زایمان چطور لاغر شویم؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

هزینه زایمان خصوصی چقدر است؟

زایمان خصوصی، مانند سایر خدمات خصوصی هزینه بیشتری از زایمان عمومی دارد؛ به عبارتی برای زایمان در بخش زایمان یک بیمارستان دولتی، حدود 1-2 میلیون هزینه دارد. هزینه زایمان در اتاق زایمان عمومی یک بیمارستان خصوصی نیز، حدود 10 میلیون تومان است. با این حال اگر بخواهید در کلینیک یا بیمارستان زایمان خصوصی انجام دهید؛ باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید. برخی بیمه‌ها هم درصدی از هزینه زایمان خصوصی را برعهده می‌گیرند. به طور متوسط زایمان در یک اتاق خصوصی 20 میلیون هزینه دارد.

مطلب پیشنهادی: بخیه زایمان چه طور باید باشد؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

چالش‌های زایمان خصوصی چیست؟

برخی دانشمندان مامایی و استادان پزشکی زنان، در تحقیقات علمی خود به این نتیجه رسیده‌اند که از نزدیک تماشا کردن زایمان، برای برخی مردان، تاثیر منفی دارد؛ مثلا از بیرون آمدن نوزاد هنگام تولد، حس بدی پیدا می‌کنند و ممکن است این جریان بعدا بر زندگی زناشویی همسران اثر بگذارد. از طرفی حالت زجر و دادکشیدن مادر نیز برای برخی آقایان ذهنیت خوبی ایجاد نمی‌کند. اگرچه در این صفحه تمام لحظات خوب و شیرین زایمان خصوصی را توضیح دادیم؛ با این حال لازم بود درباره چالش‌هایی که این تجربه برای برخی زوج‌ها داشته هم صحبت کنیم.

مطلب پیشنهادی: برای سیسمونی چه چیزهایی بخریم؟

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

مشاوره قبل از زایمان خصوصی ضروری است

با توجه به مشکلات احتمالی گفته شده برای زایمان خصوصی، توصیه می‌کنیم، زوج‌ها یک مشاوره کامل درباره روند زایمان خصوصی با پزشک متخصص زنان داشته باشند. اگر از قبل مشکلات زناشویی با همسرتان دارید و احتمال می‌دهید که در هنگام زایمان به جای دلگرمی، شما را ناراحت کند یا به خاطر وضعیت طبیعی‌تان در حین زایمان، بعدا بهانه‌هایی برای رابطه زناشویی بگیرد؛ حتما از یک مشاور باتجربه مسائل زناشویی و متخصص خانواده راهنمایی بگیرید؛ سپس در صورت تایید او، اقدام به رزرو خدمات زایمان خصوصی کنید.

مطلب پیشنهادی: نزدیکی در ۳ ماهه اول بارداری، خطرناک است.

زایمان خصوصی، چه فواید و چالش‌هایی دارد؟

در پایان

برای زایمان خصوصی باید ابتدا خوب شرایط را بررسی کنید؛ هزینه آن و پرسنل مربوطه را مد نظر قرار دهید؛ سپس برای عقد قرار داد با بیمارستان اقدام کنید. در این‌باره سری به کلینیک نی‌نی‌بان بزنید تا پزشکان متخصص زنان ، شما را بیشتر راهنمایی کنند.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.