۲۲۹۰۲۹
۱۷۷۳۴
۱۷۷۳۴

رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

درباره رژیم فستینگ چیزی شنیده‌اید؟ این‌که با روز‌ه‌داری در طول روز بتوانید، وزن کم کنید؛ فقط ساعت‌های مشخصی از طول روز غذا بخورید و بقیه ساعت‌ها را گرسنگی بکشید. این رژیم اصول علمی دارد؟ در نی‌نی‌بان بخوانید.

درباره رژیم فستینگ کلیتی به اسم روزه‌داری هست که همه ما آن را بلدیم؛ اما اساس رژیم فستینگ چیست؟ روزه داری متناوب که در سال‌های اخیر به یک روند جدی در کاهش وزن تبدیل شده است؛ فایده‌ای دارد؟ یا ضررش بیشتر است؟ طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند فستینگ یا روزه‌داری متناوب می‌تواند باعث کاهش وزن ، بهبود سلامت متابولیک و حتی افزایش طول عمر شود. این نوع رژیم چندین نوع دارد؛ هر کدام روی یک فرد ممکن است، بهتر جواب دهد. انتخاب از میان انواع رژیم فستینگ به عهده خود فرد است؛ یک شخص خودش می‌داند بدنش با کدام رژیم فستینگ بهتر می‌تواند کنار بیاید. در ادامه با ۶ مورد از معروف‌ترین، رژیم‌های فستینگ دنیا، آشنا خواهیم شد.

رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

رژیم فستینگ 16/8 چیست؟

روش 16/8 نوعی روزه گرفتن است که فرد در آن هر روز به مدت 16 ساعت غذا نمی‌خورد. سپس به مدت 8 ساعت اجازه دارد غذا بخورد. در این 8 ساعت فرد مجاز است 2-3 وعده را میل کند.

تصورات غلط درباره رژیم فستینگ 16-8

برخی افراد تصور می‌کنند که در موقع رژیم فستینگ 16/8 اجازه دارند؛ هرچه خواستند را بخورند؛ این تصور اشتباه است. شما باید مقدار مشخصی غذا را بخورید که بدن‌تان ظرفیت برای سوزاندن کالری آنها داشته باشد.

16 ساعت روزه داری، کِی باشد؟

برای انجام این مدل رژیم فستینگ می‌توانید خیلی راحت ساعت روزه‌داری خود را به ساعت 8 شب تا 12 روز بعد تقسیم کنید. یعنی شام‌تان را خوردید تا ناهار روز بعد ناشتا بمانید.

گرسنه‌مان نمی‌شود؟

اساس رژیم فستینگ همین است؛ گرسنه می‌شوید؛ اما به آن عادت می‌کنید. افرادی که صبح‌ها عادت دارند صبحانه مفصل میل کند؛ بهتر است با یک لیوان آب صبح خود را شروع کنند.

رژیم فستینگ 16/8 مناسب کیست؟

بسیاری از افرادی که عادت به صبحانه خوردن ندارند می‌توانند این رژیم را بگیرند.

در طول روز چه بخوریم؟

می توانید در طول روزه داری آب، قهوه و سایر نوشیدنی‌های بدون کالری بنوشید. این نکته به به کاهش احساس گرسنگی کمک می‌کند.

بسیار مهم است که در درجه اول از غذاهای سالم در طول دوره غذا خوردن خود استفاده کنید. اگر غذاهای فرآوری شده زیاد یا کالری بیش از حد مصرف کنید، این روش کارساز نخواهد بود.

در یک کلام رژیم فستینگ 16/8 چیست؟

روش 16/8 شامل روزه های روزانه حدود 16 ساعت است. هر روز غذا خوردن خود را به یک بازه زمانی تقریباً 8 ساعته محدود می‌کنید که در طی آن دو، سه یا بیشتر وعده‌های غذایی می‌خورید.

رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

رژیم فستینگ ۵:۲ چیست؟

رژیم ۵:۲ شامل خوردن چیزی است که معمولاً ۵ روز در هفته می خورید و کالری دریافتی خود را به ۵۰۰ تا ۶۰۰ برای ۲ روز در هفته محدود می کند. این رژیم، رژیم سریع نیز نامیده می شود و توسط روزنامه نگار بریتانیایی مایکل موزلی رایج شد. در روزهای روزه داری توصیه می شود که زنان ۵۰۰ کالری و مردان ۶۰۰ کالری مصرف کنند. به عنوان مثال، ممکن است هر روز هفته به جز دوشنبه ها و پنجشنبه ها به طور معمول غذا بخورید. در این ۲ روز، شما ۲ وعده غذایی کوچک با ۲۵۰ کالری برای زنان و هر کدام ۳۰۰ کالری برای مردان می خورید.

رژیم غذایی ۵:۲ در کمک به کاهش وزن موثر است منبع مورد اعتماد.

در یک کلام رژیم فستینگ ۵:۲ چیست؟

رژیم غذایی ۵:۲ یا رژیم سریع شامل خوردن ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری برای ۲ روز در هفته و خوردن عادی ۵ روز دیگر است.

مطلب پیشنهادی: رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

رژیم فستینگ بخور- نخور -بخور یا Eat Stop Eat

این نوع رژیم فستینگ شامل یک یا دو بار در هفته یک روزه ۲۴ ساعته است. این روش توسط متخصص تناسب اندام براد پیلون رایج شد و چند سالی است که بسیار محبوب بوده است. روزه گرفتن از شام یک روز به شام ​​روز بعد به منزله یک روزه کامل ۲۴ ساعته است. به عنوان مثال، اگر شام را ساعت ۷ بعد از ظهر تمام کنید. دوشنبه و تا شام ساعت ۷ بعد از ظهر غذا نخورید. سه شنبه، شما یک روزه کامل ۲۴ ساعته را کامل کرده اید. شما همچنین می توانید از صبحانه تا صبحانه یا ناهار تا ناهار ناشتا باشید - نتیجه نهایی یکسان است.

آب، قهوه و سایر نوشیدنی های بدون کالری در طول روزه مجاز است، اما هیچ غذای جامد مجاز نیست.

اگر این کار را برای مدیریت وزن خود انجام می دهید، بسیار مهم است که در طول دوره های غذا خوردن به رژیم غذایی منظم خود پایبند باشید. به عبارت دیگر، شما باید همان مقدار غذا بخورید که انگار اصلا روزه نبوده اید.

نقطه ضعف احتمالی این روش این است که یک روزه کامل ۲۴ ساعته ممکن است برای بسیاری از افراد نسبتاً دشوار باشد. با این حال، لازم نیست فوراً وارد شوید. خوب است که از ۱۴ تا ۱۶ ساعت شروع کنید و سپس از آنجا به سمت بالا حرکت کنید.

در یک کلام رژیم فستینگ بخور نخور بخور چیست؟

Eat Stop Eat یک برنامه روزه داری متناوب با یک یا دو روزه ۲۴ ساعته در هفته است.

رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

رژیم فستینگ روزه متناوب چیست؟

در روزه متناوب، تقریباً یک روز در میان روزه می گیرید. چندین نسخه مختلف از این روش وجود دارد. برخی از آنها در طول روزهای روزه داری حدود 500 کالری دریافت می کنند. با این حال، یک مطالعه کوچک منبع معتبر نشان داد که روزه‌داری متناوب در کاهش وزن یا حفظ وزن مؤثرتر از یک رژیم غذایی محدودکننده کالری معمولی نیست. روزه کامل یک روز در میان می تواند بسیار شدید به نظر برسد، بنابراین برای مبتدیان توصیه نمی شود. با این روش، ممکن است چندین بار در هفته گرسنه به رختخواب بروید، که چندان خوشایند نیست و احتمالاً در دراز مدت ناپایدار است.

در یک کلام رژیم فستینگ روزه متناوب چیست؟

روزه داری متناوب شامل روزه گرفتن تقریباً یک روز در میان است، یا با نخوردن چیزی یا فقط با خوردن چند صد کالری.

رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

رژیم جنگجو چیست؟

رژیم جنگجو توسط اوری هافمکلر متخصص تناسب اندام رایج شد. این شامل خوردن مقدار کمی از میوه ها و سبزیجات خام در طول روز و خوردن یک وعده غذایی بزرگ در شب است. اساسا، شما تمام روز را روزه می گیرید و شب را در یک پنجره ۴ ساعته غذا می خورید. رژیم جنگجو یکی از اولین رژیم های غذایی محبوبی بود که شامل نوعی روزه داری متناوب بود. انتخاب های غذایی این رژیم کاملاً شبیه به رژیم سرخپوشان است - عمدتاً غذاهای کامل و فرآوری نشده.

مطلب پیشنهادی: رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم فستینگ جنگجو در یک کلام چیست؟

رژیم جنگجو توصیه می کند که در طول روز فقط با مقدار کمی از سبزیجات و میوه ها زندگی کنید و سپس یک متر بزرگ بخورید.

رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

رژیم فستینگ سرخود

برای بهره مندی از برخی از مزایای آن، نیازی به پیروی از یک برنامه روزه متناوب ساختاریافته ندارید. گزینه دیگر این است که هر از گاهی از وعده های غذایی خود صرف نظر کنید، مانند زمانی که احساس گرسنگی نمی کنید یا برای آشپزی و غذا خوردن خیلی مشغول هستید. با این حال، برخی از افراد هر چند ساعت یکبار غذا می خورند تا مبادا به حالت گرسنگی برسند یا عضله خود را از دست بدهند. بدن دیگران به خوبی برای تحمل دوره‌های طولانی قحطی مجهز است و می‌تواند هر از گاهی یک یا دو وعده غذایی را از دست بدهد. خودت بهتر میدونی! بنابراین، اگر یک روز واقعا گرسنه نیستید، صبحانه را حذف کنید و فقط یک ناهار و شام سالم بخورید. یا، اگر به جایی سفر می‌کنید و نمی‌توانید چیزی را که می‌خواهید بخورید پیدا کنید، ممکن است بتوانید یک روزه کوتاه بکنید.

  • حذف یک یا دو وعده غذایی زمانی که تمایل به انجام آن دارید اساساً یک روزه متناوب خود به خود است.
  • فقط مطمئن شوید که در طول دوره های غیر روزه داری وعده های غذایی سالم و متعادل میل کنید.

مطلب پیشنهادی: آیا رژیم میکروبیوم در سلامت دستگاه گوارش موثر است؟

رژیم فستینگ خود به خود در یک کلام چیست؟

یکی دیگر از راه‌های روزه‌داری متناوب این است که وقتی احساس گرسنگی نمی‌کنید یا زمانی برای غذا خوردن ندارید، یک یا دو وعده غذایی را حذف کنید.

رژیم فستینگ چیست؟ یک راهنمای کامل

فایده رژیم فستینگ چیست؟

روزه داری متناوب یک ابزار کاهش وزن است که برای برخی افراد کارآمد است. برای همه کار نمی کند. برای افرادی که دارای اختلالات خوردن هستند یا مستعد ابتلا به آن هستند توصیه نمی شود. همچنین می تواند یک مشکل بالقوه برای کسانی باشد که شرایط سلامتی زمینه ای دارند.

من هم رژیم فستینگ بگیرم؟

اگر تصمیم دارید روزه متناوب را امتحان کنید، به خاطر داشته باشید که کیفیت رژیم غذایی بسیار مهم است. نمی‌توان در طول دوره‌های غذا خوردن غذاهای فوق‌العاده فرآوری‌شده را افراط کرد و انتظار داشت وزن خود را مدیریت کرده و سلامت خود را تقویت کنید.

رژیم فستینگ در نی‌نی‌بان

علاوه بر این، قبل از شروع یک روزه متناوب، باید با یک متخصص مراقبت های تغذیه‌ای مشورت کنید. برای این منظور سریع به کلینیک نی‌نی‌بان بزنید.

مطلب پیشنهادی: در ماه رمضان چگونه رژیم بگیریم؟

منبع: healthline

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.