۲۲۹۷۰۱
۲۹۶۱
۲۹۶۱

فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر

اگر شما هم اهل چرت زدن‌های کوتاه در طول روز هستید، در این مقاله با ما همراه شوید. در ادامه خواهیم خواند که فواید چرت زدن چیست؟ و چرت زدن در چه زمانی از روز مناسب‌تر است؟

فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
اگر اهل چرت زدن در میانه روز هستید، در ادامه خواهیم گفت که فواید چرت زدن چیست؟ و چه زمانی برای آن مناسب‌تر است؟
امروزه سبک زندگی ما به گونه‌ایست که دیگر زمانی برای استراحت در میانه روز نداریم و مشغله‌های کاری ما را مجاب به کار مداوم کرده است. اما آیا بهره وری مغز ما در تمام مدتی که به کار مشغولیم یکسان است؟ آیا ما به غیر از خواب شبانه در طول روز، دیگر نیازی به استراحت نداریم؟ بدون شک پاسخ این سوالات منفی خواهد بود و ما برای افزایش بهره‌وری خود نیاز به یک چرت کوتاه در میانه روز خواهیم داشت.

در این مقاله می‌خوانید:

 • چه زمانی از روز را به چرت زدن اختصاص دهیم؟
 • حواستان به زمان چرت زدنتان باشد!
 • فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر

بیشتر بخوانید: چرت زدن نوزاد، فوایدش را میشناسید؟

فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
مطالعات نشان می‌دهد که چرت نیم روز می‌تواند فواید بسیاری داشته باشد. به طور کلی در پاسخ به سوال فواید چرت زدن چیست؟ می‌توان گفت که یک چرت کوتاه در اواسط روز می‌تواند حافظه را تقویت کند، عملکرد شغلی را بهبود بخشد، خلق و خوی شما را بهبود بخشد، شما را هوشیارتر کند و استرس را کاهش دهد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: جدیدترین روش پاکسازی پوست صورت

چه زمانی از روز را به چرت زدن اختصاص دهیم؟


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
اگر بلافاصله بعد از خوردن ناهار احساس خواب آلودگی به سراغتان می‌آید، بدانید که تنها نیستید. در چنین شرایطی کار کردن و تمرکز روی کارها از هر زمان دیگری برایتان سخت‌تر خواهد شد. پیشنهاد ما به شما این است که خودتان را تحت فشار نگذارید و خود را به یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای کوتاه مهمان کنید. همین چرت کوتاه می‌تواند شما را دوباره سرحال کند و قدرت تمرکز و بهره‌وری شما را افزایش دهد.

مطالب پیشنهادی: چرت زدن نوزاد، برنامه ریزی می خواهد؟

حواستان به زمان چرت زدنتان باشد!


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
یک چرت کوتاه به اندازه ۱۰ الی ۲۰ دقیقه‌ای می‌تواند بسیار مفید واقع شود و شما را سرحال‌تر کند. اما اگر زمان چرت زدن شما ب یشتر از ۳۰ دقیقه شود، شما به خواب عمیقی فرو می‌روید و بعد از بیدار شدن از خواب، خستگی و خواب آلودگی بیشتری را احساس خواهید کرد.

با چرت زدن طولانی شما دچار اینرسی یا گیجی بعد از خواب خواهید شد و دیگر توان بازگشتن به کارتان را نخواهید داشت.

با چرت زدن طولانی شما دچار اینرسی یا گیجی بعد از خواب خواهید شد و دیگر توان بازگشتن به کارتان را نخواهید داشت. پس سعی کنید به همان چرت کوتاه کمتر از ۳۰ دقیقه قانع باشید و از فواید بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید: چرت زدن نوزاد، همه چیزی که باید بدانید

فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
همان‌طور که اشاره کردیم، چرت‌ زدن‌‌ کوتاه در میانه روز می‌تواند بهره‌وری و قدرت تمرکز را بالا ببرد و به شما کمک کند تا ادامه روز را با انرژی بیشتری طی کنید. اما دیگر فواید چرت زدن چیست؟ در ادامه با ۱۰ فایده بی‌نظیر چرت زدن آشنا خواهیم شد.

۱.بهبود قدرت حافظه


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
مطالعات نشان می‌دهند که خواب، نقش مهمی در ذخیره سازی خاطرات دارد. چرت زدن می‌تواند به شما کمک کند چیزهایی را که در روز آموخته‌اید، زودتر به خاطر بسپارید. چرت زدن باعث می‌شود چیزهایی مانند مهارت‌های حرکتی، ادراک حسی و یادآوری کلامی را نیز فراموش نکنید.

۲.بهبود بهره‌وری و تمرکز


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
وقتی در طول روز مشغول کاری روتین و تکرارشونده هستید، عملکرد شما در ساعات میانی روز به پایین‌ترین نقطه خود خواهد رسید و مغز شما خسته خواهد شد. چرت زدن به شما کمک می‌کند تا علاوه بر بازیابی بهره‌وری خود در انجام کارها، تمرکز خود روی موارد مهم و کلیدی کارتان را بهبود بخشید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: عمل لیزیک برای چه کسانی مناسب است؟

۳.بهبود خلق و خو


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
اگر احساس ناراحتی می کنید یا غمگین هستید، سعی کنید یک چرت کوتاه بزنید تا روحیه خود را بالا ببرید. چرت زدن یا حتی یک ساعت استراحت بدون اینکه به خواب بروید، می‌تواند دیدگاه شما را بهبود بخشد و آرامش را به شما بازگرداند. کارشناسان می‌گویند آرامش ناشی از دراز کشیدن و چرت زدن، می‌تواند به تقویت خلق و خوی شما کمک کند.

۴.چرت زدن بهتر از مصرف کافئین


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
اگر برای انجام کاری به تمرکز یا مطالعه موثر نیاز دارید به جای سرحال کردن خود با کافئین ، چرت بزنید. چرت زدن نسبت به کافئین اثربخشی بیشتری برای افزایش تمرکز و قدرت یادگیری شما دارد.

۵.کاهش اثرات بی‌خوابی شبانه


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
اگر شب‌ها به دلیل مشغله زیاد یا مشکلات دیگر خواب کافی و با کیفیتی را تجربه نمی‌کنید، آن را با چرت زدن در طول روز جبران کنید. درست است که چرت زدن نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای خواب شبانه باشد، اما می‌تواند در چنین شرایطی اثرات مخرب بی‌خوابی شبانه را کاهش دهد .

اگر شب‌ها به دلیل مشغله زیاد یا مشکلات دیگر خواب کافی و با کیفیتی را تجربه نمی‌کنید، آن را با چرت زدن در طول روز جبران کنید.

۶.کاهش استرس

اگر تحت فشار روحی و استرس زیاد هستید، چرت زدن می‌تواند به کنترل آن کمک کند. چرت زدن به نورون‌های مغز استراحت می‌دهد و همین امر باعث می‌شود که بتوانید کنترل بیشتری روی استرس و اضطراب خود داشته باشید.

مطالب پیشنهادی: چرت زدن نوزاد، چگونه کنترلش کنیم؟

۷.بهبود عملکرد قلب

مطالعات نشان می‌دهند افرادی که در طول روز ۳۰ تا ۴۵ دقیقه چرت می‌زدند، در موقعیت‌های پرفشار و پس از تحمل اضطراب‌های روحی، فشار خون آن‌ها پایین‌تر از افراد دیگر بود.

۸. افزایش خلاقیت


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
آیا تا به حال با یک ایده عالی از خواب بیدار شده‌اید؟ خواب REM که معمولاً ۷۰ تا ۹۰ دقیقه پس از به خواب رفتن شروع می‌شود، بخش‌هایی از مغز شما را فعال می‌کند که با تصویرسازی و رویاپردازی مرتبط است.

خواب REM که معمولاً ۷۰ تا ۹۰ دقیقه پس از به خواب رفتن شروع می‌شود، بخش‌هایی از مغز شما را فعال می‌کند که با تصویرسازی و رویاپردازی مرتبط است.

چرت زدن گاهی به شما کمک می‌کند ایده‌ها را با روش‌های جدیدی ترکیب کنید و به پاسخ‌ها برسید.

۹.بهبود خواب شبانه

اگرچه ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد، اما چرت زدن در طول روز می‌تواند به افراد مسن کمک کند تا خواب شبانه خود را بهبود بخشند. مطالعات نشان می‌دهد که یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای بین ساعت ۱ تا ۳ بعد از ظهر ، می‌تواند سلامت روحی و جسمی فرد را بهبود بخشد و کیفیت خواب شبانه را افزایش دهد.

۱۰.بهبود سلامت جسمی و روانی کودکان


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
بسیاری از والدین گمان می‌کنند که کودکانشان بعد از ورود به مدرسه دیگر نیار یه چرت زدن‌های نیم‌روزی ندارند. اما باید بدانید که چرت زدن برای یادگیری و رشد کودکان بسیار مهم است. کودکانی که یک چرت کوتاه نیم روزی را در برنامه خود دارند، بهتر می‌توانند چیزهایی را که یاد گرفته‌اند به خاطر آورند. از آن جایی که حافظه کوتاه مدت در آن سن محدود است، چرت زدن می‌تواند مثل یک معجزه سرعت یادگیری آن‌ها را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: خواب و استراحت کودکان، چرت نیمروزی

کلام آخر


فواید چرت زدن چیست؟ ۱۰ فایده بی‌نظیر
همان‌طور که در پاسخ به سوال فواید چرت زدن چیست؟ اشاره کردیم، چرت زدن‌های کوتاه در اواسط روز می‌تواند قدرت تمرکز، کنترل استرس و به طور کلی بهره‌وری یک فرد را افزایش دهد. بهبود خلق و خو، کاهش اثرات بی‌خوابی شبانه، بهبود عملکرد قلب و افزایش خلاقیت، برخی دیگر از این فواید است. پس بهتر است چرت زدن‌های کوتاه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه‌‌ای را در برنامه روزانه خود بگنجانید و از مزیت‌های بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.