۲۳۴۲۳۶
۱۵۳۹۲
۱۵۳۹۲

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بسیاری از زنان هم از قبل و هم در شروع دوران قاعدگی خود دچار نفخ شکم می‌شوند. نفخ پریودی می‌تواند اذیت کننده باشد و بر اعتماد به نفس شما تاثیر منفی بگذارد. حتی ممکن است شکم شما در اثر نفخ برآمده شود و به اشتباه فکر کنید که وزن اضافه کردید. این مقاله را بخوانید تا با راه‌های کنترل نفخ دوران پریود آشنا شوید.

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

نفخ پریود به وضعیتی می‌گویند که در آن، شکم شما قبل یا در طول قاعدگی پر یا سفت می‌شود. این علامت ناراحت کننده ناشی از افت سطح هورمونی است که در پریود شدن شما نقش دارد. به خواندن ادامه دهید تا راه‌های کنترل نفخ دوران پریود را یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم بارداری، شایع‌ترین شکایت زنان باردار

علت نفخ در پریودی چیست؟

نفخ قبل و در طول پریود ممکن است ناشی از تغییراتی در سطح هورمون‌های جنسی شما (پروژسترون و استروژن) باشد. حدود یک هفته قبل از شروع قاعدگی، سطح هورمون پروژسترون کاهش می‌یابد و باعث ریزش پوشش داخلی رحم می‌شود.
از طرفی، بدن شما تحت تاثیر این تغییرات هورمونی، آب و نمک بیشتری را حفظ می‌کند که باعث متورم شدن سلول‌ها و ایجاد احساس نفخ می‌شود. پس نفخ در پریودی چنین علتی دارد.

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: علت درد سمت چپ پایین شکم در خانم ها چیست؟

درمان نفخ پریودی: کنترل نفخ دوران پریود

علت نفخ شکم در پریودی، احتباس آب است.

کنترل نفخ دوران پریود از راه‌های زیادی ممکن است. بعضی‌ از زنان به دنبال قرص ضد نفخ پریود می‌گردند و بعضی‌های دیگر به درمان خانگی نفخ پریودی اکتفا می‌کنند.
همان‌طور که گفتیم، علت نفخ شکم در پریودی، ا حتباس آب است. پس اگر شما بتوانید با روش‌هایی به کاهش احتباس آب کمک کنید، می‌توانید به کاهش علائم پریودی خود از جمله نفخ شکم امیدوار باشید. راه‌های ساده و قابل دسترس برای کنترل نفخ دوران پریود عبارتند از:

بیشتر بخوانید: اگر مشکل نفخ دارید این خوراکی‌ها را نخورید!

۱- غذاهای شور نخورید!

سدیم موجود در نمک می‌تواند مقدار آبی که بدن شما در خود نگه می‌دارد را افزایش دهد. پس اجتناب از مصرف غذاهای شور ممکن است به کاهش احتباس آب و کنترل نفخ دوران پریود کمک کند.
میزان مصرف روزانه نمک خود را محدود کنید. این را هم بدانید که بسیاری از غذاهای فرآوری شده حاوی نمک هستند. بنابراین، پختن غذای خانگی با مواد تازه می‌تواند یکی از راه‌های ساده جلوگیری از مصرف نمک اضافی باشد.

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: بهترین دمنوش‌های ضد نفخ را بشناسید

۲- غذاهای غنی از پتاسیم بخورید!

خوردن غذاهای غنی از پتاسیم ممکن است به کنترل نفخ دوران پریود کمک کند. در واقع، پتاسیم باعث کاهش سطح سدیم و افزایش تولید ادرار می‌شود. به این ترتیب می‌تواند در کاهش احتباس آب و از بین بردن نفخ دوران پریود موثر باشد. بعضی از غذاهای غنی از پتاسیمی که می‌تواند برای نفخ شکم خود مصرف کنید، عبارتند از:

 • سبزیجات با برگ‌های تیره مانند اسفناج
 • سیب زمینی شیرین
 • موز
 • آووکادو
 • گوجه فرنگی

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: علائم سندرم پیش از قاعدگی چیست؟

۳- دیورتیک‌ها را امتحان کنید

بسیاری از غذاها خواص یک ادرارآور طبیعی را دارند.

دیورتیک‌ها تولید ادرار را افزایش می‌دهند. تولید ادرار بیشتر به بدن کمک می‌کند تا از شر آب خلاص شود. به این ترتیب، دیورتیک‌ها به کاهش احتباس آب کمک می‌کنند و از آن جایی که احتباس آب باعث نفخ پریود می‌شود، دیورتیک‌ها می‌توانند در کنترل نفخ دوران پریود موثر باشند. بسیاری از غذاها خواص یک ادرارآور طبیعی را دارند. غذاهایی که به عنوان دیورتیک طبیعی عمل می‌کنند، عبارتند از:

 • مارچوبه
 • آناناس
 • هلو
 • خیار
 • تره فرنگی
 • زنجبیل
 • سیر

البته دیورتیک ها به شکل قرص نیز موجود هستند که اگر نفخ پریود شما شدیدتر باشد یا درمان‌های خانگی کمکی نکنند، می‌توانید درباره مصرف این قرص‌ها از پزشک خود مشورت بگیرید.

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: در دوران پریود چی نخوریم؟

۴- آب فراوان بنوشید

اغلب برای کنترل نفخ دوران پریود توصیه می‌شود که هیدراته بمانید. بسیاری از افراد بر این باورند که نوشیدن آب بیشتر می‌تواند عملکرد کلیه‌های شما را بهبود ببخشد و احتباس آب را کاهش دهد. پس نوشیدن آب زیاد ممکن است به بهبود نفخ پریود نیز کمک کند. هر چند که در حال حاضر هیچ مدرک علمی موثقی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.
به هر حال، نوشیدن آب بیشتر با بهبود هیدراتاسیون همراه است که به طور کلی، باعث می‌شود شما احساس بهتری داشته باشید. به همین دلیل، نوشیدن آب بیشتر همیشه ارزش امتحان کردن را دارد!

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: علائم اولین پریود شدن چیست؟

۵- از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده اجتناب کنید

کربوهیدرات‌های تصفیه شده، مانند آرد سفید و قندهای فرآوری شده، باعث افزایش سطح قند خون و هم‌چنین، افزایش سطح انسولین می‌شوند که واکنش کلیه‌های شما در مقابل آن، حفظ سدیم بیشتر است.
افزایش سطح سدیم منجر به احتباس بیشتر آب می‌شود و برای کسانی که به دنبال کاهش احتباس آب و بهبود نفخ پریود هستند، مناسب نیست. پس توصیه می‌شود که این افراد از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده خودداری کنند.

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: علت نفخ معده در بارداری چیست؟

۶- به طور مرتب ورزش کنید

ورزش منظم می‌تواند به بهبود علائم PMS کمک کند. نفخ پریود هم یکی از علائم PMS یا سندروم پیش از قاعدگی است، پس ورزش منظم می‌تواند در کاهش آن موثر باشد.
به طور کلی، برای سالم ماندن توصیه می‌شود که در هفته به طور متوسط ۲ونیم ساعت ورزش کنید.

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: علائم شروع قاعدگی چیست؟

۷- قرص ضد بارداری مصرف کنید

قرص‌های ضد بارداری می‌توانند به بهبود نفخ پریود کمک کنند. با این حال، برخی از زنان ادعا می‌کنند که قرص‌های ضد بارداری، نفخ پریودی آن‌ها را بیشتر می‌کند.
در واقع، می‌توان گفت که اثر قرص‌های ضد بارداری در زنان مختلف متفاوت است. بنابراین بهتر است قبل از تصمیم گیری درباره این قرص‌ها با پزشک خود صحبت کنید و چند نوع مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای مدیریت PMS و کنترل نفخ دوران پریود شما بهتر عمل می‌کنند.

با این راهکارها با نفخ دوران پریود خداحافظی کنید!

بیشتر بخوانید: چگونه سندرم پیش از قاعدگی را درمان کنیم؟

کلام آخر

نفخ پریود وضعیتی است که قبل یا در طول دوران قاعدگی شما رخ می‌دهد. این وضعیت باعث برآمدگی و سف شدن شکم می‌شود که می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. نفخ پریود، ناشی از تغییرات هورمونی است که هر ماه در طول قاعدگی شما رخ می‌دهد، اما راه‌هایی نیز برای کنترل آن وجود دارد. در واقع، کنترل نفخ دوران پریود با روش‌هایی مانند فعالیت بدنی، نوشیدن آب زیاد و رعایت رژیم غذایی سالم ممکن است.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.