۲۲۹۵۹۳
۵۷۷۶
۵۷۷۶

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

اغلب افراد ممکن است خارش پوست سر و ریزش مو را با همزمان با هم تجربه کنند. البته این ۲ عارضه می‌توانند مستقل از هم نیز اتفاق بیفتند، اما گاهی اوقات ممکن است بین آن‌ها ارتباطی وجود داشته باشد. این مقاله را بخوانید تا دلیل خارش پوست سر و ریزش مو را پیدا کنید.

آلرژی به محصولات مو، عفونت‌های قارچی و التهاب فولیکول‌های مو ، همگی از جمله فاکتورهایی هستند که می‌توانند دلیل خارش پوست سر و ریزش مو باشند.
در موارد دیگر، جای زخم روی پوست نیز ممکن است باعث خارش شود. چرا که بافت اسکار می‌تواند به اعصاب پوست آسیب برساند. در واقع اگر ریزش مو باعث تشکیل بافت اسکار در سر شما شده باشد، ممکن است برایتان خارش نیز ایجاد کند.

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

بیشتر بخوانید: ریزش مو پس از زایمان، کی تموم میشه؟

خاراندن سر تاثیری روی ریزش موی کسی که مشکل ارثی دارد نمی‌گذارد.

وقتی شما سرتان را به طور مکرر یا شدید خارش بزنید، پوست و فولیکول‌های موی شما آسیب می‌بینند. همین آسیب باعث ریزش موقت مو، خونریزی و پوسته پوسته شدن سر می‌شود. با این حال، هر وقت دست از خارش زدن بردارید، پوست‌تان کم کم ترمیم شده و موهایتان نیز معمولاً دوباره رشد می‌کنند.
در موارد دیگر مثل ریزش موی ارثی یا طاسی با الگوی زنانه و مردانه ، ریزش مو به تنهایی و بدون خارش سر رخ می‌دهد. البته هنوز این امکان وجود دارد که خاراندن سر به پوست شما آسیب برساند؛ اما با این حال، خارش علت اصلی ریزش مو نیست. در واقع، خاراندن سر تاثیری روی ریزش موی کسی که مشکل ارثی دارد نمی‌گذارد.

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

بیشتر بخوانید: دلایل خارش سر در کودکان

در این مقاله می‌خوانید:

 • دلیل خارش پوست سر و ریزش مو چیست؟
 • درمان خارش سر و ریزش مو

دلیل خارش پوست سر و ریزش مو چیست؟

دلایل خارش پوست سر و ریزش مو عبارتند از:

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

عفونت قارچی پوست سر

عفونت‌های قارچی می‌توانند با ضعیف کردن فولیکول‌های مو باعث ریزش مو شوند.

یکی از عفونت‌های قارچی پوست سر، کرم حلقوی است که یک سری بثورات قرمز رنگی را روی پوست سر ایجاد می‌کند. کرم حلقوی و سایر عفونت‌های قارچی می‌توانند با ضعیف کردن فولیکول‌های مو باعث ریزش مو شوند.

بیشتر بخوانید: خارش سر نوزاد، چه علتی دارد؟

حساسیت به محصولات مو

واکنش آلرژیک به محصولات مو می‌تواند پوست سر و فولیکول‌های مو را تحریک کند و حتی باعث خارش شود. البته در اکثر موارد، این واکنش‌ها خفیف هستند و هر نوع تحریک یا التهابی را هم که ایجاد بکنند، موقتی است. منتها اگر تحریک ادامه پیدا کند و آسیب به فولیکول‌های مو هم برسد، آن‌وقت باعث ریزش مو می‌شود.

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

بیشتر بخوانید: خارش پوست کودکان، جای نگرانی دارد؟

گلسنگ پلانوپیلاریس

آلوپسی آره آتا در افرادی که خود یا خانواده‌شان سابقه‌ی ابتلا به یک بیماری خودایمنی را دارند، شایع‌تر است.

این عارضه که ممکن است اسم آن کمی برایتان عجیب و غریب باشد، در نتیجه‌ی سیستم ایمنی ضعیف رخ می‌دهد و باعث التهاب پوست سر می‌شود. این عارضه با علائمی مانند خارش، پوسته پوسته شدن سر و ریزش مو نیز همراه است.

بیشتر بخوانید: درمان ریزش مو با مزوتراپی، روشی دائمی است؟

آلوپسی آره آتا

این عارضه می‌تواند خارش سر و ریزش تکه‌های کوچک مو را منجر شود. متاسفانه هنوز علت دقیق این بیماری مشخص نیست. اما دانشمندان فکر می‌کنند شاید به این دلیل باشد که سیستم ایمنی فرد به اشتباه فولیکول‌های مو را مورد حمله قرار می‌دهد. به همین دلیل، آلوپسی آره آتا در افرادی که خود یا خانواده‌شان سابقه‌ی ابتلا به یک بیماری خودایمنی را دارند، شایع‌تر است.

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

بیشتر بخوانید: راه های درمان ریزش مو چیست؟

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک نوعی اگزما است که خارش و بثورات قرمز رنگ ایجاد می‌کند

درماتیت آتوپیک نوعی اگزما است که خارش و بثورات قرمز رنگ ایجاد می‌کند. البته این عارضه به طور مستقیم باعث ریزش مو نمی‌شود، هرچند ممکن است یک ریزش موی موقت را ایجاد کند.

فولیکولیت یا التهاب فولیکول‌های مو

فولیکولیت نوعی عفونت همراه با خارش است که می‌تواند باعث ریزش موی موقت شود. هم‌چنین، این عفونت معمولاً منشاء باکتریایی یا قارچی دارد.

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

بیشتر بخوانید: بهترین شامپو ضد ریزش مو خارجی، انتخابش با شما!

پسوریازیس

خاراندن پوسته‌های پسوریازیس خوب نیست، چون ممکن است باعث ریزش مو شود.

پسوریازیس نیز نوعی اختلال خودایمنی است که در اطراف تنه و مفاصل اصلی افراد، لکه‌های خشک و قرمز رنگ ایجاد می‌کند. این لکه‌ها که پوششی از فلس‌های نقره‌ای دارند، می‌توانند روی پوست سر نیز ایجاد شوند و اغلب همراه با خارش باشند. خاراندن پوسته‌های پسوریازیس نیز کار درستی نیست، چون ممکن است باعث ریزش مو شود.

بیشتر بخوانید: دلایل ریزش مو در زنان، شما تنها نیستید؟

شوره‌ی سر

شوره‌ی سر برای شما خشکی و خارش پوست می‌آورد. اما فقط زمانی متوجه‌ی پوسته پوسته شدن سرتان می‌شوید که کلی موهایتان را خارانده باشید. البته‌ شوره‌ی سر به‌ندرت می‌تواند باعث ریزش موها شود. (در واقع به شرطی که آن را به حال خودش رها نکنید و تحت درمان قرار بگیرید.)

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

بیشتر بخوانید: محصولات مراقبت از مو، کمک به زیبایی و سلامت مو

درمان خارش سر و ریزش مو

درمان این مشکلات بسته به علت خارش پوست سر و ریزش مو متفاوت است:

 • استفاده از کرم‌های ضد قارچ برای رهایی از عفونت قارچی سر و امکان رشد دوباره‌ی موها کارساز است.
 • کرم‌ها یا داروهای ضد آلرژی به کسانی که ریزش موی ناشی از حساسیت دارند، تجویز می‌شود. اما مهم‌تر از همه آن است که این افراد هر چه سریع‌تر، برند محصولی را که باعث حساسیت‌شان شده است کنار بگذارند.
 • فولیکولیت با منشاء باکتریایی توسط آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان است. اما اگر منشاء قارچی داشته باشد، نیاز به داروهای ضد قارچی است.
 • آلوپسی آره آتا نیز درمان‌های استاندارد مختلفی دارد. ( ایمونوتراپی، استفاده از استروئیدها، داروها و پمادهای ضد قارچ، یا حتی کاشت مو )
 • استفاده از کرم‌ها و پمادهای مخصوص به درمان درماتیت آتوپیک کمک می‌کند. مهم این است که درمان زیر نظر پزشک انجام شود.
 • برای درمان شوره‌ی سر می‌توان از پمادها، شامپوها و کرم‌های ضد شوره و بدون نسخه استفاده کرد.

خارش پوست سر و ریزش مو چه دلیلی دارد؟

بیشتر بخوانید: ریزش موی کاشته شده، طبیعی است؟

جمع‌بندی

این‌طور نیست که همیشه بین خارش سر و ریزش مو ارتباط خاصی وجود داشته باشد! اما در صورت وجود، با پیدا کردن و درمان منشاء این مشکلات، خارش سر از بین می‌رود و موها نیز فرصتی برای رشد دوباره پیدا می‌کنند.
اگرچه دلایل خارش پوست سر و ریزش مو همیشه قابل اجتناب نیستند، اما افراد می‌توانند با استفاده از شامپوها و نرم کننده‌های خوب، تا حد زیادی از بروز این مشکلات جلوگیری کنند.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین پوست، مو و زیبایی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.