۲۳۰۲۱۹
۲۹۲۰۵
۲۹۲۰۵

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی

اگر قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید، در این مقاله با ما همراه شوید تا همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی را در اختیارتان قرار دهیم.

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


می‌توان گفت عملی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی در جهان به شمار می‌رود. سالانه هزاران زن و مرد برای انجام عمل بینی اقدام می‌کنند. اما بسیاری به دلیل عدم توجه به مراقبت‌های بعد از عمل بینی و رعایت نکردن دستورات پزشک، دچار مشکلات مختلفی از جمله کجی بینی، عفونت یا افتادگی سر بینی ‌می‌شوند.

در این مقاله می‌خوانید:

 • رینو پلاستی یا عمل زیبایی بینی چگونه است؟
 • مراقبت های کلی بعد از جراحی بینی
 • بلافاصله بعد از جراحی بینی
 • روز اول بعد از جراحی بینی
 • یک تا دو هفته بعد از جراحی بینی
 • یک ماه بعد از عمل بینی
 • 3 ماه بعد از عمل بینی
 • یک سال بعد از عمل بینی
 • مصرف دارو بعد از جراحی بینی، مصرف آنتی بیوتیک و مسکن ضروری است؟
 • خوابیدن و استراحت بعد از جراحی بینی
 • چطور تورم و کبودی بعد از عمل بینی را کاهش دهم؟
 • مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی
 • چسب زدن بعد از جراحی بینی
 • استحمام بعد از جراحی بینی
 • پایین انداختن سر بعد از عمل بینی
 • طرز نگه داشتن سر بعد از عمل بینی
 • راه رفتن بعد از عمل بینی
 • رژیم غذایی بعد از جراحی بینی
 • مصرف مواد غذایی مضر
 • آشپزی بعد از عمل بینی
 • تمیز کردن بینی بعد از جراحی بینی
 • اگر آتل بینی هنگام شستشوی صورت یا مو خیس شود، اشکال دارد؟
 • ورزش و فعالیت بدنی بعد از جراحی بینی
 • عینک زدن بعد از جراحی بینی
 • کلام آخر

بیشتر بخوانید: جراحی طبیعی بینی گوشتی، معرفی بهترین جراح برای من!

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


زمانی که با پزشک خود در حال برنامه ریزی برای رینو پلاستی یا همان عمل بینی هستید، پزشک شما بدون شک به مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بینی اشاره می‌کند و از شما می‌خواهد طبق دستور او پیش بروید تا دچار مشکل نشوید. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است مراقبت‌های بعد از عمل بینی چگونه است و آیا از پس انجام آن‌ها برخواهید آمد؟ در ادامه اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیارتان قرار خواهیم داد.

پیشنهاد نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

رینو پلاستی یا عمل زیبایی بینی چگونه است؟

قبل از هر چیز بهتر است تعریفی تخصصی از رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی در اختیارتان قرار دهیم. رینوپلاستی نوعی جراحی است که بسته به انگیزه انجام آن تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو حاصل می‌شود.

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایینی آن غضروفی است. جراحی رینوپلاستی می‌تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد. هنگام برنامه ریزی برای جراحی بینی، جراح سایر ویژگی‌های صورت شما، پوست روی بینی و آنچه را که می‌خواهید تغییر دهید، در نظر می‌گیرد. اگر کاندید مناسبی برای این جراحی باشید، پزشک برنامه‌ای برای مراقبت‌های قبل و بعد از عمل در اختیارتان قرار می‌دهد تا شما را برای انجام عمل بینی آماده کند.

مطالب پیشنهادی: مصرف قلیان و سیگار بعد از عمل بینی

مراقبت های کلی بعد از جراحی بینی

 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


فراموش نکنید که رینوپلاستی یک جراحی زیبایی سنگین و کاملا تهاجمی به شمار می‌رود و مراقبت‌های بعد از عمل بینی و رعایت آن‌ها مرحله‌ای بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

بلافاصله بعد از جراحی بینی
مدت زمان لازم برای انجام جراحی بینی به عوامل مختلفی از جمله نوع جراحی بینی (باز یا بسته)، نوع بینی، تجربه جراح، سلامت عمومی بیمار و تعداد دفعات عمل (دفعه اول یا دفعه دوم بودن) آن بستگی دارد. به طور متوسط جراحی بینی دو تا سه ساعت طول می‌کشد.
بلافاصله پس از جراحی بینی ، تا زمانی که از بیهوشی عمومی بیدار شوید، به اتاق ریکاوری جراحی بینی منتقل خواهید شد. در بخش مراقبت پس از بیهوشی، پرستار، بینی شما را بانداژ و علائم حیاتی شما مانند فشار خون، ضربان قلب و تنفس را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که جراحی شما با موفقیت انجام شده است.
وقتی بیدار شدید، به بخش عمومی منتقل خواهید شد. ممکن است در این مرحله حالت تهوع، گیجی، یا لرز داشته باشید، بنابراین می‌توانید داروی ضد تهوع و یک پتوی اضافی برای گرم شدن بخواهید.
در برخی موارد، لازم است بیمار برای جلوگیری از عوارض تنفسی بعد از عمل مانند هیپوکسمی یا برای خارج کردن گاز بیهوشی از بدن، اکسیژن‌درمانی تکمیلی دریافت کند.
 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


روز اول بعد از جراحی بینی

فراموش نکنید که بلافاصله بعد از جراحی بینی و در ۲۴ ساعت اول بعد از انجام جراحی حتما یک همراه داشته باشید تا بتواند امور مربوط به ترخیص و تهیه دارو را برایتان انجام دهد.

 • ممکن است بعد از بیرون آمدن از بیهوشی، حالت تهوع یا استفراغ را تجربه کنید که می‌تواند طبیعی باشد.
 • سعی کنید آرام باشید و تا می‌توانید استراحت کنید.
 • از خوردن مواد غذایی در ساعات اولیه بیرون آمدن از بیهوشی بپرهیزید و بیشتر آب و مایعات مورد تایید پزشک را استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: لیفت با نخ بینی، هر چه لازم است بدانید!

یک تا دو هفته بعد از جراحی بینی

 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


هفته اول بعد از جراحی دقیقا زمانی است که بینی شما فرآیند ترمیم خود را آغاز کرده و ممکن است درد کمتری را تجربه کنید. اما کاهش درد دلیل خوبی برای فشار آوردن به خود و انجام کارهای عادی روزانه نیست.

 • برای اینکه به بینی خود فشار نیاورید، از بلند کردن اجسام سنگین ، زور زدن یا کارهای سنگین خانه خودداری کنید
 • سر خود را به زیر خم نکنید و با دست به سطح بینی خود به هیچ عنوان فشار نیاورید
 • پس از جراحی از مصرف الکل بپرهیزید ، زیرا ممکن است میزان احتقان بینی شما را افزایش دهد یا با داروهای مسکنی که در این دوره مصرف می‌کنید، تداخل ایجاد کند
 • تا هفت روز پس از جراحی سیگار نکشید . سیگار کشیدن دیواره بینی شما را تحریک کرده و باعث سرفه می‌شود. همین موضوع خطر خونریزی بینی را افزایش خواهد داد

یک ماه بعد از عمل بینی
پس از یک ماه، بیشتر تورم بینی بهبود می‌یابد و ممکن است فقط ورم در ناحیه گونه وجود داشته باشد. نتایج اولیه جراحی بینی در این مرحله قابل مشاهده است. با این حال، این نتایج نهایی نیست و بینی به بهبودی خود ادامه خواهد داد.

3 ماه بعد از عمل بینی
حدود ۹۰درصد بیماران در این مرحله تغییر شدیدی در شکل و اندازه بینی احساس می‌کنند و نتایج به شکل نهایی خود نزدیک‌تر می‌شود . به این دلیل که ساختار استخوان تثبیت شده، بیماران می‌توانند عینک زدن و انجام ورزش‌های سنگین را شروع کنند.
 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


یک سال بعد از عمل بینی
اکنون تمام تورم‌ها برطرف شده و نتیجه نهایی جراحی، مشخص است. بینی طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و به اندازه و شکلی رسیده که با پزشک خود توافق کرده بودید. اگر عکس‌های قدیمی خود را با عکس‌های جدید مقایسه کنید، متوجه این موضوع می‌شوید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

مصرف دارو بعد از جراحی بینی، مصرف آنتی بیوتیک و مسکن ضروری است؟

مصرف منظم آنتی بیوتیک‌ها برای جلوگیری از عفونت محل جراحی بسیار حائز اهمیت است اما مصرف مسکن اجباری نیست و تنها برای کاهش درد در روزهای اولیه بعد از جراحی مفید خواهد بود. پیشنهاد می‌شود برای کاهش ناراحتی معده در کنار مصرف آنتی بیوتیک و مسکن‌ها دو بار در روز از مواد غذایی دارای پروبیوتیک‌ استفاده کنید.

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


همچنین اگر با آنتی‌بیوتیک‌ها مشکل دارید و واکنش‌های ناخوشایندی مانند بثورات، اسهال یا استفراغ از خود نشان می‌دهید، مصرف آن‌ها را متوقف کرده و برای تغییر نوع آنتی ‌بیوتیک‌ها با پزشک خود مشورت کنید.
از مصرف کپسول ژلوفن در هفته اول بعد از عمل خودداری کنید چون ممکن است خونریزی را تشدید کند. فقط داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید.

مطالب پیشنهادی: لیفت بینی با نخ بهتر است یا ژل؟

خوابیدن و استراحت بعد از جراحی بینی

در طول دو هفته اول بسیار مهم است که از خوابیدن به پهلو و و روی صورت خودداری کنید، زیرا باعث جابجا شدن استخوان بینی و انحراف آن خواهد شد.

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


هنگام دراز کشیدن یا خوابیدن سر خود را با چند بالش نگه دارید. این کار کمک می‌کند تا هرگونه ترشح از بینی شما به راحتی از جلوی بینی خارج شود و سرتان به طرفین حرکت نکند. خوابیدن به پشت و کمک گرفتن از چند بالش برای نگه داشتن سر، به کاهش تورم صورت نیز کمک شایانی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: سن عمل بینی به چند سال رسیده است؟

چطور تورم و کبودی بعد از عمل بینی را کاهش دهم؟

لب‌ها و بینی شما ممکن است بعد از جراحی متورم و کبود شده یا ممکن است لب بالایی شما نیز بی‌حس شده باشد. باید بدانید که این اثرات موقتی هستند و به تدریج از بین خواهند رفت.

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


شما می‌توانید ۲۴ ساعت بعد از جراحی روی ناحیه بینی، چشم‌ها و صورت خود یخ بمالید. یخ را به فواصل ۲۰ دقیقه روی بینی خود بمالید و سپس ۲۰ دقیقه استراحت کنید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان از کمپرس گرم در نقاط متورم و کبود استفاده نکنید.

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی
در ادامه با مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی، بیشتر آشنا می‌شوید:

چسب زدن بعد از جراحی بینی
چسب زدن به بینی پس از جراحی بینی برای کمک به کنترل تورم بینی انجام می‌شود. اوایل بعد از جراحی، بینی ممکن است به‌ویژه در ناحیه نوک آن ورم کند. نوار چسب، فشار کمی را روی پوست نگه می‌دارد تا از گشاد شدن پوست و بافت نرم بینی جلوگیری کند.

شستن موها به سبک سالنی حتی در هفته اول بعد از جراحی که آتل در بینی دارید مجاز است. فقط مطمئن شوید که پانسمان خیس نشود.

علاوه بر این، پس از جراحی زیبایی بینی، شکل زیرین بینی با تغییر در شکل غضروف بینی تغییر کرده است.

استحمام بعد از جراحی بینی
شستن موها به سبک سالنی حتی در هفته اول بعد از جراحی که آتل در بینی دارید مجاز است. فقط مطمئن شوید که پانسمان خیس نشود. این نکته را هم مد نظر قرار بدهید که موهایتان را نباید خودتان بشویید.

پایین انداختن سر بعد از عمل بینی
پس از بازگشت به خانه، همیشه بجز در زمان خواب، حالت‌نیمه نشسته داشته باشید و سرتان را پایین نیندازید.
 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


طرز نگه داشتن سر بعد از عمل بینی
لازم نیست حتما سر خود را خیلی بالا بگیرید، فقط آن را پایین نیندازید.

راه رفتن بعد از عمل بینی
چند ساعت پس از جراحی، شما آماده ترخیص از بیمارستان یا کلینیک خواهید بود، اما لازم است برای بلند شدن از رختخواب از پرستار یا همراه خود کمک بگیرید. کمی راه بروید، به دستشویی بروید و ادرار کنید، مقداری مایعات بنوشید.
بعد از بازگشت به خانه، هر 2 تا 3 ساعت یک‌بار بایستید و «چند قدم» راه بروید . باز هم مراقب باشید. اگر کمی سرگیجه دارید، از کسی کمک بگیرید. از هفته چهارم به بعد می‌توانید راه رفتن را شروع کنید.

از شما خواسته می‌شود تا دو یا سه ساعت بعد از جراحی بینی چیزی نخورید. بعد از این مدت می‌توانید غذاهایی با هضم آسان که حالت تهوع ایجاد نمی‌کنند مانند پوره سیب‌زمینی یا سوپ بخورید.


رژیم غذایی بعد از جراحی بینی
داشتن یک رژیم غذایی سالم، متعادل و مغذی می‌تواند بر روند بهبودی شما تاثیر بگذارد. معمولا از شما خواسته می‌شود تا دو یا سه ساعت بعد از جراحی بینی چیزی نخورید. بعد از این مدت می‌توانید غذاهایی با هضم آسان که حالت تهوع ایجاد نمی‌کنند مانند پوره سیب‌زمینی یا سوپ بخورید.
پیشنهاد می‌شود که به رژیم غذایی خود پروتئین اضافه کنید که می‌تواند به بدن کمک کند تا بافت‌های آسیب‌دیده داخل و اطراف بینی را ترمیم کند. علاوه بر این، ویتامین‌های A، C و E می توانند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت و از خونریزی و زخم بعد از عمل بینی جلوگیری کنند.

مصرف مواد غذایی مضر
از خوردن آب کرفس در دو هفته اول پس از عمل خودداری کنید، چون ممکن است منجر به افت فشار خون شود. همان‌طور که گفتیم غذاهای سفت هم مصرف نکنید.
همچنین توصیه می‌شود تا چند روز پس از عمل، از مصرف غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم ، غذاهای شور، غذاهای سخت و غذاهای تند پرهیز کنید.
 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


آشپزی بعد از عمل بینی
شما می‌توانید ظرف چند روز پس از جراحی، وعده‌های غذایی ساده درست کنید. با این حال، شما باید پخت و پزهای طولانی‌تر و سخت‌تر را برای حداقل ۳ هفته بعد از جراحی محدود کنید.

تمیز کردن بینی بعد از جراحی بینی
پس از برداشتن آتل‌ها و بخیه‌ها، مهم است که از ضربه به داخل بینی در اثر دمیدن یا برداشتن بینی (فین کردن) خودداری کنید.
در ماه اول پس از جراحی، دو بار در روز از شستشوی بینی نمکی برای تمیز کردن بینی و مرطوب نگه داشتن مخاط بینی استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: مدیریت بحران نوجوانی، غمت نباشه!

اگر آتل بینی هنگام شستشوی صورت یا مو خیس شود، اشکال دارد؟

 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


آتل روی پل بینی باید حداقل به مدت یک هفته و به تشخیص پزشک دست نخورده بماند تا از انحراف یا گشاد شدن پل بینی جلوگیری شود. اگر قصد شستشوی صورت یا موی خود را دارید، توجه کنید که آتل روی بینی خود را خیس نکنید. برای شستشوی صورت از یک حوله نم دار کمک بگیرید و به کمک آن به آرامی صورت خود را تمیز کنید. همچنین اگر می‌خواهید موهای خود را بشویید، باید به عقب تکیه دهید و شخص دیگری به آرامی موهای شما را بشوید به صورتی که آب به هیچ عنوان روی صورت و آتل بینی شما نریزد.

مطالب پیشنهادی: عمل بینی قبل از بارداری، خطری ندارد؟

ورزش و فعالیت بدنی بعد از جراحی بینی
 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


بهتر است بعد از عمل بینی برای از سر گرفتن فعالیت‌های ورزشی، عجله نکنید زیرا خطر خونریزی بینی را افزایش خواهد داد. شما می‌توانید بعد از گذشت ۳ تا ۴ هفته کم کم به فعالیت‌های ورزشی خود بازگردید. اما باز هم سعی کنید از فعالیت‌های خیلی سنگین تا زمان بهبودی کامل بپرهیزید و قبل از شروع دوباره فعالیت‌هایتان، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بعد از عمل بینی چه شکلی میشم؟

عینک زدن بعد از جراحی بینی

 

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی


بهتر است تا دو ماه بعد از عمل بینی از استفاده عینک آفتابی یا طبی خودداری کنید. زیرا هر چقدر هم که فریم عینک شما سبک باشد باز هم می‌تواند به استخوان بینی فشار آورده و باعث انحراف یا افتادگی بینی شوند. اگر چشم‌هایتان ضعیف است و برای انجام کارهای روزانه نیاز به عینک دارید، می‌توانید در این دوره کوتاه از لنزهای تماسی طبی کمک بگیرید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: چگونه کمد مرتب داشته باشیم؟

همه چیز درباره مراقبت های بعد از عمل بینی

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم تا با پاسخ به سوالات متداول، اطلاعات جامعی درباره مراقبت‌های بعد از عمل بینی در اختیارتان قرار دهیم. آگاهی از مراقبت‌ها و اقداماتی که هر فرد باید بعد از عمل بینی به آن توجه کند باعث می‌شود که نتایج بهتر و رضایت‌بخش‌تری حاصل شود. همچنین با رعایت نکات گفته شده ریسک آسیب‌های بعد از عمل مانند انحراف، افتادگی بینی و مشکلاتی از این قبیل به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.

توجه داشته باشید که در دوران نقاهت بعد از عمل بینی به طور مرتب با پزشک خود در ارتباط باشید و توصیه‌های او را جدی بگیرید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.