۲۱۷۸۰۵
۱۷۱۱
۱۷۱۱

سرطان تخمدان زنان، بیماری خاموش اما جدی

ازدواج و حاملگی قبل از ۱۶ سالگی شانس ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شایع‌ترین چالش‌های بالینی در بیماری‌های زنان، اظهار کرد: ازدواج و حاملگی قبل از ۱۶ سالگی شانس ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد؛ این درحالیست که ازدواج در سنین پایین یکی از مشکلات در کشور ماست.
دکتر علیرضا زالی در سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی با اشاره با برخی از چالش‌های اجتماعی در حوزه زنان، اظهار کرد: در جامعه ایرانی به دلایل متفاوت زنان در معرض آسیب‌های اجتماعی متفاوتی قرار دارند، گاهی با نگاه کمینه نسبت به بانوان در جامعه ایرانی روبرو هستیم. بنابراین بیش از گذشته نیازمند ایجاد فضای مطلوب، امن و مبتنی بر عدالت و مساوات برای بانوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کشور هستیم.
وی با بیان اینکه برخی مسایل فرهنگی جامعه می‌تواند سیمای بیماری‌ها در عرصه زنان و مامایی را تحت تاثیر قرار دهد، اظهار کرد: بدون توجه به این بن مایه‌های اجتماعی و اقتصادی، فرهنگی در جمعیت بانوان ایرانی، یک نگاه صرف بیولوژیک انتزاعی پاسخگو نیست.

ضرورت تدوین پروتکل حمایتی و توانمند سازی برای دوران یائسگی
زالی با اشاره به موضوع یائسگی بانوان، گفت: میزان قابل توجهی از مشکلات متعدد روانشناختی، اجتماعی و اعتماد به نفس در دوران یائسگی مشاهده می‌شود، این در حالیست که یک پروتکل حمایتی و توانمند سازی برای دوران یائسگی تدوین نشده است.
وی افزود: میزان ابتلا به مشکلات روانشناختی مانند اضطراب، اختلالات خواب، دوگانگی در جامعه بانوان در دوران یائسگی با چالش‌هایی روبروست. گاهی بانوان ایرانی احساس نامطلوب و ناخوشایندی را در عرصه یائسگی تجربه می‌کنند، بنابراین به نظر می‌رسد قبل از اینکه مسایل جسمی را مدنظر قرار دهیم باید مسایل روانی و اجتماعی، اعتماد به نفس، احساس انزوا و ایزوله شدن در محیط خانواده، احساس دوگانه بین مادر و زن بودن را مورد توجه قرار داده و بررسی کنیم.
وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت هندلینگ بانوان بیوه در کشور، با اشاره به نیازهای متعدد این گروه از افراد جامعه، تصریح کرد: در بسیاری از موارد این نیازها یا کشف نمی‌شود و یا پاسخ متناسب علمی برای آنها دیده نمی شود. این موضوع متاسفانه در لایه‌های اجتماعی ما مخفی بوده و از مشکلات متعدد فیزیولوژیک بانوی بیوه در کشور استتارزدایی نمی‌کنیم.
توجه به مساله بلوغ در دختران
زالی با اشاره به مشکل بلوغ دختران ایرانی، تصریح کرد: متاسفانه هیچگونه آمادگی جسمی، روانشناختی و اجتماعی در رابطه با بلوغ دختران در بستر خانواده نداریم. اولین تجربه قاعدگی بسیاری از دختران بسیار دردناک و اضطراب آور بوده که همین تجربه در تمام سکانس‌های اجتماعی بعدی زندگی فرد باقی می‌ماند.
وی با اشاره به اهمیت آموزش بهداشت جنسی مناسب برای بانوان و به خصوص نسل جوان، تاکید کرد: عدم توجه و رسیدگی به این موضوعات تبعات منفی در سطح جامعه خواهد داشت. متخصصان جامعه پزشکی باید برای این مسایل با نگاه علمی برنامه ریزی و پروتکل داشته باشند.
بروز زودرس پوکی استخوان در زنان ایرانی
وی با اشاره به پایین بودن سرانه مصرف مواد لبنی در بانوان به خصوص در دوره سازندگی ساختار اسکلتی و استخوانی، اظهار کرد: این مساله در کنار فراهم نبودن بستر مناسب برای فعالیت ورزشی بانوان باعث شده که خیلی زودتر از نُرم جهانی شاهد بروز پوکی استخوان در جامعه زنان ایرانی باشیم.
وی با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در بانوان ایرانی تا ۷۴.۱، اظهار کرد: با این حال مقایسه این مساله با کیفیت زندگی خیلی مطلوب نیست. خیلی از بانوان ایرانی بعد از سن ۵۵ سالگی از کیفیت زندگی مطلوبی برخوردار نیستند، به گونه‌ای که خیلی زود احساس پیری می‌کنند.
وی نبود برنامه و پروتکل در سطح کلان جامعه برای دوران یائسگی را از دلیل اصلی این مشکلات در جامعه بانوان دانست.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به کاهش آمار مرگ و میر مادران طی سال‌های اخیر، اظهار کرد: با این حال حتی یک مورد مرگ و میر نشان‌دهنده آسیب‌پذیری و نقاط کور سیستم پوشش بهداشتی و درمانی ماست.
چالش نظام سلامت در موضوع بارداری‌های پرمخاطره
وی با اشاره به چالش نظام سلامت در موضوع بارداری‌های پرمخاطره، عنوان کرد: یک نظام آشفته و سرگشته در بحث درمان، مدیریت و مراقبت بانوان باردار پرمخاطره را شاهد هستیم. کمتر مرکزی است که بتواند به صورت جامع و کامل یک پروتکل درمانی بهنگام و علمی برای این مساله داشته باشد.
دیابت بزرگترین مساله متابولیک دوران بارداری
زالی با اشاره به موضوع پراهمیت بارداری و دیابت، عنوان کرد: دیابت به عنوان بزرگترین مساله متابولیک دوران بارداری شناخته می‌شود، چراکه دیابت هم برای مادر و هم جنین خطرآفرین است. بنابراین اهمیت غربالگری دیابت در این دوران اهمیت زیادی دارد.
تغییر سیمای سرطان‌های شایع زنان در کشور
وی با اشاره به سرطان به عنوان چالش بعدی حوزه سلامت بانوان، اظهار کرد: به نظر می‌رسد پنج سرطان شایع بانوان ایرانی قبل از سال ۹۴ با امروز فرق کرده است. به عبارت دیگر سرطان‌های پستان، کولون، پوست و معده از سرطان‌های شایع قبل از سال ۹۴ در جامعه بانوان ایرانی بود، در حالیکه امروز برخلاف استانداردهای جهانی آمار سرطان سرویکس و تخمدان در کشور تغییر کرده است، به نظر می‌رسد که سهم و آمار سرطان بانوان در حال جابجا شدن و بازتوزیع هستند.
وی ادامه داد: درحالیکه آمار سرطان سرویکس در کشورهای توسعه یافته در حال کاهش است، ممکن است از سال آینده شاهد یک تغییر اپیدمیولوژیک غیرمتعارف در افزایش سرطان سرویکس باشیم.
وی با بیان اینکه سرطان سرویکس یک سرطان قابل پیشگیری است، ادامه داد: متاسفانه سن ابتلا هم بسیار پایین است. درصورتیکه می توان با یک برنامه غربالگری مناسب و به خصوص واکسیناسیون این وضعیت را کنترل کنیم.
انتقاد از عدم توجه به واکسیناسیون HPV
وی با انتقاد از عدم توجه به واکسیناسیون HPV در نظام مراقبتی کشور، گفت:‌ این در حالیست که این واکسن در بسیاری از کشورها رایگان تزریق می‌شود. ولی متاسفانه در کشور ما به این مساله آنگونه که باید توجه نمی‌شود و نگرانی‌هایی از بروز سونامی سرطان سرویکس در کشور طی سال‌های آینده وجود دارد.
وی با بیان اینکه بهترین سن برای تزریق واکسن HPV سن ۹ تا ۱۴ سالگی است، گفت: البته تا گذشته تا ۲۶ سالگی هم امکان تزریق وجود داشت و مطالعات اخیر نشان داده که تزریق واکسن تا ۴۶ سالگی هم تاثیر مثبت خواهد داشت.
زالی با بیان اینکه ۷۰ درصد افرادی که در زمان مناسب نسبت به تزریق واکسن HPV اقدام کنند از خطر ابتلا در امان هستند، گفت:‌بیش از ۹۰ درصد مبتلایان سرطان سرویکس یا در نظام غربالگری شرکت نداشتند یا در دریافت واکسن اقدام نکرده‌اند.
رییس دانشگاه با اشاره به مشکلات مرتبط با تست پاپ اسمیر در کشور، گفت: بسیاری از زنان جامعه فوبیا و ترس از پزشک و مراجعات منظم برای معاینات روتین زنانه دارند. این یک مشکل فرهنگی است.
زالی با اشاره به تاخیر در یائسگی، بلوغ زودرس، استفاده غیرمنطقی از داروهای هورمونی و ازدواج‌های پیش از ۱۶ سالگی به عنوان برخی از مهم‌ترین مشکلات سلامت در جامعه زنان، گفت: همین مساله منجر به جدی شدن مساله سرطان تخمدان در کشور شده است.
سرطان تخمدان؛ سرطانی خاموش
وی با بیان اینکه ازدواج و حاملگی قبل از ۱۶ سالگی شانس ابتلا به سرطان تخمدان را تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد، اظهار کرد: این درحالیست که ازدواج در سنین پایین یکی از مشکلات در کشور ماست.
وی با بیان اینکه سرطان تخمدان یک سرطان خاموش است، گفت: بنابراین متاسفانه افراد در استیج‌های نهایی برای درمان مراجعه می‌کنند و درمان‌ها ابتر می‌ماند.
زالی با اشاره به ارتباط معنادار بین فاکتورهای التهابی با سرطان‌های زنان، گفت: در برخی مطالعات ثابت شده که مصرف برخی داروهای ضدالتهابی می‌تواند باعث کاهش بروز سرطان در بانوان باشد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به بیماری آندومتریوز نیز عنوان کرد: استایل و سبک زندگی با بروز این بیماری ارتباط مستقیم دارد.
منبع: ایسنا

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.