۲۳۱۵۴۵
۳۴۴۱
۳۴۴۱

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

ژنوفوبیا نوعی ترس غیرمنطقی است که می‌تواند تأثیر منفی زیادی بر کیفیت رابطه زناشویی شما داشته باشد. با این حال، درمان مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا اضطراب خود را کاهش دهید و از یک زندگی زناشویی عادی لذت ببرید. با کلیک کردن روی این مقاله پی ببرید که ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود.

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

ژنوفوبیا نوعی ترس غیرمنطقی از رابطه جنسی است که می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. با این حال، کلید موفقیت در بهبودی شما این است که روند درمانی خود را ادامه دهید و ناامید نشوید. به خواندن ادامه دهید تا ببینید ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود.

بیشتر بخوانید: ترس از رابطه زناشویی، فوبیا دارید؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • ژنو فوبیا چیست؟
 • علائم ژنوفوبیا
 • علل ژنوفوبیا
 • درمان ژنوفوبیا

ژنو فوبیا چیست؟

ترس از رابطه جنسی یا صمیمیت جنسی را «ژنوفوبیا» می‌گویند.

ترس از رابطه جنسی یا صمیمیت جنسی را «ژنوفوبیا» یا «اروتوفوبیا» می‌گویند. این چیزی بیش از یک بیزاری ساده است و وضعیتی است که می‌تواند باعث ترس یا وحشت شدید در هنگام تلاش برای صمیمیت جنسی شود. در برخی از افراد، حتی فکر کردن به آن نیز می‌تواند این احساسات را ایجاد کند.
علاوه بر این، فوبیاهای دیگری نیز در ارتباط با ژنوفوبیا وجود دارند که ممکن است همزمان رخ دهند:

بیشتر بخوانید: انواع فوبیا در کودکان، کدامند؟

 • نوزوفوبیا: ترس از ابتلا به یک بیماری یا ویروس
 • ژیمنوفوبیا: ترس از برهنگی (برهنه دیدن دیگران، برهنه دیده شدن یا هر دو)
 • هتروفوبیا: ترس از جنس مخالف
 • کویتوفوبیا: ترس از رابطه جنسی
 • هافوفوبیا: ترس از لمس شدن و هم‌چنین لمس دیگران
 • توکوفوبیا: ترس از بارداری یا زایمان

هم‌چنین ممکن است یک فرد از صمیمیت عاطفی با شخص دیگر ترس یا اضطراب کلی داشته باشد که این خودش بعداً می‌تواند به ترس از صمیمیت جنسی تبدیل شود.

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر بخوانید: بیماری فوبیا در کودکان، انواع روش‌های درمان

علائم ژنوفوبیا

طبق تعریف، فوبیا شامل ترس یا اضطراب شدید است و می‌تواند یک سری واکنش‌های جسمی و روانی ایجاد کند که معمولاً با عملکرد طبیعی فرد دچار تداخل می‌شوند. البته مسبب این واکنش ترس، رویداد یا موقعیتی است که فرد از آن واهمه دارد. واکنش های فوبیایی معمولی عبارتند از:

 • احساس فوری ترس، اضطراب و هراس هنگام قرار گرفتن در معرض منبع فوبیا یا حتی افکار منبع (در این مورد، یک برخورد جنسی)
 • درک این‌که ترس غیرمعمول و شدید است، اما در عین حال، ناتوانی در به حداقل رساندن آن
 • بدتر شدن علائم در صورت عدم حذف محرک
 • اجتناب از موقعیتی که باعث واکنش ترس می‌شود.
 • حالت تهوع، سرگیجه، مشکل تنفسی، تپش قلب، یا تعریق هنگام قرار گرفتن در معرض محرک

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر بخوانید: رابطه جنسی و پیش نوازی قبل از آن، تمام چیزهایی که کسی به شما نمی‌گوید!

علل ژنوفوبیا

هیچ‌وقت مشخص نیست که چه چیزی به طور دقیق باعث فوبیا می‌شود؛ اما اگر علت خاصی وجود دارد، ابتدا درمان آن علت باید در اولویت قرار بگیرد. علل مختلف ژنوفوبیا ممکن است شامل مسائل فیزیکی یا عاطفی نیز باشند که عبارتند از:

بیشتر بخوانید: درصد لذت زن و مرد، مقایسه میل به رابطه زناشویی

 • واژینیسموس: واژینیسموس به حالتی گفته می‌شود که در آن، ماهیچه‌های واژن به طور غیرارادی در هنگام تلاش برای دخول واژینال منقبض می‌شوند که این در نهایت می‌تواند مقاربت را دردناک یا حتی غیرممکن کند. هم‌چنین می‌تواند با گذاشتن تامپون تداخل داشته باشد. چنین درد شدید و مداومی می‌تواند منجر به ترس از صمیمیت جنسی شود.
 • اختلال در نعوظ: اختلال نعوظ (ED) که مشکلی در ایجاد و حفظ نعوظ است؛ اگرچه قابل درمان است، اما ممکن است منجر به احساس خجالت، شرم یا استرس شود. در نتیجه ممکن است فرد مبتلا به ED نخواهد آن را با شخص دیگری به اشتراک بگذارد. در نهایت، بسته به شدت احساسات، ممکن است فرد از صمیمیت جنسی بترسد.

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر بخوانید: درد ارضا نشدن در زنان، دانستنی‌های رابطه زناشویی

 • سوء استفاده جنسی در گذشته یا PTSD: کودک آزاری یا سوء استفاده جنسی می‌تواند باعث اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شود و بر نحوه‌ی نگاه شما به صمیمیت یا رابطه جنسی تأثیر بگذارد. علاوه بر این، حتی می‌تواند عملکرد جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهد و بخشی از ترس برخی افراد از رابطه جنسی باشد.
 • ترس از عملکرد جنسی: برخی از افراد ممکن است با نگرانی در مورد این‌که آیا در رختخواب «خوب» هستند یا خیر، احساس فشار کنند. این می‌تواند باعث ناراحتی شدید روانی شود و باعث شود که آن‌ها به دلیل ترس از تمسخر یا عملکرد ضعیف از صمیمیت جنسی به طور کامل اجتناب کنند.

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر بخوانید: سه ناگفته مردان در رابطه جنسی!

 • دیس مورفیا یا خجالت کشیدن از شکل بدن: شرم از بدن و هم‌چنین خودآگاهی بیش از حد نسبت به بدن، می‌تواند بر رضایت جنسی تأثیر منفی بگذارد و باعث اضطراب شود.
 • سابقه تجاوز جنسی: تجاوز جنسی یا تعرض جنسی می‌تواند باعث PTSD و انواع مختلف اختلالات جنسی، از جمله ارتباط منفی با رابطه جنسی شود. این ممکن است تخم ترس را در افرادی که می‌خواهند رابطه زناشویی داشته باشند نیز بکارد.

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر بخوانید: نکات مهم بعد رابطه جنسی برای خانم‌ها که هیچکس به شما نگفته!

درمان ژنوفوبیا

اگر عامل بروز این اختلال در شما، مشکلی به نام واژینیسموس باشد، می‌توان آن را به راحتی درمان کرد.

اگر عامل بروز این اختلال در شما، مشکلی به نام واژینیسموس باشد، می‌توان آن را به راحتی و بر همین اساس درمان کرد. در واقع، درد هنگام مقاربت یا مشکل واژینیسموس شایع است و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به ترس یا اجتناب از رابطه جنسی شود.
درمان فوبیا معمولاً شامل روان درمانی نیز هست. نشان داده شده است که انواع مختلف روان درمانی برای فوبیاها مفید هستند، از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT) و مواجهه درمانی .

بیشتر بخوانید: عوارض نداشتن رابطه جنسی؛ تکنیک‌هایی برای رابطه جنسی هیجان انگیز

CBT شامل کار بر روی ایجاد راه‌های جایگزین برای تفکر در مورد فوبیا یا موقعیت است و در عین حال، تکنیک‌هایی را برای رسیدگی به واکنش‌های فیزیکی به محرک یاد می‌دهد. در واقع، می ‌توان آن را با قرار گرفتن در معرض موقعیت ترسناک همراه کرد.
یک درمانگر جنسی نیز می تواند برای مقابله با ژنوفوبیا مفید باشد. البته نوع درمان در جلسات فردی تا حد زیادی به علل زمینه‌ای فوبیا و موقعیت خاص شما بستگی دارد.

ژنو فوبیا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر بخوانید: روش های نزدیکی در دوران عقد

جمع‌بندی

اگر هنوز سوال شما این است که «ژنو فوبیا چیست؟»، باید بتوانید که تفاوت بین ترس خفیف و فوبیا را از هم تشخیص دهید و بدانید که فوبیا اصلاً خفیف نیست و برعکس، می‌تواند واقعاً در رابطه زناشویی و عاشقانه‌ی شما اختلال ایجاد کند. با این حال، این فوبیا بسته به شرایط با روان درمانی یا دارو قابل برطرف شدن است.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.