۲۳۱۵۸۴
۳۹۴۸
۳۹۴۸

ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!

اگر نمی‌دانید ارگاسم خشک چیست؟ یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آن بدانید، در این مقاله با ما همراه شوید تا علاوه بر پاسخ به این سوال علت و نشانه‌های آن را نیز بررسی کنیم.

ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
شاید تا به حال واژه ارگاسم خشک به گوشتان نخورده باشد یا ممکن است با آن آشنا باشید اما اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید. حتی ممکن است به عنوان یک مرد گاهی یا بارها با این اتفاق هنگام ارگاسم روبرو شده باشید. در هر موقعیتی که هستید، با مطالعه این مطلب می‌توانید از اطلاعاتی را که درباره این مشکل می‌خواهید بدانید آگاهی پیدا کنید. در این مقاله علاوه بر پاسخ به سوال ارگاسم خشک چیست؟ درباره علل و نشانه‌های آن نیز صحبت خواهیم کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • ارگاسم خشک چیست؟
 • دلایل ایجاد ارگاسم خشک چیست؟
 • آیا ارگاسم خشک همان انزال معکوس یا رتروگراد است؟
 • چه کسانی بیشتر با مشکل ارگاسم خشک مواجه می‌شوند؟
 • این مشکل چگونه تشخیص داده می‌شود؟
 • ارگاسم خشک چگونه درمان می‌شود؟
 • آیا ارگاسم خشک بر باروری تاثیر می‌گذارد؟

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

ارگاسم خشک چیست؟


ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
در پاسخ به سوال ارگاسم خشک چیست؟ بگذارید سوالی دیگر را مطرح کنیم آیا تا به حال به ارگاسم رسیده‌اید، اما موفق به انزال نشده‌اید؟ اگر پاسخ شما «بله» است این معنا را دارد که ارگاسم خشک داشته‌اید. ارگاسم خشک که به آن انزال ارگاسمیک نیز گفته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که در حین رابطه جنسی یا خودارضایی به اوج لذت می‌رسید اما هیچ اسپرمی آزاد نمی‌کنید.

ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
ارگاسم خشک یکی از اشکال انزال است، وضعیتی که در آن شما قادر به انزال نیستید، حتی اگر آلت تناسلی شما تحریک شود. نوع دیگر آن انزال آنورگاسمی است که زمانی اتفاق می‌افتد که شما نمی‌توانید به ارگاسم برسید. بسته به دلایل بروز، ارگاسم خشک می‌تواند یک اتفاق موقت باشد یا برای همیشه ادامه یابد. ارگاسم خشک لزوماً یک مشکل جدی برای سلامتی نیست و تنها زمانی ممکن است برای شکا مشکل آفرین باشد که بخواهید بچه دار شوید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: عجیب ترین ورزش های جهان، به حق چیزهای نشنیده!

دلایل ایجاد ارگاسم خشک


ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
اکثر گزارشات ارگاسم خشک پس از جراحی برداشتن مثانه یا پروستات رخ می‌دهد. هر دوی این جراحی‌ها می‌توانند باعث توقف تولید اسپرم شوند، به این معنی که در زمان ارگاسم، انزال نخواهید داشت.

ارگاسم خشک همچنین می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • آسیب عصبی ناشی از دیابت، ام اس یا آسیب نخاعی
 • داروهایی که فشار خون بالا، بزرگی پروستات یا اختلالات خلقی را درمان می‌کنند
 • مجرای اسپرم مسدود شده
 • کمبود تستوسترون
 • اختلال ژنتیکی تولید مثل
 • جراحی پروستات با لیزر و سایر روش‌ها برای درمان بزرگی پروستات
 • رادیوتراپی برای درمان سرطان پروستات
 • جراحی برای درمان سرطان بیضه

استرس و سایر مسائل روانی نیز می‌تواند باعث ارگاسم خشک شود، اما این مورد معمولا موقعیتی است و تداوم ندارد.

مطالب پیشنهادی: بهبود ارگاسم در زنان با اوشات درمانی

آیا ارگاسم خشک همان انزال معکوس یا رتروگراد است؟


ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
جواب منفی است. اگرچه ارگاسم خشک و انزال رتروگراد می‌توانند هم‌زمان اتفاق بیفتند، اما این شرایط یکسان نیستند. به عبارت دیگر انزال رتروگراد زمانی اتفاق می‌افتد که مجرای مثانه شما در طول ارگاسم نتواند بسته شود. مثانه شما قادر به توقف جریان برگشتی نیست و به مایع منی اجازه می‌دهد تا به مثانه شما برگردد.

ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
معمولاً این مشکل توسط داروهای مسدودکننده آلفا مانند فلوماکس یا جراحی‌هایی که روی مثانه یا پروستات انجام می‌شود و به مثانه آسیب می‌زند، ایجاد می‌شود. مردانی که مشکل انزال رتروگراد را دارند، وقتی به ارگاسم می‌رسند، مایع منی کمی خارج می‌شود اما ممکن است متوجه شوند که ادراری که پس از رابطه جنسی دفع می‌شود، با مایع منی کدر شده‌است. اما در ارگاسم خشک مایع منی به کل وجود ندارد و با شرایط انزال رتروگراد متفاوت است.

بیشتر بخوانید: حقایقی درباره‌ی ارگاسم؛ ارگاسمی چیست؟

چه کسانی بیشتر با مشکل ارگاسم خشک مواجه می‌شوند؟


ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
اگرچه ارگاسم خشک دلایل متعددی دارد، اما افرادی که پروستاتکتومی رادیکال (جراحی برای برداشتن پروستات) انجام داده‌اند، همیشه ارگاسم خشک را تجربه خواهند کرد. دلیل آن هم این است که هم پروستات و هم غدد منی مجاور در طول عمل خارج می‌شوند. همچنین افرادی که دیابت دارند یا جراحی لگن برای درمان سرطان پروستات، مثانه یا بیضه انجام داده‌اند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درصد لذت زن و مرد، مقایسه میل به رابطه زناشویی

تشخیص ارگاسم خشک

اگر تجربه ارگاسم خشک داشتید و مطمئن نیستید که چرا، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک از شما یک سری سوالات درباره علائم، مصرف دارو، سابقه جراحی و فعالیت‌های اخیرتان می‌پرسد. او همچنین یک معاینه فیزیکی از آلت تناسلی، بیضه‌ها و راست روده شما انجام می‌دهد.

ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
پزشک شما همچنین ممکن است ادرار شما را از نظر مایع منی پس از رسیدن به ارگاسم بررسی کند. این اطلاعات به او کمک می‌کند تا اینکه آیا شما ارگاسم خشک یا انزال رتروگراد را تجربه می‌کنید یا خیر، تشخیص دهد. اگر پزشک تعداد زیادی اسپرم را در ادرار شما پیدا کند، ممکن است انزال رتروگراد را تشخیص دهد. اما اگر هیچ اسپرمی در ادرار شما پیدا نکند، احتمالا ارگاسم خشک را تشخیص خواهند داد.

مطالب پیشنهادی: رابطه زناشویی در بارداری، ارگاسم خطرناک است؟

درمان ارگاسم خشک

از آنجایی که اکثر مردان با وجود این مشکل باز هم هنگام ارگاسم لذت خواهند برد، ممکن است اقدامی در جهت درمان آن انجام ندهند. اما اگر به دنبال رفع این مشکل هستید باید بگوییم که درمان آن به علت زمینه‌ای این مشکل بستگی دارد.

ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
برای مثال، اگر به دلیل مصرف تامسولوسین (Flomax) با ارگاسم خشک سروکار دارید، پس از قطع مصرف دارو توانایی شما برای انزال طبیعی باید بازگردد و مشکلی نخواهید داشت. اگر ارگاسم خشک شما موقعیتی است و به استرس روانی مربوط می‌شود، مشاوره می‌تواند به شما کمک کند مشکلات خود را برای بازگرداندن عملکرد طبیعی خود حل کنید.

اگر ارگاسم خشک شما ناشی از انزال رتروگراد باشد، پزشک ممکن است دارویی برای کمک به بسته نگه داشتن مجرای مثانه در زمان ارگاسم تجویز کند.

بیشتر بخوانید: لذت رابطه زناشویی، روش‌های کنترل ارگاسم

آیا ارگاسم خشک بر باروری تاثیر می‌گذارد؟


ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
اگر ارگاسم خشک شما نادر باشد، ممکن است تاثیر طولانی مدتی بر باروری شما نداشته باشد یا منجر به عوارض بلند مدتی نشود. اما اگر این حالت تداوم پیدا کند به دلیل آزاد نشدن اسپرم، باروری شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. برای رفع مشکل بسته به علت، ممکن است بتوانید توانایی خود را برای انزال طبیعی با استفاده از ویبراتور درمانی بازیابی کنید. همچنین ممکن است پزشک شما انزال الکتریکی را برای گرفتن نمونه‌های مایع منی برای لقاح مصنوعی توصیه کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

کلام آخر


ارگاسم خشک چیست؟ علت و نشانه‌ها!
همان طور که در پاسخ به سوال ارگاسم خشک چیست؟ اشاره کردیم، این مشکل به تنهایی عوارضی برای افرد ندارد و تنها زمانی مشکل محسوب می‌شود که فرد قصد بچه دار شدن داشته باشد. در چنین حالتی بسته به علت درمان‌ها و راه حل‌هایی وجود دارند که می‌توانند مشکل شما را حل کرده و شما را از نگرانی بابت عدم توانایی در باروری، در بیاورند.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.