۲۳۶۰۶۵
۷۶۰۴۸
۷۶۰۴۸

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان، موضوعی است که هر مادر مسئولی را درگیر می‌کند. به عنوان یک زن حتما با این روند آشنا هستید، اما مطالعه این مقاله هم به شما کمک می‌کند.

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان، موضوعی است که هر مادر مسئولی را درگیر می‌کند. به عنوان یک زن حتما با این روند آشنا هستید، اما مطالعه این مقاله هم به شما کمک می‌کند.

در این مقاله می‌خوانید:

 • لزوم آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان
 • نوار بهداشتی یا پد چیست؟
 • چگونه از نوار بهداشتی استفاده کنم؟
 • چرا گزینه‌های زیادی از نوار بهداشتی وجود دارد؟
 • چه زمانی باید پد قاعدگی را تعویض کرد؟
 • با پدهای مصرف‌شده چه کار باید بکنم؟
 • از کجا می‌توان نوار بهداشتی خرید؟
 • خلاصه

لزوم آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

نوجوانان باید تغییراتی را که از بلوغ انتظار دارند، (از جمله مدیریت قاعدگی) قبل از شروع قاعدگی درک کنند. علاوه بر این، آموزش دادن به نوجوانان در مورد نوار بهداشتی و تامپون قبل از اینکه به آن‌ها نیاز داشته باشند، کمک می‌کند تا راحت‌تر با تغییرات بلوغ سازگار شوند و در طول مرحله دشوار رشد، اعتماد به نفس خود را حفظ کنند. این سئوالات متداول را با دختران نوجوان خود مرور کنید.

بیشتر بخوانید: استفاده از نوار بهداشتی، خوب یا بد؟

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

نوار بهداشتی یا پد چیست؟

احتمالا فرزند شما قبلا از این‌که پریود شود با نوار بهداشتی از طریق شما، دوستانش، تبلیغات تلویزیونی یا کلاس‌های درس آشنا شده. با این حال، فقط در صورتی که با این وسایل بهداشتی قاعدگی آشنا نیست، حتما به او توضیح دهید که پدها برای کمک به افراد در مدیریت قاعدگی و تمیز و خشک ماندن در حین قاعدگی استفاده می‌شوند.

چگونه از نوار بهداشتی استفاده کنم؟

اکثر نوجوانان در ابتدای پریود خود شروع به استفاده از نوار بهداشتی می‌کنند چون استفاده از آن راحت و آسان است. به فرزند خود نشان دهید که چگونه پد را باز کند و در صورت لزوم نوار چسبنده پایین پد را بردارید. برخی از پدها همچنین دارای «بال» با نوارهای چسب اضافی هستند.
بسیاری از نوجوانان نگران این موضوع هستند که افراد دیگر متوجه شوند آن‌ها پد پوشیده‌اند. به دخترتان توضیح دهید که پدها (حتی مدل‌های فوق جاذب یا بلند) طوری طراحی شده‌اند که از روی لباس قابل مشاهده نیستند . بنابراین، هیچ‌کس متوجه نمی‌شود که نوار بهداشتی استفاده می‌کند، یا پریود شده، مگر این‌که خودش این موضوع را مطرح کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

چرا گزینه‌های زیادی از نوار بهداشتی وجود دارد؟

به دخترتان توضیح دهید که پدهای بهداشتی دارای اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلفی هستند. پدهای فوق جاذب و معمولی برای روزهایی در نظر گرفته می‌شوند که پریودش سنگین‌ترین است. پدهای بسیار نازک برای روزهایی است که پریودش کم است یا زمانی که فکر می‌کند ممکن است پریودش شروع شود، می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.
برخی از پدها با بال یا آسترهای پیچیده طراحی شده‌اند که به جلوگیری از نشتی کمک می‌کند. برای افراد بی‌تجربه، استفاده از برخی از این محصولات ممکن است سخت باشد. ممکن است فرزندتان بخواهد فعلا و تا زمانی که به مدیریت قاعدگی خود عادت کند از پدهایی استفاده کند که در قسمت پایینی آن‌ها لایه اضافی وجود دارد.

بیشتر بخوانید: استفاده از کاپ قاعدگی، عوارضش چیست؟

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

چه زمانی باید پد قاعدگی را تعویض کرد؟

نوجوان‌ها ممکن است از قبل با خطرات شوک سمی ناشی از استفاده طولانی‌مدت از تامپون و نوار بهداشتی آشنا باشند. اگر چنین نیست، به او بگویید که استفاده طولانی از یک پد بهداشتی، خطرناک است. او باید بداند پدهای فوق جاذب برای دوام بین چهار تا شش ساعت ساخته شده‌اند، اما اگر جریان قاعدگی فرزند شما بسیار سنگین است، ممکن است نیاز به تعویض زودتر داشته باشد. همین موضوع در مورد پدهایی که نازک‌تر هستند و جذب کمتری دارند هم صدق می‌کند.

یاد دادن نحوه دور انداختن پدها به اندازه یاد دادن نحوه استفاده از آن‌ها مهم است. به فرزندتان بگویید که پدهای استفاده شده باید از وسط تا شوند.

دخترتان باید بتواند تشخیص بدهد چه زمانی باید پد را تعویض کند ، اما اگر اینطور نیست، باید به او یادآور شوید که هر دو تا سه ساعت یکبار پد را چک کند. نواربهداشتی‌هایی که اشباع شده‌اند اگر فورا تعویض نشوند ممکن است نشت کنند.

با پدهای مصرف‌شده چه کار باید بکنم؟

یاد دادن نحوه دور انداختن پدها به اندازه یاد دادن نحوه استفاده از آن‌ها مهم است. به فرزندتان بگویید که پدهای استفاده شده باید از وسط تا شوند. به او نشان بدهید که چگونه یک پد را در دستمال توالت، دستمال کاغذی یا بسته‌بندی پد جایگزین بپیچد.
تاکید کنید که پدها و تامپون‌ها را هرگز نباید در توالت بیندازد، بلکه در سطل زباله یا ظروف مناسب توالت قرار بدهد. پس از دور انداختن پد، باید دست‌های خود را کاملا بشوید.

بیشتر بخوانید: طرز استفاده از تامپون، اولین بارتان است؟

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

از کجا می‌توان نوار بهداشتی خرید؟

مطمئن شوید که فرزند شما می‌داند در صورتی که شما در کنارش نیستید و پریود شده، نوارهای بهداشتی در کدام نقطه از خانه قرار دارند. شاید شما هم آن‌ها را در کمد توی دستشویی، یا در کمد داخل حمام قرار می‌دهید. حتما جای نوار بهداشتی را به فرزندتان بگویید . شاید هم او خودش مسئول قرار دادن وسایل شخصی خودش باشد. در این صورت مطمئن شوید که او در خانه نوار بهداشتی اضافی دارد.
همچنین به او بیاموزید که لازم است یک یا دو پد اضافی در کمد مدرسه، یا کیف و کوله مدرسه‌اش داشته باشد تا اگر به طور غیرمنتظره پریود شد، بتواند از آن‌ها استفاده کند. به دخترتان یاد بدهید از خرید نوار بهداشتی خجالت نکشد .
به فرزندتان توضیح بدهید که پدها را می‌توان از داروخانه‌ها، خواربارفروشی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ خریداری کرد. ممکن است فکر کنید خنده‌دار است، اما برخی از نوجوانان فکر می‌کنند که برای خرید پد نیاز به نسخه دارند، بنابراین مطمئن شوید که فرزندتان می‌داند که هر کسی می‌تواند نوار بهداشتی بخرد و نیازی به نسخه نیست .

بیشتر بخوانید: چرا پریود تابو است؟

آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

خلاصه

شما به عنوان مادر باید آموزش استفاده از نوار بهداشتی را به دختر نوجوان خود یاد بدهید. کمکش کنید تا این دوران را مدیریت کند. نوار بهداشتی را به او نشان بدهید و به او یاد بدهید چطور باید آن را در لباس زیر خود قرار بدهد. همچنین باید به او بیاموزید زمان تعویض نوار بهداشتی کی است و اگر دیر به دیر آن را تعویض کند امکان نشتی خون و خطر شوک سمی وجود دارد.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان مراجعه کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.