۵۳۱۴۱
۲۰ نظر
۲۷۶۹۱۳
۲۰ نظر
۲۷۶۹۱۳

ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

در افراد بالای ۳۵ سال و چاق که دچار مشکل خونریزی های نامنظم هم هستند، معمولا انتظار داریم که ضخامت دیواره رحم به بیش تر از ۱۲ میلی متر برسد.

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: ضخامت دیواره ی رحم چقدر باشد و اگر بیشتر باشد چه مشکلی پیش می آید و راه حلش چیست؟

پاسخ دکتر الهام هاشمیان نائینی، جراح و متخصص زنان و زایمان :
ضخامت دیواره رحم بستگی به سن خانم ها دارد، یعنی بسته به سن افراد متفاوت است. در افرادی که سن شان بالای ۳۵ سال است و چاق هستند یا مشکل اضافه وزن دارند و از طرف دیگر دچار مشکل خونریزی های نامنظم هم هستند، معمولا انتظار داریم که ضخامت دیواره رحم به بیش تر از ۱۲ میلی متر برسد، اما به صورت طبیعی ضخامت دیواره رحم چیزی خدود ۵ تا ۱۲ میلی متر است.
وقتی دیواره رحم ضخیم تر می شود به ضخامتش به بالای ۱۲ میلی متر می رسد، ممکن است نیاز به نمونه برداری وجود داشته باشد که در خانم های با سن بالاتر و خون ریزی های نامنظم این نمونه برداری را انجام می دهیم. در سنین پایین تر اگر دیواره رحم کمی ضخیم تر از حد معمول شده باشد، ولی خون ریزی های فرد نامنظم نباشد و سیکل قاعدگی مرتبی داشته باشد، نیازی به نمونه گیری نیست و درمان یا آزمایش خاصی هم لازم ندارد.
از سوی دیگر اگر خانمی یائسه شده ولی مجددا دچار خونریزی شود و ضخامت رحم هم بالای ۶ میلی متر باشد، باز هم نیاز به آزمایشات و بررسی های تشخیصی جدی وجود دارد چون خون ریزی بعد از یائسگی علامت مهمی است و نباید آن را نادیده گرفت.

ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد
مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
در مورد ضخامت دیواره رحم چه می دانید؟ برای باردار شدن، مجموعه ای از عوامل باید در زمان و شرایط مناسب قرار بگیرند تا یک زایمان موفقیت آمیز داشته باشید.
بارور شدن را می توان تنها نوک کوه یخ دانست اما باید بدانید بسیاری از فرآیندهای دیگر مثل رحم و چرخه قاعدگی وجود دارند که باعث می شوند تخمک در حالت امن قرار بگیرند. یکی از جنبه های مهم در این زمینه، ضخامت دیواره رحم و شرایط رحم است.

ضخامت دیواره رحم چیست؟
رحم در سمت داخلی دیواره، غشاهای مخاطی مختلفی را دارد. این عوامل در مجموع دیواره رحم را تشکیل می دهند. دو لایه وجود دارد که آن را قوی تر می سازند. یک لایه، لایه کاربردی است که در طول هر دوره قاعدگی خود را می اندازد (از بین می رود).
لایه دیگر، لایه پایه است و برای همیشه در رحم باقی می ماند. ضخامت دیواره رحم بسته به چرخه عادت ماهانه تغییر می کند.

ضخامت دیواره رحم طبیعی برای بارداری چیست؟
به عنوان یک مقایسه کلی، خود لایه دیواره رحم بسیار نازک است. در انتهای چرخه عادت ماهانه، هنگامی که لایه بالایی به طور کامل ریخته می شود، لایه ای که باقی مانده است، به اندازه ۱ میلی متر ضخامت دارد. با شروع چرخه تخمک گذاری بعدی، سلول ها شروع به ایجاد لایه کاربردی جدید می کنند.
این لایه معمولا از فردی به فرد دیگــر متفاوت است، اما ضخامت طبیعی دیواره رحم معمولا حدود 8 میلی متر متصور است که برای ایمن نگه داشته شدن تخمک بارور شده، باید حدود 15 میلی متر باشد.

علت نازکی دیواره رحم چیست؟
به علت چندین دلیل ممکن است دیواره رحم نازک شود:

1. جریان خون ضعیف
اگر رحم به میزان کافی خون دریافت نکند، ممکن است نتواند دیواره ای به ضخامت لازم برای انعقاد نطفه تشکیل دهد. عدم جریان خون مناسب ممکن است به دلیل رحم کج، فیبروئید رحم و یا حتی یک سبک زندگی بی تحرک باشد.

2. سرعت نادرست رشد دیواره رحم
به طور کلی، مشاهده شده است که هر ضخامت کمتر از ۶ میلی متر می تواند مانع از انعقاد نطفه شود. با این حال، حتی با وجود ضخامت ۸ میلیمتری، اگر لایه دیواره رحم آن گونه که باید، رشد نکند، این نیز می تواند منجر به شکست در انعقاد نطفه شود.

ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد
3. مسائل مرتبط با استروژن و ضخامت دیواره رحم
گاهی سطح پایین استروژن ممکن است از رشد سلولی و نیز سرعت رشد ضخامت دیواره رحم جلوگیری کند.

4. عملکرد نامناسب پروژسترون
هورمون های پروژسترون نیز ممکن است آنگونه که مورد نیاز است عمل نکنند و در نتیجه ضخامت دیواره رحم نازک شود.

5. اثر جانبی داروهای باروری
در یک اثرگذاری بی رحمانه، ممکن است داروهای خاصی که برای افزایش باروری و مهار تخمک گذاری استفاده می شوند، عارضه جانبی را به همراه داشته باشند و آن نازک شدن لایه دیواره رحم باشد.

6. سبک زندگی استرس زا و ضخامت دیواره رحم
نبود استراحت و خواب کافی می تواند منجر به ایجــاد استرس شود که از رشد مطلوب لایه دیواره رحم جلوگیری می کند.

راه هایی جهت افزایش ضخامت دیواره رحم برای بارداری
شما می توانید در روند بهبود ضخامت دیواره رحم به منظور کمک به تخمک گذاری تاثیرگذار باشید.

1. رژیم غذایی خوب
داشتن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی بر سطوح استروژن اثر گذاشته، تعادل را در هورمون ها برقرار می کند و باعث افزایش جریان خون می شود. همه این عوامل در کمک به رشد ضخامت دیواره رحم برای رسیدن به حد ایده آل بارداری کمک می کنند.
در مصرف روزانه خود وعده های غذایی مناسب برای حفظ سطح انسولین و کورتیزول بگنجانید. همچنین از فیبر و مواد غذایی که دارای کوآنزیم Q10 هستند نیز در رژیم غذایی فراموش نکنید.
این ماده یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث کاهش استرس های مرتبط با بافت هایی می شود که در ضخیم تر شدن دیواره رحم تاثیر دارند.
مواردی مانند سبزیجات برگ سبز، گوجه فرنگی، تخم مرغ، هویج، ماهی و غیره حاوی تمام ویتامین های مهم مانند ویتامین C و ویتامین E همراه با گروه پیچیده B هستند که برای گردش خون سالم ضروری اند.
مصرف مواد غذایی ترش و همچنین کافئین را برای بهبود سلامتی خود کاهش دهید.

2. استراحت کافی و تاثیر آن بر ضخامت دیواره رحم
داشتن استراحت و خواب عمیق و کافی توازن مناسبی از هورمون ها را فراهم می آورد که بر روند نازک شدن دیواره رحم تاثیر مناسب می گذارد.
حداقل 7-8 ساعت خواب عمیق برای بدن ضروری است که فعالیت های بازیابی خود را انجام داده و رشد بافت ها نیز به شکل مطلوب انجام گیرد. برنامه روزانه خوب برای بیدار شدن و خوابیدن در زمان مناسب داشته باشید و از بیدار ماندن به مدت طولانی و نیز اواخر شب خودداری کنید.

ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد
3. ورزش منظم
راه طبیعی برای افزایش گردش خون انجام ورزش منظم است. افزایش جریان خون به رحم در رشد سلول های دیواره کمک می کند که در نتیجه ضخامت این سلول ها نیز افزایش می یابد.
لازم به ذکر است تمرینات فشرده ای نیاز ندارید. فعالیت به مدت نیم ساعت در روز می تواند کافی باشد. تنوع را در ورزش هایی که انجام می دهید رعایت کنید تا مانع از تکراری شدن تمرین شود و نیز تعادل را در فعالیت ها مدنظر داشته باشید.
انجام تمرینات ورزشی همچنین در داشتن یک خواب عمیق در شب، کمک شایانی به شما می کند.

4. ماساژ شریان های ران
یک روش اثبات شده برای افزایش جریان خون به سمت رحم و ناحیه لگن بدن ماساژ شریان های ران است که در واقع تحریک سرخرگ ران است. برای این منظور کافیست با استفاده از انگشتان دست خود برای چند ثانیه این رگ ها را به آرامی فشار دهید.
بهتر است این امر پس از پایان دوره قاعدگی تا زمان تخمک گذاری انجام شود. تکرار این کار چندبار در روز بر روی هر پا، برای کمک به رشد دیواره رحم بسیار مفید می باشد.
در مواردی IVF یا اگر نشانه های فشار خون بالا وجود دارد، بایستی از ماساژ این شریان ها اجتناب کنید.

5. طب سوزنی و تاثیر آن بر ضخامت دیواره رحم
طب سوزنی به عنوان درمان جایگزین برای کمک به زنان باردار در زایمان به موقع بسیار مفــید است. به همین صورت، طب سوزنی در بازسازی جریان خون درون بدن نیز تاثیر دارد و به بهبود باروری کمک می کند.

6. روغن کرچک
اسید ریسیولینیک یک ماده شیمیایی است که به خاطر تاثیرش در افزایش جریان خون و افزایش بهبودی و همچنین تشکیل بافت جدید، مشهور است. این امر به ویژه بر تخمدان ها و رحم نیز تاثیر می گذارد. این اسید در روغن کرچک یافت می شود و استفاده از آن می تواند بسیار مفید باشد.

سوالات متداول
در چه صورت ضخامت دیواره رحم زیاد است؟
همانطور که اندومتری نازک را می توان به عنوان یک مشکل دانست، لایه اندومتر خیلی ضخیم نیز نوعی مشکل است. هیپرپلازی آندومتر، اصطلاح پزشکی برای تعریف این بیماری است که معمولا به علت سطح استروژن بیش از حــد رخ می دهد.
لایه ضخیم تر از ۱۰-۱۵ میلی متر را می توان به عنوان مشکل درنظر گرفت.
آیا ممکن است با ضخامت اندومتری 5 میلی متر نیز باردار شد؟
۵ میلی متر برای بارداری و یا حاملگی، بسیار نازک است. ممکن است همراه با مکمل پروژسترون القاء تخمک نیز مورد نیاز باشد.
ضخامت آندومتر مناسب را می توان به عنوان موضوعی ضروری در فرایند باردار شدن و ماندن دانست. اتخاذ شیوه زندگی سالم و شیوه های مناسب برای پیشگیری از بیماری و نیز مراقبت های لازم، می تواند بدن شما را به یک محافظ عالی برای کودک اینده تان تبدیل کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • Sahar
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام من سنم بالای ۳۵ ساله رفتم سنو ضخامت رحمم ۱۳ میلیمتر شده دکترم تشخیص داده که کورتاژ بشم بنظرشما کورتاژکنم یانه .چون یه سقطی داشتم سه ماه پیش کورتاژشدم ضرری نداره واسم دوباره کورتاژ بشم

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

 • سمیرا
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام خانمی 26 ساله هستم. سنو کردم ضخامت رحم 20 mm است حامله نمیشم. یکسال و ده ماهه که از دواج کردم آیا نیاز به درمان خاصی وجود دارد

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و
   ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
   فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://niniban.com/fa/forms/1

 • عباسی
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام خسته نباشید من ۳۵ سال دارم ضخامت آندومتر ۱۰ میلی میباشد خونریزی بعد از قاعدگی دارم حالا چه کار باید بکنم

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
   https://moshavere.niniban.com

 • شهرزاد
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام،ببخشید خواهر من چند وقت است که قاعدگی نامرتبی دارد،قاعدگی همراه با درد زیر دل شدید است، در سونوگرافی گفته شده که ضخامت دیواره رحم زیاد است و دکتر گفته باید کورتاژ انجام بده، ولی خواهر من هنوز ازدواج نکرده و دختره و اینکه هنوز 21 سال سن دارد.چه راه حلی پیشنهاد میکنین

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون

   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://moshavere.niniban.com

 • صبا
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام من روز14 قاعدگی رفتم سنو گفت اندومترم 9/5هستش گفت اگه این ماه حامله نشی باید دارو بدم میخواستم بدونم ضخامت رحمم زیاده؟؟؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون

   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
   زیر استفاده کنید

   https://ninisoal.com/

 • sahar
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  با سلام
  من 21 سالمه پریود های خیلی دردناکی دارم به طوری که داروهای مسکن عادی روم اثر نمی کنه فقط شیاف دردمو آروم میکنه این ماه دو روز بعد از تموم شدن پریودم ازم دوباره خون اومد و وقتی 13 روز بعد از اولین روز پریودم به سونوگرافی مراجعه کردم ضخامت آندومتر ده میلی متر گزارش شده. آیا چیزی برای نگرانی وجود داره؟؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون

   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
   زیر استفاده کنید

   https://ninisoal.com/

 • بدون نام
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام ضخامت 23 میلیمتر آندومتر و پریودهای نامنظم در سن 18 سال خطرناک است؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام
   و ممنون از توجهتون

   برای
   طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://moshavere.niniban.com/

 • خاطره
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام خواهر من ۱۹ سالش هستش و دختر هستش ضخامت دیواره رحمش ۱۹ میلی متر هستش دکتر الان فقط ی سری آزمایشات واسش نوشته به نظر شما چکار باید کرد؟ چیز نگران کننده ای هست

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

 • Darya
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام دختر من 16 سالشه عادت ماهانه های به شدت دردناکی داره جوریه از دل درد به خودش میپیچه دکتر گفته ک دیواره رحمش ضخیم شده (12) و یه قرصی دادن که به مدت 10 روز باید بخوره و عادت ماهانه بعدی دوباره بره و سونو بده. به نظر شما خطرناک هستش؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

 • نجمه
  درباره ضخیم شدن دیواره رحم جوان ها نگرانی ندارد

  سلام من۱۹ سالمه بعد از زایمان بعد از پریودی دومیم همین طور خونریزی دارم سونو انجام دادم گفت دیواره رحم ضخیم شده و باید یه خونریزی شدی کنی تا تمیز بشه دکتر ماما برام یه آمپول زد و یه قرص خارجی داد خونریزیم قطع شدخوب شدم ولی بعد تموم شدن قرص هام دوباره شروع شده چیکار کنم میترسم؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.