۱۹۰۸۶۱
۱۰۷۲
۱۰۷۲
پ

افزایش اعتماد به نفس کودکان، راه و روش دارد

اعتماد به نفس کودکان اهمیت بسیار زیادی در سلامت روان وی تا سال های بزرگسالی دارد.

اعتماد به نفس کودکان اهمیت بسیار زیادی در سلامت روان وی تا سال های بزرگسالی دارد. داشتن یک احساس و باور خوب نسبت به خود در هر دوره ای از زندگی، آرامش و خوشبختی را به همراه خواهد داشت. والدین با نوع تربیت و رفتارشان با کودک می توانند تا حد زیادی بر داشتن این احساس خوب تاثیر بگذارند. بنابراین نوع برخورد والدین با کودک در ایجاد یا افزایش اعتماد به نفس در دوران کودکی و به تبع آن در بزرگسالی بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس کودکان شرح داده می شود.

ارتباط دلبستگی ایمن با اعتماد به نفس
ارتباط اولیه کودک با والد تاثیر مستقیمی در احساس او نسبت به خودش داد. تا حدی که این تاثیر تا سالهای بزرگسالی ادامه می یابد. تصویر مادر برای کودک از نوزادی منعکس کننده تصویر جهان پیرامون است. بنابراین نوع ارتباط و توجه مادر به کودک باورهای پایه ای نسبت به خودش و دنیا را شکل می دهد. این ارتباط اولیه در ایجاد احساس ارزشمندی کودک تاثیر بسیاری دارد. زمانی که مادر نیازهای کودک خود را به موقع پاسخگو باشد، احساسی از امنیت را به او منتقل می کند. در چنین رابطه ای تا سال های بزرگسالی کودک می تواند روابط مطلوب تری با دیگران برقرار کند. بنابراین اعتماد به نفس کودکان در بزرگسالی به شدت تحت تاثیر ارتباط اولیه است. والدین با اتخاذ سبک فرزندپروری مناسب می تواند دلبستگی ایمن ایجاد کنند.

ارتباط محبت نامشروط بر اعتماد به نفس کودکان
کودک برای پرورش اعتماد به نفس نیاز دارد والدین بی قید و شرط او را دوست داشته باشند. در صورتی که احساس عشق و محبت به کودک بی دریغ ابراز شود، کودک به تدریج این باور را پرورش می دهد که حتی با وجود کامل نبودن، انسان دوست داشتنی است. بنابراین ارزش محبت و عشق دیگران را دارد.
والدین برخی اوقات به طور ناخواسته محبت خود را مشروط می کنند. برای مثال در پاسخ به کار اشتباه کودک می گویند "اگر این کار را انجام دهی دوستت ندارم." یا گاهی با اشتباهات کودک او را تهدید به ترک یا طرد می کنند. یه مرور این احساس در آن ها بوجود می آید که تنها در صورتی پذیرفتنی و دوست داشتنی هستند که رفتارشان برای دیگران راضی کننده باشد.
این باور پایه ای می تواند برای اعتماد به نفس کودک بسیار آسیب رسان باشد. چنین کودکانی معمولا باورهای ضعیف تری نسبت به خود دارند. این باورها تا بزرگسالی در فرد باقی می ماند. به طوری که در بزرگسالی به خود اعتماد کمتری داشته و بیشتر سعی در تایید گرفتن از دیگران می کنند. این افراد در صورتی که نتوانند همه افراد را راضی کنند نسبت به خود احساس بی ارزشی می کنند. در واقع مشروط کردن محبت در کودکی می تواند باعث اعتماد به نفس ضعیف تر تا سال ها بعد شود. بسیار مهم است که والدین با وجود کامل نبودن رفتار کودک محبت کافی را به او ابراز کنند. در صورت بروز مشکل رفتاری بهتر است والدین به کودک نشان دهند که تنها رفتار او را تایید نمی کنند.
تاثیر اعتماد به نفس والدین بر کودک
احساس والدین نسبت به خود تاثیر زیادی در اعتماد به نفس کودکان دارد. در واقع تجاربی که والدین از روابط گذشته خود با والدین و دیگران دارد، تاثیر زیادی بر اعتماد به نفس کودکان دارد. والدینی که خود به دلیل احساسات طرد و ناامنی در گذشته، هنوز احساس عمیق بی ارزشی یا کمبود اعتماد به نفس دارد، می تواند این احساس را به کودک خود منتقل کند. همچنین چنین والدینی کمتر می تواند ارتباط موثر و مثبتی با کودک خود برقرار کند. بنابراین تقویت کردن اعتماد به نفس خود برای پرورش اعتماد به نفس کودکان بسیار مهم است. اگر در این زمینه ضعف دارید، می توانید با دریافت مشاوره روانشناسی و یا مطالعه مقاله افزایش اعتماد به نفس به هدفتان برسید.

راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان
توجه مثبت
داشتن توجه مثبت به کودک تاثیر زیادی بر افزایش اعتماد به نفس او دارد. تا جایی که امکان دارد به طور کلامی و غیر کلامی توجه خود را به کودک افزایش دهید. زمان هایی را برای تعامل با او اختصاص دهید. رفتارهای مثبت کودک را هرچند کوچک مورد توجه قرار داده و تحسین کنید. بازخوردهای مثبت از سوی والدین تاثیر بسزایی در ایجاد حس ارزشمندی و اعتماد به نفس در کودک دارد.
بازی تعاملی
کودکانی که با پدر و مادر زمان هایی را به بازی می گذرانند، می توانند به تدریج احساس عزت نفس بیشتری را پرورش دهند. گذراندن زمان با والدین احساس ارزشمندی به کودک می دهد. همچنین ایجاد چالش و موفقیت در بازی ها در تقویت اعتماد به نفس کودکان بسیار موثر است. بازی های ارتباطی و نقش بازی کردن می تواند باعث افزایش مهارت های اجتماعی و تقویت اعتماد به نفس او در اجتماع شود. سعی کنید زمان هایی را برای بازی با کودک اختصاص دهید. برای کودک چالش هایی را ایجاد کنید. موفقیت های او را در بازی برجسته کنید و مورد توجه قرار دهید. بازی هایی که در آن ارتباط با دیگران تقویت می شود بسیار موثر است. همچنین دادن موقعیت رهبری و مدیریت در بازی به کودک در افزایش اعتماد به نفس او بسیار تاثیرگذار است.
ارزش دادن به تلاش کودک
بهتر است بیش از آن که به نتیجه کار کودک ارزش دهید، تلاش های کودک را مورد توجه قرار دهید. به این ترتیب به کودک یاد می دهید صرف نظر از پیامد، تلاش او برای هر هدف ارزشمند است. در صورتی که تنها نتایج کار کودک دیده شود، کودک به تدریج ترس از شکست خوردن پیدا می کند. به این ترتیب ممکن است اعتماد به نفس کافی برای شروع هر کار را نداشته باشد.
برجسته کردن توانمندی های کودک
مهارت ها و استعدادهای کودک خود را شناسایی کنید. هر کودک در زمینه ای موفق تر و در زمینه ای ضعیف تر است. بهتر است برای افزایش اعتماد به نفس اش زمینه ای که کودک دارای توانایی بالا است را پیدا کنید و بر آن تاکید داشته باشید. تقویت کردن نقطه قوت و مهارت های کودک در کنار بهبو ضعف ها نقش بسزایی در افزایش اعتماد به نفس او خواهد داشت.
شرکت دادن کودک در بحث ها
تا جایی که می توانید کودک را در بحث های خانوادگی شرکت دهید. متناسب با سن کودک با او صحبت کنید و از او بخواهید نظرات خود را ابراز کند. به حرف های کودک هرچند نادرست گوش دهید و به او نشان دهید نظرش برایتان مهم است. خانواده اولین اجتماعی است که کودک در آن وارد می شود. بازخوردهای خانواده نسبت به کودک نقش بسیار مهمی در احساس او از ارزیابی دیگران نسبت به او دارد. در صورتی که کودک احساس کند نظراتش در خانواده مهم تلقی می شود، می تواند احساس ارزشمندی کند و اعتماد به نفس لازم در اجتماع را پرورش دهد.
دوری از برچسب زدن
اگر والدین به طور مکرر در مورد کودکشان بگویند: درسش ضعیف است، تنبل است، چاق است، خجالتی است و ... کودک به تدریج خود را بر اساس این القاب می شناسد. او این برچسب ها را درونی می کند و ارزیابی منفی از خود پیدا می کند. بنابراین برچسب زدن به کودک بیش از آنچه والدین بدانند بر اعتماد به نفس کودک تاثیر دارد. سعی کنید بیشتر بر ویژگی های مثبت کودک تاکید کنید.
مسئولیت دادن به کودک
به کودکان متناسب با سنشان مسئولیت هایی بدهید. به عهده گرفتن برخی امور باعث احساس مفید و موثر بودن در کودک می شود. کودک با به عهده گرفتن مسئولیت احساس توانمندی خود را تقویت می کند، و اعتماد به نفس او افزایش می یابد. می توانید دستمال سفره های پذیرایی را به کودک کوچک بسپارید.
تشویق به بروز احساسات
یادگیری شناسایی و ابراز احساسات نقش بسیار زیادی برسلامت روان فرد دارد. به کودک خود یاد دهید احساس خود را شناسایی کند. بهتر است آینه احساسات کودکتان باشید. کودکان کم سن در کلامی کردن هیجانات توانایی کافی ندارند. بنابراین نیاز دارند والدین احساسات را بشناسند، به کلام در بیاورند، و با احساسات کودک همدلی کنند. کودک در صورتی که احساسات منفی و مثبتش پذیرفته شود و توانایی ابراز آن ها بدون ترس از پیامدهایش را داشته باشد، احساس ارزشمندی و ایمنی در روابط را پرورش خواهد داد.
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند