۲۳۳۶۲۸
۷۷۲
۷۷۲

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

رعایت بهداشت شخصی برای کسانی که باردار هستند یا می‌خواهند برای باردار شدن آماده شوند، اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع، بهداشت بد می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند عفونت شود که بر بارداری شما تاثیر نامطلوبی می‌گذارد. بنابراین، روی این مقاله کلیک کنید تا ببینید خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند.

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟ اگر باردار هستید، باید به تمام جنبه‌های بهداشت شخصی خود فکر کنید و از بهداشت دندان گرفته تا مراقبت از پوست و مو، تمام مراقبت‌های لازم را مو به مو انجام دهید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های دوران بارداری، تمام نکات لازم

در این مقاله می‌خوانید:

 • اهمیت رعایت بهداشت در دوران بارداری
 • نکات بهداشتی دوران بارداری

اهمیت رعایت بهداشت در دوران بارداری

در دوران بارداری بدن شما بیشتر از گذشته عرق می‌کند.

در دوران بارداری، بدن شما تغییرات زیادی را تجربه خواهد کرد که یکی از آن‌ها خستگی بیش از حد معمول است. این خستگی می‌تواند حفظ همان روال بهداشت قبل از بارداری را برای شما دشوار کند. با این حال، رعایت بهداشت در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد و شما نباید فقط به خاطر خستگی و بی حوصلگی، از آن صرف نظر کنید.
در دوران بارداری بدن شما بیشتر از گذشته عرق می‌کند. بنابراین، ممکن است مجبور شوید که برای تمیز و هیدراته نگه داشتن پوست و موهایتان تلاش بیشتری به خرج دهید. حتی ممکن است لازم باشد که از روغن‌های مخصوص بدن برای حفظ رطوبت پوست خود استفاده کنید.

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

بیشتر بخوانید: اهمیت بهداشت در دوران بارداری

ممکن است ترشحات واژن شما بیشتر از قبل شود.

علاوه بر این، در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی که در حال وقوع هستند، ممکن است ترشحات واژن شما بیشتر از قبل شود. بنابراین، بدن شما ممکن است در برابر عفونت و میکروب‌هایی که در محیط با آن‌ها مواجه می‌شوید، آسیب پذیرتر باشد. در چنین حالتی، اگر بتوانید بدن خود را تمیز نگه دارید، می‌توانید شانس ابتلا به بیماری را کاهش دهید که نه تنها برای سلامتی شما بلکه برای سلامت فرزند متولد نشده شما نیز مهم است.
در واقع، اگر دوست دارید بارداری شما تا حد امکان راحت پیش برود، باید بهداشت شخصی خود را رعایت کنید.

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

بیشتر بخوانید: اهمیت مراقبتهای دوران بارداری

نکات بهداشتی دوران بارداری

برای رعایت بهداشت شخصی در دوران بارداری می‌توانید از نکات کلیدی زیر استفاده کنید:

بهداشت واژن در بارداری

 • اگر از ژل‌های شستشوی واژن استفاده می‌کنید، سراغ محصولات ساده و بدون عطر باشید. به این ترتیب، خطر تغییر تعادل pH واژن را کاهش می‌دهید.
 • در دوران بارداری از دوش واژینال استفاده نکنید، زیرا دوش واژینال می‌تواند باکتری‌های مفید واژن شما را به طور ناخواسته حذف کند.
 • از صابون‌ها یا ژل‌های تند و قوی برای واژن خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است تعادل pH واژن شما را از بین ببرند، به باکتری‌های خوب آسیب برسانند و پوست را تحریک کنند.

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

بیشتر بخوانید: مراقبت دوران بارداری، آنچه باید بدانیم

بهداشت پوست و مو در بارداری

نکات مراقبت از پوست در دوران بارداری عبارتند از:

 • استفاده از کرم ضد آفتاب را در مواقع خروج از خانه فراموش نکنید. علاوه بر این، لباس‌های بلند و کلاه لبه پهن بپوشید. یادتان باشد که پوست شما در دوران بارداری بسیار حساس است و به راحتی می‌تواند آفتاب سوخته شود. بنابراین یک ضد آفتاب با SPF بالا انتخاب کنید.
 • همیشه قبل از استفاده از محصولات زیبایی پوست و مو، لیست مواد تشکیل دهنده آن‌ها را بخوانید و از هر چیزی که حاوی تتراسایکلین خوراکی، اسید سالیسیلیک یا ایزوترتینوئین باشد، خودداری کنید، زیرا می‌تواند باعث ایجاد نقایص مادرزادی در کودک شما شود.
 • می‌توانید برای حفظ رطوبت پوست از بالم‌های پوستی استفاده کنید. به این ترتیب، می‌توانید احتمال ترک خوردن، لایه برداری یا خونریزی پوست خود را نیز کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: نکات بهداشتی دوران بارداری، چهار توصیه مهم

 • از محصولات پوستی بدون عطر استفاده کنید، زیرا مواد عطری می‌توانند پوست حساس شما در دوران بارداری را تحریک کند.
 • احتمال ترک خوردن پوست بعد از حمام بیشتر است. بنابراین، می‌توانید از ژل حمام استفاده کنید تا جلوی تحریک پوست خود بعد از حمام را بگیرید.
 • اگر می‌خواهید علائم کششی پوست را به حداقل برسانید، باید پوست اطراف باسن، ران‌ها و شکم خود را مرطوب نگه دارید. پس استفاده از مرطوب کننده‌ها را فراموش نکنید.
 • تا حد امکان از شستشوی شدید پوست خودداری کنید، زیرا این امر باعث التهاب و تحریک پوست می‌شود. در عوض می‌توانید از یک لایه بردار با ملایمت استفاده کنید تا احتمال ایجاد آکنه را کاهش دهید.
 • باید روبالشی و حوله خود را به طور مرتب عوض کنید، زیرا در دوران بارداری بدن شما بسیار بیشتر از حد معمول چربی تولید می‌کند و برای کاهش احتمال ابتلا به آکنه ناچار به تعویض حوله و روبالشی خود هستید.

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

بیشتر بخوانید: بهداشت دوران بارداری، نکاتی که باید رعایت کنید

نکات مراقبت از مو در دوران بارداری عبارتند از:

 • در دوران بارداری آرایشگاه نروید و قید رنگ کردن یا هایلایت کردن موهای خود را بزنید. بسیاری از مواد شیمیایی که برای حالت دادن به موهای شما استفاده می‌شود، برای جنین خطرناک است و پوست شما در طول بارداری به این مواد شیمیایی حساس‌تر می‌شود. پس بهترین کار این است که برای خود دردسر نتراشید.
 • هیچ ماده شیمیایی غیرعادی و مجهولی را به پوست سر خود نمالید. به ویژه، باید از مصرف ماینوکسیدیل در دوران بارداری یا بعد از آن اجتناب کنید، زیرا این ماده می‌تواند منجر به بروز یک سری عوارض شود.
 • اگر واقعاً نیاز به تغییر رنگ موهای خود دارید، باید لیست مواد تشکیل دهنده رنگ مویتان را به دقت مطالعه کنید و فقط سراغ محصولی بروید که حاوی مواد کاملاً طبیعی باشد.
 • شما باید به برنامه‌های معمول مراقبت از مویتان که شامل استفاده از شامپو و نرم کننده است، پایبند باشید. موهای شما در بارداری چربی بیشتری تولید می‌کنند و نیاز شدید به نظافت دارند.

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

بیشتر بخوانید: مراقبت های دوران بارداری هفته به هفته

بهداشت شخصی در دوران بارداری

استرس زیاد می‌تواند منجر به افزایش تولید عرق و بوی بدن شود.

رعایت بهداشت فردی در دوران بارداری بسیار مهم است و شما باید مطمئن شوید که خطر ابتلا به عفونت را به حداقل می‌رسانید، زیرا عفونت می‌تواند به فرزند متولد نشده شما منتقل شود. علاوه بر این، از آن جایی که بدن شما دستخوش تغییرات زیادی می‌شود، ممکن است در کنترل تولید عرق، تولید چربی و به حداقل رساندن بوی بدن مشکل داشته باشید. با این حال، خوشبختانه محصولات زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای رعایت بهداشت شخصی خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: بهداشت روان در بارداری، بهترین نکات مخصوص مادران

یکی از مواردی که اغلب در بهداشت شخصی نادیده گرفته می‌شود، مدیریت استرس است. بدن شما در دوران بارداری تحت فشارهای فیزیکی زیادی قرار می‌گیرد. بنابراین، اگر می‌خواهید تأثیر استرس فیزیکی خود را به حداقل برسانید، باید استرس عاطفی خود را مدیریت کنید.
استرس زیاد می‌تواند منجر به افزایش تولید عرق و بوی بدن شود، اما فعالیت‌هایی مانند ورزش کردن یا یوگا می‌توانند به شما کمک کنند تا استرس خود را به روشی سالم تخلیه کنید.

خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟

بیشتر بخوانید: رعایت بهداشت در حاملگی، شانزده اصل مهم!

بهداشت دهان و دندان در بارداری

 • یک رژیم غذایی کامل و به دور از قندهای مصنوعی، کربوهیدرات‌های ساده و مواد چسبنده داشته باشید.
 • حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید و از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنید. اگر از سر پا ایستادن به مدت طولانی خسته می‌شوید، آینه را روی زمین بگذارید
 • و در حالت نشسته، دندان‌هایتان را نخ دندان بکشید.
 • دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی توصیه می‌کنیم که زودتر با پزشک خود تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که باردار هستید.

بیشتر بخوانید: چگونگی مراقبت از دندان در بارداری

کلام آخر

بدن شما در دوران بارداری در حال تغییر است و همین باعث می‌شود که گاهی اوقات، حفظ بهداشت شخصی در این دوران برای شما سخت‌تر از حالت عادی‌ باشد. با این حال، هنوز راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید در دوران بارداری بهداشت شخصی خود را رعایت کنید و از عفونت‌ها در امان بمانید.
خانم‌ها در دوران بارداری چه نکات بهداشتی را رعایت کنند؟ نکات بهداشتی در دوران بارداری از بهداشت واژن گرفته تا بهداشت پوست و مو و دهان و دندان را شامل می‌شود. علاوه بر این، هرگز نباید از بهداشت و سلامت روان خود غافل شوید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.