۴۴۰۰۶
۲۷ نظر
۱۰۳۱۲۹۶
۲۷ نظر
۱۰۳۱۲۹۶

هفته سی و ششم بارداری

سر جنین در هفته سی و ششم بارداری به‌ طرف پایین قرار گرفته است که برای یک زایمان راحت مناسب‌تر باشد. یعنی خودش راهی را که باید برود رفته است. خودش برای رسیدن به آغوش شما بی قرار است. یک بی قراری دوطرفه.

هفته سی و ششم بارداری

نی‌نی‌بان: باورتان می شود؟ شما به هفته سی و ششم بارداری رسیده اید و این یعنی فقط 4 هفته دیگر تا زمان زایمان شما باقی مانده است. این هم خبر خوش این هفته؛ سر جنین در هفته 36 بارداری به‌ طرف پایین قرار گرفته است که برای یک زایمان راحت مناسب‌تر باشد. یعنی خودش راهی را که باید برود رفته است. خودش برای رسیدن به آغوش شما بی قرار است. یک بی قراری دوطرفه. شاید باورتان نشود اما جنین هم هیجان دارد. می خواهد قیافه شما را ببیند. پس لطفا این چند هفته را هم با شادی و خوشحالی تحمل کنید. ادامه مطلب را هم بخوانید تا آخرین وضعیت جنین دستتان بیاید.

در این مقاله می‌خوانید: 

هفته سی و ششم بارداری


هفته سی و ششم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته سی و ششم

در ادامه، ابتدا با وضعیت جنین در هفته سی و ششم بارداری آشنا می‌شوید.

وضعیت جنین در هفته سی و ششم

این روزها جای جنین حسابی تنگ است برای همین به نظر می‌رسد که حرکاتش کم شده است. طبیعی است فضای کافی برای چرخیدن و غلت زدن و لگد زدن ندارد.
جنین شما هنوز هم روزی ۳۰ گرم وزن اضافه می‌کند. می‌خواهد بعد از تولد سر وزن باشد. همه چیز در بدن او برای ورود به دنیای جدید آماده است. ریه‌های جنین تنها عضوی است که تا آخرین لحظه‌ها در حال تکامل است و در بیشتر موارد نارسایی این عضو پس از تولد مشکل ایجاد می‌کند.

قد: ۴۸.۲ سانتی متر
وزن: 2648 گرم

هفته سی و ششم بارداری


هفته سی و ششم بارداری

وضعیت مادر در هفته سی و ششم بارداری

اگر اولین باری است که باردار شده‌اید ظرف چند روز بعد سر کودک داخل حفره رحم شما قرار می‌گیرد. با وقوع چنین حالتی مشخص می‌شود که کودک توانایی عبور از حفره‌ها لگن را به راحتی دارد یا نه؟ در بارداری‌های بعدی این حالت تا زمان شروع دردهای زایمانی برای مادر ایجاد نمی‌شود اما قرار گیری او در لگن حس خوشایندی نیست. حس شما این گونه است که توپی در بین پایتان قرار دارد و هر لحظه ممکن است به پایین بیفتد. خیالتان راحت این اتفاق نمی‌افتد.

بیشتر بخوانید: هفته چهاردهم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

علائم سه ماهه سوم بارداری

آیا متوجه شده‌اید که هنگام خنده یا سرفه، مقداری ترشح ادرار دارید؟ در سه ماهه سوم بارداری، بدنتان برای برای زایمان آماده و عضلات کف لگن شل می‌شوند که باعث کمی بی‌اختیاری ادرار می‌شود. پوشیدن پدهای بارداری ممکن است موثر باشد. همچنین سعی کنید تمرینات کف لگن را انجام بدهید.

علائم بارداری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انقباضات بدون درد که به انقباضات براکستون هیکس معروف هستند.
 • مشکلات خواب 
 • علائم کشش 
 • لثه‌های متورم و دارای خونریزی 
 • سردرد
 • کمر درد
 • سوء هاضمه و سوزش سر دل 
 • نفخ و یبوست 
 • گرفتگی عضلات پا 
 • احساس گرما
 • سرگیجه
 • دست‌ها و پاهای متورم
 • عفونت‌های ادراری
 • عفونت‌های واژن 
 • پوست تیره یا لکه‌های قهوه‌ای که به عنوان «کلواسما» یا «ماسک بارداری» شناخته می‌شود.
 • پوست لکه‌دار
 • موهای ضخیم‌تر و براق‌تر

هفته سی و ششم بارداری

علائمی را در هفته های قبل تجربه کرده بودید:

 • نوسانات خلقی 
 • تهوع صبحگاهی 
 • هوس‌های عجیب بارداری 
 • افزایش حس بویایی
 • سینه‌های دردناک
 • ترشحات شیری سفید رنگ بارداری از واژن و لکه‌بینی خفیف 

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

هفته سی و ششم بارداری


هفته سی و ششم بارداری

مراقبت های هفته سی و ششم بارداری

شما در این هفته یک کودک کاملا رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید. بنابراین ورزش مداوم و سبک در این دوران می‌تواند انرژی زیادی به شما بدهد. پیاده روی بهترین ورزشی است که می‌توانید در دوران بارداری انجام دهید.

جفت سر راهی

جفت سر راهی معمولا در سه ماهه آخر حاملگی اتفاق می‌افتد. خونریزی بدون درد با حجم زیاد و با رنگ روشن ممکن است از هفته 28 حاملگی دیده شود. قرارگرفتن جفت سر راهی معمولا به خود جنین آسیبی نمی‌رساند و فقط در هنگام زایمان است که این فرایند را دشوار می‌کند. اگر جفت سر راهی در نیمه اول بارداری اتفاق بیفتد با بزرگ‌شدن رحم جفت به بالا حرکت می‌کند و مشکلی هم برای جنین ایجاد نمی‌کند. پزشک هم روند حرکت جفت را با سونوگرافی بررسی می‌کند. بعد از هفته های 32 یا 34 هم باید سونوگرافی انجام شود تا محل دقیق جفت تعیین شود. فقط در نیم یا یک درصد از مواقع جفت در پایین رحم باقی می‌ماند. با این حال اگر در طول مدت سه ماه دوم یا سوم جفت در سر راه باشد و خطری مادر یا جنین را تهدید کند عمل سزارین انجام می‌شود.

هفته سی و ششم بارداری


هفته سی و ششم بارداری

تغذیه هفته سی و ششم بارداری

مصرف مواد مغذی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این دوره لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهبود اندام‌تان پس از زایمان، فراهم می‌کند. بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از سوزش معده، موارد زیر را رعایت کنید: 

 • غذاهای تند و پر چرب

 • شکلات

 • مرکبات

 • قهوه

 • وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم کنید. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.

 • هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا دو ساعت بعد از غذا خوردن دراز نکشید.

 • به مقدار زیاد آب بنوشید.

بیشتر بخوانید:​ ممنوعیت های استفاده از لوازم آرایشی در دوران بارداری

هفته سی و ششم بارداری


هفته سی و ششم بارداری

آزمایش هفته سی و ششم بارداری

لازم است که آزمایش انعقاد خون مادر را انجام بدهید. این تست نزدیک به زمان زایمان انجام می‌شود تا وضعیت انعقاد خون مادر بررسی شود. برای مشاهده مطلب کامل آزمایشهای دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز آزمایشگاه

هفته سی و ششم بارداری

سونوگرافی هفته سی و ششم بارداری

آخرین سونوگرافی معمول و متداول بارداری، سونوگرافی ماه آخر بارداری است که در آخرین ماه از بارداری انجام می شود و هدف از انجام آن، تعیین وضعیت قرارگیری جنین درون رحم مادر است. بهترین حالت قرارگیری جنین در رحم مادر مخصوصا برای زایمان طبیعی آن است که سر جنین به سمت پایین و به طرف دهانه رحم قرار گرفته باشد. برای مشاهده مطلب سونوگرافی های دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: هفته بیست و هشتم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

موارد ممنوع 

یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهند عطر و اسپری باعث کاهش حس بویایی در جنین می‌شود. جنین هنگامی که در شکم مادر قرار دارد قادر است تمام بوها را حس کند و عطرها و اسپری‌هایی که مادر استفاده می‌کند استشمام کند. بررسی‌ها نشان می‌دهند اسپری و عطر حاوی مواد و ترکیبات شیمیایی هستند که از طریق پوست به بافت‌های بدن نفوذ می‌کنند و مواد سمی آن را در زیر پوست مخفی می‌کنند. نتایج مطالعات همچنین نشان می‌دهند دانش آموزان با انجام آزمایشاتی روی 1800 جنین دریافتند جنین‌هایی که مادران آنها از عطر و اسپری خوشبو کننده‌های بهداشتی استفاده می‌کنند 70 درصد بیشتر دچار آلرژی‌های پوستی و مشکلات تنفسی می‌شوند و حس بویایی آنها به مراتب کمتر از سایر نوزدان است. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته سی و ششم بارداری

انتخاب بیمارستان

بارداری‌ پرخطر ممکن است سلامت مادر و نوزاد را به خطر بیندازد. بیماری‌های مزمن مثل فشار خون، دیابت، بارداری چندقلو و بسیاری از عوارض دیگر در این گروه قرار دارد. در مواجهه با بارداری‌های پرخطر علاوه بر پزشک یا پزشکان ماهر ممکن است به تجهیزات ویژه نیز نیاز باشد. پزشک اغلب با توجه به مورد و میزان خطر بیمارستان را انتخاب می‌کند و معمولاً بیمارستانی مناسب در نظر گرفته می‌شود که تجهیزات لازم برای جراحی، بخش مراقبت‌های ویژۀ نوزادان یا NICU و پزشک متخصص نوزادان داشته باشد. برای مشاهده مطلب کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است، اینجا را کلیک کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

خرید سیسمونی نوزاد

در خرید اسباب بازی این نکات را فراموش نکنید؛ برای نوزادان عروسک‌های پولیشی نخرید. عروسک‌های پارچه‌ای بدون رنگ شیمیایی که جغجغه ‌دارند برای نوزاد و شیرخوار زیر ۳ ماه خیلی جذاب است زیرا دو حس لامسه و شنوایی او را تحریک می‌کند. اسبا‌ب‌بازی‌هایی که تضاد رنگی قابل‌توجهی دارند بینایی فرزندتان را تحریک می‌کنند و همچنین باعث تکامل مهارت‌های حرکتی کودک می‌شوند زیرا کودک با دیدن این رنگ‌های متضاد ترغیب می‌شود که به آنها لگد بزند یا دستش را به آنها برساند. توصیه می‌شود‌ آویزهایی را بالای سر نوزاد وصل کنید تا برای گرفتن آنها تحریک شود و تلاش کند گردنش را بالا بیاورد. این تمرین به هماهنگی حرکات چشم و دست‌ او کمک می‌کند. آویزها باید آینه نشکن، عروسک‌های فشاری و انواع اشیای نشکن و بی‌خطر باشند. کتاب‌های پارچه‌ای و پلاستیکی، اسباب‌بازی‌های حرکتی، اسباب‌بازی‌های ساختنی، اسباب‌بازی‌های آوازه‌خوان از دیگروسایل بازی است که می‌توانید در سیسمونی بگنجانید. برای مشاهده مطلب خرید سیمسونی نوزاد اینجا را کلیک کنید.

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

پوشاک بارداری

اگر مادری با کفشهای کتانی هستید و در دوران بارداری نمی‌توانید انتخاب دیگری داشته باشید هم بهتر است به این نکات توجه کنید؛ پنجه کتانی باید کاملا آزاد و جادار باشد، کفی مناسب و نرم و طبی داشته باشد، بندی هم نباشد. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: هفته چهل و یکم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

دکوراسیون اتاق کودک 

اگر منزلتان سوسک دارد و می‌خواهید قبل از به دنیا آمدن فرزندتان سمپاشی کنید، یادتان باشد حداقل باید یک مدت زمان دو ماهه برای این کار در نظر بگیرید، یعنی دوماه قبل از اینکه نوزداتان به دنیا بیاید. بعد از سمپاشی یه مدت سه روز باید در و پنجره‌ها را باز بگذارید تا بوی سم از بین برود. یادتان باشد مواد شیمیایی سمها تا مدتها روی سطوح باقی می‌مانند. پس قبل از هر گونه تغییرات در اتاق فرزندتان این کار را انجام بدهید. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

هفته سی و ششم بارداری

معرفی کتاب

یک دختر همه زنانگی را از مادرش می آموزد. اینکه چه احساسی به خودش و به زندگی اش داشته باشد را هم از مادرش یاد می گیرد و... اگر دلتان می خواهد رابطه خوبی با دخترتان داشته باشید و البته نکات خوبی به او آموزش بدهید، توصیه ما خواندن کتاب «مادر و دختر» است. در کتاب مادر و دختر، راهکارهایی ساده برای تربیت دختران ارائه شده است. این کتاب اثر ملیسا هریسون، برندۀ اولین جایزه افتخارات پورتسموث است. فاطمه دهقانی مترجم این کتاب است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

وظایف همسر در بارداری

ایجاد همبستگی پیش از تولد برای خود شما هم مهم و مفید است. این کار باعث می‌شود احساس صمیمیت بیشتری با فرزندتان داشته باشید در نتیجه دلبستگی شما به ایفای نقش پدری بعد از تولد فرزندتان راحت‌تر می‌شود. زیرا این نقش را قبل از تولد آغاز کرده اید. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

آداب و رسوم بارداری بلوچستان

جشنهای مردم بلوچستان با موسیقی سنتی این دیار همراه است. مردم بلوچ در جشنهای مربوط به تولد نوازد آوازهای هالو و شپتاکی می خوانند. اجرای ترانه شپتاکی پس از وضع حمل توسط بستگان خوانده می شود، معمولا دسته جمعی و میان دو گروه از خوانندگان به صورت سوال و جواب تعویض می شود. ترانه لار و ششگانی نیز در شب ششم تولد نوزاد خوانده می شود. اولین غذایی که پس از زایمان به زن زائو می دهند مقداری روغن حیوانی کاملاً طبیعی است که آن را داغ کرده و نبات در آن حل می کنند و به او می خورانند تا شکمش گرم شود. از دیگر غذاهایی که به زن زائو می دهند حلوا است که در بلوچستان (در ناحیه بمپور) به آن «تاساپی» می گویند و آن را با آرد و شکر یا خرما و روغن و زردچوبه یا پودر گلرنگ درست می کنند. اول آرد را در یک دیگ ریخته و آن را خوب داغ می کنند، بعد مقداری آب به آن اضافه کرده و آن را خوب بهم می زنند تا مخلوط شود، بعد آن را می گذارند تا گرم شود. وقتی که گرم شد مقداری شکر روی آن می ریزند و آن را خوب مخلوط می کنند و مقداری زردچوبه یا گلرنگ به آن اضافه می کنند. سپس آن را از روی آتش پایین می آورند و اول مقداری به زائو می دهند و مقداری نیز بین افرادی که دور او نشسته اند تقسیم می کنند . برای مشاهده مطلب آداب و رسوم زایمان در ایران اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با همه ریزه کاری های بستن ساک زایمان مادر و نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

 

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری
 در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.

هفته سی و ششم بارداری

منبع: nhs

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • سپیده
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   سایتتون فوق العاده ست
   من همه شرایط خودم و بچم و با سایت شما پیش رفتم
   تنهاسایتی بود که قد و وزن جنین رو صحیح میزد
   ۳۵ هفته و ۶ روزمه
   خدارو شکر
   همه چی خوبه
   حال نی نی هم خوبه دیروز سه کیلو و دویست شد

   پاسخ ها

   • زینب

    بسلامتی انشالا.وزن نی نی تون ماشالا خوبه.چی مصرف می کنید مگه؟

   • مادر بچه ها

    تو ۳۵ هفتگی .۳۲۰۰؟زیاد نیست؟

   • زهرا

    سلام من هفته 36 هستم بچم عرضی دکترم میگ زایمان سزارین نمیشه انجام داد چون گیر میکنه میخواستم نظرشما رو بدونم این حرف راسته

   • زهرا نصیری

    سلام

   • مامان فاطی

    خو صبر کن تا زایمان کنی بعد برو این همه مدت صبر کردی که

   • ایدا

    منم ۳۷ هفتا ام‌همینطوریم

   • کاربرناشناس

    سنو رفتین برای وزن جنین؟؟؟

  • Maryam
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   عالی.ممنون از سایت بی نظیرتون

  • مریم
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   عاااالی بودش .

  • فاطمه
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   سلام .من امروز رفتم هفته ی ۳۷ بارداری.دو روزه راه که میرم زیر شکمم درد میگیره اگه کمی مثانه منم پر باشه خیلی بیشتردرد میگیره انگاری که شکمم میخواد بیفته پایین،خودمو که کمی خم میکنم به حالت رکوع دردم می ایسته اما خم شم یا راه برم همون حالت رو دارم.این درد همون ماه درد هست یا چیز دیگه ای هست هفته ی ۳۴ سونو دادم مشکلی نداشتم همه چیز طبیعی بود.هفته ی بعد نوبت دکتر بعدیم هست .یعنی باید زودتر برم دکتر؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • الهه قربانی

    عزیزبجای اینکه هفته دیگه ای بری دکترالان بری بهتره

   • الهه قربانی

    بنظرمن نری بهتره بزارموقع ای که زایمان کردی بعدبری بهتره

   • الهه قربانی

    قوی باش اصلاخودتونترسون انشاا...بخیرخوشی زایمان میکنیم

   • الهه قربانی

    رنگ کردن برای جنین خیلی زرداره بهتررنگ نکنی عزیزم

  • منا
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   عالیه

  • مریم سالار
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   ممنون از سایت عالیتون. من هفته 36 هستم. از هفته های اول بارداری با سایت شما همراه بودم و از مطالب ارزنده و مفیدتون استفاده کردم. اپ رو هم روی گوشی نصب کردم که فوق العاده است.
   پایدار و سرفراز باشید.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • الهام
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   ممنون از مطالب خوبتون من الان ۳۶هفته ام و بی صبرانه مشتاق به دنیا اومدن پسرم

  • زهره
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   سلام ببخشید یه سوال داشتم ۳۶ هفته تموم بشه وارد ۳۷ بشیم ریه نوزاد کامل میشه یا باید ۳۷ هم پر بشه؟امپول بتا چند روز بعد از تزریق ریه رو کامل میکنه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده
    کنید

    https://ninisoal.com/

  • zahra
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   من هفته ب 36 ام وزنم قبل از بارداری 53 کیلو بود حالا شدم 70.5 کیلو.
   شاخ در اوردم فکر کنم تا اخر بارداری 75 ب بالا بشم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • قاصدک
   درباره هفته سی و ششم بارداری

   ممنون . من هفته 35 ام /33 رفتم سونو گفت وضیعت جنین سفالسک و وزن 22234 گرم .همه چیز نرماله . بازم برم سونو ؟ هفته چندام برم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • کاربرناشناس

    عفونت قارجی داشته باشی حتی دو درصدشم میتونی استفاده کنی

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.