۲۱۷۸۸۶
۳۵۴۱
۳۵۴۱

دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد

افسردگی برخلاف باور عموم یک بحران کوتاه مدت نیست و ممکن است سال‌ها به طول انجامد، نمیتوان دقیق گفت، ولی زنان تقریبا دو برابر مرد‌ها دچار افسردگی میشوند.

افسردگی برخلاف باور عموم یک بحران کوتاه مدت نیست و ممکن است سالها به طول انجامد و در این مدت ممکن از خواب را دچار اختلال کند، فرد دچار اضطراب شود، احساس کرختی کند، حس کند بیهوده است و زندگی را پوچ ببیند البته تشخیص افسردگی و پی بردن به علائم افسردگی در زنان به این سادگی ها نیست و ممکن است تا مدت ها بعد از آن که به آن دچار شوید متوجه آن نشوید. هرچند نمیتوان دقیق گفت ولی زنان تقریبا دو برابر مرد ها دچار افسردگی میشوند.
دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد

کلینیک مشاوره و روانشناختی مرهم

دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد
برای کسب اطلاعات بیشتر به اینستاگرام مرکز مشاوره مرهم مراجعه کنید

برخی از علائم افسردگی شدید در زنان شامل

 • عدم تمرکز طولانی
 • لذت نبردن از فعالت هایی که قبل از بحران فرد از آنها لذت میبرد
 • از دست دادن اشتها و کاهش وزن ناگهانی
 • احساس خستگی و کرختی
 • خشمگین بودن و داشتن اضطراب
 • احساس پوچ بودن و کرختی
 • احساس بی ارزش بودن
 • احساس گناه
 • نا امیدی
 • گریه کردن بدون علت
 • داشتن افکار مرگ
 • اختلال در خواب
 • نوسانات روحی و خلقی
زنان بر خلاف مردها بخاطر قاعدگی، یائسگی، بارداری و زایمان افسردگی را با نوسانات هورمونی متفاوتی تجربه میکنند. زنان عموما در دوران افسردگی ناراحتی و غم خود را بروز میدهند و احساس بی ارزشی کرده و بخاطر تغییر اشتها افزایش وزن یا کاهش وزن چشم گیری دارند.

دلایل افسردگی در زنان

دلایل افسردگی در زنان عبارتند از:

 • سندروم پیش از قاعدگی

  یکی از دلایل اصلی افسردگی در زنان سندروم پیش از قاعدگی میباشد که در این حالت فرد پیش از قاعدگی دچار تغییر هرمون شده و بخاطر تغییرات هرمون سرتونین فرد احساس افسردگی میکند که اگر سندروم حاد باشد فرد دچار پریشانی افکار. خشم و اضطراب زیادی میباشد که ممکن است دردسر ساز باشد و پیشنهاد میشود به دکتر مربوطه مراجعه کنند
 • افسردگی پس از زایمان

  معمولا زنان پس از زایمان دچار تغییر بشدت زیاد هورمون ها میشوند که باعث افسردگی میشود که به اصطلاح به آن افسردگی پس از زایمان میگویند
  از علائم این نوع افسردگی میتوان به اختلال در خواب . احساس ناتوانی در مراقبت از خود یا کودک و افکار خودکشی اشاره کرد

دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد

کلینیک مشاوره و روانشناختی مرهم

دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد
برای مشاوره و رزرو وقت همین حالا تماس بگیرید
 • افسردگی یائسگی

  این نوع افسردگی زمانی اتفاق می افتد که شما یائسه شده اید. تغییرات هورمونی وقتی اتفاق می افتند که شما وارد مرحله پیش از یائسگی و در نهایت یائسگی می شوید. اضطراب و استرس و فشار عصبی میتوانند علل بروز این افسردگی باشند.

دلایل عمومی افسردگی در زنان

افسردگی فصلی با تغییر فصل مخصوصا زمستان
تغییر هورمون مثل سرتونین و اختلال در انتقال های عصبی
 • مشکلات تیروئیدی

  زنان باید مصرف الکل و کافئین ونمک را متوقف کرده ومصرف شیرینی را کاهش دهند و کربوهیدرات را جایگزین کنند و ورزش منظم و مراقبه میتوانند کمک های چشمگیری برای جلو گیری از افسردگی کنند
 • افسردگی در زمان بارداری

  افسردگی در زمان بارداری ممکن است به مادر یا به جنین آسیب های جدی وارد کند. به همین منظور اگر افسردگی بصورت خفیف باشد پزشک سعی میکند از دارو دارمانی استفاده نکرده و با تغییر عملکرد و اصلاح سبک زندگی فرد آن را بهبود دهد و در این دوره رو درمان میتواند نقش به سزایی داشته باشد
  اگر افسردگی در زمان بارداری شدید باشد پزشک ممکن است دارو تجویز کند که داروی تجویز شده باید به صورتی باشد که به جنین آسیب نرسد. هنوز تحقیقات دقیقی درباره تاثیر داروهای ضد افسردگی و تاثیر آن بر جنین ثبت نشده است و نمیتوان گفت دارو درمانی در دوران بارداری برای رفع افسردگی صدمه زننده هست یا خیر!
  جالب توجه است زنانی که سابقه افسردگی در دوران پیش از بارداری را داشته اند احتمال بیشتری دارد تا در دوران بارداری دچار افسردگی شوند. پس توصیه می شود زنان اگر در طول زندگی دچارافسردگی شدند سریعا به دنبال رفع آن باشند.
 • درمان افسردگی پس از زایمان

  زنانی که به تازگی مادر میشوند ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا دچار نوسانات روحی و اضطراب و خشم و .. شوند.
  این نوسانات در روز های چهارم و پنجم پس از زایمان رخ میدهد هرچند ممکن است در روز دوم یا سوم نیز رخ دهد. این نوسانات خلق و خوی تا هفته سوم و چهارم طبیعی بوده و مشکلی ندارد اما اگر مدت زمان آن بیشتر شود باید به آن توجه شود.
  احساس گناه و خودکشی و اختلال در خواب از علائم رایج این نوع افسردگی است که در این دوره زنان باید به پزشک مراجعه کرده و سعی در درمان آن داشته باشند.ممکن است افسردگی در این دوره بخاطر غده تیروئید باشد که در این صورت درمان به سرعت و راحتی انجام میگیرد.
  ممکن است این افسردگی بخاطر استفاده از دارو های پس از زایمان باشد که باید با پزشک مشورت کرد.
  اما از آن جایی که زنان تازه مادر شده باید به فرزندان خود شیر دهند توصیه میشود حتما درباره استفاده از داروهای ضد افسردگی با پزشک خود مشورت کرده و آن را جدی بگیرند.
 • درمان افسردگی یائسگی

  زنان در دوران یائسگی حالت های گر گرفتگی.کرختی.تغییرات و نوسانات روحی و اختلال در خواب را تجربه می کنند اما این علائم ممکن است علائم ناشی از افسردگی باشد.
  محققان بر این باورند که دلیل عمده افسردگی در زنان به علت تغییر هرمون می باشد.زنان با افسردگی اساسی معمولا علائمی چون از دست دادن علایق نسبت به فعالیت روزانه و تجربه احساسات افسردگی در مدت زمان زیاد در شبانه روز را دارا می باشند.
  از دست دادن شوق و ذوق.اختلا عصبی.بی خوابی. پریشانی.بی انرژی بودن .بی قراری. احساس گناه. از دست دادن اعتماد به نفس. نداشتن تمرکز از دیگر علائم افسردگی در زنان به خصوص در دوران یائسگی می باشد
  دارو درمانی هورمونی از موثر ترین نوع درمان در زمان یائسگی می باشد که باعث کاهش علائم ذکر می شود.

دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد

نتیجه

در انتها میتوان گفت که همه زنان در طول زندگی خود فراز و نشیب های زیادی را تجربه می کنند و برخلاف مردها بخاطر بارداری و دوران قاعدگی نوسانات هورمونی شدید تری را تجربه می کنند. توصیه می شود که با رعایت رژیم غذایی درست خواب کافی و ورزش بصورت منظم و استفاده نکردن از دخانیات و الکل می توان بیش از شصت درصد این نوسانات را کاهش داد.

کلینیک مشاوره و روانشناختی مرهم

دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد
برای کسب اطلاعات بیشتر به اینستاگرام مرکز مشاوره مرهم مراجعه کنید
دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد
برای مشاوره و رزرو وقت همین حالا تماس بگیرید
دلایل افسردگی زنان، انگار تمامی ندارد
منبع: ایلنا

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.