۲۲۹۷۱۴
۳۱۵۲۷
۳۱۵۲۷

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

آیا از قد خود راضی هستید؟ یا احساس می‌کنید قد کوتاهید و این را دوست ندارید؟ اگر چنین است و شما هنوز در ۱۶ سالگی خود به سر می‌برید، این مقاله را بخوانید تا با راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی آشنا شوید.

تقریباً همه‌ی نوجوانان از قد بلند خوش‌شان می‌آید و دوست دارند قد بلند باشند. اگرچه ممکن است برای بعضی از آن‌ها، این سوال پیش بیاید که آیا اصلاً می‌توانند بعد از ۱۶ سالگی هم قد بکشند؟ جواب این سوال، «بله» است و حتی می‌توان گفت که با طیف وسیعی از رژیم غذایی و ورزش ممکن می‌شود. فقط کافی است این مقاله را بخوانید تا با راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی آشنا شوید.

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: افزایش قد در بزرگسالان، آیا قد می‌تواند در دوران بزرگسالی افزایش یابد؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی
 • تمرین برای افزایش قد
 • برای افزایش قد چی بخوریم؟

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی

پیش از هر چیز، باید بدانید که عوامل متعددی در میزان قد شما دخیل هستند. بعضی از این عوامل عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی
 • عوامل غیرژنتیکی
 • عوامل محیطی
 • تغذیه

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: رشد قد کودک، فریب داروها را نخورید

هم‌چنین، این باور وجود دارد که در یک سن خاص (به طور متوسط ۱۶ تا ۱۸ سالگی ) ، رشد قد متوقف می‌شود. با این حال، دلیلی برای ناامید شدن وجود ندارد و هنوز راه‌هایی هستند که می‌توانند به افزایش قد شما کمک کنند. این راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی عبارتند از:

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: روش افزایش قد در سنین رشد

۱- نوشیدن فراوان آب

هنگامی که بدن عاری از سموم شد، متابولیسم افزایش می‌یابد و این به رشد خوب استخوان‌ها کمک می‌کند.

نوشیدن آب، ساختار مواد سمی در بدن را که ممکن است متابولیسم بدن را تغییر دهند متوقف می‌کند. در نتیجه، نوشیدن آب به هضم بهتر و پاکسازی بدن کمک می‌کند. هنگامی که بدن عاری از سموم شد، متابولیسم افزایش می‌یابد و این به رشد خوب استخوان‌ها کمک می‌کند. هر روز حدود ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید و علاوه بر این، صبح‌ها ۲ لیوان آب با شکم خالی بخورید تا دستگاه گوارش شما تمیز شود.

بیشتر بخوانید: رشد قد نوزاد، تغییر نکردنش علتی داره؟

۲- اجتناب از عوامل متوقف کننده‌ی رشد

مصرف مواد مخدر با الکل در سنین پایین بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به توقف رشد و هم‌چنین سوء تغذیه شود. این مواد مانع از انبساط استخوان در کودکان خردسال می‌شوند و در نتیجه، رشد قد آن‌ها را مختل می‌کنند.

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: علت کوتاهی قد کودکان چیست؟

۳- تجربه‌ی هورمون درمانی

هورمون رشد به طور کلاسیک برای کسانی تجویز می‌شود که دچار کمبود هورمونی طبیعی هستند.

افزایش هورمون رشد انسانی در بدن می‌تواند قد شما را افزایش دهد. هورمون رشد به طور کلاسیک برای کسانی تجویز می‌شود که دچار کمبود هورمونی طبیعی هستند. حتی کودکانی که سطح هورمون رشد آن‌ها طبیعی است، اما به طور غیرعادی قد کوتاه هستند نیز می‌توانند از این درمان سود ببرند. به طور معمول، این هورمون به صورت روزانه از قبل از دوران بلوغ و در آستانه‌ی ۱۸ سالگی تجویز می‌شود.

بیشتر بخوانید: برای رشد قد کودکان چی خوبه؟

۴- انجام دادن یوگا

تصور می‌شود هنگامی که در طول تمرینات یوگا نفس عمیق می‌کشید، استرسی را تخلیه می‌کنید که باعث تنش در عضلات پشت شما می‌شود و به نوبه‌ی خود، موانع را برای بهبود رشد بدن برطرف می‌کند. از این رو انجام دادن یوگا نیز می‌تواند یکی از راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی باشد.

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: چه ورزشی برای افزایش قد کودکان خوبه؟

تمرین برای افزایش قد

افزایش قد بعد از بلوغ اندکی غیرممکن به نظر می‌رسد، اما اگر هنوز در اولین روزهای ۱۶ سالگی خود به سر می‌برید، نباید نگران باشید. در واقع، ورزش نیز یکی از راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی است که می‌توانید آن را امتحان کنید. ورزش‌هایی که از راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی محسوب می‌شوند، عبارتند از:

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: رشد قد در کودکان، چه عواملی تاثیرگذار است؟

 • آویزان شدن از میله: آویزان شدن از یک میله به مدت نیم ساعت در روز به افزایش قد شما کمک می‌کند. البته بهتر است از ۱۰ ثانیه آویزان ماندن در روز شروع کنید و کم کم آن را به نیم ساعت برسانید.
  آویزان شدن از یک میله به مدت نیم ساعت در روز به افزایش قد شما کمک می‌کند. البته بهتر است از ۱۰ ثانیه آویزان ماندن در روز شروع کنید و کم کم آن را به نیم ساعت برسانید.


 • شنای خشک: شنای خشک تمرینی است که حرکت متناوب جفت دست و پاها را درگیر می‌کند. حرکات دست راست شما با پای چپ و پای راست شما با دست چپ با هم ترکیب می‌شوند.

 • تمرین ساق پا: به پشت دراز بکشید و پاهایتان را با هم بالا بیاورید. آن‌ها را مدتی در هوا نگه دارید و بعد به زمین برگردانید. این کار را ۷ یا ۸ بار در روز انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • تمرین ضربه‌ی پا: به پشت دراز بکشید و هر دو پای خود را صاف نگه دارید. سپس یکی از آن‌ها را به سینه‌ی خود نزدیک و دوباره صاف کنید. همین کار را با پای دیگر خود مثل دوچرخه سواری تکرار کنید. حواس‌تان باشد که نباید در این حرکت، پاهای خود را روی زمین قرار دهید.

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: افزایش قد کودکان، با رعایت پنج فاکتور

برای افزایش قد چی بخوریم؟

یکی از مهم‌ترین راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی، داشتن یک رژیم متعادل است. رژیم غذایی شما باید حتماً موارد زیر را شامل شود:

 • کلسیم: لبنیات اضافی و سبزیجات سبز رنگ مصرف کنید تا استخوان‌هایتان رشد کنند.
 • پروتئین‌های ویتامین دی پلاس: این پروتئین‌ها هورمون‌های رشد را تقویت می‌کنند و باعث رشد مناسب دندان‌ها و استخوان‌ها می‌شوند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم بیشتر گوشت بدون چربی، حبوبات، پنیر، توفو و سفیده‌ی تخم مرغ بخورید.
 • روی: مصرف روی مانع از توقف رشد قد می‌شود. پس مصرف غذاهای غنی از روی مثل شکلات، صدف، تخم مرغ، مارچوبه و بادام زمینی را نیز فراموش نکنید.
 • مواد معدنی، ویتامین‌ها و کربوهیدرات‌ها: این مواد برای یک رژیم غذایی متعادل لازم هستند. پس فراموش نکنید که شیر، تخم مرغ، دانه‌ی سویا، بلغور جوی دوسر، میوه‌ها و سبزیجات را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی چیست؟

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث افزایش قد کودکان می‌شود؟

جمع‌بندی

راه های افزایش قد در ۱۶ سالگی زیاد هستند. مهم‌ترین‌شان این است که به غذا خوردن خود اهمیت دهید و نوشیدن زیاد آب را نیز فراموش نکنید. به غیر از آن، یک سری ورزش‌هایی هم هستند که با انجام دادن آن‌ها می‌توانید به افزایش قد خود امیدوار باشید.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: stylesatlife

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.