۱۲۳۸۴۱
۶۰۷۵۶
۶۰۷۵۶

دوران امن ضد بارداری، مطمئن است؟

بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از داروهای شیمیایی و موارد ذکر شده برای جلوگیری از بارداری ندارند.

بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از دارو های شیمیایی و موارد ذکر شده برای جلوگیری از بارداری ندارند. در این مطلب برای این دسته از افراد روش های متفرقه برای جلوگیری از بارداری را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

اساس روش دوره امن براین است که زن و شوهر در فاصله زمانی که امکان باروری در دوره ماهانه جنسی وجود دارد، از نزدیکی خودداری کنند. بکار گرفتن این شیوه بستگی به امکان مشخص کردن زمان باروری در دوره ماهانه قاعدگی دارد. با توجه به اینکه امروزه زمان تقریبی تخمکگذاری را در روز ۲ (+- )۱۴ (۱۲ تا ۱۶) پیش از شروع قاعدگی میدانند، با در نظرگیری مدت زمان قدرت باروری تخمک و اسپرم، راه حل مطمئن در این روش بدین بقرار است: در صورت نامنظم بودن دوره های ماهانه، لازم است برای ۱۲ ماه متوالی، تاریخ شروع دوران قاعدگی یادداشت گردیده و در پایان این مدت، کوتاهترین و طولانی ترین دوره عادت ماهانه مشخص شود. برای سیکل های منظم، چنین یادداشتی ضرورت ندارد زیرا کوتاهترین و طولانی ترین دوره یکسان است.با کم کردن عدد ۱۸ از تعداد روزهای کوتاهترین دوره ماهانه، اولین روز احتمال باروری در دوره ماهانه مشخص میگردد.با کم کردن عدد ۱۱ از تعداد روزهای طولانیترین دوره ماهانه، آخرین روز احتمال باروری در دوره ماهانه مشخص میگردد بنابراین با کم کردن ۱۸ روز (۱۶ روز باضافه ۲ روز که در آن اسپرم زنده میماند) از کوتاهترین سیکل قاعدگی و ۱۱ روز (۱۲ روز منهای یک روز که تخمک زنده است) از طولانی ترین سیکل قاعدگی، اطلاعاتی بدست میآید که براساس آن، بطور تئوریک می توان روزهایی را که فرد در معرض خطر حاملگی است، بدست آورد. در این حالت نزدیکی در ایامی که خطر حاملگی وجود ندارد، آزاد است.

مقاربت منقطع
این روش قدیمی‌ترین راه کنترل موالید به صورت داوطلبانه است که هیچ وسیله یا هزینه‌ای لازم ندارد و به نظر می‌آید که همچنان به گستردگی به کار گرفته می‌شود. در این روش مرد پیش از انزال، از ریختن مایع منی در مهبل جلوگیری می‌کند . بعضی زن و شوهرها می‌توانند این روش را با موفقیت به کار گیرند، در حالی که برخی دیگر انجام آن را دشوار می‌یابند. نقطه ضعف عمده این روش آن است که ممکن است ترشحات مرد که پس از آمیزش دفع می‌شود، دارای اسپرم باشد و برای ایجاد بارداری حتی یک قطره از مایع منی کفایت می‌کند. گذشته از این کوچک ترین اشتباه در تعیین زمان خروج آلت مرد، ممکن است مقدار معینی از اسپرم مرد را در مهبل بریزد و از این رو میزان عدم موفقیت تا ۱۸ درصد افزایش می‌یابد.پیش از این، به عوارض جانبی نامطلوب این روش مانند احتقان لگن و اختلال عصبی روانی زیاد اهمیت داده می‌شد، ولی امروزه نظر کارشناسان در این باره تغییر کرده و معتقدند که اگر زن و شوهر این روش را برتر بدانند، به کارگیری آن مسأله ای را پیش نمی‌آورد و به طور کلی از به کار نگرفتن هیچ روش تنظیم خانواده بهتر است.

دوران امن ضد بارداری، مطمئن است؟
استفاده از دوره مطمئن روش ریتم
این روش که به نام روش تقویمی‌هم نامیده می‌شود، بر اساس تخمین زمان تخمک گذاری انجام می‌شود و زن و شوهر در فاصله زمانی که امکان باروری در دوره ماهانه قاعدگی وجود دارد از نزدیکی خودداری می‌کنند. زمان تقریبی تخمک گذاری،‌۱۲ تا ۱۶ روز پیش از شروع قاعدگی بعدی است و ایامی‌را که احتمال بیشتری برای بروز بارداری هست می‌توان به شرح زیر محاسبه کرداگر از کوتاهترین سیکل قاعدگی هجده روز کم شود، نخستین روز دوره باروری به دست می‌آید و اگر از درازترین سیکل قاعدگی ده روز کم شود،‌ آخرین روز دوره باروری به دست می‌آید. مثلاً هر گاه سیکل قاعدگی زنی بین ۲۶ تا ۳۱ روز به درازا می‌کشد، دوره باروری وی که نباید در آن مدت آمیزش جنسی نماید، در روزهای بین هشتمین روز و بیست و یکمین روز سیکل قاعدگی او خواهد بود ( شمارش روز اول باید از اولین روز سیکل قاعدگی باشد ).

نقاط ضعف این روش عبارتند از
سیکل قاعدگی یک زن همواره منظم نیست و در صورت منظم بودن هم به دشواری میتوان دوره مطمئنی را پیشگویی کرد.
این روش را تنها برای اشخاص مسئول که علاقمندی و همکاری بسیار داشته باشند، می‌توان به کار گرفت. در حقیقت خودداری اجباری از آمیزش جنسی نزدیک به نیمی‌از هر ماه است. از این روش در دوره پس از زایمان نمی‌توان استفاده کرد.میزان عدم موفقیت این روش بسیار است.

مهم ترین مطالب در این‌باره:
پیشگیری از بارداری یا کنترل باروری، عبارت است از روش‌ها و وسیله‌هایی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌گردند.پیشگیری از بارداری از زمان‌های بسیار قدیم مورد استفاده قرار گرفته اما روش‌های مؤثر و ایمن کنترل تولد تنها در قرن بیستم در دسترس همگان قرار گرفت. برنامه‌ریزی برای کنترل بارداری موضوعی است که با نام تنظیم خانواده هم شناخته می‌شود.برخی فرهنگ‌ها، دسترسی به شیوه‌های کنترل زایمان و بارداری را محدود و گاهی ممنوع می‌نمایند چرا که معتقدند از دیدگاه اخلاقی، مذهبی و یا سیاسی نامطلوب است.موثرترین روش‌های کنترل زایمان، عقیم‌سازی در مردان به روش عمل وازکتومی و برای زنان نیز عمل توبکتومی، آی‌یودی و ایمپلنت ضدبارداری ‏(en)‏ می‌باشد. احتمالاً قدیمیترین شیوه پیشگیری از بارداری، غیر از خودداری از برقراری رابطه جنسی، روش نزدیکی منقطع بوده‌است. در پاپیروس ابرس (Ebers) که از ۱۵۵۰ سال پیش از میلاد مسیح در مصر به جای مانده‌است، نوشته شده که زنان از عسل و برگ اقاقیا برای مسدود کردن راه اسپرم در واژن استفاده می‌کردند. به نوشته مجله امریکن ساینتیست، مورخان بر این باور هستند که در یونان باستان گیاه سیلفیون (سیلفیوم) به عنوان اولین داروی ضد بارداری استفاده می‌شده‌است.

به نوشته این مجله، این گیاه دارویی آنقدر در اقتصاد آفریقای شمالی، یعنی تنها صادرکننده آن به سراسر مدیترانه، تأثیر داشت که تصویر آن را بر سکه‌های آن زمان حک کردند. در اروپای قرون وسطی، کلیسای کاتولیک هر نوع عملی را که سبب پیشگیری از بارداری می‌شد، ممنوع کرد و در نتیجه، به نوشته دائرةالمعارف زنان در رنسانس، زنان پنهانی به روش‌هایی برای جلوگیری از بارداری یا حتی نوزادکشی روی آوردند. جاکومو کازانووا، نویسنده ایتالیایی قرن هجدهم، از پوشش‌هایی از جنس روده گوسفند می‌گوید که به منظور پیشگیری از ورود اسپرم به واژن بکار برده می‌شد. با این وجود استفاده از کاندوم تنها در قرن بیستم شروع شد. در قرن نوزدهم اقتصاددانان انگلیسی و آمریکایی طی مناظره‌هایی سیاستمداران را متقاعد کردند که جریمه‌های ضد کنترل جمعیت را حذف کنند و در عین حال اهمیت تنظیم خانواده را تبلیغ کنند و آموزش دهند. کم کم با تلاش پیشتازان فمینیسم همچون استلا براون، جامعه شناس و دورا راسل، نویسنده و همسر فیلسوف معروف برتراند راسل، اولین کلینیکهای تخصصی تنظیم خانواده ایجاد شد. پس از آن، اولین قرص ضد بارداری در دهه پنجاه میلادی ساخته شد و سقط جنین نیز دو دهه پس از آن به یکی از انتخاب‌های زنان در راه تنظیم خانواده اضافه شد.
شیوه‌ها
- شیوه‌های فیزیکی (غیردارویی)
- روش نزدیکی منقطع
- استفاده از کاندوم
- استفاده از آی‌یودی
- حلقه‌های ضد بارداری
- استفاده از دیافراگم
- استفاده از کلاهک رحم
- استفاده از اسفنج ضد بارداری
- عمل وازکتومی
- عمل توبکتومی
- ایمپلنت لوله‌های رحم
- شیوه‌های دارویی
- قرص تنسی
- قرص ال‌دی
- قرص‌های ضد بارداری فاقد استروژن
- داروهای تزریقی پیشگیری از بارداری
- کپسول‌های کاشتنی پیشگیری از بارداری
- نورپلانت
- اسپرم کش ها
- چسب‌های ضد بارداری
- حلقه‌های هورمونی
- ضد بارداری اضطراری
- مینی پیل (قرص شیر دهی)

دوران امن ضد بارداری، مطمئن است؟
روش اورژانس پیشگیری از بارداری
دو نوع قرص پیشگیری ازبارداری اورژانسی برای جلوگیری از بارداری در مواقع ارتباط جنسی نا مطمئن وجود دارد .یکی از این محصولات حاوی ترکیب استروژن و پروژسترون و دیگری فقط پروژسترون است. هر دو نوع محصول از طریق به تآخیر انداختن یا مهار تخمک‌گذاری یا جلوگیری از لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم عمل می‌کنند. این قرصها در صورتی که تخمک بارور شده جایگزین شده باشد دیگر اثری ندارند. اطمینان به تأثیر این قرص‌ها با میزان زمان مصرف آن‌ها پس از رابطه کنترل نشده نسبت عکس دارند و اثر بخشی ثابت شده آن‌ها حداکثر ۷۲ ساعت است. ضریب موفقیت این داروها در صورت استفاده به موقع ۷۵% می‌باشد. عوارض جانبی شامل تهوع و استفراغ است که هر دو مورد در زنانی که فقط از قرصهای پروژسترونی استفاده کرده‌اند کمتر گزارش شده‌است.


تفاوت شیوه‌ها
هریک از این روش‌ها مزایا و معایبی دارد مانند آنکه استفاده از آی‌یودی احتمال عفونت رحمی را افزایش می‌دهد یا استفاده از کاندوم از ابتلای به بیماری‌های جنسی می کاهد. برخی شیوه‌ها مانند وازکتومی بسیار به دشواری قابل برگشت هستند یا اصلاً قابل برگشت نیستند.

دوران امن ضد بارداری، مطمئن است؟
شیوه‌های پیشگیری برای مردان
پژوهشگران استرالیایی اعلام کردند یک قدم به ساخت داروی ضدباروری مردان نزدیک‌تر شده‌اند. آن‌ها موفق شدند با ایجاد تغییر ژنتیکی در موش‌ها، دو پروتئین را که برای انتقال اسپرم از بیضه‌ها به خارج بدن ضروری هستند از کار بیندازند. این قرص‌ها بر نابارور کردن اسپرم متمرکز بوده و در نتیجه عوارض جانبی غیرقابل تحملی داشته‌است. اما قرص‌های ضدبارداری برای بعضی زنان عوارض جانبی ایجاد می‌کنند و اگر زنان مبتلا به برخی بیماری‌ها باشند یا احتمال برخی بیماری‌ها در آن‌ها زیاد باشد، پزشکان این قرص‌ها را برای پیشگیری از بارداری تجویز نمی‌کنند. علاوه بر این قرص ضد باروری مردان برخلاف قرص ضدبارداری زنان فاقد هورمون خواهد بود و در سیستم هورمونی بدن تغییری ایجاد نمی‌کند.

دوران امن ضد بارداری، مطمئن است؟

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.