۱۹۸۴۶۳
۱۷۶۹
۱۷۶۹

عوارض استفاده از تامپون، نه مورد مهم

در روند ساخت تامپون‌ها، از کلر برای سفید کردن الیاف استفاده می‌شود، که تولید دیوکسین می‌کند.

از جمله عوارض استفاده از تامپون می‌توان احتمال ابتلا به عفونت‌ها، حساسیت و التهاب ناحیه واژن، افزایش درد قاعدگی و ... اشاره کرد. همچنین درباره مواد تشکیل دهنده تامپون‌ها، شفافیت کافی وجود ندارد.
برخلاف تصور عموم که احتمالا با توجه به مزایای تبلیغ شده در مورد تامپون، به استفاده‌ی از آن متقاعد شده‌اند، این محصولات توسط بسیاری از متخصصان در صنایع محصولات بهداشتی زنانه زیر سوال هستند. تامپون‌ها از چه ساخته شده‌‌اند؟ آیا تامپون کار عجیب غریبی با بدن می‌کند؟ آیا طبیعی است که با استفاده از تامپون راحت نباشیم؟ و مهمتر از همه اینکه چه جایگزین‌هایی برای آن وجود دارد؟ آنچه که باید در نظر داشت، این است که استفاده از لوازم بهداشتی یکبار مصرف خیلی به نفع محیط زیست نیست و ممکن است تبعات نامطلوبی نیز بر روی سلامت داشته باشد. اگر درباره انتخاب تامپون یا نوار بهداشتی دچار تردید هستید، شاید دانستن عوارض استفاده از تامپون تصمیم گیری را برای شما راحت‌تر کند.

۱. عفونت شدید
در دهه ۹۰ صحبت‌های زیادی درباره خطرات سندرم شوک سمی شد. این سندرم، یک نوع عفونت استاف است که اگر تامپون به مدت طولانی در داخل واژن باقی بماند، به علت رشد باکتری‌ها اتفاق می‌افتد. این عفونت در سیستم گردش خون رخ می‌دهد و می‌تواند کشنده باشد. این بیماری به طور مستقیم با استفاده از تامپون در ارتباط است و خیلی نادر و بسیار خطرناک است.
چگونگی رابطه میان باکتری و استفاده از تامپون کاملا مشخص نیست، اما داده‌ها صحت این ارتباط را تایید می‌کنند. برای پیچیده‌تر شدن اوضاع، همین بس که آنتی بادی‌های لازم برای مبارزه با این عفونت در بدن زنان جوان به اندازه کافی توسعه نمی‌یابند و به همین خاطر این پدیده در زنان جوان بیشتر است؛ بنابراین اگر قصد استفاده از تامپون را دارید از دستورالعمل‌های روی بسته کاملا پیروی کنید و همچنین علائم عفونت استاف را بشناسید. علائم این بیماری بیشتر شبیه به آنفولانزا است، به این معنی که بسیاری از پزشکان قادر به تشخیص آن نیستند و ممکن است آن را با سایر بیماری‌ها اشتباه بگیرند.

۲. تولید زباله
به طور میانگین هر زن ۱۱۰۰۰ تامپون در طول عمر خود استفاده می‌کند و این یعنی آلودگی صد‌ها زمین دفن زباله. هنگامی که این تامپون‌ها در محل‌های دفن زباله قرار می‌گیرند، به ویژه هنگامی که در پلاستیک یا کاغذ اضافی پیچیده می‌شوند، به دلیل فرایند‌های شیمیایی شدیدی که در تولید تامپون‌ها رخ می‌دهد، قرن‌ها طول می‌کشد تا تجزیه شوند. گاردین، به نقل از سوفی زوکو می‌گوید: «صنعت بهداشت زنان تلاش زیادی کرده تا زنان را متقاعد کند که پریود چیزی است که نباید در معرض دید قرار بگیرد یا نباید درباره آن صحبت کرد.» از این جهت زنان در استفاده از این محصولات نوعی اجبار احساس می‌کنند.

۳. نبود تحقیقات کافی در زمینه تامپون‌ها
در روند ساخت تامپون‌ها، از کلر برای سفید کردن الیاف استفاده می‌شود، که تولید دیوکسین می‌کند. دیوکسین یک ماده سمی برای بدن و محیط زیست است. درحالی که این روز‌ها کمتر از این روش استفاده می‌شود، تامپون‌ها همچنان به رنگ سفید عرضه می‌شوند؛ بنابراین هیچ شفافیت در نحوه‌ی ساخت تامپون‌ها وجود ندارد و درواقع مشخص نیست این لوازم چگونه و از چه چیز تولید می‌گردند. به گفته‌ی کارولین مالونی، نماینده دموکرات، «زنان آمریکایی سالانه ۲ میلیارد دلار بابت محصولات بهداشتی زنانه خرج می‌کنند و با این وجود همچنان تحقیقات محدودی در زمینه عوارض بالقوه استفاده از تامپون وجود دارد.»

۴. شدت گرفتن درد‌های قاعدگی
افزایش درد قاعدگی می‌تواند یکی از عوارض استفاده از تامپون باشد. استدلال‌ها هنوز کاملا روشن نیستند، اما بسیاری از کاربران تامپون‌ها گزارش می‌دهند که درد‌های قاعدگی آن‌ها به محض استفاده از سایر محصولات جایگزین تامپون، کمتر شده است. شبکه‌های مجازی، مملو از روایاتی درباره ارتباط درد قاعدگی و استفاده از تامپون است، اما تحقیقات علمی در این زمینه به شدت کم هستند. با توجه به گزارش "هاف پست" (Huffpost)، یکی از دلایل منطقی و احتمالی این اتفاق ممکن است احتمال رشد باکتری‌ها باشد که باعث افزایش درد پریود می‌شود.
استفاده از محصولات جایگزینی که محیط مشابه تامپون را که مناسب رشد باکتری‌هاست ایجاد نمی‌کنند، می‌تواند درد‌های دوران قاعدگی را کاهش دهد. این بدان معنا نیست که استفاده از نوار بهداشتی، به کل درد را کاهش می‌دهد، اما حداقل درد را شدت هم نمی‌دهد.
بسیاری از زنان تصور می‌کنند که استفاده از تامپون کاملا ایمن است و درواقع هیچ خطر بهداشتی ایجاد نمی‌کند. درحالیکه تامپون‌ها به خاطر آزادی عمل بیشتری که نسبت به پد‌ها ایجاد می‌کنند، انتخاب می‌شوند، بسیاری از زنانی که در حین استفاده از آن‌ها درد بیشتری را تجربه می‌کنند، نمی‌توانند ارتباطی میان درد قاعدگی و استفاده از تامپون بیابند چرا که فکر می‌کنند دردشان کاملا طبیعی است.

۵. تامپون‌ها سرطان زا هستند
براساس یک تحقیق که در دانشگاه لاپلاتا، آرژانتین توسط "هاف پست" گزارش شده است، حداقل ۸۵ درصد از تامپون‌ها حاوی گلایفوسیت (glifosate) هستند که توسط سازمان بهداشت جهانی، به عنوان یک ماده سرطان زا شناخته می‌شود. مواد سرطان زا در دود سیگار، پلاستیک و حتی مواد غذایی سوخته هم وجود دارند و ما واقعا نمی‌توانیم به طور کامل از آن‌ها دور بمانیم، اما می‌توانیم از قرار دادن این ماده سرطان زا درون بدنمان، جلوگیری کنیم.
همانطور که پیش‌تر صحبت شد، تحقیقات در زمینه مواد شیمیایی سازنده تامپون‌ها به شدت کم است و این باعث می‌شود تحقیق دانشگاه لاپلاتا معتبرترین نتیجه حال حاضر باشد. اگرچه تامپون‌های دوستدار محیط زیست وجود دارند، اما به علت قیمت بالا در دسترس همه نیست.

۶. ایجاد بوی بد
برخلاف آنچه که روی بسته بندی تامپون‌ها نوشته شده است، به گفته بسیاری از زنان، استفاده از تامپون‌ها با بوی نامطبوع قاعدگی ارتباط دارند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارند، اما مهمترین علت بوی بد قاعدگی، خونی است که به مدت طولانی درون رحم باقی مانده است. گاهی اوقات خونریزی شدید، مساوی با رشد بیشتر باکتری هاست و این منجر به بوی بد می‌شود.
اما درمورد تامپون‌ها... تامپون‌ها باید هر چهار تا هشت ساعت یکبار تعویض شوند. عواملی مثل عرق کردن، فعالیت نداشتن و ... می‌توانند بوی بد قاعدگی را بیشتر کنند. اساسا هرچه تامپون بیشتر درون واژن بماند، بوی بد بیشتر است؛ و اگر خونریزی شدیدی دارید، فاصله بین تعویض تامپون‌ها به دلایلی که گفته شد باید کوتاه‌تر باشد.

۷. بدتر شدن برخی بیماری‌ها
از عوارض استفاده از تامپون وخامت برخی بیماری‌های مرتبط با زنان است. همانطور که می‌دانید، تغییرات قاعدگی اغلب ارتباط مستقیم با سلامت و بیماری‌ها دارد. برای زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، تامپون‌ها اصلا مناسب نیستند، اگرچه برخی همچنان به استفاده از آن‌ها ادامه می‌دهند، اما اصلا ایده خوبی نیست. استفاده از تامپون می‌تواند بسیار دردناک باشد. بسیاری از زنان ارتباط مستقیم میان مواد شیمیایی موجود در تامپون‌ها و بدتر شدن علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک را گزارش می‌دهند.
به همین ترتیب، این مواد شیمیایی، ممکن است علائم «بیماری آندومتریوز» را نیز تشدید کنند، اگرچه شواهد هنوز برای تایید قطعی این موضوع کافی نیست.

۸. عدم احساس راحتی در استفاده از تامپون
در حقیقت، بسیاری از افراد در استفاده از تامپون‌ها راحت نیستند و این کاملا طبیعی است. طی نظرسنجی‌های انجام شده، در واقع بیشتر زنان در استفاده از نوار بهداشتی احساس راحتی بیشتری را تجربه می‌کنند. واژن ناحیه‌ای از بدن با بافتی بسیار حساس است که شاید قرار دادن یک چیز خارجی درون آن برایتان مشکل باشد و تنها کافیست تامپون را با زاویه‌ای نادرست آنجا قرار دهید، فشار آن حتما شما را دیوانه خواهد کرد.

۹. انتخاب نوع مناسب شما
تامپون‌ها، همه به یک اندازه و با یک میزان قابلیت جذب ندارند؛ بنابراین لازم است بدانید که چه سایزی و چه نوعی از آن برای شما و میزان خونریزی شما مناسب است. برخی به خوبی اندازه‌ی شما خواهند بود، اما جذب بالایی ندارند، برخی بسیار جذب می‌کنند، اما سایز درستی ندارند؛ بنابراین قبل از خرید از نوع تامپون مناسب اطمینان حاصل کنید چرا که تامپون با جذب بالا، اگر مورد نیاز شما نباشد، منجر به خشکی واژن می‌شود.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.