۲۲۷۰۵۴
۲ نظر
۴۱۲۱
۲ نظر
۴۱۲۱

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

آنالیز مایع منی، که با نام آزمایش شمارش اسپرم هم شناخته می ‌شود، سلامت و زنده بودن اسپرم‌ های یک مرد را آنالیز می‌ کند.

آنالیز مایع منی، که با نام آزمایش شمارش اسپرم هم شناخته می ‌شود، سلامت و زنده بودن اسپرم‌ های یک مرد را آنالیز می‌ کند. منی مایعی حاوی اسپرم (به علاوه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در هنگام انزال آزاد می‌شود.

آنالیز مایع منی چیست؟
آنالیز مایع منی سه عامل اصلی سلامت اسپرم را می‌سنجد:
تعداد اسپرم‌ها
شکل اسپرم‌ها
حرکت اسپرم‌ها، که با عنوان «تحرک اسپرم» نیز شناخته می‌شود
پزشکان معمولاً به طور جداگانه دو یا سه بار آنالیز اسپرم انجام می‌دهند تا اطلاعات خوبی درباره سلامت اسپرم‌ها به دست آورند. به گفته انجمن شیمی بالینی آمریکا (AACC)، این آزمایشات باید حداقل با فاصله هفت روز و طی دو تا سه ماه انجام شوند. شمارش اسپرم روزانه می‌تواند متفاوت باشد. با محاسبه میانگین نمونه‌های اسپرم می‌توان نتیجه قطعی را به دست آورد.

چرا باید آنالیز مایع منی انجام داد؟

هنگامی که زوجین در بچه‌دار شدن مشکل دارند، اغلب آنالیز مایع منی توصیه می‌شود. این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد که مرد نابارور است یا خیر. این آنالیز همچنین به شما کمک می‌کند بفهید دلیل ناباروری تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم است.
آنالیز مایع منی یا شمارش اسپرم همچنین به شما کمک می‌کند بفهید دلیل ناباروری تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم است.
آنالیز مایع منی یا شمارش اسپرم همچنین به شما کمک می‌کند بفهید دلیل ناباروری تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم است.

آزمایش جهت تعیین موفقیت وازکتومی
مردانی که وازکتومی انجام داده‌اند، برای اطمینان از عدم وجود اسپرم در مایع منی، آنالیز مایع منی انجام می‌دهند. در وازکتومی، لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها به آلت تناسلی می‌فرستند، بریده شده و به عنوان یک شیوه دائمی کنترل بارداری مهر و موم می‌شوند. بعد از وازکتومی، پزشکان اغلب به مردان توصیه می‌کنند که به مدت سه ماه، ماهی یک بار آنالیز اسپرم انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که دیگر اسپرمی در مایع منی آن‌ها وجود ندارد.

چگونه می ‌توان برای آنالیز مایع منی آماده شد
پزشک به شما اطلاع می‌دهد که برای آماده شدن جهت آنالیز مایع منی باید چه کنید. برای رسیدن به نتایج دقیق بسیار مهم است که این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
برای گرفتن بهترین نمونه:
از ۲۴ تا ۷۲ ساعت قبل از آزمایش از انزال خودداری کنید.
دو تا پنج روز قبل از آزمایش از مصرف الکل، کافئین و داروهایی مانند کوکائین و ماری جوانا خودداری کنید.
طبق دستورالعمل ارائه دهنده خدمات بهداشتی، مصرف هر داروی گیاهی مانند خار مریم و اکیناسه را متوقف کنید.
طبق دستورالعمل ارائه دهنده خدمات بهداشتی، از مصرف هر داروی هورمونی خودداری کنید.

آنالیز مایع منی چگونه انجام می ‌شود؟
شما باید یک نمونه مایع منی را برای آنالیز در اختیار پزشک خود قرار دهید. چهار روش اصلی برای جمع آوری نمونه منی وجود دارد:
خودارضایی
رابطه جنسی با کاندوم
رابطه جنسی با قطع رابطه قبل از انزال
انزالی که توسط جریان الکتریسیته تحریک می‌شود
خودارضایی به عنوان روش ارجح برای به دست آوردن نمونه تمیز آنالیز مایع منی و شمارش اسپرم در نظر گرفته می‌شود.
خودارضایی به عنوان روش ارجح برای به دست آوردن نمونه تمیز آنالیز مایع منی و شمارش اسپرم در نظر گرفته می‌شود.
خودارضایی به عنوان روش ارجح برای به دست آوردن نمونه تمیز در نظر گرفته می‌شود.

گرفتن یک نمونه خوب
دو عامل اصلی برای داشتن یک نمونه آزمایش خوب بسیار مهم است. اول از همه، منی باید در دمای بدن نگهداری شود. اگر خیلی گرم یا خیلی سرد شود، نتایج نادرست خواهد شد. دوم، منی باید ظرف ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از خروج از بدن به مرکز آزمایش تحویل داده شود
برخی از عوامل می‌توانند بر روی آزمون تأثیر منفی بگذارند، از جمله:
مایع منی که در تماس با اسپرم کش باشد
این که وقتی بیمار هستید یا استرس دارید، آزمایش بدهید
خطای تکنسین آزمایشگاه
آلودگی نمونه
هیچ خطری در رابطه با با آنالیز اسپرم وجود ندارد.
اگر نتایج آنالیز اسپرم در بازه طبیعی نباشد و دستکاری نمونه مطرح نباشد، پزشک ممکن است بررسی کند آیا شما مواد زیر را که می‌تواند بر تعداد اسپرم شما تأثیر بگذارد مصرف می‌کنید یا خیر:

الکل
کافئین
گیاهان دارویی، مانند خار مریم
استفاده از داروهای تجویز شده‌ای که برای کاهش تعداد اسپرم شناخته می‌شوند، مانند سایمتیدین
مصرف تفریحی مواد مخدر
نمونه‌گیری و آنالیز مایع منی هیچ عارضه و خطری ندارد.

آزمایش مایع منی خود در منزل
آزمایشات منی خانگی در دسترس است. با این حال، آن‌ها فقط مایع منی از نظر تعداد اسپرم آزمایش می‌کنند. این آزمایشات تحرک یا شکل اسپرم را آنالیز نمی‌کنند.
نتایج آزمایش در منزل معمولاً طی 10 دقیقه آماده می‌شود. تعداد اسپرم طبیعی (بالای 20 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی) که از آزمایش خانگی به دست آمده لزوماً به معنای بارور بودن یک مرد نیست، زیرا تمام علل احتمالی ناباروری مردان را در نظر نمی‌گیرد.
اگر نگران باروری خود هستید، بهتر است یک تست آزمایشگاهی توسط یک متخصص در زمینه پزشکی انجام دهید. این کار به شما ارزیابی جامع‌تری از باروری تان می‌دهد.
آزمایشات منی خانگی در دسترس است. با این حال، آن‌ها فقط مایع منی از نظر تعداد اسپرم آزمایش می‌کنند. این آزمایشات تحرک یا شکل اسپرم را آنالیز نمی‌کنند.
آزمایشات منی خانگی در دسترس است. با این حال، آن‌ها فقط مایع منی از نظر تعداد اسپرم آزمایش می‌کنند. این آزمایشات تحرک یا شکل اسپرم را آنالیز نمی‌کنند.

نتایج طبیعی چیست؟
بعد از جمع آوری نمونه منی، بسته به آزمایشگاهی که به آن مراجعه می‌کنید، نتایج آزمایش شما باید ظرف ۲۴ ساعت تا یک هفته آماده شود. هنگامی که یک پزشک نتایج آنالیز اسپرم را بررسی می‌کند، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. آنالیز پس از وازکتومی به دنبال وجود اسپرم است، اما آنالیز برای بررسی مسائل باروری عمیق‌تر است. پزشک شما هر یک از نتایج زیر را در نظر خواهد گرفت:
شکل اسپرم
یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم این است که بیش از ۵۰ درصد اسپرم‌ها به طور طبیعی شکل گرفته باشند. اگر مردی بیش از ۵۰ درصد اسپرم‌هایی داشته باشد که به طور غیر طبیعی شکل گرفته باشند، این موضوع قدرت باروری او را کاهش می‌دهد. یک آزمایشگاه ممکن است ناهنجاری‌هایی را در ناحیه سر، قسمت میانی یا دم اسپرم شناسایی کند. همچنین ممکن است اسپرم نابالغ باشد و بنابراین قادر نباشد تخمک را بارور کند.
حرکت اسپرم
برای طبیعی بودن نتیجه، بیش از ۵۰ درصد اسپرم‌ها باید یک ساعت پس از انزال به طور طبیعی حرکت کنند. حرکت اسپرم یا تحرک برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید حرکت کند تا تخمک را بارور کند. یک سیستم خودکار اسپرم را از نظر حرکت آنالیز می‌کند و آن‌ها را در مقیاس ۰ تا ۴ درجه‌بندی می‌کند. نمره ۰ به معنای عدم حرکت اسپرم است و نمره ۳ یا ۴ نشان دهنده حرکت خوب است.
برای طبیعی بودن نتیجه، بیش از 50 درصد اسپرم‌ها باید یک ساعت پس از انزال به طور طبیعی حرکت کنند.
pH
سطح pH باید بین 7.2 تا 7.8 باشد تا نتیجه طبیعی باشد. سطح pH بالاتر از 8.0 می‌تواند نشان دهد که اهدا کننده اسپرم عفونت دارد. نتیجه کمتر از 7.0 می‌تواند نشان دهنده آلوده بودن نمونه یا مسدود شدن مجاری انزالی مرد باشد.
حجم مایع منی
برای یک نتیجه طبیعی حجم منی باید بیشتر از 2 میلی‌لیتر باشد. حجم کم مایع منی می‌تواند مقدار کم اسپرم برای بارورسازی تخمک را نشان دهد. حجم بیش از حد مایع منی هم می‌تواند به معنی رقیق شدن اسپرم‌های موجود باشد.
حجم کم مایع منی می‌تواند مقدار کم اسپرم برای بارورسازی تخمک را نشان دهد.
تبدیل شدن منی به شکل مایع
مایع شدن منی باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. مایع منی در ابتدا ضخیم و سفت است، اما توانایی مایع شدن، یا تبدیل به قوام آبکی، به حرکت اسپرم کمک می‌کند. اگر در عرض ۱۵ تا ۳۰ دقیقه منی مایع نشود، قدرت باروری تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
شمارش اسپرم
تعداد اسپرم در آنالیز مایع منی باید بین ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون باشد. این نتیجه به نام میزان تراکم اسپرم نیز شناخته می‌شود. اگر این تعداد کم باشد، بارداری دشوارتر است.
تعداد اسپرم در آنالیز مایع منی باید بین 20 تا 200 میلیون باشد.
شکل ظاهری
شکل ظاهری مایع منی باید مایل به سفید و خاکستری و شیری رنگ باشد. منی که دارای رنگ قرمز-قهوه ای است می‌تواند وجود خون را نشان دهد، در حالی که رنگ زرد می‌تواند یرقان را نشان دهد یا عارضه جانبی یک دارو باشد.

نتایج غیر طبیعی به چه معناست؟
اسپرم غیرطبیعی در رسیدن و نفوذ به تخمک‌ها مشکل خواهد داشت، و این امر باعث می‌شود بارداری سخت شود. نتایج غیرطبیعی می‌تواند موارد زیر را نشان دهد:
ناباروری
عفونت
عدم تعادل هورمونی
بیماری، مانند دیابت
نقص ژنی
قرار گرفتن در معرض پرتوها
اگر نتایج شما غیرطبیعی گزارش شود، احتمالاً پزشک پیشنهاد می‌کند که آزمایشات دیگری انجام دهید. این آزمایشات شامل موارد زیر است:
آزمایشات ژنتیکی
آزمایش هورمونی
آنالیز ادرار پس از انزال
گرفتن نمونه بافتی از بیضه‌ها
آزمایش سلول‌های ایمنی آنتی اسپرم

چشم انداز پس از آنالیز مایع منی
آنالیز مایع منی که قطعی باشد، نیاز به جمع‌آوری دقیق و آنالیز چندین نمونه دارد. این آزمایش می‌تواند اطلاعات مختلفی که به تعیین عواملی که بر قدرت باروری شما تأثیر می گذارند کمک می‌کند را ارائه دهد. اگر نتایج آزمایش شما غیرطبیعی است، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به یک متخصص باروری مراجعه کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • رها رحیمی
  درباره آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

  با سلام ، تحرک و تعداد اسپرم برای بارداری ،باید چه عددی باشند ؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
   https://clinic.niniban.com

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.