۲۲۴۰۶۴
۱۳۱۳
۱۳۱۳

چگونگی بیماری پوستی در کودکان

بیماری های پوستی از جمله مشکلات شایع در میان کودکان است که می ‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

بیماری های پوستی از جمله مشکلات شایع در میان کودکان است که می ‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. بعضی از این بیماری‌ها مثل انواع حساسیت‌های پوستی نگران کننده نیستند و برخی از آن‌ها مثل بیماری‌های عفونی احتیاج به مراقبت بیشتری دارند. به گفته متخصصان بیماری پوستی در کودکان، شیوع بیشتری نسبت به بزرگ‌سالان دارد و این موضوع تا اندازه‌ای به این خاطر است که پوست کودکان نسبت به بزرگ‌سالان از مقاومت کمتری برخوردار است و در مواجهه با عوامل بیماری‌زا سریع‌تر آسیب می‌بیند. با این حال وظیفه والدین این است که با انواع مشکلات پوستی آشنا شده و به محض مشاهده نشانه‌ها و علائم به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در کنار این مسئله بهره بردن از مشاوره کودک نیز به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با نشانه‌های سلامت کودک آشنا شوید.

بیماری های پوستی ویروسی در کودکان

سرخک
شایع‌ترین بیماری پوستی در کودکی، دو بیماری سرخک و سرخجه هستند که نشانه‌هایی شبیه به هم نیز ایجاد می‌کنند. بیماری سرخک به دلیل ویروس پارامیکسوویروس (para myxo virus) ایجاد می‌شود. این ویروس اگرچه بسیار ضعیف است و با قرار گرفتن در محیط چندان دوام نمی‌آورد، بااین‌حال درصورتی‌که وارد بدن فرد شود می‌تواند مشکلات جدی را برای بیمار ایجاد نماید. ویروس سرخک نیز از طریق قطرات تنفسی و با سرفه، عطسه یا حتی صحبت کردن فرد بیمار در محیط منتشر می‌شود. از علائم شایع سرخک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
تب شدید
احساس خستگی
کاهش اشتها
عطسه و سرفه
ضایعات ریز و سفید در دهان و حلق
جوش‌های قرمز رنگی که بر روی بدن فرد ایجاد می‌شود.
درصورت مشاهده نشانه‌های سرخک بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. برای درمان این بیماری داروی خاصی وجود ندارد اما ممکن است پزشک بسته به صلاحدید خود از داروهای انتی بیوتیک، مسکن یا داروهایی که برای بهبود مشکلات پوستی مفید هستند استفاده کند. با توجه به مسری بودن این بیماری، توصیه می‌شود بیمار و تمامی لوازم وی جدا از دیگران نگهداری شود.
سرخجه
بیماری سرخجه علی‌رغم شباهت‌هایی که با سرخک دارد، از یک ویروس متفاوت ایجاد می‌شود و نشانه‌ها و درمان متفاوتی نیز دارد. از نشانه‌های سرخجه می‌توان به احساس خارش و التهاب در پوست، دانه‌های قرمز رنگ روی پوست، تب خفیف و گرفتگی بینی اشاره کرد. درمان خاصی برای سرخجه وجود ندارد و معمولاً این بیماری با استراحت بهبود پیدا می‌کند. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری شما می‌بایست، فرزندتان را در ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و در چهار تا شش‌سالگی برای واکسیناسیون به مراکز بهداشت ببرید.
آبله مرغان از جمله بیماری های پوستی کودکان
آبله مرغان یا واریس‌ها یک بیماری پوستی شایع دیگر است که به دلیل ویروس "واریسلا زوستر" ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نشانه این بیماری در کودکان ایجاد دانه‌های قرمزرنگ بر روی پوست بدن است که می‌تواند خارش و التهاب را نیز به همراه داشته باشد؛ اما علاوه بر دانه‌های پوستی، تب، سردرد، کاهش اشتها و یا حالت تهوع نیز ممکن است همراه با آبله مرغان در فرد ایجاد شود.
برای درمان آبله مرغان به محض مشاهده نشانه‌ها به پزشک مراجعه کنید. پزشک معمولاً از داروهای مسکن و آنتی‌هیستامین‌ها برای کاهش درد و خارش پوستی استفاده می‌کند. همچنین اگر زخم‌ها به دلیل خاراندن یا دست‌کاری کردن دچار عفونت شده باشند نیز بر اساس صلاحدید پزشک ممکن است از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده شود.
بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم
این بیماری که به آن پوست سرخی نیز گفته می‌شود، توسط ویروسی به نام پارو ویروس B19 ایجاد می‌شود. از زمان ابتلای به این بیماری تا شروع نشانه‌ها بین 4 تا 14 روز طول خواهد کشید. اصلی‌ترین نشانه این بیماری ایجاد کهیر روی پوست قسمت‌های مختلف بدن کودک می‌باشد. این بیماری مشکلات خاصی را در کودک ایجاد نمی‌کند و پس از برطرف شدن، بدن بیمار تا زمان طولانی نسبت به این ویروس مقاوم خواهد بود.
احتمال دارد که علاوه بر نشانه‌های پوستی حالاتی شبیه به سرماخوردگی نظیر تب، گرفتگی بینی یا بی‌حالی، اسهال و استفراغ در کودک دیده شود. در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ها بهتر است با پزشک متخصص مشورت نمایید. اگرچه این بیماری خطرناک نیست و به‌زودی رفع خواهد شد بااین‌حال بهتر است همواره از نظر یک پزشک متخصص نیز استفاده کنید.
مخملک از بیماری های پوستی کودکان
مخملک یکی دیگر از بیماری‌های عفونی است که مشکلات پوستی را برای کودک به همراه خواهد داشت. عامل بیماری مخملک باکتری به نام استرپتوکوک است که در مخاط حلق و گلوی فرد رشد پیدا کرده و باعث ابتلا به بیماری می‌شوند. از نخستین نشانه‌های این بیماری می‌توان به وجود دانه‌های سفیدرنگ بر روی پوست زبان بیمار اشاره کرد که باگذشت زمان رشد پیدا کرده و رنگ زبان را به قرمز تبدیل می‌کند. علاوه بر این تب بالا، خستگی، ورم و درد در ناحیه غدد لنفاوی، ازجمله نشانه‌هایی هستند که همراه با این بیماری ایجاد می‌شوند.
پس از بروز این نشانه‌ها و از دومین روز بیماری به‌تدریج علائم پوستی ظاهر می‌شود. این علائم به صورت لکه‌های کوچک برجسته؛ ابتدا زیر بغل، گردن، پشت گوش و سینه بیمار را درگیر می‌کند و سپس در سرتاسر بدن گسترش پیدا می‌کند.
در صورت بروز علائم مخملک می‌بایست هرچه سریع‌تر برای درمان اقدام نمایید. درصورتی که این عفونت به‌طور کامل درمان نشود، مشکلاتی نظیر بیماری‌های قلبی و کلیوی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

بیماری های پوستی ناشی از قارچ‌ها یا انگل‌ها در کودکان
کچلی یا کرم حلقه ‌ای
یک قارچ به نام درماتوفیت، عامل بروز بیماری کچلی خواهد بود. این قارچ می‌تواند از انسان، حیوان یا خاک آلوده به فرد انتقال پیدا کند و از موی سر، ابرو، مژه یا حتی ناخن‌های فرد میزبان، تغذیه می‌کند. به همین دلیل معمولاً مشکلاتی مثل ریزش مو یا خارش را برای فرد ایجاد می‌کند. نشانه بیماری کچلی در منطقه‌ای از پوست که درگیر بیماری شده است به‌صورت لکه‌های گرد و کاملاً مشخص خواهد بود.
برای درمان این بیماری می‌بایست از داروهای ضد قارچی زیر نظر پزشک استفاده کنید. علاوه بر داروها سعی کنید محل ضایعه را هر روز با شامپوهای مناسب بشویید و خشک نگه‌دارید.
شپش موی سر از بیماری های پوستی کودکان
شپش نوعی انگل است که در لابه‌لای موهای فرد ساکن شده و از خون پوست سر تغذیه می‌کند. نشانه‌هایی مثل خارش یا احساس حرکت کردن چیزی بر روی موها، از جمله نشانه‌های ابتلا به این بیماری هستند. تخم شپش نیز به‌صورت دانه‌های سفیدی روی پوست سر خواهد بود که معمولاً با شوره سر اشتباه گرفته می‌شود. راه تشخیص این است که این دانه‌ها به‌راحتی شوره کنده نمی‌شوند. برای درمان شپش می‌بایست زیر نظر پزشک متخصص از داروهای مناسب استفاده کنید و نسبت به نظافت موی سر حساس‌تر برخورد کنید.

مشکلات پوستی ناشی از حساسیت در کودکان
اگزما
اگزما یا حالت‌های آلرژیک به شرایطی گفته می‌شود که پوست کودک دچار التهاب، خارش، ایجاد ضایعات یا هرگونه حالت غیرعادی دیگری می‌شود. اگزما روی صورت نوزاد معمولا به صورت جوش خود را نشان می‌دهد. این حالت‌ها می‌تواند به دلیل حساسیت به بسیاری از پدیده‌ها نظیر مواد غذایی مختلف، موی حیوانات، جنس لباس یا هر چیز دیگری ایجاد شده باشد. برای درمان این بیماری، پزشکان بسته به محل قرار گرفتن ضایعات و یا شدت آن، از داروهای مختلفی استفاده می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آنتی‌هیستامین‌ها و کورتون‌ها اشاره کرد.

سؤالات متداول درباره بیماری های پوستی کودکان
آیا برای بیماری آبله مرغان واکسن وجود دارد؟
بله این واکسن در میان واکسن‌هایی که کودکتان می‌بایست آن‌ها را بزند نیست، اما شما با مراجعه به پزشک متخصص می‌توانید تقاضا کنید که این واکسن برای کودک شما استفاده شود.
آیا بیماری مخملک خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند؟
خیر، برخلاف بسیاری از بیماری‌های کودکان مثل آبله مرغان یا سرخجه که به‌صورت خودبه‌خود و با استراحت بهبود پیدا می‌کنند، مخملک نیازمند توجه ویژه است و اگر برای درمان آن اقدام نشود خطر بروز بیماری‌های قلبی و کلیوی را افزایش می‌دهد.
واکسن سرخجه باید در چه سنی زده شود؟
این واکسن می‌بایست در دو نوبت، یک‌بار در فاصله بین 14 تا 15 ماهگی و یک‌بار در 4 تا 6 سالگی زده شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.