۲۱۰۶۰۰
۱۲۳۰۰
۱۲۳۰۰
پ

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

بیشتر سقط ها در سه ماهه اول رخ می دهند. علت نیمی از این سقط ها ناهنجاری های کروموزومی است.

بیشتر سقط ها در سه ماهه اول رخ می دهند. علت نیمی از این سقط ها ناهنجاری های کروموزومی است. کمبود هورمون پروژسترون و ترشح کم آن از جسم زرد یا جفت سبب سقط جنین می شود.
سقط جنین یعنی ختم حاملگی در شرایطی که چنین هنوز قادر به ادامه زندگی در محیط خارج از رحم نیست و به ختم حاملگی قبل از هفته بیستم حاملگی سقط گفته می شود. بروز سقط بین هفته دوازده الی بیست را سقط دیررس می گویند.

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

 

عوامل سقط جنین چیست؟

بیشتر سقط ها در سه ماهه اول رخ می دهند. علت نیمی از این سقط ها ناهنجاری های کروموزومی است. کمبود هورمون پروژسترون و ترشح کم آن از جسم زرد یا جفت سبب سقط جنین می شود.

آیا سیگار کشیدن باعث سقط جنین می شود؟

کشیدن سیگار بیش از ده عدد در روز و مصرف الکل می تواند منجر به سقط جنین شود. مصرف قهوه بیشتر از چهار فنجان در روز احتمال سقط را افزایش می دهد.

دلایل سقط جنین

 • تابش اشعه رادیولوژی می تواند منجر به سقط جنین شود.
 • آلودگی محیط زیست و آلودگی به سرب، ارستینگ، فرمالدئید، اکسید اتلین و بتون می تواند سقط جنین را بیشتر کند.
 • استفاده از غذاهای پر ادویه می تواند سبب سقط جنین شود.
 • وجود مشکلات در شکل رحم و هر گونه ناهنجاری رحمی می تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد.
 • وجود ناسازگاری خونی نیز منجر به سقط می شود.
 • وجود مشکل در رحم مثل فیبروم و سندرم آشرمن، می تواند احتمال سقط را افزایش دهد (البته فیبروم هایی که داخل عضله رحم هستند، احتمال سقط را افزایش نمی دهند).
 • وجود بعضی از بیماری های زمینه ای امثل دیابت و بیماری های تیرانیدا و عفونت ها است تب خال و توکسوپلاسمورا احتمال سقل را افزایش می دهند.
 • وارد آمدن ضربه شدید به شکم یا استرس شدید روحی می تواند منجر به سقط جنین گردد.

سرکلاژ چیست؟

گاهی اوقات در سه ماهه دوم با اوائل سه ماهه سوم ناتوانی دهانه رحم باعث بازشدن زودهنگام و بدون درد دهانه شده و به دنبال آن محتویات رحم دفع می شوند، در این شرایط پزشک بعد از سه ماهگی دهانه رحم را می دوزد که به این عمل « سرکلاژ » می گویند.

انواع سقط جنین

سقط کامل

انقباضات رحمی شبیه دردهای زایمانی است که با شدت کمتری احساس می شود. دهانه رحم باز شده و خونریزی شروع می شود و ادامه می یابد. معمولا جنین و پرده های جنینی به شکل کامل به همراه انقباضات رحمی خارج می شوند.

سقط ناقص

در سقط ناقص انقباضات رحمی شروع شده و دهانه رحم باز می شود و بخشی از جنین و ضمایم آن به خارج از دهانه رحم می رسد و بخشی هم چسبیده به رحم باقی می ماند. در این شرایط برای تخلیه کامل رحم حمل کورتاژ انجام می شود.

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

۳۳۸۰۶۷۰۰

۳۳۸۰۱۳۴۴

تهدید به سقط

بدون این که دهانه رحم باز شود، خونریزی مشاهده می شود. در تهدید به سقط خونریزی خفیف همراه با دردهای خفیف و کمردرد وجود دارد که معمولا با سونوگرافی و معاینه تشخیص داده می شود. با استراحت و استفاده از مسکن های مجاز در دوران بارداری و اقدامات دارویی توسط پزشک، امکان بهبودی وجود دارد و به نظر می رسد محدودیت فعالیت بدنی بتواند وقوع سقط را کم کند اما نیمی از موارد تهدید به سقط نهایتا به سقط منجر خواهند شد.

سقط فراموش شده

ممکن است جنین در رحم مادر شده باشد اما ما در این اطلاع باشد. این حالت را سقط فراموش شده ی تا اند، در اسقط فراموش شده ممکن است خونریزی واژینال یا سایر علائم تهدید به سقط وجود داشته باشند یا نداشته باشد. رحم در این سقط به جای این که بزرگ تر شود، کوچک تر می شود و باقی ماندن جین سایت باعث به وجود آمدن مشکلات انعقادی و DIL برای مادر می شود. بلافاصله بعد از تشخیص سقط فراموش شده باید رحم کاملا تخلیه شود.

سقط عفونی

به صورت سقط همراه با عفونت اعضای تناسلی نمایان می شود. در این سقط عفونت می تواند در سراسر بدن انتشار یاید. علائم شامل درد لگن ، دردناکی رحم و حساسیت واضح زیر ناف، ترشح بد بو از واژن و تب بین 37.9 الی 40.6 درجه است و شدت عفونت از روی میزان افزایش گلبول های سفید سنجیده می شود.

سقط خود به خودی و عادتی

چنانچه به طور متوالی سه بار سقط رخ دهد، آن را سقط عادتی با خود به خودی می نامند. در این شرایط بهتر است محتویات کروموزومی جنین سقط شده بررسی شود و والدین نیز آزمایشات ژنتیک انجام دهند.

سقط اجتناب ناپذیر

در این نوع سقط خونریزی خفیف وجود داشته و دهانه رحم هم بسته است. ظاهرا علائم آن شبیه به حالت تهدید به سقط است اما خونریزی در پشت جفت وجود دارد. در این حالت جنین مرده و نهایتا سقط اجتناب ناپذیر است.

آزمایش های مهم بعد از سقط جنین

در این شرایط پزشک برای شما آزمایشاتی را به تجویز میکند تا مطمئن شود که برای بارداری آماده هستید یا خیر.

آزمایش خون

یک آزمایش خون ساده می تواند مشکلات مربوط به سیستم ایمنی و هورمونی را نشان دهد.

آزمایش کروموزوم ها

این آزمایش از هر دو طرف گرفته می شود تا میزان کروموزوم ها تعیین شود و هر گونه بافت باقیمانده از جنین سقط شده مشخص شود.

سونوگرافی

امواج سونوگرافی تصویر دقیقی را نشان می دهد و درمانگر با استفاده از آن، تصاویر دقیقی را از مشکلات رحم تهیه می کند.

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

www.farredaneshlab.ir

هیستروسکوپی

در این شرایط درمانگر یک وسیله نازک با نور را به نام هیستروسکوپ وارد رحم می کند تا مشکلات احتمالی رحم را شناسایی کند .

سونوهیستروگرافی

در این روش نیز مایعی از طریق واژن وارد رحم می شود که اطلاعاتی در مورد داخل رحم، سطح بیرونی رحم و مشکلات احتمالی لوله فالوپ در اختیار فرد می گذارد.

ام آر آی

این تصویربرداری از طریق امواج رادیویی اهنربایی است که تصاویری را با جزئیات از رحم می گیرد.

ترومبوفیلیا (اختلال انعقادی)

ترومبوفیلیا نوعی اختلال انعقادی است که ریسک ترومبوز را در فرد افزایش می‌دهد و می‌تواند در ‌زمینۀ علل ارثی یا اکتسابی ایجاد شود. از علل اکتسابی می‌توان به سن بالا، جراحی، بارداری و زایمان، مصرف OCP، چاقی، هایپرلیپیدمی، دیابت، بدخیمی، نارسایی احتقانی قلب و… اشاره کرد. علل ارثی شامل جهش در ژن‌های متعددی است که مهم‌ترین آنها جهش در ژن فاکتور V انعقادی (FVL)، جهش در ژن فاکتور II (پروترومبین G٢٠٢١٠A)، PAI-١، MTHFR (C٦٧٧T، A١٢٩٨C) و فاکتور XIII هستند. در صورت وجود جهش در هر یک از ژن‌های کنترل کنندۀ انعقادپذیری خون، خطر تشکیل لخته و بروز حوادث ترومبوتیک به شکل معناداری افزایش می‌یابد.

مشکلات شایع ناشی از ترومبوفیلیا

شایع‌ترین مشکلاتی که در اثر ترومبوفیلیا رخ می‌دهد شامل پیامدهای ناگوار بارداری و سندرم‌های ترومبو آمبولیک اعم از DVT و آمبولی ریوی است. DVT غالباً در پا ایجاد و با درد، تورم و قرمزی اندام مشخص می‌شود. این لخته می‌تواند کنده شده، به سمت ریه حرکت کند و بسته به اندازه و موقعیت لخته منجر به ایجاد تنگی نفس و تاکی‌پنه، درد قفسه سینه و گاه کُلاپس، شوک و ایست قلبی شود. تشکیل لخته می‌تواند در بسیاری از نقاط دیگر بدن مانند مغز، کبد (ترومبوز ورید پورت و هپاتیک)، ورید مزانتریک، ورید کلیوی و حتی وریدهای بازو رخ دهد.پیامدهای ناگوار بارداری از عوارض مهم ترومبوفیلیا است که از آن جمله می‌توان به کاهش رشد داخل رحمی جنین، سقط مکرر، پره‌اکلامپسی شدید، پارگی جفت و مرگ داخل رحمی جنین اشاره کرد.
شایع‌ترین انواع ترومبوفیلیای ارثی به علت افزایش فعالیت فاکتورهای انعقادی در زمینۀ یک جهش ژنتیکی به وجود می‌آیند که از جمله مهم‌ترین نمونه‌های آن FVL و پروترومبین G٢٠٢١٠A است. فرم ناشایع‌تر، وقوع جهش ژنتیکی منجر به کمبود فاکتورهای ضد انعقادی طبیعی بوده که کمبود فاکتور XIII از جمله مثال های آن است.

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

پنل ترومبوفیلی (Thrombophilia) و سقط جنین

دلایل متفاوتی نظیر اختلالات ساختمانی رحم، مشکلات هورمونی، اختلالات کروموزومی در والدین، بیماری‌های خودایمنی و ترومبوفیلیا می‌توانند سبب سقط مکرر شوند. یکی از شایع ترین عوارض بارداری سقط جنین ترومبوفیلی است و به مواردی اطلاق می گردد که تا قبل از هفته ی 20 حاملگی به دلایل مختلف مادری و جنینی منجر به خاتمه حاملگی می شود. منظور از سقط مکرر وقوع 2 یا بیش از2 سقط متوالی خود به خودی قبل از هفته ی 20 بارداری است. سقط مکرر دلایل زیادی دارد و اکثرا در 3 ماهه ی اول بارداری اتفاق می افتند. تعداد قابل توجهی از سقط ها با ناهنجاری سایتوژنتیک، ناهنجاری کروموزمی و مواردی مانند علل آناتومیک، ایمونولوژیک، ژنتیک، ترومبوفیلیک و فاکتورهای محیطی مرتبط می باشند. فاکتورهای ترومبوفیلی به عنوان یکی از دلایل سقط مکرر مطرح هستند زیرا سلامت جنین ارتباط مستقیم با گردش خون مادر دارد و هر عاملی که باعث اختلال در این ارتباط شود می تواند برای جنین زیان آور باشد. ترومبوفیلیا که از علل مهم سقط مکرر و شکست IVF است، می‌تواند با افزایش لخته‌پذیری خون در عروق ظریف جفت منجر به سقط جنین شود. در فرآیند IVF نیز در صورت افزایش میزان لخته‌پذیری خون، مرحلۀ لانه‌گزینی جنین در آندومتر و تغذیه از طریق عروق آندومتر مختل خواهد شد. ترومبوز با ایجاد اختلال در روند گردش خون مویرگی بین مادر و جنین منجر به سقط جنین می شود و دارای زمینه های ارثی و اکتسابی می باشد.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرّدانش

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

۳۳۸۰۶۷۰۰

۳۳۸۰۱۳۴۴

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

www.farredaneshlab.ir

دلایل سقط جنین، چیست و چند نوع دارد؟

آدرس: افسریه، ۱۵ متری دوم، خیابان ۲۶ (دوم به اول)، پلاک ۱۶۴

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.