۲۱۲۱۶۱
۱۱۰۶
۱۱۰۶

واریس پا در بارداری، علل ایجاد و درمان

آیا اکنون که دوران حاملگی شما شروع شده شروع به دیدن رگ‌های واریسی ناخوشایند کرده‌اید؟

آیا اکنون که دوران حاملگی شما شروع شده شروع به دیدن رگ‌های واریسی ناخوشایند کرده‌اید؟ می‌خواهید بدانید برای رفع آن‌ها چه کارهایی می‌توان انجام داد؟
بارداری اثرات جانبی ناخواسته بسیاری دارد که متاسفانه ظهور رگ‌های واریسی از جمله آنها هستند. به نظر ناعادلانه می‌رسد که اکثر اتفاقاتی که در دوران بارداری رخ می‌دهد به خانم‌ها حس جذاب نبودن می‌دهد بخصوص زمانی که مشکلات آنها با تغییراتی که در بدنشان رخ می‌دهد شروع شود.
این مقاله به شما می‌آموزد که چه عواملی می‌توانند سبب ایجاد این رگ‌ها شوند، برای رفع آن‌ها چه کارهایی می‌توان انجام داد و در چه بازه زمانی می‌توان آن‌ها را از بین برد.
اگر می‌خواهید بدانید تا چگونه از بروز رگ‌های واریسی در دوران بارداری پیش گیری کنید، در نظر داشته باشید که بسیاری از این کارها علاوه بر این به خلاص شدن از دست علائم آن کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید حتی اگر تمام کارهایی که می‌توانید برای پیشگیری از بروز رگ‌های واریسی انجام دهید باز هم ممکن است این رگ‌ها طی دوران بارداری‌تان ظاهر شوند. دانستن این نکته که رگ‌های واریسی که طی دوران حاملگی ظاهر می‌شوند می‌توانند طی چند ماه (بطور معمول حدود ۳ ماه پس از زایمان) ناپدید شوند. و اگر خودشان ناپدید نشدند راه‌های مطمئن کم تهاجمی هستند که می‌توانند این رگ‌ها را از بین ببرند بدون اینکه نیازی به جراحی باشد.

رگ‌های واریسی چه هستند؟
اگر با دقت نگاه کنید می‌توانید رگ‌های هر فردی را به راحتی پیدا کنید. ممکن است کم رنگ، تیره یا زیر پوست به رنگ قرمز دیده شوند. و در سمت دیگر رگ‌ها واریسی را داریم
در کل نیازی نیست با دقت بگردید تا یک رگ واریسی پیدا کنید. در حقیقت آنها رگ‌هایی هستند که بزرگ شدند و لبالب از خون پر شده‌اند.
رگ‌های واریسی ظاهری متورم، بزرگ و بالاتر از سطح بقیه پوست شما دارند و اغلب به رنگ آبی، بنفش یا قرمز می‌باشند. علت اینکه این رگ‌ها می‌توانند ظاهر آبی رنگی داشته باشند وجود خون فاقد اکسیژن در رگ است چرا که این خون به قلب باز نگشته تا برای اکسیژن گیری به ریه پمپ شود
این رگ‌ها می‌تواند روی پا، زانو و حتی در مناطق دیگری از بدن شما باشد. مشکلات واریس کافی نبود که دردناک بودن هم به آن اضافه می‌شود

چه چیزی باعث ایجاد رگ‌های واریسی می‌شود؟
این موضوع را می‌توان ناشی از ضعف دریچه‌های سیاهرگ‌های بدن خود بدانید. بدون پلک زدن و حتی اندکی فشار آوردن به مغزتان، سیاهرگ‌های شما دریچه‌هایی دارند که باید یک طرفه مشغول به کار باشند و خون را به سمت قلب راهی سازند.
اما بعضی از این دریچه‌ها کارایی کمتری پیدا می‌کنند تمام جریان خون را به بالا هدایت نمی‌کنند. این اتفاق می‌تواند درست زیر پوست شما باعث کشیدگی رگ‌هایتان شود. هرچه فشار بیشتر می‌شود رگ‌ها برجسته‌تر می‌شوند.

چرا بعضی خانم‌ها رگ‌های واریسی دارند در حالی که برخی دیگر این رگ‌ها را ندارند؟
دلایل‌ متعددی وجود دارد.
سن: هرچه سنتان بیشتر می‌شود بیشتر در معرض ابتلا به رگ‌های واریسی هستید. حدود ۵۰ درصد افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند با واریس دست و پنجه نرم می‌کنند
جنس: خانم‌ها بیشتر شانس گرفتن رگ‌های واریسی را دارند به دلیل مواردی مانند بارداری، یائسگی، مصرف قرص‌های ضد بارداری و دوران پیش قاعدگی که همه این موارد به علت هورمون‌هایی اتفاق می افتد که دیواره سیاهرگ‌ها را شل می‌کند.
وراثت: به نظر می‌رسد بعضی از خانم‌ها امتیاز ژنتیکی‌ای دارند که باعث می‌شود تا دچار خط‌های ناشی از کشش، سلولیت یا رگ‌های واریسی حین یا بعد از بارداری نشوند. در صورتی که سایر خانم‌ها به هر سه مبتلا می‌شوند. برای مقابله با وراثت کار چندانی نمی‌توان انجام داد.
بارداری: بارداری به خودی خود با افزایش حجم خون داخل عروقی می‌تواند فشار بیشتری بر پاهای شما وارد نماید. تغییرات هورمونی هم می‌تواند مسئول تضعیف دیواره کشسان رگ‌ها شود.
اضافه وزن: چه حامله باشید و چه نباشید داشتن اضافه وزن می‌تواند شانس شما برای ابتلا به واریس را افزایش دهد.
ایستادن زیادی: داشتن شغل یا فعالیت‌هایی که برای طولانی مدت باید در حالت ایستاده باشید می‌تواند سبب ایجاد رگ‌های واریسی شود

علائم رگ‌های واریسی
علائم رگ‌های واریسیدر حالت عادی شما می‌توانید رگ‌های واریسی را حس کنید و ببینید. بیشتر افراد به سایر علائم توجه می‌کنند که این علائم می‌توانند در شدت متفاوت باشند. گرچه ممکن است برخی دیگر از افراد حتی متوجه درد نیز نشوند. بعضی از آن‌ها خیلی آزار دهنده نیستند، در حالی که بعضی می‌توانند بسیار مشکل ساز باشند.
بعضی علائم رایج آن‌ها عبارتند از:
التهاب زانوها و پا
خارش پوست روی رگ
احساس خستگی در پاها
احساس سوزش در پاها
تورم کل پا نه فقط زانو
درد ساق پا
تغییرات رنگ پوست
پوسته پوسته شدن یا التهاب پوست
زخم یا خونریزی آسان
زخم‌هایی که اطراف رگ‌ها شکل می‌گیرند

آیا این رگ‌ها خطرناک‌اند؟
رگ‌های واریسی بصورت متناوب در خانم‌های باردار ایجاد می‌شوند حال آنکه عده‌ای بیشتر درگیر این رگ‌ها هستند. گرچه خیلی اوقات این رگ‌ها می‌توانند دردناک به نظر برسند اما خیلی مشکل بزرگی ایجاد نمی‌کنند. ممکن است احساس بدی ایجاد کنند اما سلامت شما و فرزندتان کم نخواهد شد.

لخته در عروق عمقی
اما گاهی اوقات این رگ‌ها می‌توانند نشان دهنده مشکلاتی بزرگ‌تر باشند که ممکن است به درمان نیاز داشته باشند. گاهی اوقات این رگ‌ها نشانه‌ای از یک انسداد جدی هستند که با نام لخته عروق عمقی شناخته می‌شود. همانطور که از اسمشان پیداست این عروق، در قسمت‌های عمقی‌تری از بدن شما قرار دارند و به آسانی رگ‌های واریسی قابل تشخیص نیستند. بسیاری از موارد لخته عروق عمقی به علت نشستن زیادی یا آسیب دیدگی اتفاق می افتند و واریسی شدن شدید رگ‌های می‌تواند احتمال ایجاد لخته در عروق عمقی را افزایش دهد.

خون ریزی
عارضه احتمالی دیگر رگ‌های واریسی میزان خونریزی آن‌ها است. اگر در یک رگ واریسی برشی کوچک ایجاد کنید می‌تواند حجم زیادی از خونریزی داشته باشد. هر رگی پس از ایجاد یک برش کوچک خونریزی خواهد داشت در حالی که رگ‌های واریسی به علت فشار بالایی که در آن‌ها وجود دارد از حالت عادی خونریزی بیشتری دارند.
هنگام بارداری اگر قسمتی از پوست شما بریده شد بطوریکه این بریدگی به رگ برسد، باید محل برش را بالا بگیرید و آن‌را محکم فشار دهید تا زمانی که خونریزی بند بیاید. با پزشک خود تماس بگیرید و اگر خونریزی متوقف نشد به بیمارستان مراجعه کنید چرا که ممکن است منجر به کاهش سطح هوشیاری و پیامدهای خطرناک‌تری شود.

رگ‌های واریسی چگونه تشخیص داده می‌شوند؟
تشخیص آن‌ها کار دشواری نیست. نیاز به انجام تست خونی یا تست‌های خاص دیگری ندارد و روش آسان و سر راستی دارد.
پزشک، شما را معاینه فیزیکی می‌کند و رگ‌های شما را نگاه می‌کند و از شما درباره تاریخچه پزشکی‌تان سوالاتی می‌پرسد، مثل مشکلات اخیری که در پاها یا عروقتان ممکن است داشه باشید. پزشک سؤالات دیگر از شما می‌پرسد نظیر اینکه: آیا برای مدت طولانی می‌ایستید؟‌ آیا اخیراً وزنتان افزایش پیدا کرده است؟ یا اینکه آیا در خانواده‌تان سابقه رگ‌های واریسی را داشته‌اید؟
اما ظاهر قضیه آن چیزی است که به پزشک در تصمیم گیری کمک می‌کند.
از اینجاست که پزشک سوالاتی از شما می‌پرسد راجع به علائمی که اخیراً در رگ‌های واریسی‌تان داشته‌اید مثل درد، تورم یا احساس سنگینی اطراف رگ‌ها. همچنین باید خاطر نشان کرد گرچه رگ‌های واریسی برای برخی افراد درد زیادی ایجاد نمی‌کنند و فقط جنبه زیبایی آنها برایشان مدنظر است اما پزشک باید هرچه در توان خود دارد برای ایجاد احساس بهتر در شما انجام دهد.
اگر عوارض بجای عروق سطحی در عروق عمقی ظاهر شدند، ممکن است نیاز باشد تا آزمایش‌هایی اضافی مانند اولتراسوند انجام دهید تا جریان خون شما و وجود لخته در آن بررسی شود.

چه کارهایی می‌توانم انجام دهم تا برجستگی آن‌ها کمتر شود؟
کارهای کمی هستند که بتوانید در منزل برای کنترل کردن رگ‌هایتان انجام دهید. گرچه کارهای زیر رگ‌های واریسی را کاملاً ناپدید نمی‌کند اما می‌تواند کاری کند تا کمتر قابل روئیت شوند.
ورزش کنید
ورزش کنید برای درمان رگ های واریس در بارداریبعضی خانم‌ها می گویند که ورزش باعث می‌شود درد رگ‌های واریسی ما بدتر شود، اما در حقیقت ورزش کردن می‌تواند مفید باشد. ورزش کردن می‌تواند با کاهش فشار روی عروق به تقویت جریان خون کمک کند.
و از آنجا که از ریسک فاکتورهای رگ‌های واریسی نشستن طولانی مدت و اضافه وزن می‌باشد، ورزش کردن می‌تواند گامی مفید در این باره باشد.
فعالیت و ورزش‌هایی که انجام می‌دهید بیشتر باید حالت ترکیبی باشد. اگر رگ‌های واریسی دارید پیاده روی می‌تواند گزینه خوبی باشد. ورزش‌های دیگر می‌تواند شامل لانگز، لیفت پا و دوچرخه سواری باشد
اگر هنوز می‌توانید بدوید باید حواستان باشد که دویدن می‌تواند تورم را تشدید کند. پس باید در دویدن‌هایتان محتاط باشید و اگر حس می‌کنید شرایط شما را بدتر کرده است باید آن‌ها را کوتاه کنید.
یکی از کارهایی که نباید سمت آن بروید وزنه برداری است. نباید فشار بیشتری به رگ‌هایتان وارد کنید چرا که قطعاً نمی‌خواهید با فشار آوردن به بدنتان شرایطتان را بدتر کنید.
از جوراب‌های واریسی استفاده کنید
از جوراب‌های واریسی استفاده کنیدجوراب‌های واریسی می‌توانند با فشرده کردن پای شما می‌توانند با وارد کردن فشار به قسمت‌هایی که نیاز است، فشار را از روی رگ‌های واریسی بردارند.
برای اینکه ببینید آیا جوراب‌های واریسی گزینه مناسبی برای شما هستند باید از پزشکتان سؤال کنید. همچنین باید مطمئن شوید که این جوراب‌ها خیلی برایتان تنگ نیستند. جوراب باید برای شما راحت باشد نه اینکه جریان خون سایر بخش‌ها را متوقف سازد.
این موضوع بخصوص درباره جوراب‌هایی که شکم شما را نیز فرا می‌گیرند صدق می‌کند. جوراب‌های تنگ که شکم را فرا می‌گیرند در دوران بارداری گزینه مناسبی نیستند، گرچه به احتمال زیاد در هر صورت شما را آزار خواهد داد.
یکی از مزیای آن‌ها این است که می‌توانند به درد و احساس خستگی پاهای شما کمک کننید و از بروز مشکلات دیگری مثل ایجاد لخته عروع عمیق و احساس سرگیجه هنگام بلند شدن جلوگیری کند
پاهایتان را بالا ببرید
در دوران بارداری هر وقت می‌توانید پاهایتان را بالا نگه دارید. این کار به شما کمک می‌کند تا تورمی که در زانوهایتان وجود دارد را کاهش دهید و کمک می‌کند تا با رگ‌های واریسی مقابله کنید.
اما برای آنکه این عمل در بهترین حالت خود انجام شود بهتر است پاهایتان را از سطح قلب خود بالاتر ببرید.
مراقب وزن خود باشید
مراقب وزن خود باشیداگر در تمام زندگی‌تان مراقب وزن خود بوده‌اید، بارداری این حس را به شما می‌دهد که وارد یک بوفه آزاد شده‌اید که می‌توانید در آن هرچیزی که می‌خواهید بخورید. اما این اقدام اشتباهی است. طی دوران بارداری شما تنها ۳۰۰ کالری اضافی‌تر از قبل نیاز دارید.
و اگر در دوران بارداری طی مدت زمان کوتاهی وزنتان به سرعت بالا رفت، دری از مشکلات متعدد از جمله شانس بروز رگ‌های واریسی را به روی خود گشوده‌اید.

آیا پس از زایمان این رگ‌ها از بین می‌روند؟
چه اتفاقی می افتد؟ از بین می‌روند؟ متاسفانه جواب کاملاً مشخصی وجود ندارد بنابراین بهترین جوابی که می‌توان داد گفتن شاید است.
در بعضی خانم‌ها این رگ فروکش می‌کنند و بهبود پیدا می‌کنند اما این اتفاق یک شبه رخ نمی‌دهد. ممکن است به مدت سه ماه یا حتی بیشتر بهبودی پیدا نکنید. همانطور که این رگ‌ها یک شبه بوجود نیامده اند، یک شبه نیز از بین نمی‌روند.
در بعضی خانم‌ها این رگ‌ها خیلی تحلیل نمی‌روند اگر:
قبل از دوران بارداری آن‌ها را داشته‌اند.
بستگان آن‌ها نیز رگ‌های واریسی دارند.
بیش از یک زایمان داشته‌اند.
اضافه وزن دارند.
مدت زمان زیادی را هر روز روی پاهای خود می‌ایستند.
این خانم‌ها مشکلات بیشتری در رفع این رگ‌ها بدون مداخله دارند. و اگر این مشکل جنبه زیبایی نداشت شاید بسیاری از خانم‌ها حتی به آن توجه نمی‌کردند. از آنجایی که رگ‌های واریسی دردناک‌اند و سوزش و خارش دارند، می‌توانند مشکل ساز باشند.
اگر یک سال بعد از زایمان این رگ‌ها در شما از بین نرفتند و از لحاظ زیبایی برایتان آزار دهنده هستند بهتر است به دنبال راه‌های درمانی برای آن باشید

را ه‌های درمان بعد از بارداری
گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست از جمله
بستن و تخلیه رگ:‌ این کار شامل ایجاد یک برش کوچک در رگ، تخلیه و ازبین بردن آن می‌شود.
برداشتن رگ یا فلبکتومی: در این روش برش‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌شود و رگ واریسی برداشته می‌شود.
لیزر: از لیزرها برای خارج پوست می‌توان استفاده کرد و برای رگ‌های کوچک کاربرد دارند. یا می‌توان با آن به داخل رگ فشار آورد و آنرا بست.
اسکلروتراپی شیمیایی یا کفی: در این روش از مواد شیمیایی یا کف‌های بی ضرر برای آسیب زدن و خراشیدن داخل رگ استفاده می‌شود تا آن را ببندند. این روش بیشتر زمانی کاربرد دارد که رگ خیلی بزرگ نباشد.
فرسایش رادیوفرکانسی: رادیو فرکانس برای آسیب زدن به داخل رگ و بستن آن کاربرد دارد. این روش برای رگ‌های بزرگ به خوبی جواب می‌دهد.
اگر این رگ‌ها به نظرتان مشکل آفرین نیستند و جنبه‌های زیبایی آن برای شما اهمیتی ندارد نیازی نیست تا حتماً آن‍‌ها را درمان کنید. زمانی که خانم‌ها به دنبال راه‌های درمانی می‌گردند به یکی از این دو علت مربوط می‌شود: ن

ناراحتی یا ظاهری
به خاطر داشته باشید، اگر رگ‌های واریسی‌تان را برداشته‌اید به این معنی نیست که این رگ‌ها دیگر پیدایشان نشود. شاید در آینده مجبور شوید درمان‌های بیشتری دریافت کنید. انجام آن‌ها مشکلی ندارد فقط ممکن است بعد از مدتی برایتان گران تمام شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.