۲۲۷۰۱۱
۸۹۹۶
۸۹۹۶
پ

درمان بیماریهای نشیمنگاهی، بهترین روش چیست؟

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که بهترین روش درمان برای بیماریهای نشیمنگاهی چیست؟

سوال : بهترین روش درمان برای بیماریهای نشیمنگاهی چیست؟

پاسخ : بهترین درمان بیماری های نشیمنگاهی ، چیزی به عنوان یک درمان خاص برای انواع بیماری ها وجود ندارد، بستگی به نوع و شدت بیماری دارد. در کل درمان هایی که سرپایی هستند و با لیزر انجام میشوند، چون دوره نقاهت کوتاه تر است، درد کمتر و بهبودی سریعتر دارد ترجیح داده میشود ولی در بعضی از مواقع ممکن است بیماری بسیار پیشرفت کرده باشد که در آن صورت نیاز به جراحی است.

برای آگاهی بیشتر از درمان برای بیماریهای نشیمنگاهی به سراغ شفا کلینیک، مرکز درمان بیماری های نشیمنگاه رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به شفا کلینیک یا دریافت نوبت از مرکز درمان بیماری‌های نشیمنگاه شفا کلینیک کلیک کنید.

درمان بیماریهای نشیمنگاهی، بهترین روش چیست؟

نحوه درمان بیماریهای نشیمنگاهی

بیماریهای نشیمنگاهی که با نام بیماریهای مقعدی نیز رواج دارند بسیار آزار دهنده هستند، بسیاری از افراد که به این بیماری ها مبتلا هستند به علت خجالت، نسبت به درمان آن اقدام نمی کنند به همین علت بیماری عود کرده و مشکلات بسیاری را برای آن ها به وجود می آورد.
در حال حاضر با پیشرفت قابل توجه حوزه پزشکی بسیاری از بیماریهای نشیمنگاهی با روش های درمانی ساده قابل درمان می باشند.

علت بروز بیماری های نشیمنگاهی

ابتلا به بیماری های نشیمنگاهی دلایل متفاوتی دارد اما اصلی ترین عوامل بروز آن عدم تحرک کافی ، یبوست ، عدم مصرف میوه جات ، سبزیجات و غیره می باشد.
در اکثر مواقع بیماریهای نشیمنگاهی در افرادی رخ می دهد که به واسطه شغلشان دائم نشته یا ایستاده اند و به اندازه کافی تحرک ندارند.

درمان بیماریهای نشیمنگاهی، بهترین روش چیست؟

درمان بواسیر

بیماری بواسیر که با نام هموروئید نیز شناخته می شود هنگامی رخ می دهد که رگ های ناحیه مقعد متورم شده باشد ؛ بیماری بواسیر انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن بواسیر داخلی و خارجی است.

بواسیر داخلی

این بیماری ناحیه داخلی مقعد را درگیر کرده و از علائم آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • خونریزی در هنگام دفع مدفوع
 • احساس درد و خارش در ناحیه مقعد

بواسیر خارجی

بیماری بواسیر خارجی در اطراف ناحیه مقعد ایجاد شده و از علائم آن می توان به مواردی هم چون احساس خارش ، درد ، خونریزی و غیره اشاره کرد، در برخی از موارد بیماران شاهد تشکیل لخته خون در اطراف مقعد می باشند که در این صورت بیمار دچار درد شدید شده و ناحیه مورد نظر متورم می شود.
در صورتی که بیماری بواسیر در مراحل اولیه باشد به راحتی با مصرف دارو درمان می شود اما با پیشرفت این بیماری روش های درمانی مورد نیاز نیز سخت تر می شود بنابراین بلافاصله بعد از بروز این بیماری به پزشک مراجعه کنید.

درمان فیشر

بیماری شقاق یا فیشر زمانی که رخ می دهد باعث آسیب پوست اطراف ناحیه مقعد می شود و بسیار دردناک می باشد از علائم آن می توانیم به مواردی هم چون زخم ، خارش ، خونریزی و غیره اشاره کنیم.
برای درمان شقاق روش های متفاوتی وجود دارد که بهترین آن ها درمان با لیزر می باشد که روشی غیرتهاجمی و ایمن است.

فیستول مقعدی

فیستول مقعدی یک تونل کوچک است که بین داخل مقعد و پوست، درست در خارج از مقعد ایجاد می شود. به بیان دیگر فیستول ، اتصال غیر طبیعی از کانال مقعدی و اندام های پوست است.
گاهی اوقات ترک های اضافی می توانند از این تونل کوچک ایجاد شده یا تونل از عضلات اسفنکتر مقعد عبور کند که به عنوان فیستول مقعدی پیچیده شناخته می شوند.
فیستول معمولاً در نتیجه عفونت نزدیک ناحیه مقعد و تجمع آبسه (چرک) در بافت اطراف آن ایجاد می شود.
فیستول مقعدی می تواند موجب بروز علائم ناخوشایندی مانند ناراحتی و سوزش پوست شود و معمولاً بدون درمان پزشکی خوب نشده و در اکثر موارد برای درمان آن، جراحی توصیه می شود.
بیشتر فیستول های مقعدی در واکنش به غده مقعدی مبتلا به آبسه (عفونت چرکی) تشکیل می شوند.
فیستول مقعدی در بیماران مبتلا به کرون رایج است. علائم فیستول که معمولاً در اثر عفونت یا بیماری کرون ایجاد می شود شامل درد ، تورم و ترشح خون و چرک است.

درمان بیماریهای نشیمنگاهی، بهترین روش چیست؟

درمان فیستول مقعدی

همانطور که در فوق گفتیم جراحی تنها راه درمان این بیماری نشیمنگاهی است. فیستول مقعد معمولاً به طور خودی خود بهبود نمی یابد، بنابراین جراحی توصیه می شود.
بدون جراحی علائم ناخوشایندی را تجربه می کنید و ممکن است دچار آبسه های مکرر شوید.
چندین روش مختلف برای جراحی فیستول وجود دارد. رایج ترین نوع جراحی فیستول مقعد ، فیستولوتومی است. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح فیستول مقعدی را برش می دهد تا باز شود و به عنوان یک زخم صاف بهبود یابد.

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی غالباً به دلیل تجمع باکتری های معمولی در بافت های آسیب پذیر یا آسیب دیده ایجاد می شود.
در حالی که بدن سعی در کنترل عفونت دارد، گلبول های سفید خون مرده و سایر مایعات بدن در بافت جمع می شوند و کیسه چرکی را تشکیل می دهند.
بیشتر آبسه های مقعدی به دلایل نامشخصی خود به خود بوجود می آیند و به سایر مشکلات سلامتی مربوط نیستند.
منشا آبسه، یک غده مقعدی کوچک است که با بزرگ شدن باعث ایجاد عفونت در زیر پوست می شود. آبسه معمولا در اطراف یا داخل مقعد یا در راست روده ایجاد می شود.
آبسه می تواند خود به خود و بدون هیچ دلیل مشخصی ایجاد شود، معمولاً با بیماری های دستگاه گوارش، بی نظمی روده، سرکوب سیستم ایمنی و حتی داروهای خاص همراه است.
علائم این بیماری شامل درد و تورم ، احساس ضربان در مقعد ، ترشح چرک ، تحریک پوست اطراف مقعد و یبوست است. آبسه های عمیق تر ممکن است باعث لرز ، ضعف و تب شوند.

زگیل مقعدی

زگیل مقعدی توده های کوچکی هستند که در اطراف و داخل ناحیه مقعد ظاهر می شوند. ویروس پاپیلومای انسانی بیماری آمیزشی است و به طور معمول در مقعد و یا دستگاه تناسلی رشد می کند و منجر به زگیل مقعدی می شود.
زگیل مقعدی اغلب کوچک است و بندرت موجب سرطان می شود. این عارضه هیچ گونه ناراحتی ایجاد نمی کند بنابراین ممکن است در ابتدا مورد توجه قرار نگیرند.
هنگامی که بزرگتر و بیشتر می شوند خارش و خونریزی اتفاق می افتد که بیمار برای درمان به پزشک مراجعه می کند.
پزشک با معاینه ناحیه مقعد، زگیل های مقعدی را تشخیص می دهد. گاهی جراح آنوسکوپی با وضوح بالا (HRA) برای شناسایی بهتر ضایعات بعدی و انجام بیوپسی برای آنالیز بافت را انجام دهد. سپس بر اساس تعداد و محل زگیل، مناسب ترین گزینه درمانی را پیشنهاد می کند. در صورت عدم درمان ، زگیل های مقعدی می توانند خود به خود برطرف شوند ، بدون تغییر باقی بمانند یا تعداد و اندازه آن ها افزایش یابد. از علائم زگیل مقعدی می توان به خونریزی، ترشحات مقعدی و برجستگی اطراف مقعد اشاره داشت.

درمان بیماریهای نشیمنگاهی، بهترین روش چیست؟

درمان موضعی زگیل مقعدی

اگر زگیل های مقعدی کوچک و تعداد آن ها محدود باشد ، جراح ممکن است داروی موضعی تجویز کند. اگر زگیل مقعدی بزرگ بوده و به قسمت های دیگر ناحیه مقعد منتشر شده باشد ، پزشک ممکن است درمان های خاص در مطب را توصیه کند:

 • سرما درمانی: یخ زدگی زگیل ها باعث ریزش زگیل می شود.
 • لیزر درمانی: از پرتوهای لیزر برای سوختن زگیل ها استفاده می شود.
 • الکتروکاتر: از جریان الکتریکی برای سوختن زگیل استفاده می شود.
 • فرسایش الکترو جراحی: از تیغه های جراحی الکتریکی برای از بین بردن زگیل استفاده می شود.

امروزه با استفاده از فناوری های پیشرفته و تجهیزات جدید موجود ، می توان به راحتی الکتروکاتر و فرسایش الکتروشیمیایی زگیل های مقعدی را در حین آن انجام داد. از آنوسکوپی با وضوح بالا همچنین می توان با برداشتن نمونه ای از بافت نمونه برداری کرد.

جراحی زگیل مقعدی

زگیل های مقعدی بزرگ در موارد شدیدتر به داروهای موضعی یا درمان های داخل مطب پاسخ نمی دهند، در چنین شرایطی جراحی می تواند گزینه درمانی مناسبی باشد. اگر تعداد ، اندازه یا محل زگیل باعث درد بیش از حد شود، ممکن است بیهوشی عمومی یا نخاعی استفاده شود

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.