۲۲۶۹۰۵
۱۳۰۵
۱۳۰۵

مراحل رشد نوزاد، نوزاد یک ماهه

به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که چشم های نوزاد یک ماهه می تواند اشیاء ثابت و متحرک را تا حدودی ردیابی کند.

در ابتدا، به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که چشم های نوزاد یک ماهه می تواند اشیاء ثابت و متحرک را تا حدودی ردیابی کند. اکنون، او می تواند اشیا را که در دست های خود گرفته و دست هایش را به هم قفل کند. کودک در این سن تلاش می کند تا اشیاء در دسترس خود را بردارد. همچنین، نوزاد یک ماهه می تواند اشیا را برداشته و برای مدت کوتاهی، آن ها را در دست های خود نگه دارد. علاوه بر این موارد، فرزند شما شروع به شناخت چهره ها و افراد محدودی می کند؛ متوجه می شوید که او با دیدن شما و پدرش شروع به دست و پا زدن می کند.
نوزاد یک ماهه صداهایی را در گلوی خود ایجاد کرده و شروع به ایجاد صداهای دلپذیر می کند؛ اما اگر کسی جلوی چشمان او نباشد، احساس تنهایی کرده و شروع به گریه می کند. همچنین، فرزند شما در هنگام قرار گرفتن بر روی شکم، می تواند کمی سر خود را بلند کند؛ سر او تا 45 درجه بلند می شود. با ورود به ماه اول بعد از تولد، گریه نوزاد به شنیدن صدای اطرافیان متوقف می شود؛ او به صدای مراقبان اصلی خود با صدای گلو پاسخ می دهد. علاوه بر این موارد، نوزاد یک ماهه می تواند اندام های خود را به صورت متقارن حرکت دهد؛ با شناخت بسیار کمی که از آن ها به دست می آورد، می آموزد که دست و پاها به بدن او وصل هستند. در نهایت، لازم است بدانید که در گذشته، کودک می توانست پستان مادر را تشخیص دهد؛ اما ممکن بود که فرق شیشه شیر را از پستان مادر خود تشخیص ندهد. اما در روند رشد نوزاد یک ماهه می تواند بین پستان مادر خود و شیشه شیر فرق قائل شود.

نقاط عطف در روند رشد کودکان یک ماهه
سه حوزه اصلی در مورد روند رشد و نقاط عطف نوزاد یک ماهه وجود دارد: شناختی، جسمی، اجتماعی و عاطفی، که نقاط عطف منحصربه‌فردی، تک تک این مراحل را تشکیل می دهد. در ادامه، به بررسی هر کدام از این مراحل پرداخته شده است.
برخی از مهم ترین نقاط عطف رشد نوزاد یک ماهه به شرح زیر می باشند:
انتظار می رود که نوزاد یک ماهه در فواصل زمانی معین تغذیه کند: در ابتدا، هر زمانی که به فرزند خود شیر می دادید، او شیر مادر یا شیر خشک را میخورد؛ اما وقتی نوزاد به سن یک ماهگی خود برسد، بدن او ساعت کاری خود را شروع میکند؛ کودک در فواصل زمانی مشخص یا در هنگام گرسنگی، گریه میکند. به همین دلیل است که نوزادان معمولاً هر روز، در یک ساعت معین گریه کرده و انتظار تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک را دارند.
نوزاد یک ماهه میتواند ذائقه ها را تشخیص دهد: همانطور که میدانید، کودک یک ماهه فقط از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه میشود. با این وجود، وقتی مادر چیزی را در وعده غذایی خود بخورد که طعم شیر را به نوعی تغییر دهد، نوزاد متوجه تغییر طعم شیر خواهد شد. همچنین، به نظر میرسد که نوزاد یک ماهه تغییرات بوی شیر مادر خود را نیز تشخیص میدهد.
نوزاد یک ماهه اشیاء یا اشخاص را تأیید میکند: یک شیء را در نزدیکی چشم های نوزاد یک ماهه خود نگه دارید. کودک به آن شیء نگاه کرده و تماس چشمی با آن برقرار خواهد کرد. بر این اساس، میتوان ادعا کرد که نوزاد یک ماهه حضور اشیا و اشخاص را تشخیص میدهد.
بهبود احساسات و روند تشخیص بوها: در مرحله رشد نوزاد یک ماهه، او می تواند یک ماده نرم را از یک شی خشن متمایز کند؛ او نسبت به تماس با مواد سخت گریزان است. همچنین، او در صورت قرار گرفتن در معرض بوی تلخ یا خشن، احساس ناراحتی کرده و تمایل به استشمام بوهای شیرین دارد.

نقاط عطف رشد فیزیکی نوزاد یک ماهه
برخی از مهمترین نقاط عطف رشد فیزیکی نوزاد یک ماهه به شرح زیر می باشند:
نوزاد یک ماهه میتواند بازوهای خود را به جلو بکشد: به عنوان یک مادر جوان و بیتجربه به خاطر بسپارید که با ورود به ماه اول بعد از تولد، کودک میتواند بازوهای خود را با یک حرکت تند و سریع به جلو بکشد. این کار نشاندهنده بهبود روند رشد عضلات او است.
نوزاد یک ماهه اندام های خود را زیاد حرکت می دهد: کودک یک ماهه میتواند اندام های خود را به طور متقارن حرکت دهد؛ بدین معنی که یکی از اندام های خود را به همان روش اندام دیگری حرکت می دهد.
کنترل بهتر دست ها: با ورود به یک ماهگی، متوجه خواهید شد که فرزند شما می تواند دست های خود را به دهان و چشم های خود بیاورد.
هنگام پشتیبانی نکردن از نوزاد، سر او به عقب خم می شود: لازم است بدانید که نوزاد یک ماهه هنوز نمی تواند از سر خود پشتیبانی کند. بر این اساس، عدم پشتیبانی از سر کودک در هنگام نگه داشتن او در آغوش یا قرار دادن نوزاد در دامان خود، می تواند باعث شود که گردن نوزاد به سمت عقب خم شود. در حالی که این تغییر، یک دستاورد نیست، اما نشانه رشد سالم نوزاد شما میباشد.
نوزاد یک ماهه میتواند سر خود را بلند کرده یا حرکت دهد: نوزاد یک ماهه را روی شکم قرار دهید. او سعی میکند تا سر خود را کمی بالا برده یا آن را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند. در واقع، یک نوزاد یک ماهه به دلیل وجود عضلات و سیستم عصبی قویتر، از مهارت بهتری برای کنترل گردن خود برخوردار است.
نوزاد یک ماهه می تواند دست های خود را به شکل یک مشت محکم بچرخاند: فرزند کوچک شما می تواند در صورت تمایل، دست های خود را به شکل مشت محکمی بچرخاند.
گرفتن اشیاء: یک شی را در کف دست نوزاد یک ماهه قرار دهید؛ او به تدریج انگشتان خود را در اطراف آن قفل می کند. همچنین، فرزند شما در این سن سعی می کند تا اشیاء مجاور را به تنهایی درک کند.
چشم های نوزاد یک ماهه میتوانند اشیاء را ردیابی کنند: هنگامی که شما یک جسم را به سمت کودک خود برده و به آرامی آن را به سمت مرکز (وسط خط بین دو چشم) حرکت می دهید، نوزاد میتواند آن شی را ردیابی کند. همین مسئله وقتی اتفاق می افتد که شیء را در مرکز چشم های او قرار داده و به تدریج آن را به طرفین حرکت دهید.
نوزاد یک ماهه میتواند بر روی اشیاء که تا 12 اینچ از او فاصله دارند، تمرکز کند: نوزاد یک ماهه میتواند تا فاصله 8-12 اینچی (20.3 تا 30.4 سانتی متر) بر روی اشیاء و صورت افراد متمرکز شود.
زمان خواب نوزاد یک ماهه نیم ساعت کاهش می یابد: جالب است بدانید که ساعات خواب نوزاد یک ماهه در روز از ۱۶ به ۱۵.۵ ساعت کاهش می یابد. همچنین، در نظر داشته باشید که کودک شما تقریباً در ساعات مشخصی از روز و شب می خوابد.
قوی تر شدن رفلکس های نوزاد یک ماهه: به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به یاد داشته باشید که نوزادان در بدو تولد تعداد زیادی رفلکس را به نمایش می گذارند که تا سن یک ماهگی نیز ادامه می یابد. پزشک متخصص اطفال، در طی معاینه منظم روند رشد نوزاد یک ماهه شما، به دنبال این رفلکس ها خواهد بود. عدم وجود این رفلکسها میتواند نشانه تأخیر در روند رشد فرزند شما باشد.

نقاط عطف رشد اجتماعی و عاطفی نوزاد یک ماهه
برخی از مهم ترین نقاط عطف رشد اجتماعی و عاطفی نوزاد یک ماهه به شرح زیر می باشند:
گریه های نوزاد یک ماهه برای برقراری ارتباط با دیگران: در نظر داشته باشید که کودک برای برقراری ارتباط با دیگران، ناراحتی خود را با گریه نشان میدهد. زمانی که شما فرزند خود را در آغوش بگیرید، او تمایلی به گریه کردن نخواهد داشت. همچنین، اگر نوزاد شروع به گریه کند، شما میتوانید به او شیر بدهید تا کودک فوراً آرام شود.
نوزاد یک ماهه صداها را تشخیص میدهد: لازم است بدانید که نوزاد یک ماهه حافظه صدایی دارد و صداهای آشنا را تشخیص میدهد. در واقع، او سر خود را به سمت منبع صدا میچرخاند. همچنین، نوزادان در این سن شروع به ایجاد صداهایی از گلوی خود میکنند.
نوزاد یک ماهه با اطرافیان خود ارتباط چشمی برقرار میکند: اگر نزدیک کودک یک ماهه خود بایستید، او مستقیماً به صورت شما و سپس به چشمان شما نگاه خواهد کرد. در واقع، نوزادان در این سن به دلیل بهبود قدرت بینایی، قادر به برقراری تماس چشمی با اطرافیان خود هستند و این از مراحل رشد کودک یک ماهه است.
نوزاد یک ماهه چهره های افراد را ترجیح می دهد: نگاه نوزاد یک ماهه ابتدا بر روی صورت اطرافیان به دلیل وجود چندین ماده رنگی روشن و درخشان بر روی صورت، متمرکز میشود. در واقع، فرزند شما در این سن تمایل دارد تا با صورت اطرافیان خود ارتباط برقرار کند.
نوزاد یک ماهه میتواند برخورد نادرست را حس کرده و به آن واکنش نشان دهد: اگر با نوزاد یک ماهه برخورد کنید، او میتواند بین لرزش ملایم و حرکات خشن و ناگهانی صدای شما تفاوت قائل شود. در نظر داشته باشید که نوزاد یک ماهه از صدای نرم والدین خود لذت می برد.
نقاط عطف فوق نشانگر رشد سالم نوزاد یک ماهه شما است. با این حال، برخی علامت های قرمز در مورد روند رشد کودک یک ماهه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه این مقاله، به هشدارهای موجود در مراحل رشد نوزاد یک ماهه اشاره خواهد شد.

نگرانی از مراحل رشد کودک یک ماهه
چه موقع باید در مورد روند رشد نوزاد یک ماهه نگران شد؟ طبق نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان در آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، برخی علائم ساده میتواند نشانگر تأخیر در روند رشد نوزاد یک ماهه باشد. برخی از شایع ترین این علائم به شرح زیر میباشند:
نوزاد یک ماهه با مکش ضعیف، به مقدار خیلی کم تغذیه می کند.
حتی اگر جسمی را از یک سمت به طرف دیگر منتقل کنید، نوزاد روی آن شیء مجاور تمرکز نمی کند.
وقتی چراغ روشن را به نوزاد یک ماهه نشان می دهید، او چشمک نمی زند.
حتی در هنگام بیدار بودن و کاملاً هوشیار بودن نیز، فرزند شما به صداهای اطراف خود واکنش نشان نمی دهد.
بدن و ماهیچه های کودک سفت به نظر می رسد؛ اندام های نوزاد یک ماهه به سختی حرکت میکنند.
بدن نوزاد در هنگام در آغوش گرفتن او، احساس شلاقی به شما میدهد؛ شما تقریباً هیچ کنترل عضلانی در بدن فرزند خود مشاهده نمیکنید.
حرکتی لرزان در فک پایین نوزاد وجود دارد؛ حتی وقتی که او خوابیده است.

نکاتی برای بهبود مراحل رشد نوزاد یک ماهه
مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده و آکادمی اطفال آمریکا غربالگری منظم نوزاد را برای تشخیص سریع تر تأخیر در روند رشد او توصیه می-کنند. اگر در سلامتی کودک شما مورد ناراحت کننده ای وجود داشته باشد، پزشک متخصص اطفال این مورد را تشخیص خواهد داد. پاسخ های والدین به پزشک معالج نیز در این مرحله میتواند در بهبود روند رشد کودک نقش مؤثری داشته باشد.
چگونه والدین میتوانند به بهبود روند رشد کودک یک ماهه خود کمک کنند؟ در ادامه این مقاله، کارهایی که شما میتوانید برای تسهیل روند رشد سالم کودک یک ماهه خود انجام دهید، ارائه شده است که مهمترین این موارد به شرح زیر میباشند:
قرار دادن کودک یک ماهه بر روی شکم: اجازه دهید تا کودک یک ماهه شما هر روز یک ساعت معین را بر روی شکم بگذراند. این کار، به تقویت عضلات بدن فرزند شما کمک شایانی میکند. پزشکان متخصص اطفال به مادران توصیه میکنند که کودک خود را حدود سه تا پنج بار در روز بر روی شکم خود قرار دهند، هر جلسه دو تا سه دقیقه به طول انجامد و در نهایت مدت زمان آن افزایش یابد. شما میتوانید یک شی یا اسباب بازی جالب را در جلوی فرزند خود قرار دهید تا این فعالیت برای او جالب به نظر برسد.
تمرین فعالیت هایی که باعث تحریک کودک یک ماهه میشوند: بازی های سرگرم کننده و فعالیت هایی مانند ردیابی یک شی می توانند مهارت های نوزاد یک ماهه را تقویت کنند. هر روز مقداری زمان برای چنین فعالیت هایی تعیین کنید تا کودک شما برای تقویت توانایی های رشدی خود تمرین کافی داشته باشد.
تعامل اجتماعی برای کودک یک ماهه ضروری است: لازم است بدانید که تعامل اجتماعی از اوایل زندگی به بهبود مهارت های اساسی فرزند شما کمک میکند که برای زندگی آینده او نیز مفید هستند. در واقع، تعامل با پدر، مادر و اعضای خانواده هر جنبه از روند رشد کودک یک ماهه را بهبود میبخشد.
در نهایت، اگر کودک شما دستاوردهای رشدی را هم‌زمان با همسالان خود به دست نمی آورد، بدانید که هر کودک متفاوت از دیگران است و وحشت نکنید. تا زمانی که نوزاد شما روند رشد سالمی دارد، خوشحال باشد و بدون هیچ مشکلی به امور روزمره خود بپردازید. بررسی های منظم پزشک متخصص اطفال به تشخیص هرگونه تأخیر در روند رشد فرزند شما کمک شایانی میکند.

روند رشد جسمی کودک یک ماهه
در یک ماهگی قد نوزاد به طور متوسط ۵۴ سانتیمتر ( حدود ۵۲ تا ۵۶ سانتیمتر ) و وزن او چهار کیلوگرم است ، ولی می تواند بین ۵/۳ تا ۵/۴ کیلوگرم متغیر باشد.

مراحل رشد کودک یک ماهه چیست؟
در یک ماهگی کودک تفاوت پستان و شیشه شیر را می فهمد، اشیا را با چشم دنبال می کند، رفلاکس نوزاد قوی تر می شود و زمان خوابش کاهش می یابد.

برای کمک به رشد کودک یک ماهه چه کنیم؟
نوزاد را بر روی شکم قرار دهید، با او حرف بزنید تا با خانواده آشنا شود و بازی هایی مانند ردیابی اشیا با چشم را انجام دهید.

منبع: مامانم

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.