۵۷۹۰۳
۴ نظر
۳۵۵۹۶
۴ نظر
۳۵۵۹۶

سر نوزاد را تيغ نزنيد!

عده‌ای از مادران به اشتباه فکر می‌کنند هرچه بیشترموهای بچه را کوتاه کنند، موهایش پرپشت‌تر و زیباتر می‌شود اما ...

مادران : هر چند که نوزادان شرقی در مقایسه با نوزادان نژاد اروپایی از موهای بیشتری برخوردارند؛ اما عده‌ای از نوزادان در بدو تولد کاملا کچل هستند و عده‌ای دیگر موهایشان به گونه‌ایست که به نظر می‌رسد به اصلاح مو نیاز دارند.

مقدار موی نوزاد در زمان تولد، نوع و مقدار مو در آینده را پیش بینی نمی‌کند، زیرا اغلب موها می‌ریزند و موی جدید جایگزین آن می‌شود. باید توجه کرد همان طور که پوست لطیف نوزاد نیاز به مراقبت دارد موهای نوزاد نیز نیاز به مراقبت دارد. با اصلاح به موقع و استفاده از شامپوهایی که کودک به آن ها حساسیت ندارد می توان از موهای کودک مراقبت کرد.

سر نوزاد را تيغ نزنيد!

۱. بهترین سن برای نخستین اصلاح موهای کودک اگر کودک دلبند شما موهای بلند و پرپشتی داشته باشد، ۱۸ ماهگی و بهترین زمان اولین اصلاح موهای کودک است و اگر موهای کم پشت و کوتاهی دارد ۲ سالگی است. از اولین اصلاح به بعد هر ۲ یا ۳ ماه، ۱ تا ۲ سانتی متر سر موهای بچه را کوتاه کنید.

۲. عده‌ای از مادران به اشتباه فکر می‌کنند «هرچه بیشترموهای بچه را کوتاه کنند، موهایش پرپشت‌تر و زیباتر می‌شود»، اما حجم موها به وضعیت ژنتیکی هر فرد بستگی دارد و موها با گذشت زمان و افزایش سن بلند می‌شود. با کوتاه کردن موها فقط می‌توان از خراب شدن سر موها پیشگیری کرد.

۳. بعضی از خانواده‌ها به دلیل اینکه فرزندانشان موهای پرپشتی داشته باشند سر کودکان خود را با تیغ می‌زنند. حال اینکه این کار بسیار خطرناک است و ارزش علمی ندارد. وقتی از سمت ریشه به سمت نوک مو می‌رویم، مو نازک‌تر می‌شود، در نتیجه وقتی شما مو را تیغ می‌زنید قسمت نازک مو می‌افتد ولی سطح مقطع و ریشه مو که ضخیم‌تر است باقی می‌ماند، در نتیجه فکر می‌کنید با تیغ زدن مو ضخیم‌تر شده است. در حالی که وقتی مو رشد کند و به سمت بالا برود دوباره نازک می‌شود. در واقع همه ما با يک تعداد پياز موي مشخص به دنيا مي‌آييم که نمي‌توان اين تعداد را بیشتر کرد.

۴. در نوزادان اولين موهاي كركي غالباً بعد از تولد مي‌ريزند و رشد بعدي ممكن است طول بكشد، بنابراين كودك شما ممكن است تا چند ماه طاس به نظر برسد. به دلیل اینکه موهاي نوزاد هنوز به طور محكم در داخل پوست جا نگرفته است، با كمي اصطكاك و سائیده شدن موهای پشت سرش با بالش دچار ريزش مي‌شود و در نتيجه محل‌هاي سفيد و بي‌مو در پشت سرش ديده مي‌شود.

۵. اغلب یک لایه موی نازک و تیره رنگ، بر روی پیشانی، شانه‌ها و کمر نوزاد دیده می‌شود که به این مو کرک گفته می‌شود و مانند بسیاری از جنبه‌های ظاهری نوزادان، کاملاً عادی است. کرک بیشتر در نوزادان نارس یا نوزادان مادران مبتلا به دیابت شایع است. این کرک‌ها نگران‌کننده نیست و پس از چند هفته می‌ریزند.

چطور موهاي نوزاد را كوتاه كنيم؟
1. ابتدا ملافه تمیزی روی زمین انداخته و نوزاد را به پشت بر روي آن بخوابانيد.

2. يک قيچي، کاسه کوچکي از آب ولرم و مقداري پنبه بهداشتي در دسترس‌تان قرار دهيد.

3. پنبه را در آب ولرم خيس کنيد و آن را روي موهاي نوزاد بماليد. در همين حال سعي کنيد مرتباً با او صحبت کنيد و سرش را نوازش دهيد تا احساس امنيت و آرامش کند.

4. سر نوزاد را به يک طرف بچرخانيد و دسته کوچکي از موهايش را بين دو انگشت نشانه و وسط بگيريد. با قيچي موهايي راکه بيرون انگشت مي‌ماند، کوتاه کنيد. بقيه موهايش را نيز به همين ترتيب کوتاه کنيد. سرش را به طرف ديگر بچرخانيد و موهاي آن طرف را نيز کوتاه کنيد.

5. براي کوتاه کردن موهاي پشت سر، نوزاد را به روي شکم خوابانده و اجازه دهيد در حالتي که خودش احساس راحتي مي‌کند و در عين حال صورتش به طرف زمين است، قرار گيرد. با پنبه خيس موهاي پشت سرش را نيز کمي خيس کنيد. با گرفتن دسته‌هاي کوچک مو بين انگشتان نشانه و وسط، موهايش را کوتاه کنيد. بهتر است ابتدا از موهاي انتهايي نزديک گردن شروع کرده و بتدريج به سمت بالا بياييد. وسط پشت سر، معمولاً به علت اينکه مرتباً با بالش در تماس است، خالي از موست که بعد با گذشت زمان موهاي جديدآن قسمت را خواهد پوشاند.

6. در پايان با برس بسيار نرم و لطيفي موهاي نوزاد را شانه بزنيد تا در صورت مشاهده موهاي بلند و کوتاه نشده، آنها را مجدداً کوتاه کنيد.

دلایل ریزش مو در کودکان
وقتي فرزند شما مرز ۲ سالگي را مي‌گذراند و وارد دنياي نوپايي مي‌شود، ديگر نوزاد نيست و نگهداري‌ در مورد پوست و موي كودك نوپا و بزرگ‌تر با نوزادان بسيار متفاوت است. اگر اطلاعاتي در اين مورد نداريد، اين توصيه‌ها را بخوانيد و جدي بگيريد.

- عفونت قارچی پوست سر: در این حالت لکه‌های حلقه‌ای بدون مو و بسیار خارش‌دار و به رنگ صورتی یا خاکستری که در آن پوسته‌هایی نیز وجود دارد در سر کودکان مشاهده می‌شود.

- موخوره: در اين بیماری لكه‌هاي گرد و بي‌مو ناگهان ظاهر مي‌شوند و ظرف چند ماه موهاي نازك سفيد از آن سر در مي‌آورند و سپس موهاي طبيعي می‌رویند.

- وسواس کندن مو: برخی کودکان به دلیل تیک های عصبی یا خلق و خوهای مخصوص مجبور به کشیدن، تاب دادن و شکستن موهایشان می‌شوند. این بیماری زمانی که کودک بر چیزی متمرکز می‌شود بدتر می‌شود.

۷ توصيه جدي براي كودكاني كه كچلي دارند
1- هرگونه لكه‌ روي پوست سر كودك را بررسي كنيد. اگر پوست به شكل خاكستري يا صورتي و پوسته پوسته باشد، نشانگر كچلي است. از دست دادن مو معمولاً خطرناك نيست و هر چند كودك نسبت به آن نگران باشد اما بالاخره رشد موها دوباره آغاز خواهد شد.

2- اگر به كچلي مشكوك هستيد هر چه زودتر با دكتر تماس بگيريد زيرا این عارضه مسري است. البته این بیماری با تجویز یک پماد ضد قارچ برای پوست و قرص برای پوست سر به وسیله دکتر به راحتي درمان می‌شود.

4- اگر كودك دچار كچلي است تا زمان بهبود يافتن وي را از رفتن به مدرسه باز داريد.

5- اگر كودك از كچلي ناراحت است كلاهي براي او تهيه كنيد. از نظر رشد مجدد مو همواره و به طور منظم كودكتان را معاينه كنيد و كاري كنيد كه خود را نبازد.

6- خونسرد باشيد و با آن مانند يك بيماري معمولي برخورد كنيد. معلم كودك را از قضيه مطلع سازيد تا از مورد تمسخر قرار گرفتن وي توسط همكلاسي‌هايش جلوگيري كند.

7- اگر كودك موهايش را زياد دستكاري مي‌كند كاري نكنيد متوجه ناراحتي شما از اين بابت شود. خيلي آرام و به موقع او را از اين عمل منصرف كنيد و حتماً‌ از خستگي بيش از حد يا اضطراب او جلوگيري كنيد تا تيك‌هاي وي بدتر نشود.

كي موهاي كودك را كوتاه كنيم؟
۱. بعد از خواب بعدازظهر یا خوردن شیشه شیر بهترین زمان برای آرایشگری است زیرا کودک در آرامش است.

۲. کودک خود را روي صندلي بنشانيد و آينه‌اي به دستش بدهيد.

۳. صندلی‌ای را انتخاب کنید که دسته و محافظ داشته باشد زیرا کودک نمی‌تواند خودش را نگه دارد.

۴. فاصله شما با بچه نباید زیاد باشد و خیلی برای این کار خم نشوید، زیرا دراین صورت احتمال لرزش دست‌هایتان وجود دارد. بهترین حالت این است که کودک را روی یک صندلی بلند بنشانید و خودتان ایستاده آرایشگری را شروع کنید.

۵. صندلی‌ای را انتخاب کنید که دسته و محافظ داشته باشد زیرا کودک نمی‌تواند خودش را نگه دارد.

۶. او را عصبی و کلافه نکنید، اگر از پارچه انداختن دور گردنش او را کلافه مي‌شود مي‌توانيد بلوز کهنه خودتان را به تن او کنيد.

۷. هنگام کوتاه کردن موي کودک تنها نباشيد، شما نياز به کمک داريد. پدر بچه يا فرد ديگري مي‌تواند او را سرگرم کند و دستش را بگيرد تا شما بتوانيد به راحتي مو‌هاي کودک را کوتاه كنيد.

۸. بهتر است کمي موهاي بچه را خيس كنيد البته توجه داشته باشيد که مو وقتي خشک مي‌شود دو الي سه ميليمتر کوتاه‌تر نشان داده مي‌شود.

۹. قيچي کوتاه کردن موي کودک بايد باريک و تيز باشد.

۱۰. تلويزيون را روشن کنيد تا حواس کودک پرت شود و خيلي حرکت نکند.

تناسب چهره كودك با مدل مو
برای آرایش و اصلاح موهای کودک باید به حالت و ویژگی‌های چهره او توجه کنید تا زیبایی صورت کودک چند برابر شود. پس به حالت چهره کودک دلبندتان دقت کنید و با در نظر گرفتن نکات زیر موهایش را اصلاح کنید:

ظریف نشان دادن صورت گرد
اگر کودکتان صورت گردی دارد و شما دوست دارید تا چهره او را ظریف‌تر نشان دهید، هنگام اصلاح، موهای بالای سر او را بلند نگه دارید و موهای اطراف را کوتاه کنید. برای پسربچه‌ها بهتر است موهای پشت سر و درمورد دختربچه‌ها موهای زیرگوش‌ها را کاملا کوتاه کنید. اگر فرزندتان صورتی خیلی گرد دارد، چتری کوتاه و کمی مو روی گوشش بگذارید.

موهای کم پشت
دراین صورت باید موها را طوری اصلاح کرد که بیشتر نشان داده شود. در این مورد فقط سر موها را کوتاه کنید و تا حد ممکن حجم موها را حفظ کنید. اما موهاي بچه‌هايي كه پرپشت هستند را بايد هميشه كوتاه نگه داشت.

گردترنشان دادن چهره کشیده
دراین صورت بهتر است که موهای جلوی صورت بلندتر از موهای پشت باشد. برای این منظور، بهتر است موها تا سطح چانه باشد و کنار صورت را بگیرد.

زیباترنشان دادن چهره مربع شکل
بیشتر حجم موهای اطراف سر را نگه داشته و موهای بالای سر را کوتاه کنید. آرایش موهای بچه نباید خیلی کوتاه باشد، زیرا در این صورت فرم مربع شکل صورت، بیشتر نشان داده می‌شود.

پیشانی بلند
وقتی پیشانی کودک شما بلند است باید سعی کنید پیشانی او را کوتاه‌تر جلوه دهید. در این صورت، موها را طوری آرایش کنید که روی پیشانی یا کنار سر بریزید. چتری‌های صورت کودک را تا قبل از سه سالگی خیلی پر نگذارید؛ زیرا از زیبایی صورت بچه کم می‌کند خصوصا اگر صورتش کمی حالت مربعی داشته باشد.

مدل‌هاي موي كودك
موهای لخت
خیلی از دختر بچه‌ها موهای لختی دارند، اگر دختر کوچولوی شما نیز جنس موهایش از نوع لخت است، بهترین حالت برای او کمی بلند و ریخته شده روی شانه‌هایش است. موی لخت را به صورت جمع و به شکل دم اسبی هم می‌توان درست کرد.

دختران فرفری
اگر دختر دلبندتان موهای فرفری دارد موهایش را خیلی کوتاه نکنید. بهترین مدل برای این جنس مو، بلند نگهداشتن آن حداقل تا روی شانه‌هاست. مزیت موی فر این است که اگر کمی به آن ژل بزنید به هر حالتی درمی‌آید.

چتری دوست ها
این مدل مو اصطلاحا به مصری معروف است و اغلب تصور می‌کنند مدلی صرفا دخترانه است اما این طور نیست پسرکوچولویتان هم می‌تواند از این مدل مو استفاده کند.

به روزها
فرق کج، یکی از مدل هایی است که سال ها قبل هم به عنوان مدل روز انتخاب شده بود و خیلی از دختربچه ها این مدل را دوست دارند چون هم باز بودن مو امکان پذیر است هم اینکه به شکل های مختلف از پشت بسته می شود. به هر حال فرق کج هنوز هم مد است.

بچه‌هاي باحوصله
یکی از مدل‌های مو برای دختربچه‌های شما مدل تیکه تیکه است. البته اگر فرزندتان حوصله نگهداری و رسیدن به موهایش را ندارد بی‌خیال این مدل شوید.

بچه‌هاي راحت طلب
عده‌ای از کودکان از مدل‌های کوتاه خوششان می‌آید. نگهداری این مدل مو برای کودکان راحت‌تر است؛ زیرا موهایشان دور و برشان نیست و تمیز کردنش راحت‌تر است.

بچه‌هاي خشن
این مدل مو خیلی مورد علاقه پسربچه‌هاست چون اغلب دوست دارند چهره‌شان کمی خشن باشد. به هر حال مدل موهای سیخ سیخی یا اصطلاحا جوجه تیغی یکی از مدل‌های هر ساله است و البته توصیه می‌شود برای بچه‌هایی که موهای صافی دارند این مدل زده نشود چون نمی‌توانند حالت خودشان را روبه بالا حفظ کنند. در نتیجه مدام باید از انواع ژل و ماسک مو برای نگه داشتن این مدل مو استفاده کنند.

با موی کودکان مهربان باشید
از آنجا که کودکان فاقد هورمون جنسی هستند میزان چربی موی آنها بسیار کم است و به همین دلیل به آسانی صدمه دیده و شکننده می‌شود، پس به هیچ وجه با خشونت موی آن‌ها را شانه و سشوار نکشید. به خصوص در مورد موی دختران برای زیبایی موهایشان را بیش از حد نکشید. اگر نوزاد پر مویی دارید می‌توانید جهت آرایش دادن موها، به موهای او برس بکشيد اما باید دقت کنید که تنها از برس‌هاي مویی استفاده کنید و از برس‌هایی با دندانه‌هاي پلاستيکي و فلزي استفاده نکنید. البته در این کار زياده‌روي نکنید و همچنین برس را محکم به سر نوزاد نکشید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره سر نوزاد را تيغ نزنيد!

   دکترهای طب جدید فکر می کنند حالا که پیشرفت کردند از خدا و پیغمبرش بیشتر می دونند. قابل توجه پزشکان محترم، سنت پیامبر و ائمه معصومین این بوده که سر نوزاد را در روز هفتم می تراشیدند.
   پیشنهاد میکنم، لطف کنید و تحقیق کنید و حکمت این عمل پیامبر رو کشف کنید.

  • بدون نام
   درباره سر نوزاد را تيغ نزنيد!

   چه ربطی داره

  • علی
   درباره سر نوزاد را تيغ نزنيد!

   سلام پسرم 4 سالشه موی خیلی خیلی ضعیفه الان با تیغ زدم تا کمی قوی بیشه درسته دکترا

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.