۲۲۶۶۸۱
۳۷۸۹
۳۷۸۹
پ

حالت تهوع بارداری، رابطه آن با جنسیت جنین

زمان دقیقی برای شروع حالت تهوع بارداری وجود ندارد. ممکن است قبل از مثبت شدن تست بارداری یعنی در هفته ۴ این حالت را تجربه کنید.

حالت تهوع بارداری و جنسیت جنین چه ارتباطی با هم دارند. به علاوه، بیاموزید که چگونه دانستن این اطلاعات می تواند به شما در بهبودی و رسیدن به احساس بهتر کمک کند. بیماری تهوع صبحگاهی قطعاً خوشایند نیست. همراه با سوزش معده، جوش های حاملگی و یبوست، این فقط می تواند یکی از مشکلات عجیب اما شایع در دوران بارداری باشد. اما دقیقاً چه عواملی باعث پیدایش تهوع صبحگاهی می شود؟ آیا حالت تهوع با جنسیت جنین ارتباطی دارد؟

حالت تهوع بارداری کی شروع میشود؟
زمان دقیقی برای شروع حالت تهوع بارداری وجود ندارد. ممکن است قبل از مثبت شدن تست بارداری یعنی در هفته ۴ این حالت را تجربه کنید و یا چندین هفته بعد از گرفتن خبر خوش بارداریتان دچار تهوع شوید. حتی ممکن است خوش شانس بوده و هرگز دچار حالت تهوع بارداری نشوید.

حالت تهوع بارداری کی تمام میشود؟
ممکن است حالت تهوع در تمام طول بارداری همراه شما باشد اما در بیشتر مادران با اتمام هفته ۱۶ و تطابق بدن با شرایط بارداری، این حالت رو به بهبود می گذارد.

چه عواملی باعث حالت تهوع بارداری می شوند؟
اگرچه هنوز هیچ کس به طور قطعی نمی داند که چه عواملی باعث پیدایش تهوع صبحگاهی می شوند، اما تئوری های قانع کننده ای در این زمینه وجود دارند. مهم است که دلایل اصلی بیماری صبحگاهی را درک کنید، چون می ‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که کدام یک از روش های درمانی طبیعی برای شما بهتر عمل می کنند.
هورمون های ناشی از بارداری
مشهورترین توضیحی که در مورد علت بروز تهوع بارداری یا همان بیماری صبحگاهی وجود دارد، این است که منشا هورمونی دارد. هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی یا همان اچ سی جی (HCG) در ابتدای بارداری به سرعت افزایش می یابد، که معمولاً عامل اصلی پیدایش احساس تهوع و بدحالی در زنان باردار است. در حقیقت هیچ کس نمی داند چرا، اما هورمون HCG مظنون اصلی است زیرا زمان به اوج رسیدن این هورمون دقیقا همزمان با اوج گرفتن بیماری صبح گاهی (پایان سه ماهه اول بارداری) است.
کبد ضعیف
بسیاری از خانم ها دریافته اند که تقویت کبد پیش از بارداری و حین بارداری تفاوت زیادی در شدت بیماری تهوع صبحگاهی آن ها ایجاد کرده است یا حتی در بارداری دوم آن را به کلی از بین برده است. این تئوری نیز منطقی است، زیرا هورمون های بارداری فشار زیادی را بر کبد وارد می کنند.
تحت استرس بودن غدد آدرنال
غدد فوق کلیوی یا غدد آدرنال در بدن شما همزمان با کبد و پانکراس کار می کنند. در مواقع بحرانی و وجود استرس ها در بدن (مانند بارداری)، غده فوق کلیه شما قند ذخیره شده در کبد را برای تأمین انرژی فرا می خواند. اگر سیستم آدرنال بیش از حد تحت فشار استرس باشد، می تواند تمام قند ذخیره شده بدن را مصرف کند و سپس باعث تجزیه بافت برای تامین انرژی می شود.
اینجاست که اهمیت یک رژیم غذایی بسیار مغذی مشخص می شود. خوردن غذای کافی برای شما و جنین در حال رشد درون رحمتان، ضروری است تا از تحت فشار قرار گرفتن بیش از حد غده فوق کلیوی جلوگیری کند. ممکن است به همین دلیل باشد که غذا خوردن به طور مداوم در طی حملات بیماری صبحگاهی و همینطور مصرف مکمل های هدف دار برای حمایت از غدد فوق کلیه، گزینه های درمانی خوبی برای مقابله با بیماری صبحگاهی در برخی از زنان به شمار می روند.
تکثیر بیش از حد باکتری اچ. پیلوری (H. Pylori)
یک مطالعه ارتباط قوی بین عفونت ناشی از باکتری اچ. پیلوری و بروز بیماری هیپرامزیس گراویداروم (hyperemesis gravidarum) که یک شکل بسیار شدید از بیماری صبحگاهی است، را نشان داده است. شاید تا به حال خاطرات مادرانی که در بارداری دچار تهوع و استفراغ های بسیار شدید شده بودند را شنیده باشید، به این مشکل هیپرامزیس گراویداروم گفته می شود. برای اینکه این مشکل تکرار نشود، در فواصل بین بارداری ها حتما باید آلودگی به باکتری اچ. پیلوری درمان شود تا در بارداری بعدی احتمال بروز این مشکل به زیر سفر برسد.
سطح پایین قند خون
بسیاری معتقدند که سطوح پایین قند خون ناشی از تخلیه کالری بیشتر توسط جفت است که موجب بروز حالت تهوع بارداری در شب می‌شود، اگرچه هیچ مطالعه‌ای برای تایید این نظریه وجود ندارد. با این حال، تهوع بارداری در بسیاری از خانم ها هنگامی که از افت سطح قند خون خود جلوگیری می کنند، بهتر می شود. اما این مساله همچنین ممکن است مربوط به تحت فشار غدد آدرنال باشد (که با کاهش قند خون حتی بیشتر هم تحت فشار قرار می گیرند!).
کمبود مواد مغذی
بسیاری از مادران که در بارداری اول حالت تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند دریافته اند که درمان کمبود منیزیم در بارداری بعدی به رفع بیماری صبحگاهی کمک می کند. خاک ما فقیر شده و آب ما بیش از حد تصفیه و فیلتر شده است، بنابراین اکثر ما ماده معدنی منیزیم را به حد کافی دریافت نمی کنیم. با این حال، این مساله بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که ویتامین ها و مواد معدنی به طور همزمان کار می کنند، و ممکن است شما مشکلی بیش از کمبود منیزیم داشته باشید. در این صورت مهم است اطمینان پیدا کنید که به اندازه کافی ویتامین B، کلسیم، ویتامین D، ویتامین K، و همچنین ویتامین A را به حد کافی دریافت می کنید. ترجیحاً بهتر است این ویتامین ها و مواد معدنی از طریق منابع غذایی تامین شوند.
کمبود الکترولیت
برخی بر این باورند که عدم تعادل الکترولیت ها ممکن است باعث تهوع صبحگاهی شود یا احتمال دارد در بروز آن سهیم باشد، با این حال، این فقط یک عارضه جانبی ناشی از استفراغ های مکرر است. تهوع بارداری در برخی از زنان با افزودن الکترولیت به رژیم غذایی آن ها از طریق نوشیدن این اکسیر سالم و بی خطر، تسکین یافته است.
محافظت در برابر سمومی که ممکن است به جنین آسیب برسانند
برخی از متخصصان معتقدند که حالت تهوع یک روش محافظت تکاملی در برابر مسمومیت های غذایی و اجزای غذاهایی است که ممکن است دریافتشان در دوران بارداری مضر باشد. برخی فکر می کنند که حساسیت جنین به سموم در حدود ماه سوم بارداری به اوج خود می رسد، زمانی که حالت تهوع صبحگاهی معمولاً شروع به فروکش کردن، می کند. این می تواند دلیل این باشد که بسیاری از زنان باردار از الکل، قهوه، گوشت، تخم مرغ و مواردی مانند آن بیزار هستند. از طرف دیگر، برخی از کارشناسان استدلال می کنند که این منطقی نیست. چرا؟ زیرا غذاهایی که به طور معمول در طی هفته هایی که خانم تهوع صبحگاهی دارد، خورده می شوند، ارزش غذایی بسیار پایینی دارند (کراکر، بیسکوییت ها، نان و غیره)، در حالی که غذاهایی که باعث بروز تهوع می شوند بهترین و پرمصرف ترین مواد غذایی بارداری هستند، مانند گوشت غنی از پروتئین، تخم مرغ، و ماهی.
سم زدایی
این نظریه از نظر علمی پشتیبانی محکمی نمی شود. اما برخی تصور می کنند که بدن ما در سه ماهه اول بارداری، یک دوره سم زدایی را سپری می کند. چرا؟ آن ها معتقدند که این امر در تلاش برای ایجاد تمیزترین محیط برای جنین در حال رشد ما رخ می دهد. بنابراین حالت تهوع و استفراغ می تواند عارضه جانبی آن روند سم زدایی باشد.

آیا حالت تهوع بارداری با جنسیت جنین ارتباط دارد؟
برخی معتقدند که مادرانی که جنسیت جنین درون رحمشان دختر است، ممکن است نسبت به بقیه مادران با احتمال بیشتری حالت تهوع بارداری را تجربه کنند. هرچند هیچ مطالعه ای برای حمایت از این موضوع انجام نشده است.

اگر دچار حالت تهوع بارداری شده اید چه کاری باید انجام دهید؟
اگر به حالت تهوع بارداری مبتلا شده اید، بسیاری از روش های درمانی طبیعی وجود دارند که می تواند به کاستن از شدت این مشکل کمک کنند. سایر پست های ما در این زمینه را حتما مطالعه کنید و از پزشک خود نیز برای مقابله با این مشکل کمک بگیرید.

حالت تهوع بارداری کی شروع می شود؟
زمان دقیقی برای شروع حالت تهوع بارداری وجود ندارد. ممکن است قبل از مثبت شدن تست بارداری یعنی در هفته ۴ این حالت را تجربه کنید و یا چندین هفته بعد از گرفتن خبر خوش بارداریتان دچار تهوع شوید. حتی ممکن است خوش شانس بوده و هرگز دچار حالت تهوع بارداری نشوید.

حالت تهوع بارداری کی تمام می شود؟
ممکن است حالت تهوع در تمام طول بارداری همراه شما باشد اما در بیشتر مادران با اتمام هفته ۱۶ و تطابق بدن با شرایط بارداری، این حالت رو به بهبود می گذارد.

آیا استرس حالت تهوع بارداری را بدتر می کند؟
غدد فوق کلیوی یا غدد آدرنال در بدن شما همزمان با کبد و پانکراس کار می کنند. در مواقع بحرانی و وجود استرس ها در بدن (مانند بارداری)، غده فوق کلیه شما قند ذخیره شده در کبد را برای تأمین انرژی فرا می خواند. اگر سیستم آدرنال بیش از حد تحت فشار استرس باشد، می تواند تمام قند ذخیره شده بدن را مصرف کند و سپس باعث تجزیه بافت برای تامین انرژی می شود.

آیا حالت تهوع بارداری با جنسیت جنین ارتباط دارد؟
برخی معتقدند که مادرانی که جنسیت جنین درون رحمشان دختر است، ممکن است نسبت به بقیه مادران با احتمال بیشتریحالت تهوع بارداری را تجربه کنند. هرچند هیچ مطالعه ای برای حمایت از این موضوع انجام نشده است.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند