۲۳۳۰۸۳
۹۳۰۶۷
۹۳۰۶۷

بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

یک زن می‌تواند پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا اگر یک روش پیشگیری از بارداری ناموفق بوده است، برای جلوگیری از بارداری از پیشگیری اضطراری استفاده کند.

بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم
یک زن می‌تواند پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا اگر یک روش پیشگیری از بارداری ناموفق بوده است، برای جلوگیری از بارداری از پیشگیری اضطراری استفاده کند.

۲ نوع پیشگیری از بارداری اضطراری وجود دارد

۱-قرص ضد بارداری اورژانسی

قرص ضد بارداری اورژانسی (قرص صبح بعد از ظهر)، که حاوی پروژسترون است و با توقف یا تأخیر آزاد شدن تخمک از تخمدان‌ها (تخمک گذاری) عمل می‌کند. می‌توانید آن را بدون نسخه از پزشک یا از اکثر داروخانه‌ها تهیه کنید. شما باید آن را در اسرع وقت مصرف کنید، ترجیحاً در عرض ۲۴ ساعت پس از رابطه جنسی، اما همچنان تا ۵ روز کار می‌کند. تا ۸۵ درصد از بارداری‌ها جلوگیری می‌کند

۲-دستگاه داخل رحمی مسی (IUD)

دستگاه داخل رحمی (IUD) یک وسیله کوچک ضد بارداری T شکل است که از پلاستیک و مس ساخته شده و در داخل رحم قرار می‌گیرد. IUD قبلا "کویل" یا "حلقه" نامیده می‌شد.
برخی از آی یو دی‌ها حاوی هورمون‌هایی هستند که به تدریج برای جلوگیری از بارداری ترشح می‌شوند. از این آی یو دی‌ها می‌توان برای مدیریت دوره‌های سنگین نیز استفاده کرد.
این یک روش طولانی اثر و برگشت پذیر برای جلوگیری از بارداری است که بسته به نوع آن می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ سال در رحم باقی بماند.
همچنین اگر توسط یک پزشک یا متخصص در عرض ۵ روز (۱۲۰ ساعت) پس از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده تجویز شود، می‌تواند یک پیشگیری اضطراری موثر باشد.
برخی از آی یو دی‌ها حاوی هورمون‌هایی هستند که به تدریج برای جلوگیری از بارداری ترشح می‌شوند. از این آی یو دی‌ها می‌توان برای مدیریت دوره‌های سنگین نیز استفاده کرد. آی یو دی ۹۹ درصد موثر است.
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

وازکتومی روشی برای جلوگیری از بارداری

وازکتومی یا "عقیم سازی مردانه" یک روش ساده و قابل اعتماد برای پیشگیری از بارداری است. معمولاً دائمی در نظر گرفته می‌شود و بنابراین یک تصمیم بزرگ است که باید قبل از آن به طور کامل با پزشک خود در میان گذاشته شود. وازکتومی یک روش جراحی سریع و نسبتاً بدون درد است که لوله‌های حامل اسپرم را مسدود می‌کند. معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود.
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

عقیم سازی زنان رو شی برای جلوگیری از بارداری

عقیم‌سازی زنان یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری است که به‌طور دائم مانع از بارداری زن می‌شود. مانند وازکتومی، عقیم سازی زنان تصمیم بزرگی است که باید به طور کامل با پزشک خود در میان گذاشته شود.
عقیم‌سازی زنان یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری است که به‌طور دائم مانع از بارداری زن می‌شود.
این عمل معمولاً شامل بریدن یا انسداد لوله‌های فالوپ است که تخمک‌ها را از تخمدان‌ها به رحم حمل می‌کنند.
این امر از رسیدن تخمک‌ها به اسپرم و لقاح جلوگیری می‌کند. این یک عمل جراحی نسبتاً جزئی است و بسیاری از زنان می‌توانند در همان روز به خانه برگردند.
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

حلقه واژن روشی برای جلوگیری از بارداری

حلقه واژن یک حلقه پلاستیکی کوچک و نرم است که در داخل واژن قرار می‌گیرد. بعد از ۲۱ روز حذف می‌شود. هفت روز بعد از یک حلقه جدید استفاده می‌شود. یک حلقه واژینال حدود ۴ میلی متر ضخامت و ۵.۵ سانتی متر قطر دارد. این حاوی استروژن و پروژسترون است، بنابراین برای زنانی که نمی‌توانند از پیشگیری از بارداری حاوی استروژن استفاده کنند، مناسب نیست. اگر به درستی استفاده شود، حلقه واژینال ۹۹.۵ ٪ موثر است، اما با استفاده از "زندگی واقعی"، ۹۳ ٪ موثر است.

چه زمانی می‌توانیم بعد از بچه دار شدن دوباره از پیشگیری از بارداری استفاده کنیم؟

ممکن است خیلی زود پس از تولد نوزاد دوباره باردار شوید، حتی اگر در حال شیردهی هستید و عادت ماهانه شما برنگشته است. شما حدود ۲ هفته قبل از رسیدن به قاعدگی تخمک گذاری می‌کنید (تخمک آزاد می‌کنید)، بنابراین ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید باروری شما بازگشته باشد.
مهم است که پیشگیری از بارداری را از ابتدا مرتب کنید. اگر شیر نمی‌دهید، می‌توانید هر نوع پیشگیری از بارداری را انتخاب کنید.
مهم است که پیشگیری از بارداری را از ابتدا مرتب کنید. اگر شیر نمی‌دهید، می‌توانید هر نوع پیشگیری از بارداری را انتخاب کنید. شما می‌توانید از ۶ هفته پس از زایمان از قرص یا حلقه واژینال استفاده کنید. تزریق ضد بارداری را می‌توان بلافاصله پس از تولد نوزاد شروع کرد.
اگر در حال شیردهی هستید، می‌توانید بلافاصله از کاندوم استفاده کنید. بعد از ۴ هفته می‌توانید از IUD، تزریق ضد بارداری، دیافراگم یا حلقه واژینال بعد از ۶ هفته شروع کنید.
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

پیشگیری از بارداری چقدر موثر است؟

اثربخشی پیشگیری از بارداری به عوامل زیر بستگی دارد:
 • سن شما
 • اینکه چند بار رابطه جنسی دارید
 • آیا از قرص ضد بارداری به درستی استفاده می‌کنید
بیشتر انواع پیشگیری از بارداری در صورت استفاده صحیح بیش از ۹۹ درصد موثر هستند. این بدان معناست که کمتر از ۱ از هر ۱۰۰ زنی که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند، هر سال باردار می‌شوند. کاندوم مردانه در صورت استفاده صحیح و مداوم ۹۸ درصد موثر است. این تنها نوع پیشگیری از بارداری است که در برابر بیماری‌های مقاربتی و همچنین بارداری محافظت می‌کند.

توقف پیشگیری از بارداری

ممکن است لازم باشد با افزایش سن، پس از بچه دار شدن، یا اگر زندگی جنسی شما به هر طریقی تغییر کرد، نوع پیشگیری از بارداری را تغییر دهید.
باروری معمولاً از حدود ۳۷ سالگی شروع به کاهش می‌کند، اگرچه پس از این مدت برای جلوگیری از بارداری ناخواسته همچنان باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. اکثر زنان تا سن ۵۵ سالگی به یائسگی می‌رسند و معمولاً می‌توان به آن‌ها توصیه کرد که در این زمان استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری را متوقف کنند.
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

۱۲ باور‌ غلط درباره بارداری

بارداری یکی از ظریف‌ترین کار‌های دنیا است. به نسبت ظرفیت این کار در هر فردی به سهم خودش، بارو‌های غلطی وجود دارد که بهتر است آن‌ها را بشناسید و به عنوان باور غلط ازشان یاد کنید؛ مواردی مانند:
 1. عادت ماهانه منظم باعث راحتی در بارداری است
 2. بعد از ۴۰ سالگی بارداری ساده است
 3. تخمک‌گذاری در زمان کاهش یا افزایش دمای پایه بدن صورت می‌پذیرد
 4. به محض قطع قرص پیشگیری، باردار اتفاق می‌افتد
 5. وزن روی باوروی تاثیر ندارد
 6. ترشحات واژنی نشان‌دهنده عفونت هستند
 7. مشکلات باروری مربوط به زنان است
 8. اسپرم فقط ۳ روز زنده است
 9. تخمک‌گذاری در روز چهاردهم چرخه قاعدگی انجام می‌شود
 10. چرخه قاعدگی طبیعی ۲۸ روزه است و هر زنی فقط یک روز در این مدت امکان بارداری دارد
 11. رسیدن به ارگاسم باعث آزاد شدن تخمک در بدن زنان می‌شود
 12. در زمان بارداری نباید رابطه جنسی داشت

بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

بهترین روش پیشگیری از بارداری کدام روش است؟

انتخاب بهترین روش پیشگیری از باردار در گروی موقعیت هر فرد است. زوج‌ها دارای عادت‌ها و ویژگی‌های جسمانی و سلیقه‌های مختلف هستند. برای اینکه به بهترین راه برای پیشگیری از حاملگی برسند، باید با موارد مختلف آشنا باشند. البته توصیه می‌کنیم که جلوگیری از بارداری بعد از مثبت شدن تست را حتما از طریق پزشک زنان پیگیری کنید.
انتخاب از میان گزینه‌های پرتعداد بر عهده خود افراد است. در صورتی که این فرایند دشوار باشد یا اطلاعات کافی نداشته باشند، از متخصص زنان کمک بگیرید.
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

اقدامات فوری بعد از رابطه جنسی بدون محافظت برای جلوگیری از بارداری

به محض آنکه فرد متوجه شود باید هرگونه فعالیت جنسی را متوقف کند. در این حالت یا در زمانیکه رابطه‌ی جنسی به طور کلی بدون محافظت انجام شده است، چند کار وجود دارد که انجام آن می‌تواند به فرد برای کاهش اثرات احتمالی کمک کند:
۱. تخلیه ادرار
دستشویی کردن می‌تواند برای تمیز کردن واژن و پاک کردن مایعات موثر بوده و همچنین به از بین بردن باکتری‌هایی که می‌توانند منجر به عفونت دستگاه ادراری شوند کمک کند. لازم به ذکر است که اگر یک رابطه‌ی کامل جنسی انجام شده باشد ممکن است این روش نتواند به جلوگیری از بارداری کمک کند چرا که پیش از آن اسپرم به سمت تخمک حرکت کرده است.
۲. دوش گرفتن
دوش گرفتن به فرم معمول آن و شستشو با آب ولرم می‌تواند به پاک شدن ناحیه‌ی تناسلی کمک کند. استفاده از دوش واژینال برخلاف برخی از باور‌ها می‌تواند باعث افزایش تحریک و عفونت شده و توصیه نمی‌گردد.
۳. حفظ آرامش خود
پس از یک رابطه‌ی کنترل نشده ممکن است فرد با احساسات متفاوتی مواجه شود که لازم است برای مدیریت خود تلاش کند.
۴. آمادگی برای مراحل بعدی
مثلا ممکن است فرد نیازمند استفاده از دارو‌های ضد بارداری اورژانسی باشد که لازم است پس از تسلط به خود برای آن تصمیم گیری کند.
بهترین روش جلوگیری از بارداری بعد ریختن اسپرم

اقدامات بعد از ۳ روز از رابطه جنسی بدون محافظت

۱. مصرف دارو
در اثرگذاری برخی از دارو‌ها زمان موثر است و باید ۷۲ ساعت پس از رابطه‌ی جنسی محافظت نشده مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله‌ی این دارو‌ها می‌توان به قرص‌های پیشگیری که حاوی هورمون‌های مصنوعی هستند و می‌توان آن‌ها را بدون نسخه از داروخانه‌ها دریافت کرد، اشاره کرد.
۲. مراجعه به پزشک
در بعضی از موارد به خصوص زمانیکه نگرانی از یک بیماری نیز وجود دارد مشورت با یک پزشک می‌تواند به فرد برای مدیریت شرایط کمک کند و پزشک می‌تواند هرچه سریع‌تر برای انجام کار‌های لازم اقدام کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.