۲۲۶۳۱۹
۳۸۵۵
۳۸۵۵

چگونه رحم را برای بارداری تقویت کنیم؟

چگونگی تقویت رحم برای بارداری از سوالات رایجی است، که اکثر خانم ها می پرسند.

چگونگی تقویت رحم برای بارداری از سوالات رایجی است، که اکثر خانم ها می پرسند. قابل به ذکر است که رحم در زمان بارداری به مدت ۹ ماه پذیرای جنین می باشد. برای تامین شرایط مناسب جهت اتصال جنین با لایه های اندومتر، بهتر است خانم هایی که قصد باروری دارند، نکاتی را رعایت کنند.
برخی زوجین برای تولد فرزند هیچ برنامه ریزی ندارند و به دنبال زمان خاصی برای تولد نیمه ای از وجودشان نیستند. بر خلاف این افراد، برخی زوجین تمایل دارند که کودک خود را در زمان خاص به دنیا بیاورند و برای آن هزاران برنامه می ریزند.

نحوه تقویت رحم برای بارداری
از نشانه های یک خانم سالم می توان به تخم های سالم در تخمدان، چرخه مناسب پریودی و باردار شدن در آینده اشاره کرد. سوالی که ذهن اکثر خانم ها را به خود مشغول می کند این می باشد، که آیا شرایط مناسب برای بارداری را دارا هستم و از تخمک های سالم و قوی برخوردار می باشم؟
برای این سوال جواب قطعی برای هیچ خانمی در نظر گرفته نشده است، زیرا طیف گسترده ای در این امور وجود دارد که عوامل بسیاری به آن وابسته هستند. تقویت رحم برای بارداری با رعایت برخی اصول و دانستنی به سادگی امکان پذیر است و نگرانی برای شما در آینده باقی نمی گذارد.
از عواملی که در سلامت تخمدان و تخمک ها بسیار تاثیر گذار است، می توان به عوامل محیطی، هورمون ها، استرس و شرایط روحی فرد، چرخه منظم پریودی، گردش خون مناسب و رژیم غذایی معتدل اشاره کرد.

اقدام به معاینات پیش از باروری
در قدم اول و قبل از اقدام به بارداری باید شرایط مناسب را ایجاد کنید. هنگامی که از سلامتی کامل برخوردار باشید، مسلما از بارداری موفقیت آمیزی هم برخوردار هستید. توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به بارداری حتما به پزشک مخصوص زنان مراجعه کنید تا به خوبی سلامت شما را معاینه کند. در حین انجام چنین معایناتی از شما آزمایش های به خصوصی خواسته می شود تا تجویز فولیک اسید و انواع مکمل های مورد نیاز برای بارداری به میزان مناسب برای شما صورت گیرد.
در زمان اقدام به بارداری اگر داروی خاصی را مصرف می کنید، با پزشک خود در میان بگذارید تا در مصرف مکمل های و دارو های جدید بارداری به مشکل بر نخورید. مراجعه به پزشک برای بارداری شانس شما را در حاملگی بدون هیچ عیب و نقص دو چندان می کند و شانس بارور شدن شما را در دفعات ابتدایی افزایش می دهد. در حین مصرف دارو ها اگر به مشکل برخوردید با پزشک مشورت کنید و سپس به مصرف دوباره آن ها ادامه دهید.

علت اهمیت کیفیت تخمک ها بر چه اساس است؟
برای بارداری سالم و بی هیچ عیب و نقص نیازمند تخمک های سالم هستید که شانس باروری شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. در سالیان گذشته باور افراد بر این اساس بود که تخمک ها در طول زندگی زنان تولید نمی شوند و فقط در زمان حاملگی رها و خارج می شوند.
اما دانش امروزه ثابت کرده است که سلول های تخمدان در طول زندگی زنان تخمک های بسیاری تولید و رها می کنند. سن از عوامل موثر در کیفیت تخمک ها می باشد، با بالا رفتن سن فضای تخمک سازی بزرگ تر می شود که شرایط بهتری برای رشد تخم و تکثیر آن ها ایجاد می کند. برای داشتن تخمدان های سالم و تخمک هایی قوی می توانید به مصرف مواد غذایی سالم و مکمل های گردش خون یافته بپردازید که در تقویت رحم برای بارداری بسیار موثر می باشد.
تخمک ها برای تخم گذاری سالم و مناسب نیاز به چرخه ۹۰ روزه دارند. در این زمینه قابل به ذکر است که تغذیه در سن نوجوانی دختر خانم ها بسیار موثر است، برای اینکه در بزرگسالی و بارداری به مشکل بر نخورید، باید از همان ابتدا توجه کافی به تغذیه را داشته باشید و از مصرف غذاهای فست فود و تنقلات بپرهیزید.

روش های تقویت رحم برای بارداری
برنامه ریزی برای انجام چکاپ های قبل بارداری
برای باروری سالم و مناسب نیازمند مشورت های پزشک متخصص هستید. پزشکی که سابقه پزشکی خانواده زوجین را مورد بررسی قرار دهد و از تغذیه و مصرف مکمل های شما به خوبی با خبر باشد. در زمان تقویت رحم برای بارداری شاید لازم باشد که مصرف مواد غذایی یا مکمل را قطع کنید که این اتفاق تنها در زمان مراجعه به پزشک مشخص می شود.
پزشک مربوطه موارد بسیاری همچون؛ رژیم های قبل از بارداری، تمرینات ورزشی، رژیم مناسب کاهش وزن، ایمن سازی عملکرد های بدن و عادات غلط رفتاری شما را به شدت مورد بررسی قرار می دهد. در صورت وجود هر گونه بیماری همچون دیابت، آسم و فشار خون بالا دکتر توصیه هایی به شما می کند که برای بارداری سالم کمک کننده می باشد. اگر در طول سال هیچ گونه آزمایشی انجام نداده اید، دکتر شما را ملزوم به انجام آزمایشاتی چون؛ معاینه لگن، آزمایش پاپ اسمیر برای تشخیص بیماری و سلامت جنسی می کند.
دوری از هرگونه قرص و داروی ضد باروری
برای حاملگی باید از مصرف هرگونه قرص و داروی جلوگیری اجتناب کنید. به طور طبیعی بعد از قطع مصرف دارو های ضد باروری، پریودی شما آغاز می شود. در برخی زنان شروع دوره های تخم گذاری ۱ ماه و در مواردی بیش از این طول می کشد. با نظم پیدا کردن روند پریودی، تخمک گذاری به حالت طبیعی انجام می شود. اگر برای جلوگیری از بارداری به تزریق پروژسترون روی آورده اید باید مدت زمان ۳ الی ۶ ماه منتظر بمانید تا اثر آن به طور کامل از بدن شما خارج شود.
توصیه پزشکان به زنانی که پریودی آنان منظم نیست این می باشد، که از اقدام به حاملگی اجتناب کنند، این عامل در زمان دقیق زایمان نیز اثر گذار می باشد. اگر حاملگی قبل از منظم شدن پریودی رخ دهد، پزشکان مرتبط از شما درخواست سونوگرافی برای تعیین زمان زایمان می کنند.
دوره تخمک گذاری خود را پیدا کنید
محاسبه دقیق دوران تخمک گذاری به شما این قابلیت را می دهد که زمان باروری دقیق در زمان های پریودی خود را تشخیص دهید. شما با استفاده از تغییرات دما در دهانه رحم و وجود مخاط در آنجا می توانید، جدولی تهیه و تنظیم کنید که به شما در باروری سالم کمک کند. با دنبال کردن این روند روز های تخمک گذاری خود را در می یابید و در روش دیگر می توانید از کیت هایی که در داروخانه ها به فروش می رسد برای تعیین زمان استفاده کنید.
برنامه غذایی مناسب برای خود تهیه کنید
در تقویت رحم برای بارداری باید از سبک زندگی سالم و برنامه غذایی مناسب برخوردار باشید. برخورداری از یک رژیم غذایی مناسب، شانس شما و همسرتان را برای بارداری افزایش می دهد.
رژیم غذایی مخصوص خانم ها
میوه های تازه
سبزیجات و غلات کامل
مصرف شیر و ماست به صورت روزانه
مصرف عسل به جای قند و شکر
مصرف محدود از قهوه
اجتناب از نوشیدنی های الکلی
رژیم غذایی مخصوص آقایان
مصرف مواد غذایی دارای ویتامین E
مصرف شنبلیله
غذاهای ارگانیک

اقدام به آزمایشات ژنتیکی
در زمان تقویت رحم برای بارداری انجام تست غربالگری بسیار مهم و دارای اهمیت می باشد. در برخی موارد امکان دارد که زوجین دارای بیماری ژنتیک خطرناک همچون؛ کم خونی، فیبروز کیستی و دیگر بیماری های سخت باشند. اگر یکی از شما مبتلا به بیماری های ارثی باشد، احتمال اینکه فرزندان نیز از این بیماری برخوردار شود، نسبت ۱ به ۴ است. برای انجام این تست خون و یا بزاق دهان مورد آزمایش قرار می گیرد.

برخورداری از برنامه ورزشی مناسب
اگر در حال حاضر از برنامه ورزشی مخصوص فیتنس برخوردار هستید، بسیار عالی است. اما اگر در غیر این صورت می باشد، توصیه ما به شما این است که هرچه سریع تر برنامه ریزی مناسب با بدن خود را طراحی و تنظیم کنید. ورزش شما را از ابتلا به استرس و هر گونه بیماری روحی در امان نگاه می دارد و در نهایت بارداری بدون هیچ آسیبی را به شما هدیه می دهد.

به وزن مناسب خود دست پیدا کنید
در صورتی که از وزن ایده آل برخوردار باشید، بارداری راحت و زایمان آسانی در پی خواهید داشت. وزن مناسب را می توانید از طریق محاسبه شاخص توده بدنی به دست آورید. خانم هایی که از توده بدنی بالایی برخوردار هستند در معرض ابتلا به انواع بیماری های باروری قرار دارند که بهتر است تحت نظر پزشک تمامی اقدامات را انجام دهند. همچنین خانم هایی که از توده بدنی پایین برخوردار هستند، نوزادانی کم وزن به دنیا می آورند. بر این اساس داشتن شاخص توده بدنی سالم در تقویت رحم برای بارداری بسیار مهم و اساسی می باشد.

مصرف اسید فولیک
مصرف اسید فولیک در باردای بسیار حائز اهمیت است. اسید فولیک احتمال ابتلا به انواع بیماری های ستون فقرات در نوزادان را کاهش می دهد. توصیه پزشکان به خانم هایی که قصد باروری دارند، این است که ۱ ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف این مکمل ها را آغاز کنند. طبق مطالعات صورت گرفته، دوز مناسب مصرف این قرص ۴۰۰ میلی گرم است، که در صورت مصرف نان های غنی شده، حبوبات و قرص های مکمل این ویتامین در بدن به میزان مناسب تامین می شود.

آگاهی از سابقه خانوادگی خود و همسر
آگاهی از سابقه خانوادگی و ژنتیکی زوجین در قبل از بارداری بسیار دارای اهمیت است. به همین علت بیشتر پزشکان از شما در خواست سابقه های پزشکی مرتبط خود و همسرتان را می کنند. با دانستن تمامی شرایط و عوامل ریسک ابتلا فرزند به بیماری های کاهش می یابد.

روش های تقویت تخمک گذاری در بارداری
به راه انداختن جریان خون مناسب و اکسیژن رسانی از عوامل موثر در تقویت تخمک ها به شمار می رود. این عمل را با ورزش هایی چون یوگا و روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی می توانید انجام دهید.
ماساژ درمانی و یا ماساژ شکم در بهبود گردش خون در ناحیه رحم و تخمک ها بسیار موثر می باشد.
استرس، نداشتن رژیم غذایی مناسب و پیروی از سبک زندگی ناسالم بر هم ریختن تعادل هورمونی را برای شما در پی دارد.
رژیم غذایی هایی که دارای مکمل و اسید فولیک هستند، بهترین شرایط تقویت رحم برای بارداری را ایجاد می کنند.

آشنایی با رژیم غذایی مناسب بارداری
آواکادو، با دارا بودن چربی مورد نیاز بدن از میوه های مناسب دوران بارداری به شمار می رود.
لوبیا و عدس، به همراه دیگر حبوبات که دارای آهن هستند برای سلامت بدن خانم های باردار بسیار مناسب است.
آجیل جات و میوه های خشک سرشار از پروتئین و ویتامین های مورد نیاز بدن هستند.
کنجد به عنوان تقویت کننده اساسی هورمون و تخمک ها به حساب می آید.
توت با دارا بودن آنتی اکسیدان قوی در سلامت عملکرد های بدن اثر گذار می باشد.
سبزیجات برگ سبز همانند کلم و اسفناج دارای مقادیر بسیاری از ویتامین های A، اسید فولیک، آهن، منگنز و کلسیم می باشد.
ریشه گیاه ماکا دارای ۳۱ مواد معدنی مختلف و ۶۰ فیتونوترین است که به تقویت اسپرم و تخمک ها منجر می شود.
زنجبیل با دارا بودن خاصیت ضد التهابی به تقویت گردش خون بدن منجر می شود.
مصرف دارچین به بهبود تاثیرات تخمک ها کمک می کند.
آب که از نوشیدنی های ضروری برای ادامه حیات است، در سلامت تخمک ها بسیار دارای اهمیت می باشد.

روش های بهبود سلامتی زنان
اگر مرز ۳۵ سالگی را گذرانده باشید، طبیعی است که نگران سلامت تخمک ها باشید. برای بهبود عملکرد های بدن و تقویت رحم برای بارداری روش های بسیاری وجود دارد که در ادامه خواهید خواند.
دوری از دخانیات
تمامی موارد خطر زا همچون کافئین، الکل، سیگار و قلیون برای سلامتی و عملکرد رحم و تخمک ها به عنوان تهدید به عمل می آید. مواردی که گفته شد در از بین بردن تخمک ها در تخمدان منجر می شود.
مدیریت استرس و اضطراب
تنش و استرس هایی که در طول روز بر جان و روح خود تحمیل می شود، باعث ترشح هورمون هایی همچون کورتیزول و پرولاکتین می شود که در از بین رفتن تخمک ها و ایجاد اختلال در تخمک گذاری بسیار موثر می باشد.
بهره گیری از تغذیه سالم
واضح است که برای بهبود روند بارداری، زنان نیازمند تغذیه سالم و مصرف سبزیجات برگ سبز، ماهی، آجیل و میوه های تازه هستند. بهره گیری از تغذیه سالم به شما در بارداری های ایمن نهایت کمک را می کند. قابل به ذکر است، افرادی که تصمیم به بارداری دارند باید مصرف غذاهای سرخ کرده و فرآوری شده را به حداقل برسانند، همچنین از مصرف بیش از حد قند و شکر بپرهیزند.

منبع: آرگا

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.