۱۷۲۳۷۵
۱ نظر
۱۸۹۱۶
۱ نظر
۱۸۹۱۶

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

اگر اقدامات اولیه برای افزایش شانس بچه‌دار شدن، موثر نباشد، پزشک عمومی شما را برای درمانی مانند آی وی اف به متخصص باروری ارجاع می‌دهد. اما ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

اگر اقدامات اولیه برای افزایش شانس بچه‌دار شدن، موثر نباشد، پزشک عمومی شما را برای درمانی مانند آی وی اف به متخصص باروری ارجاع می‌دهد. اما ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟ جواب کلی این است: برای افرادی که ناباروری دارند.

در این مقاله می‌خوانید: 

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

آی وی اف چیست؟

لقاح آزمایشگاهی، یا آی وی اف، یکی از تکنیک‌های موجود برای کمک به بچه‌دار شدن افراد مبتلا به مشکلات باروری است. در طی این عمل، تخمک از تخمدان زن خارج و در آزمایشگاه با اسپرم بارور می‌شود. پس از این مرحله، تخمک بارور شده را که جنین نامیده می‌شود، برای رشد و نمو به رحم زن بازمی‌گردانند. 

آی وی اف می‌تواند با استفاده از تخمک‌های شما و اسپرم همسرتان، یا با استفاده از تخمک و اسپرم اهداکنندگان انجام شود.

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

به طور کلی از آی وی اف برای کمک به باروری افراد نابارور استفاده می‌شود، اما اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم که ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود، باید گفت که این روش باید به زنان کمتر از ۴۳ سال که به مدت 2 سال تلاش نافرجام برای بارداری انجام داده‌اند، ارائه شود. یا خانم‌هایی که 12 سیکل لقاح مصنوعی داشته‌اند و حداقل 6 دوره از این سیکل‌ها از روشی به نام لقاح داخل رحمی (ای یو آی) استفاده شده، می‌توانند آی وی اف انجام دهند. 

بیشتر بخوانید: مراحل انجام آی وی اف چیست؟

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

مشورت با پزشک عمومی در مورد انجام آی وی اف

اگر برای باردار شدن مشکل دارید، باید با پزشکان عمومی مشورت کنید و آن‌ها در مورد چگونگی افزایش شانس بچه‌دار شدن، شما را راهنمایی می‌کنند. اگر این اقدامات موثر واقع نشد، پزشک عمومی شما را برای درمانی مانند آی وی اف به متخصص باروری ارجاع می‌دهد.

مراحل آی وی اف

آی وی اف شامل 6 مرحله اصلی است:

 • سرکوب چرخه طبیعی: در این مرحله، چرخه طبیعی قاعدگی شما با دارو سرکوب می‌شود.
 • کمک به تخمدان‌ها برای تولید تخمک‌های اضافی: در این مرحله، به منظور تقویت تخمدان‌ها برای تولید بیش از ۱ تخمک، باید دارو مصرف کنید. 
 • نظارت بر پیشرفت و بلوغ تخمک‌ها: در این مرحله از سونوگرافی برای بررسی رشد تخمک‌ها استفاده و از دارو برای کمک به بالغ شدن تخمک‌ها استفاده می‌شود.
 • جمع‌آوری تخمک‌ها: در این مرحله، یک سوزن برای خارج کردن تخمک‌ها از رحم استفاده می‌شود. 
 • بارور کردن تخمک‌ها: در این مرحله تخمک‌ها برای چند روز با اسپرم ترکیب می‌شوند تا بتوانند بارور شوند.
 • انتقال جنین (ها): در این مرحله، ۱ یا ۲ تخمک بارور شده (جنین) در رحم شما قرار می‌گیرد.

هنگامی که جنین (ها) به رحم شما منتقل شد، باید 2 هفته قبل از انجام تست بارداری منتظر بمانید تا ببینید آیا درمان موثر بوده است یا نه.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

شانس موفقیت آی وی اف

میزان موفقیت آی وی اف به سن خانم و همچنین علت ناباروری بستگی دارد. احتمال بارداری موفقیت‌آمیز از طریق این روش در زنان جوان بیشتر است. آی وی اف معمولا برای زنان بالای ۴۳ سال توصیه نمی‌شود چون احتمال بارداری موفق در آن‌ها بسیار کم است.

حفظ وزن سالم و پرهیز از مصرف الکل، سیگار و کافئین در طول درمان ممکن است شانس شما را برای داشتن نوزاد از طریق آی وی اف افزایش دهد.

حفظ وزن سالم و پرهیز از مصرف الکل، سیگار و کافئین در طول درمان ممکن است شانس شما را برای داشتن نوزاد از طریق آی وی اف افزایش دهد.

عوارض ای وی اف چیست؟

آی وی اف احتمال برخی مشکلات سلامتی را افزایش می‌دهد. عوارض کوتاه‌مدت و بلند مدت این روش عبارتند از:

استرس

آی وی اف برای بدن و ذهن باعث استرس شود. همچنین بار مالی این درمان نیز فشار زیادی به خانواده‌ها وارد می‌کند. دریافت حمایت از متخصصان آموزش‌دیده، خانواده و دوستان می‌تواند به زوج در فراز و نشیب‌های درمان ناباروری کمک کند.

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

عوارض ناشی از روش بازیابی تخمک

پس از مصرف داروهای تحریک رشد تخمک، آن‌ها جمع‌آوری می‌شوند که به این عمل بازیابی تخمک گفته می‌شود. برای برداشتن تخمک‌های بارور شده از یک سوزن بلند و نازک از طریق واژن و داخل کیسه‌هایی که فولیکول نامیده می‌شوند، استفاده می‌شود. این سوزن می‌تواند باعث خونریزی، عفونت یا آسیب به روده، مثانه یا رگ‌های خونی شود. همچنین داروهای بی‌هوشی نیز خطراتی به همراه دارند. 

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان

سندرم تحریک بیش از حد تخمدان، وضعیتی است که در آن تخمدان‌ها متورم و دردناک می‌شوند که ممکن است با دریافت داروهای باروری مانند گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، برای تحریک تخمک‌گذاری ایجاد شود. علائم این مشکل اغلب تا یک هفته طول می‌کشد و شامل درد خفیف شکم، نفخ، ناراحتی معده، استفراغ و اسهال هستند. احتمال این‌که برخی از افراد به شکل بدتری از سندرم تحریک بیش از حد تخمدان مبتلا شوند، نادر است و افراد در صورت ابتلا ممکن است دچار افزایش وزن سریع و تنگی نفس شوند.

بیشتر بخوانید: عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

سقط جنین

میزان سقط جنین برای افرادی که با استفاده از آی وی اف باردار می‌شوند مشابه افرادی است که به طور طبیعی باردار می‌شوند. این مقدار حدود 15٪ برای زنان باردار در 20 سالگی تا بیش از 50٪ برای زنان 40 ساله است. خطر سقط جنین با افزایش سن خانم باردار افزایش می‌یابد.

حاملگی خارج رحمی

در حاملگی خارج رحمی، تخمک بارور شده به بافت خارج از رحم و اغلب به لوله فالوپ متصل می‌شود. جنین نمی‌تواند خارج از رحم زنده بماند و هیچ راهی برای ادامه بارداری وجود ندارد. درصد کمی از افرادی که از آی وی اف استفاده می‌کنند، حاملگی خارج از رحم خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: بتا در حاملگی خارج رحمی، چند است؟

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

حاملگی چند قلو

روش آی وی اف، خطر داشتن بیش از یک نوزاد را افزایش می‌دهد. بارداری چند قلو خطرات فشار خون بالا و دیابت، زایمان زودهنگام و زایمان زودرس، وزن کم نوزاد هنگام تولد و نقایص مادرزادی را نسبت به بارداری تک‌قلو به همراه دارد.

نقائص هنگام تولد

سن مادر مهم‌ترین عامل خطر برای نقایص مادرزادی است، اما فن‌آوری‌های کمک‌باروری مانند آی وی اف با خطر کمی بالاتر تولد نوزاد با مشکلات قلبی، مشکلات گوارشی یا سایر مشکلات سلامتی مرتبط است. تحقیقات بیشتری نیاز است تا مشخص شود آیا این روش باعث افزایش این خطرات می‌شود یا نه. 

زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد

تحقیقات نشان می‌دهد که آی وی اف خطر تولد زودهنگام یا تولد نوزاد با وزن کم را اندکی افزایش می‌دهد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

سرطان

برخی از مطالعات اولیه نشان می‌دهد که داروهای خاصی که برای تحریک رشد تخمک استفاده می‌شوند ممکن است با ابتلا به نوع خاصی از تومور تخمدان مرتبط باشند، اما مطالعات جدیدتر این یافته‌ها را تایید نمی‌کند. به نظر نمی‌رسد که پس از آی وی اف خطر ابتلا به سرطان سینه، آندومتر، دهانه رحم، یا تخمدان به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

بعد از عمل آی وی اف

پس از انتقال جنین، می‌توانید به روال معمول روزانه خود بازگردید. تخمدان‌های شما ممکن است هنوز بزرگ باشند، بنابراین فعالیت‌های شدید، یا رابطه جنسی ممکن است باعث درد شود. از تیم مراقبت پزشکی‌تان بپرسید چه مدت باید از فعالیت‌های شدید، یا رابطه جنسی دوری کنید.

عوارض جانبی معمولی بعد از عمل آی وی اف عبارتند از:

 • دفع مقدار کمی مایع شفاف، یا خونی بلافاصله پس از عمل که به دلیل سواب زدن دهانه رحم قبل از انتقال جنین رخ می‌دهد.
 • حساسیت پستان‌ها (به دلیل سطوح بالای استروژن)
 • نفخ خفیف
 • گرفتگی خفیف
 • یبوست

پس از انتقال جنین در صورت داشتن درد متوسط یا شدید، یا خونریزی شدید از واژن با تیم مراقبت خود تماس بگیرید. احتمالا باید از نظر عوارضی مانند عفونت، پیچش تخمدان و سندرم تحریک بیش از حد تخمدان معاینه شوید.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی ناباروری، روش های موجود

ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

نتایج عمل آی وی اف

باید حداقل 12 روز پس از بازیابی تخمک، آزمایش خون بدهید تا بفهمید باردار هستید یا نه.

 • اگر باردار باشید، احتمالا برای مراقبت‌های دوران بارداری به یک متخصص زنان و زایمان، یا سایر متخصصان بارداری ارجاع خواهید شد.
 • اگر باردار نباشید، باید مصرف پروژسترون را قطع کنید و احتمالا در عرض یک هفته پریود خواهید شد. اگر پریود نشدید، یا خونریزی غیرمعمول داشتید، با تیم مراقبت خود تماس بگیرید. 

خلاصه

ای وی اف برای کسانی انجام می‌شود که به مشکلات باروری دچار هستند، اما روش خوبی برای خانم‌های بالاتر از 43 سال نیست چون میزان باروری آن‌ها بسیار کاهش یافته. آی وی اف، دارای 6 مرحله است و عوارضی مانند بارداری چند قلو، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان، استرس، سقط جنین و حاملگی خارج رحمی را به همراه دارد. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

منبع: nhs

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • نازنین رحمانی
   درباره ای وی اف برای چه کسانی انجام میشود؟

   سلام من ۳۹سالمه یه دختر سه ساله دارم که کاملا سالمه سال قبل یه سقط درماه دوم بارداری داشتم درهفته هشتم قلب جنین دیگه نزد و‌مرده بود و سفطش کردم و دوباره امسال باردارشدم و چندروز پیش مجبورشدم جنین نوزده هفته ام رو سقط کنم بدلیل نقص micrognathia با اینکه تست آمینوسنتز کاملا سالم بود ولی فک جنین اصلا رشد نکرده بود و‌ناقص بود دکتر پریناتولوژیست نامه سقط داد و سقط کردیم

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.