۲۲۵۹۵۱
۱۹۵۵۱
۱۹۵۵۱

درمان آبله مرغان کودکان، درمان خانگی

حتما خیلی از شماها آبله مرغان گرفتید. آبله مرغان یک عفونت ویروسی است که خارش و علائم شبیه آنفولانزا دارد.

حتما خیلی از شماها آبله مرغان گرفتید. آبله مرغان یک عفونت ویروسی که باعث خارش و علائم شبیه آنفولانزا داره.
واکسن واریسلا 90 درصد است و منبع مطمئن در جلوگیری از آبله مرغان است ، ویروس واریسلا-زوستر که باعث آبله مرغان می شود خودش درمانی ندارد.
در صورتی که به آبله مرغان مبتلا شدید ، درمان شامل مدیریت علائم تا زمانی است که بدن شما با عفونت مقابله کنه.
این بیماری اغلب بچه ها رو درگیر میکنه.توی این مقاله سعی کردیم یک سری راه کارهای خانگی موثر باری درمان آبله مرغان در بچه ها رو مطرح کنیم تا به کوچولوی شما کمک کنه بتونه با آبله مرغان مبارزه کنه تا زمانی که کل ویروس از بدنش خارج شود.

علائم آبله مرغان
علائم
بثورات، تاول های خارش دار ناشی از عفونت آبله مرغان 10 تا 21 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر میشن و معمولاً حدود پنج تا 10 روز طول می کشه تا بهبودی ایجاد بشه. سایر علائم و نشانه ها ، که ممکن است یک تا دو روز قبل از بثورات ظاهر شود ، شامل موارد زیر است:
تب
از دست دادن اشتها
سردرد
خستگی و احساس عمومی ناخوشی (ضعف)
هنگامی که بثورات آبله مرغان ظاهر شد ، سه مرحله را طی می کند:
برجستگی های صورتی یا قرمز برجسته (پاپول ها) که طی چند روز بروز می کند.
تاول های کوچک پر از مایع (وزیکول) ، که تقریباً در یک روز تشکیل می شوند و سپس پاره می شوند و نشتی می کنند.
پوسته و دلمه ، که تاول ها رو می پوشونه و بهبود آن چندین روز دیگر طول می کشه.
برجستگی های جدید برای چندین روز ظاهر می شوند ، بنابراین ممکن است هر سه مرحله بثورات را داشته باشید. قبل از بروز بثورات می تونید ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید و ویروس تا زمانی که تمام تاول ها خشک نشوند ، مسری هستن.
لوسیون کالامین بزنید
لوسیون کالامین میتونه به کاهش خارش کمک کنه. این لوسیون حاوی خواص تسکین دهنده پوست از جمله اکسید روی است.
با استفاده از انگشت تمیز یا پنبه ، لوسیون کالامین رو روی نواحی خارش دار پوست بمالید و پخش کنید. توجه داشته باشید که نباید از لوسیون کالامین روی نواحی چشم بزنید.در مواقعی آبله مرغان روی چشم ایجاد می شود به هیچ عنوان این لوسیون را روی ابله مرغانی که روی چشم ایجاد شده نزنید.
مواد غذایی فاقد قند بخورید
آبله مرغان میتونه در دهان هم ایجاد بشه و این میتونه خیلی دردناک باشه و غذا خوردن کودک رو هم مختل کنه و موجب آزارش بشه.
تشویق کودک برای مکیدن گیاهان فاقد قند میتونه روش خوبی برای تسکین زخم های دهان باشه و یک خاصیت خوبه دیگه ای هم که داره اینه که اجازه میده کودک شما مایعات بیشتری دریافت کنه و از کمبود آب بدن جلوگیری میکنه.
در غلات جو دوسر کودک را حمام کنید
وان حمام می تواند تسکین دهنده ی خارش آبله مرغان باشد. با حمام کردن ، آبله مرغان از ناحیه ای از پوست به ناحیه دیگر پخش نمی شود.
در حالی که می توانید محصولات حمام بلغور جو دوسر را در بیشتر داروخانه ها خریداری کنید ، می توانید با استفاده از مراحل زیر حمام بلغور جو دوسر رو خودتو درست کنید.
برای یک کودک بزرگتر از یک فنجان بلغور جو دوسر یا برای کودک یا کودک خردسال ۱/۳ فنجان استفاده کنید. برای کوچک شدن پوسته های بلغور جو دوسر می تونید از غذاساز یا آسیاب کن استفاده کنید. قرار دادن بلغور جو دوسر در کیسه ماسلین یا جوراب شلواری نیز می تواند موثر باشد.
یک وان را از آب نیمه گرم پر کنید. یک قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر را در یک لیوان آب گرم قرار دهید. اگر به نظر می رسد جو دوسر آب را جذب می کند و آب شیری رنگ شد ، بلغور جو دوسر را خیلی آسیاب کرده اید.بیشتر از 20 دقیقه در داخل این محلول باقی نمونید.
همچنین ممکنه لوسیون های جو دوسر را روی پوست خود قرار بدید. این می تونه اثر تسکین دهنده و مرطوب کننده ای در تاول های آبله مرغان خارش دار داشته باشد.
برای جلوگیری از خراشیدن دستکش بپوشید
خراشیدن تاول ها خیلی وسوسه برانگیز است و مدام دوست دارید اون رو خارش بدید ، اما این میتونه ناراحتی شما رو بدتر کنه و پوست را در معرض عفونت قرار بده.
برای جلوگیری از وسوسه خراشیدن در شب یا هنگام خواب ، دستکش یا جوراب نرم در دستان کودک بپوشانید.کوتاه کردن ناخن های کودکتون میتونه کمک کنه نواحی آبله مرغان زده آسیب کمتری ببینند.
حمام جوش شیرین بگیرید
یکی دیگر از گزینه های تسکین دهنده ی خارش که می تونید در حمام استفاده کنید ، جوش شیرین است. یک فنجان جوش شیرین را به مقداری آب ولرم در حمام اضافه کنید.به مدت 15 تا 20 دقیقه کودک را در آن قرار دهید.اگر کودکتون با این روش آرام شد ، می توانید حداکثر این کار را در روز سه بار انجام دهید.
از کمپرس بابونه استفاده کنید
چای بابونه ای که برای دمنوش ازش استفاده می کنید میتونه برای خارش مناطق آبله مرغان موثر باشه.بابونه اثرات ضد عفونی کننده و ضد التهابی داره.و یک منبع قابل اعتماد هنگام استفاده بر روی پوست شما می باشد.
دو تا سه کیسه چای بابونه را دم کرده و اجازه بدید تا خنک بشه یا در وان حمام قرار بگیره. سپس ، نوارهای پنبه ای نرم یا پارچه های شستشو را در چای فرو برده و به نواحی خارش دار پوستتون بمالید. وقتی کار با کمپرس تمام شد کمی اجازه بدید تا روی پوست خشک بشه.
مسکن بدهید
اگر تاول های آبله مرغان کودکتون خیلی دردناک است یا اگر کودکتون تب داره ، ممکن است بخواید به او دارو بدهید.
به کودک برای تسکین درد آسپرین ندهید. زیرا در صورت مصرف آسپیرین یا در هنگام بهبودی از عفونت مانند آبله مرغان ، در معرض خطر ابتلا به بیماری به نام سندرم ری قرار دارند. در عوض ، دارویی مانند استامینوفن (Tylenol) می تواند به تسکین علائم دردناک کودکتون کمک کنه. از مصرف ایبوپروفن خودداری کنید ، زیرا استفاده از اون در عفونت آبله مرغان ممکن است با خطر بیشتر عفونت پوستی شدید همراه باشه.پس اگر میخواید از داروها استفاده کنید مواظب باشید.
از گرما و عرق جلوگیری کنید
گرما و عرق باعث میشه خارش بیشتر بشه. برای آرامش پوست خودتان یا بیمار ، از قرار گرفتن در محیط گرم خودداری کنید و مدام بدن کودکتون رو خنک نگه دارید.
هیدراته بمانید
مایعات زیادی را به کودک یا بیمار بدهید تا بدن سریعتر از شر ویروس خلاص شوید. همچنین آب فراوان مانع از کمبود آب بدن میشه.
به جای اینکه نوشیدنی های گاز دار یا شیرین بخورید یا به بیمار بدید از آب استفاده کنید. به خصوص اگر شما یا فرزندتان در دهان آبله مرغان دارید. بستنی های فاقد قند نیز انتخاب خوبی هستند و به تسکین کمک می کنند.
از غذاهای سفت ، ادویه دار و نمکی که باعث زخم شدن دهان می شود خودداری کنید.
داروهای تجویزی
اگر در معرض بیماری آبله مرغان قرار دارید اما هنوز علائم خاصی ندارید ، ممکن است پزشک به شما تزریق درمانی بنام ایمونوگلوبولین رو پیشنهاد بده. این می تونه به جلوگیری از آبله مرغان شدید کمک کند. اگر شرایط زسر را دارید باید احتیاط بیتری کنید.
باردار
سیگاری
زندگی با HIV
داشتن شیمی درمانی (شیمی درمانی) یا دوزهای بالای داروی استروئیدی
نوزادان تازه متولد شده زیر ۴ هفته نیز در معرض خطر افزایش عوارض آبله مرغان هستند.
اگر در معرض آبله مرغان شدید هستید و از قبل علائمی دارید ، ممکنه پزشکتون داروی ضد ویروسی بنام آسیکلوویر (سیتاویگ ، زوویراکس) تجویز کنه. این می تواند به کاهش شدت علائم کمک کند. اولین تجویز را در طی 24 ساعت پس از ایجاد بثورات انجام می دهید. سپس 5 بار در روز و به مدت 7 روز قرص می خورید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟
خب در بیشتر مواقع آبله مرغان با گذشت زمان کم کم از بین میره ، اما مواردی وجود داره که باید با پزشک یا متخصص اطفال تماس بگیرید. این شامل:
اگر کودک شما زیر 1 سال سن داره و ویروس آبله مرغان گرفته.
اگر کودک شما سابقه سیستم ایمنی ضعیفی دارد یا به دلیل بیماری مزمن یا سرطان دچار نقص ایمنی شده.
اگر کودک شما تب بیش از 102 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد) داره یا اگر تب او بیش از چهار روز طول بکشه یا بیش از 24 ساعت برطرف بشه و دوباره برگرده.
اگر کودک شما گردن سفت ، گیجی ، مشکلات تنفسی یا بثوراتی دارد که خونریزی می کنن.
در این شرایط حتما کودکتون رو پیش پزشک ببرید .
گاهی اوقات پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی را برای کاهش طول آبله مرغان توصیه کند.

چه مدت طول می کشد تا آبله مرغان بهبود پیدا کند؟
آبله مرغان معمولاً طی ۵ تا ۱۰ روز روند خودش رو برای بهبودی طی میکنه. اما اگر بثورات خارش دار ناشی از ویروس دارید ، ممکن است مدت زمان زیادی احساس بشن. خوشبختانه مواردی رو معرفی کردیم که می توانید در خانه انجام بدید تا علائم را کم کنید.در حالی که بدن خود به خود بهبود پیدا می کنه.
نکات پیشگیری شامل موارد زیر است:
کوتاه کردن ناخن ها برای جلوگیری از ایجاد بریدگی در پوست
قرار دادن جوراب های تمیز روی دستها در شب برای جلوگیری از خراشیدگی هنگام خواب
پوشیدن لباس های گشاد و ساخته شده از الیاف طبیعی ، مانند پنبه
بعد از استحمام ، به جای مالش پوست ، با حوله تمیز بدن را خشک کنید.
از گرگرفتگی یا تعریق زیاد پرهیز کنید ، زیرا ممکن است زخم ها را تحریک کند.
در صورت وجود زخم در دهان غذاهای گرم یا تند نخورید.

ملاحظات ایمنی برای کودکان
آبله مرغان بیشتر در کودکان دیده میشه ، و موارد خاصی وجود داره که باید در معالجه کودک در نظر گرفت.
کودکان نباید نسخه های بزرگسالان از هیچ دارویی ، از جمله داروی OTC را مصرف کنند ، مگر اینکه پزشک به طور خاص به آنها بدهد. همیشه به محصولات طراحی شده برای کودکان توجه کنید و دستورالعمل های دوز را دنبال کنید.
هرگز از آسپرین استفاده نکنید و در صورت امکان از مصرف ایبوپروفن (Advil) در کودکان مبتلا به آبله مرغان خودداری کنید. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توجه دارند که این محصولات ممکن است منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.
همچنین اقداماتی برای جلوگیری از شیوع عفونت بسیار حیاتی است. برای جلوگیری از شیوع ویروس ، کودکان را از مدرسه و از مکان های عمومی دور نگه دارید.
اگر تنظیم قرار ملاقات پزشکی برای کودک ضروری شد ، پیش از این با پزشک تماس بگیرید. مراقبت های فوری ممکن است افراد دیگر مانند افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و کسانی که واکسینه نشده اند را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دهد.
علاوه بر این ، هر کسی که علائم شدیدتری پیدا کند باید به پزشک مراجعه کند. علائم شدید عبارتند از:
تب شدید یا تب بیش از ۴ روز ادامه دارد
چرک از زخم ها خارج می شود
مشکل در راه رفتن ، تنفس یا بیدار شدن
استفراغ
گرفتگی گردن
درد شدید شکم

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟
برخی از افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض هستند و باید در اولین علامت آبله مرغان با پزشک تماس بگیرند. این گروه ها شامل:
زنان حامله
نوزادان تازه متولد شده
افراد بالای 12 سال
افراد با سیستم ایمنی ضعیف
افراد مبتلا به بیماری های مزمن ریه یا پوستی
افرادی که تحت استروئید درمانی قرار می گیرند.
اگر یک پزشک به اندازه کافی زودرس آبله مرغان را تشخیص بده ، می تونه داروی ضد ویروسی برای شما تجویز کنه که ممکن است به پاک شدن سریع عفونت کمک کند.
کودکان به طور معمول دو دوز واکسن آبله مرغان دریافت می کنند که در اکثر موارد به طور کلی از عفونت آبله مرغان جلوگیری می کنه. درصد کمی از افرادی که واکسن می زنند و هنوز به آبله مرغان مبتلا می شوند ، علائم کم یا خفیف تری رو تجربه می کنند.

درمان خانگی آبله مرغان در کودکان
آبله مرغان معمولاً طی ۱-۲ هفته خود به خود از بین می رود. مدیریت علائم می تواند به بسیاری از افراد کمک کند تا در این مدت تسکین پیدا کنند.
همچنین یافتن راه هایی برای جلوگیری از خاراندن خارش ضروری است ، زیرا خراش ممکن است منجر به بریدگی باز، عفونت و ایجاد زخم شود.
اگر یک پزشک به اندازه کافی زود آبله مرغان را تشخیص دهد ، می تواند برای افرادی که در معرض خطر هستند داروهایی تجویز کند. واکسن ها همچنین می توانند به افراد کمک کنند تا از عفونت کاملاً جلوگیری کنند.
هیچ درمانی برای آبله مرغان وجود نداره و همه ی روش هایی که گفتیم برای بهبود و تسکین آبله مرغان بود و باید روند درمان وخودش رو طی کنه تا کامل از خونه خارج بشه. با این حال ، یک واکسن میتونه از بیشتر موارد عفونت جلوگیری کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.