۲۲۶۳۲۱
۲ نظر
۱۱۲۰
۲ نظر
۱۱۲۰

ویژگی فرزند اول، چیست؟

اگر فرزند آخر خانواده هستید حتما احساس عزیزدردانگی را همراه با سعی در کسب موفقیت هایی همانند خواهر برادران بزرگ تر خود تجربه کرده اید.

اگر فرزند آخر خانواده هستید حتما احساس عزیزدردانگی را همراه با سعی در کسب موفقیت هایی همانند خواهر برادران بزرگ تر خود تجربه کرده اید.اما اگر احتمالا فرزند اول باشید حس از دست دادن جایگاهتان در هنگام به دنیا آمدن خواهر کوچک تر برایتان سخت بوده است.
در یک خانواده با وجود اینکه فرزندان، والدین یکسانی دارند و در خانه مشترک زندگی می کنند ولی محیط های اجتماعی یکسانی را تجربه نمی کنند چرا که بزرگ تر یا کوچک تر بودن از خواهر برادرها سبب قرار گرفتن در معرض نگرش های خاص از طرف پدرو مادر می شود که تاثیر مهمی بر شخصیت افراد دارد. آلفرد آدلر به عنوان یک روانشناس فردنگر به این جنبه از تاثیر شخصیت بسیار توجه کرده است. او دوست داشت میهمانان شام یا شنوندگان سخنرانی را با حدس زدن ترتیب تولدشان از روی نوع رفتاری که انجام می دادند غافلگیر کند.

ویژگی فرزندان فرزند اول
فرزند اول حداقل برای مدتی موقعیت بی همتا و حسادت برانگیزی دارد و مورد توجه فوری و تقسیم نشده والدین است پس تا وقتی که فرزند دوم پدیدار شود، وجود شاد و امنی دارد. ناگهان سرو کله فرزند دوم پیدا می شود و توجه والدین را معطوف خود می کند و حالا محبتی که تمام و کمال در اختیار فرزند اول بود باید تقسیم شود و حتی بیشتر تقدیم نوزاد تازه دارد شود. چرا که مادر مدام در پی برآوردن نیازهای او است و از فرزند بزرگ تر می خواهد ساکت باشد تا فرزند جدید را آشفته نکند.
معمولا این تغییر جایگاه توسط فرزند اول به سادگی پذیرفته نمی شود. او سرکشی می کند و برای مدتی بدقلق می شود و پرخاشگری می کند و حتی ممکن است از خوردن و خوابیدن خودداری کند. او از هر سلاحی استفاده می کند تا جایگاه گذشته را بازهم به دست آورد اما هرچه مقاومت او محکم تر باشد پاسخ والدین هم مستحکم تر است. بنابراین وقتی فرزند اول به دلیل بدقلقی هایش با تنبیه والدین خود روبه رو می شود از فرزند دوم که دلیل مشکلات به وجود آمده است بدش می آید.
می توان گفت تمام فرزندان اول این تغییر جایگاه را احساس می کنند اما آن هایی که ناز پرورده تراند ضربه بیش تری می خورند. هم چنین شدت ضربه وارده به سن فرزند اول هم بستگی دارد. به این صورت که هرچه بزرگ تر باشد آسیب کم تری می بیند و احساس عزل کم تری را تجربه می کند.

فرزندان اول شاید رهبر و بدبین باشند
بنابراین می توان نتیجه گرفت که این تغییرجایگاه سبب می شود فرزندان اول نسبت به آینده بدبین باشند و به گذشته گرایش داشته و حسرت آن را بخورند. بدیهی است کسی که زمانی طعم قدرت را چشیده باشد دوباره در پی آن باشد!
فرزند اول بودن می تواند مزایایی چون نقش معلم و رهبری سایر فرزندان در بزرگسالی را داشته باشد که آن ها را قادر می سازد از لحاظ عقلانی پخته تر از سایر فرزندان و افراد وظیفه شناس، دقیق درمورد جزئیات و محافظه کارتر شوند.
و البته این امکان نیز وجود دارد که فرزند اول طوری بار آید که حس نا امنی برای همیشه در وجودش ریشه بدواند و به دنبال خصومت و آسیب به دیگران باشد.

ویژگی شخصیتی فرزندان فرزند دوم
فرزند دوم یا تمامی فرزندانی که ما بین فرزند اول و آخر قرار میگیرند، همان کسی که چنین آشوبی را در زندگی فرزند اول به وجود آورده است هیچ وقت جایگاه قدرت برادر بزرگ تر خود را تجربه نکرده است پس در پی قدرت نیست و هرگز هم از تولد فرزند بعدی احساس عزل و آسیب نمی کند. از طرفی والدین هم به تجربه بیش تری در زمینه تربیت و نگهداری کودک دست یافته اند و از استرس و اضطراب آن ها کاسته شده است و با آرامش و آسودگی بیش تری او را تربیت می کنند.
در عوض از همان ابتدا فرزند اول به عنوان یک الگوی کامل برای فرزند دوم مطرح می شود که باید در زمینه های مختلف خود را به پای او برساند. بنابراین فرزندان دوم به آینده خوش بین هستند و رقابت جویی بالایی دارند. اگر احساس کنند توانایی رقابت با فرزند بزرگ تر را دارند رشد خواند کرد. و گرنه احساس ناتوانی و درماندگی خواهند کرد و به اصطلاح تنبل به بار خواهند آمد.

فرزند آخر و هنرمند خانواده
فرزند آخر هرگز از دست دادن موقعیت به واسطه تولد خواهر یا برادر دیگر را احساس نمی کند و برای همیشه عزیز پدر و مادر و سایر فرزندان به ویژ اگر خیلی بزرگ تر از او باشند، می ماند. با این حال او که احساس می کند نیازمند تلاش برای رسیدن به توانایی های خواهر برادران بزرگ تر است با سرعت بیش تری تلاش و در نتیجه رشد می کند و احتمالا به موفقیت زیادی می رسد.
البته بر عکس قضیه هم صادق است و در صورتی که فرزند آخر بیش از حد ناز پرورده و عزیز دردانه باشد احساس می کند نیاز به تلاش و یادگیری ندارد و ممکن است در بزرگسالی بسیار وابسته و درمانده شود.
پس خیلی دقت داشته باشید که فرزندان خود را به کدام سمت سوق میدهید.

خصوصیات رفتاری دوقلو ها چگونه است؟
خصوصیات رفتاری آنها بسیار نزدیک به هم می باشد و رابطه خیلی خوبی با هم دارند ولی یکی از آنها بر دیگری مسلط خواهد شد و نقش فرزند بزرگتر را انتخاب میکند، اینکه آنها به هم نزدیک وابسنه هستند در آیند و زمانی که از هم جدا میشوند شاید موجب آزردگی شود پس سعی کنید کمی این وابستگی کم کنید.

خصوصیات شخصیتی تک فرزند
حال که به بررسی ویژگی های فرزندان اول تا آخر پرداختیم شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که تک فرزندی چگونه است؟ تک فرزندها هرگز جایگاه قدرت خود را از دست نمی دهند و هرگز در پی تلاش برای رسیدن به خواهر برادر بزرگ تر نیستند. پس آن ها نه تقسیم را و نه رقابت را تجربه نکرده اند. آن ها محبت والدین را تمام و کمال دریافت می کنند و تک هستند.
در نتیجه در محیط های خارج از خانه همچون مدرسه اگر کانون توجه نباشند و توانایی هایشان مورد تایید سایرین قرار نگیرد احساس درماندگی می کنند. از طرفی آن ها نسبت به کودکان هم سن خود که خواهر برادر دارند وقت بیش تری را با والدین سپری می کنند پس اغلب زودتر پخته می شوند.

جمع بندی خصوصیات شخصیتی فرزندان
در نهایت باید گفت که انسان ها به واسطه ترتیب تولد به صورت خودکار شخصیت تعیین شده ای را دریافت نمی کنند و هرگز نمی توان مسیر واحدی را برای تمام فرزندان اول یا آخر ترسیم نمود. بلکه هر فرد شخصیت منحصر به فرد خود را دارد که مجموعه ای است از ژن ها و تاثیرات مختلف محیط طی مراحل گوناگون زندگی و نحوه تربیت ما بر ویژگی فرزندان تاثیر جدایی ناپذیری خواهد گذاشت.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • ندا سجادی
   درباره ویژگی فرزند اول، چیست؟

   ببخشید تک بچه بهتره یا ۲بچه بهترین تفاوت سنی بین بچه ها چقدره؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.