۲۳۰۳۸۶
۳۴۵۴
۳۴۵۴

 آشنایی با مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان و روش‌های درمان آن

زانوی پرانتزی بزرگسالان مشکلی است که در آن پاهای فرد به صورت خمیده دیده می‌شود و زمانی که مچ پاهای فرد بیمار کنار یکدیگر قرار می‌گیرند باز هم زانوها از همدیگر فاصله دارند. زانوی پرانتزی بزرگسالان ممکن است نشانه یک بیماری مانند بلونت یا راشیتیسم باشد. گزینه‌های زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به بریس گچ گیری یا جراحی استخوان اشاره کرد.

آنچه که در ادامه خواهیم خواند:

 • علت ابتلا به زانوی پرانتزی بزرگسالان
 • نحوه تشخیص بیماری
 • درمان زانوی پرانتزی
 • نحوه جلوگیری از ابتلا
 • تغذیه و سبک زندگی سالم

 آشنایی با مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان و روش‌های درمان آن

علت ابتلا به زانوی پرانتزی بزرگسالان چیست؟

مشکل زانوی پرانتزی در نوزادان به دلیل محدوده تنگی که در رحم مادر دارند، نسبتاً رایج است و معمولاً بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی که شروع به راه رفتن می‌کند این مشکل برطرف می‌شود. اما مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان لازم است مورد بررسی پزشک قرار بگیرد و روش‌های درمان آن از طرف متخصص تعیین شود.

مشکل زانوی پرانتزی در نوزادان به دلیل محدوده تنگی که در رحم مادر دارند، نسبتاً رایج است و معمولاً بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی که شروع به راه رفتن می‌کند این مشکل برطرف می‌شود.

مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان لازم است مورد بررسی پزشک قرار بگیرد و روش‌های درمان آن از طرف متخصص تعیین شود. در بیماری زانوی پرانتزی بزرگسالان ساق پای فرد به طور غیرطبیعی رشد می‌کند و زیر زانوی او خم می‌شود. ممکن است این مشکل در کودک بعد از شروع به راه رفتن شدیدتر شود.

در برخی از شرایط احتمال دارد علائم این بیماری تا زمانی که کودک به سن بلوغ نرسیده قابل تشخیص نباشد؛ اما با گذشت زمان زانوی پرانتزی بزرگسالان می‌تواند منجر به مشکلات مفصلی در زانو شود.

این بیماری در خانم‌ها و به خصوص افرادی که چاق هستند، شایعه است. آن دسته از کودکانی که سریعتر راه رفتن را یاد می‌گیرند بیشتر در معرض ابتلا به زانوی پرانتزی بزرگسالان قرار می‌گیرند.

به طور معمول یک کودک باید بین ۱۱ تا ۱۴ ماهگی راه رفتن را به تنهایی آغاز کند که در صورت انجام شدن سریع‌تر این موضوع ممکن است انحراف زانو در او به وجود بیاید. عوامل مختلفی باعث مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان می‌شود که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

راشیتیسم

راشیتیسم از جمله بیماری‌های مربوط به کمبود ویتامین در بدن است که با کمبود طولانی‌مدت ویتامین D در بدن به وجود می‌آید. این بیماری استخوان‌ها را نرم و ضعیف می‌کند که از جمله عوارض آن می‌توان به خم شدن پاها اشاره کرد.

پاژه

پاژه از جمله بیماری‌های متابولیک است که بر نحوه شکستن و بازسازی استخوان های فرد تاثیر منفی می‌گذارد، در نتیجه بدن نمی‌تواند آن طور که باید استخوان‌های آسیب دیده را بازسازی کند. پاژه در طولانی مدت ممکن است باعث آسیب به زانو و سایر مشکلات مفصلی شود. این بیماری در افراد مسن شایع‌تر است و در صورت تشخیص و درمان به موقع می‌توان عوارض آن را کمتر کرد.

کوتولگی

شایع ترین شکل کوتولگی ناشی از وضعیتی به نام آکندروپلازی است. این اختلال استخوان‌ها را با مشکل روبرو و در طولانی مدت به زانو آسیب وارد می‌کند.

علت‌های دیگر

زانوی پرانتزی بزرگسالان می تواند به دلایل مختلف دیگری مانند موارد زیر به وجود بیاید:

 • بهبود نیافتن شکستگی استخوان‌ها
 • رشد غیرطبیعی استخوان‌ها یا دیسپلازی استخوان
 • مسمومیت سرب
 • مسمومیت فلوراید

 آشنایی با مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان و روش‌های درمان آن

نحوه تشخیص زانوی پرانتزی بزرگسالان

از نظر ظاهری، بیماری زانوی پرانتزی بزرگسالان را به‌راحتی میتوان تشخیص داد. تنها کافی است فرد روبروی شما قرار بگیرد و مچ پاهایش را کنار همدیگر قرار دهد در صورتی که زانوها با هم برخورد نکنند نشان دهنده این بیماری است. در کودکان هم بعد از دو سالگی اگر همچنان این مشکل قابل رویت است بهتر است برای حل آن به پزشک مراجعه کنید.

بعد از تشخیص ظاهری به پزشک مراجعه کنید تا در رابطه با وضعیت این بیماری شما را آگاه کند. برای مشخص کردن این اختلال پزشک از فرد می‌خواهد تا راه برود و طول پاهای او را اندازه‌گیری می‌کند. همچنین ممکن است برای بررسی هرگونه ناهنجاری استخوانی در پاها و زانوها پزشک شما را به تصویربرداری ارجاع دهد. در برخی از مواقع آزمایش خون می‌تواند به تعیین اینکه شما به بیماری‌های دیگری مانند راشیتیسم یا کمبود ویتامین مبتلا هستید یا نه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آشنایی با مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان و روش‌های درمان آن

درمان زانوی پرانتزی بزرگسالان

درمان این بیماری در افرادی که در سنین پایین هستند، توصیه نمی‌شود مگر این که بیماری زمینه‌ای برای آن‌ها شناسایی شود. اگر بیماری زانوی پرانتزی در فرد تشخیص داده شد بهتر است موارد زیر را امتحان کند:

 • پوشیدن کفش‌های خاص
 • جراحی برای اصلاح ناهنجاری‌های استخوانی
 • درمان بیماری یا بیماری‌های زمینه‌ای

 آشنایی با مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان و روش‌های درمان آن

نحوه جلوگیری از ابتلا به زانوی پرانتزی بزرگسالان

تا به حال هیچ پیشگیری برای جلوگیری از ابتلا به زانوی پرانتزی بزرگسالان معرفی نشده است. اما افراد می‌توانند با دریافت ویتامین‌های مورد نیاز از طریق رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ابتلا به راشیتیسم جلوگیری کنند. تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری به شما و فرزندتان کمک می‌کند تا از عوارض بعدی آن در امان بمانید. آرتروز اولین مشکلی است که در اثر درمان نکردن زانوی پرانتزی بزرگسالان شکل می‌گیرد و می‌تواند در ادامه منجر به ناتوانی راه رفتن شود.

 آشنایی با مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان و روش‌های درمان آن

تغذیه و سبک زندگی مناسب برای زانوی پرانتزی بزرگسالان

وزن خود را کاهش دهید چون وزن بالا باعث تشدید عوارض مربوط به زانوی پرانتزی می‌شود. اگر وزن بالایی دارید و مدت‌هاست که نمی‌توانید با استفاده از رژیم درمانی وزن خود را کاهش دهید جراحی‌های لاغری می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

انجام ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس را فراموش نکنید. این نوع ورزش‌ها باعث ایجاد کشش در قسمت‌های مختلف بدن می‌شوند و در نتیجه در تقویت عضلات نقش موثری دارند. هرچقدر عضلات بدن قدرتمندتر شوند و همان میزان می‌توان عوارض زانوی پرانتزی را کاهش داد.

انجام ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس را فراموش نکنید. این نوع ورزش‌ها باعث ایجاد کشش در قسمت‌های مختلف بدن می‌شوند در تقویت عضلات نقش موثری دارند.

در کنار این موارد فیزیوتراپی از جمله عوامل موثر در بهبود عضلات پا است که می‌تواند به فرد در راه رفتن کمک کند. در اغلب اوقات فیزیوتراپی برای بهبود زانوی پرانتزی بزرگسالان حدوداً دو هفته زمان لازم دارد تا نتیجه مشخصی را نشان دهد.

از نظر تغذیه سعی کنید مواد غذایی دارای اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 و 6 را در رژیم خود بگنجانید. استفاده از مواد غذایی مختلف مانند دانه‌های گیاهان، ماهی و سبزیجات می‌تواند تاثیر مستقیمی در روند بیماری شما داشته باشد.

سوالات متداول

درمان کودکانی که به زانوی پرانتزی مبتلا شدند به چه صورت است؟

بهتر است پدر و مادر تا دو سالگی برای درمان این مشکل در کودکان صبر کنند.

رعایت کردن چه مواردی به جلوگیری از ابتلا به زانوی پرانتزی بزرگسالان می تواند موثر واقع شود؟

رعایت رژیم غذایی مناسب و استفاده از ویتامین‌های ضروری بدن می‌تواند در جلوگیری از ابتلا به زانوی پرانتزی بزرگسالان موثر واقع شود.

داروی زانوی پرانتزی چیست؟

تا به حال داروی خاصی برای جلوگیری و درمان این بیماری معرفی نشده است تنها سبک زندگی سالم می‌تواند از ابتلا به آن جلوگیری کند.

سخن پایانی

در اولین فرصت بعد از شناسایی این بیماری لازم است به پزشک مراجعه کنید تا از عوارض جانبی آن مانند ابتلا آرتروز جلوگیری کنید.

مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان ممکن است ریشه در کودکی آن‌ها داشته باشد که در برخی از مواقع احتمال دارد تا سن بلوغ از نظر ظاهری مشخص نشود. در اولین فرصت بعد از شناسایی این بیماری لازم است به پزشک مراجعه کنید تا از عوارض جانبی آن مانند ابتلا آرتروز جلوگیری کنید. روش‌ ‌های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به پوشیدن کفش‌های خاص یا جراحی اشاره کرد.

 آشنایی با مشکل زانوی پرانتزی بزرگسالان و روش‌های درمان آن

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.